Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2011., 10:32   #61
Naravno da odeš po baku ako treba ali evo ti primjer zašto mislim da sam 100% u pravu.
U ulici u kojoj živim imaju neka parkirna mjesta. I sada je vjerojatno onaj koji je izgradio sve zgrade u ulici napravio na svojoj privatnoj parceli parking tj. samo izasfaltirao svoju parcelu kojoj svi mogu pristupiti i nema iscrtanih linija. U katastru je to samo privatna oranica. Gdje je problem. U tome što je iz susjedne ulice neki automehaničar kod nas u ulicu na parking počeo dovoziti neregistrirane aute jer nema gdje kod sebe. I sad, zvali smo komunalce i stavili su mu one žute papiriće da makne auto ili će mu odvesti auto na otpad. Bio je čak i jedan novi C5 i njemu su isto stavili papirić. I šta se je automehaničar dosjetio? Naravno, samo odvesti ta 4 (četiri) neregistrirana auta, od kojih je jedan "zgužen", na tu novoasfaltiranu parcelu i onda su nam komunalci rekli da oni ne mogu ništa na privatnoj parceli! A vlasnika parcele boli đon a vjerojatno niti nema pojma da su mu ti auti parkirani tamo već više od godinu dana jer ih ovaj mulac ne može prodati. Eto ti stvarnog primjera. Tako je po meni i taj parking TC ista stvar samo što ima veći broj mjesta za parkiranje.

Za znak susjeda "invalida" mogu tražiti dozvolu kod hrvatskih cesta ili gradskih cesta?

Zadnje uređivanje hrvoje5555 : 29.01.2011. at 11:09.
hrvoje5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 11:19   #62
Quote:
hrvoje5555 kaže: Pogledaj post
Tako je po meni i taj parking TC ista stvar samo što ima veći broj mjesta za parkiranje.
Naravno da nije ista stvar..

O boze... dajte ljudi, ako vec ne znate logicno razmisljati, barem procitajte zakon...

Parkiralista tgovackih centara podlijezu ZSPC-u, i za njih vrijede sve odredbe tog zakona kao i za svaku cestu...

Clanak 2 ZSPC-a
Quote:
1) »cesta« je svaka javna cesta, ulice u naselju i nerazvrstane ceste na kojima se obavlja promet

9) »nerazvrstana cesta« je površina koja se koristi za promet po bilo kojoj osnovi i koja je dostupna većem broju raznih korisnika (seoski, poljski i šumski putovi, putovi na nasipima za obranu od poplava, pristupne ceste i prostori parkirališta, benzinskih crpki i sl.)
okarmmarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 12:00   #63
Pa i razmišljam logički i tamo doslovno piše prostori parkirališta.
Ali ne piše privatnih parkirališta nego se to po meni može odnositi samo i isključivo samo na javna parkirališta jer ne može tebi nitko određivati kako ćeš se ti voziti po svojoj njivi na kojoj si napravio cestu ili u svojoj šumi u kojoj si napravio put. Da li znaš da npr. Todorić u svom lovištu ima ceste kakvih se nebi posramio ni naš autoput? Da li on tamo podliježe ZOSCP? A eto, cesta je koju je on sam napravio. A nema rampu. Ili ja na svojoj njivi. Moram li imati registrirani i tehnički ispravan auto za voziti se po svojoj njivi? NE MORAM. Isto kao i traktor. Ne mora biti registriran ako ide samo po mojoj njivi ili šumi tj. šumskom putu kojeg sam ja napravio na svojoj zemlji. Tako isto mogu asfaltirati svoj parking i parkirati se kako god ja hoću i gdje hoću jer je MOJ. Moja parcela može biti 100 kvadrata i 10 000 kvadrata.
Ajde me razuvjeri i moju logiku i primjere naravno. Ja sam ti naveo i primjer gdje su mi komunalci rekli da NE MOGU maknuti auto koji je na privatnoj asfaltiranoj parceli na kojoj je noviji asfalt i bolje izgleda nego cesta do njega dok su stavljali papiriće da maknu auto dok je auto bio samo metar dalje tj. na JAVNOJ cesti.
Morao sam pisati sa velikim sloviima jer mi ne daje boldati i smajliće.
hrvoje5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 12:38   #64
Quote:
hrvoje5555 kaže: Pogledaj post
... Ali ne piše privatnih parkirališta...
Ne piše niti "javnih".

Tvoj posjed je tvoj posjed, koristiš ga ti i oni kojima ti to dozvoliš, to nitko ne spori. Međutim, parkirališta trgovačkih centara su ustupljena na korištenje većem broju građana bez posebnih uvjeta, što je definicija javnog mjesta. Opet, nama je prije bilo zabranjeno ostavljati kazne na tim parkiralištima, a kasnije su nam dozvolili, mada ne znam točno po kojoj pravnoj osnovi. Uglavnom, ne isplati se tu bez veze raspravljati sve dok netko ne podnese prigovor i dobije pravomoćnu sudsku odluku.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 12:40   #65
Pa stvar je u tome da su sva ta parkiralista centara privatnog vlasnistva, ali su javna za odvijanje prometa...

A i evo c/p citata policije sa jednog clanka koji se bavi istom problematikom..
Quote:
Trgovački centri sukladno Zakonu da bi dobili uporabnu dozvolu morali su staviti privatni teren u uslužnost javne prometne površine
okarmmarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 12:46   #66
eto i to je to!!!!
__________________
Da bi bio star i mudar moraš prvo biti mlad i glup!!
Angang is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 13:48   #67
Quote:
okarmmarko kaže: Pogledaj post
Pa stvar je u tome da su sva ta parkiralista centara privatnog vlasnistva, ali su javna za odvijanje prometa...

A i evo c/p citata policije sa jednog clanka koji se bavi istom problematikom..
Meni i dalje nije niti će ikada biti jasno kako je nešto privatno ali i javno zajedno. Znam da moram dati komad svoje zemlje za cestu ako hoću dobiti građevinsku dozvolu ali to onda više nije moje nego javno jer mi oduzmu komad čestice i napišu ju svojom odnosno gradskom.

Objasni mi onda primjer koji sam ti naveo sa komunalcima i automehaničarem koji ostavlja krntije na privatnoj parceli. Da li bi taj automehaničar mogao ostavljati svoje krntije na privatnoj parceli TC-a? Da, cjepidlačim, ali nekome to može spasiti lijepu svotu para. Imaš i na PDF auti, primjer kako je sudac napisao da policajci nisu u pravu kada su napisali kaznu jer je znak bio nepropisan ali se je čovjek žalio na krivu stvar pa popušio.
https://www.forum.hr/showthread.php?t=612299
Ima i presuda a i žalba. Samo se je žalio na visinu kazne a ne na to da je znak neispravan što je drot prije govorio da mora biti ispravna i vertikalna i horizontalna signalizacija jer je inače znak nevažeći.

Ajde daj cijeli članak da vidimo šta piše u njemu.

EDIT: možda si mislio na ovo... http://www.voxportal.hr/vijest/pauk-...rima/3989.html

Ali to je sve rekla je policija. A mene zanima od kuda im pravo jer tako mogu reći i da je parking ispred moje trgovine isto javan a nalazi se ispred trgovine na mojoj parcele. Nema tamo pauk šta tražiti iako je povezan asfaltom s javnom cestom.

Samo hint...policajac mi je izmjerio brzinu 100 m od znaka i kaže kazna tolika a ja mu kažem neka napiše. I tako ja poslao žalbu da je zabranjeno pravilnikom o policijskom postupanju mjeriti brzinu na udaljenosti manjoj od 100 m od znaka i naravno dobio. Ista stvar je i sa mjerenjem brzine prije autoputa jer su znakovi postavljeni svakih 200 m što je podijeljeno manje od 100 metara i ne mogu napisati kaznu. Posanta ovoga je da policajac nije znao da to ne smije ni kada sam mu rekao da ne smije.

Zadnje uređivanje hrvoje5555 : 29.01.2011. at 14:46.
hrvoje5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 13:56   #68
Quote:
Jumai kaže: Pogledaj post
...
Quote:
Angang kaže: Pogledaj post
...
ajme kud vi odoste

Ja sam došla da dobim konkretnu informaciju, jer objašnjenje da je nečije privatno vlasništo gradska površina tol'ko dugo dok ne stavi rampu je u najmanju ruku debilno!

A sad da rasčistimo i ove vaše mudrosti - ja jako dobro znam šta treba i što je zakonom propisano za invalidsku potvrdu, jer sam ju ja za baku i izganjala, a zna se šta znači ganjanje nekog papira u ovoj državi.. mo'š komotno dobit onda i potvrdu o specijaliziciji tog područja
Nema šanse da ti nekog iskontroliraš ko zapravo vozi auto iz više razloga:
- koji puta (dogodi se i to) je osoba koja ima tu potvrdu stvarno invalid i ili ne može ili ne zna vozit,
- ja s bakom zbog nekih imovinskih stvari i poreza imam ugovor o doživotnom uzdržavanju što znači da sam zakonski njen skrbnik i imam pravo opet to koristiti,
- a s obzirom da smo se uhvatili ovog mog slučaja - kog vraga onaj u Strojarskoj, kad sam došla po auto može znat da l je baka bila u autu ili ne? Il sam i nju za šišak trebala dovući tamo? A i invalid nema ograničen smjer kretanja i korištenja parkirne dozvole..


Naš zakon je jedna veeelika siva rupa
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 14:55   #69
Quote:
hrvoje5555 kaže: Pogledaj post
Meni i dalje nije niti će ikada biti jasno kako je nešto privatno ali i javno zajedno. Znam da moram dati komad svoje zemlje za cestu ako hoću dobiti građevinsku dozvolu ali to onda više nije moje nego javno jer mi oduzmu komad čestice i napišu ju svojom odnosno gradskom.
gle, vlasnistvo i pravo na koristenje nije jedno te isto...
Kako je restoran ili kafic u privatnom vlasnistvu ujedno i javni prostor ??
kuzis sad.. ?

Quote:
Objasni mi onda primjer koji sam ti naveo sa komunalcima i automehaničarem koji ostavlja krntije na privatnoj parceli. Da li bi taj automehaničar mogao ostavljati svoje krntije na privatnoj parceli TC-a?
Je li ta privatna parcela bila registrirana kao javno parkiraliste ili tako nesto?
Ako nije ne vidim razlog zasto bi komunalci reagirali?
Inace, ako je zemljiste tvoje, mogao si pozvati pauk da ukloni taj auto. Naravno, odvoz bi ti morao platiti s obzirom da je tvoje zemljiste u pitanju i da si ga ti zvao, ali kasnije parnicom protiv vlasnika automobila nadoknadis sve troskove.
okarmmarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 15:38   #70
Quote:
okarmmarko kaže: Pogledaj post
gle, vlasnistvo i pravo na koristenje nije jedno te isto...
Kako je restoran ili kafic u privatnom vlasnistvu ujedno i javni prostor ??
kuzis sad.. ?
Restoran je privatno vlasništvo i "javni prostor" ali u restoranu ti kao vlasnik odlučuješ tko će ući unutra a ne policija. Ja pričam o tome. Dakle, ne može policija odlučivati tko će se gdje parkirati ispred tvog restorana i naplaćivati kazne jer misli da je netko nepravilno stao nego to mora vlasnik restorana.
Po meni ni restoran nije javni prostor jer ti sam možeš odlučiti koga želiš unutra a koga ne jer je to tvoje. Javni prostori su po meni bolnice, zgrade općine i slično.
Šta policija uopće ima tražiti u svojem restoranu kao službena osoba? Po meni ništa jer je to tvoje privatno.

Po katastru ne može ništa biti upisano kao javno parkiralište nego ...

Zakon o katastru...
Članak 32.

Podaci o načinu uporabe katastarske čestice odnosno njezinih dijelova, iskazuju se tako da se katastarskoj čestici, odnosno njezinu dijelu, pridruži podatak o kojoj od vrsta uporabe određenih ovim Zakonom.
Vrste uporabe mogu biti sljedeće:
– za poljoprivredna zemljišta: nerazvrstano poljoprivredno zemljište, oranica, oranica-staklenik, oranica-plastenik, vrt, vrt-staklenik, vrt-plastenik, voćnjak, voćnjak-rasadnik, maslinik, maslinik-rasadnik, vinograd, vinograd-rasadnik, livada, pašnjak, trstik i ribnjak,
– za šumska zemljišta: šuma i ostalo šumsko zemljište,
– za unutrašnje vode: rijeka, potok, kanal, jezero, akumulacija, retencija, rukavac, bara i močvara,
– za površine mora: more, ribogojilište i marikultura,
– za prirodno neplodno zemljište: neplodno zemljište, stjenjak, kamenjar, golet, gromača, pijesak, klizište, vododerina, sprud, stjenovita obala, šljunčana obala i pješčana obala,
– za zemljište privedeno svrsi: izgrađeno zemljište, zemljište pod zgradama, dvorište, park, zemljište za sport i rekreaciju, dječje igralište, tržnica, sajmište, groblje, uređena plaža, luka, marina, zračna luka, kamenolom, šljunčara, pješčenjak, otvoreni kop, nasip, usjek, ustava, deponija, ulica, trg, cesta, put, autocesta i željeznička pruga.
Katastarskoj čestici može se pridružiti podatak i o kojoj drugoj vrsti uporabe ako je evidentiranje te vrste uporabe propisano poseb nim zakonom ili propisima donesenim na temelju ovoga Zakona.

Nigdje se u cijelom zakonu ne spominje parkiralište. A kamoli javno parkiralište.

Zadnje uređivanje hrvoje5555 : 29.01.2011. at 15:44.
hrvoje5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 16:07   #71
Quote:
hrvoje5555 kaže: Pogledaj post
Zakon o katastru...Članak 32.

– za zemljište privedeno svrsi: izgrađeno zemljište, zemljište pod zgradama, dvorište, park, zemljište za sport i rekreaciju, dječje igralište, tržnica, sajmište, groblje, uređena plaža, luka, marina, zračna luka, kamenolom, šljunčara, pješčenjak, otvoreni kop, nasip, usjek, ustava, deponija, ulica, trg, cesta, put, autocesta i željeznička pruga.

Nigdje se u cijelom zakonu ne spominje parkiralište. A kamoli javno parkiralište.
ponovit cu svoj post

Quote:
Clanak 2 ZSPC-a

1) »cesta« je svaka javna cesta, ulice u naselju i nerazvrstane ceste na kojima se obavlja promet

9) »nerazvrstana cesta« je površina koja se koristi za promet po bilo kojoj osnovi i koja je dostupna većem broju raznih korisnika (seoski, poljski i šumski putovi, putovi na nasipima za obranu od poplava, pristupne ceste i prostori parkirališta, benzinskih crpki i sl.)

A sad pitanje za tebe, da ti netko oduzme prednost na parkiralistu bauhausa i da ti razbije auto.. jel bi prihvatio opciju da svatko sebi plati popravak ili tako nesto? ili bi inzistirao na iskljucivo njegovoj krivici? ako da, reci mi zbog cega bi on bio kriv? Ako ne priznajes prekrsaj za krivo parkiranje, onda zasto bi priznao pravo prednosti ili pravilo desne strane..?
okarmmarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 16:27   #72
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
ajme kud vi odoste

- ja s bakom zbog nekih imovinskih stvari i poreza imam ugovor o doživotnom uzdržavanju što znači da sam zakonski njen skrbnik i imam pravo opet to koristiti,
- a s obzirom da smo se uhvatili ovog mog slučaja - kog vraga onaj u Strojarskoj, kad sam došla po auto može znat da l je baka bila u autu ili ne? Il sam i nju za šišak trebala dovući tamo? A i invalid nema ograničen smjer kretanja i korištenja parkirne dozvole..
Naš zakon je jedna veeelika siva rupa
to što ti imaš ugovor o uzdržavanju ne znaći da si ti invalid i da možeš koristiti njezine pogodnosti, ili možda TI ipak možeš!?!?
možda se možeš i besplatno voziti u tramvaju ( ako je baka starija od 65 G odnosno umirovljenik je)
- ne ne moraš ti voditi baku po auto u strojarsku nego moraš vidljivo istaknuti znak pristupačnosti kad se parkriaš na mjestu invalida a kad se budeš žalila, vjerojatno će ti sud odbiti žalbu (bar se nadam) jer nisi istaknula iskaznicu (jer vjerojatno baka nije ni bila s tobom) a sve su to djelatnici Zagreb Parkinga fotografirali-da nema znaka na vidljivom mjestu u autu!!!
__________________
Da bi bio star i mudar moraš prvo biti mlad i glup!!
Angang is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 17:07   #73
Quote:
okarmmarko kaže: Pogledaj post
A sad pitanje za tebe, da ti netko oduzme prednost na parkiralistu bauhausa i da ti razbije auto.. jel bi prihvatio opciju da svatko sebi plati popravak ili tako nesto? ili bi inzistirao na iskljucivo njegovoj krivici? ako da, reci mi zbog cega bi on bio kriv? Ako ne priznajes prekrsaj za krivo parkiranje, onda zasto bi priznao pravo prednosti ili pravilo desne strane..?
Naravno da bi mogao tražiti ali nebi nikada dobio jer je to privatna površina. Već sam ti napisao primjer djelatnice osiguranja kojoj je vlastito dijete na dvorištu bacilo kamen u prednju šajbu i razbilo ju. Ona je to prijavila preko kaska i odjebali su ju jer se to dogodilo u njenom dvorištu a ne na cesti. To mi je sama žena rekla. I još je govorila kako je bila glupa jer ni sama to nije znala i da je mogla napisati da joj je netko razbio staklo na javnom parkingu. Eto ti primjera iz stvarnog života.

Ako netko ima ugovor o doživotnom uzdržavanju ne znači da je i skrbnik. Nitko nema pravo koristiti znak pristupačnosti osim onoga na koga glasi ili ako ga netko vozi.

Netko mi je izbrisao ili ne mogu naći za kazne za parking...da li bi prošlo za žalbu da sačekam nekoga tko ima papirić za parkiranje ako mi mulac iz ZGparkinga stavi kaznu i da se onda vadim da mi je ostao prozor otvoren i da je taj papirić pao na sjedalo sa kontra strane ili da je pao na pod pa se nije vidio. Pitam jer oni ne slikaju auto i ne mogu dokazati da nisam istakao papirić na vidljivo mjesto a ja eto, slučajno imam parkirnu kartu koja nije vezena za tablice auta. Ja se gotovo nikada ne parkiram na mjesta koja se plaćaju a ako se parkiram, onda i platim ali samo pitam jer prijatelj ima dosta problema s njima.

Zadnje uređivanje hrvoje5555 : 29.01.2011. at 17:14.
hrvoje5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 17:48   #74
Quote:
hrvoje5555 kaže: Pogledaj post
Meni i dalje nije niti će ikada biti jasno kako je nešto privatno ali i javno zajedno.
Trgovina je vlasnik zemljišta na kojem je parkiralište, ali postoji pravo korištenja kojim je omogućeno da se prostor parkiralište proglasi javnom cestom, te se tako primjenjuju propisi iz ZSPC-a.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 17:56   #75
Quote:
Angang kaže: Pogledaj post
to što ti imaš ugovor o uzdržavanju ne znaći da si ti invalid i da možeš koristiti njezine pogodnosti, ili možda TI ipak možeš!?!?
možda se možeš i besplatno voziti u tramvaju ( ako je baka starija od 65 G odnosno umirovljenik je)
- ne ne moraš ti voditi baku po auto u strojarsku nego moraš vidljivo istaknuti znak pristupačnosti kad se parkriaš na mjestu invalida a kad se budeš žalila, vjerojatno će ti sud odbiti žalbu (bar se nadam) jer nisi istaknula iskaznicu (jer vjerojatno baka nije ni bila s tobom) a sve su to djelatnici Zagreb Parkinga fotografirali-da nema znaka na vidljivom mjestu u autu!!!
To što imam ugovor o uzdražavanju neke stvari znači - između ostalog da kao njen zakonski skrbnik mogu svojim vozilom koristit povlastice koje ona ima pravo koristiti..

..a to što su oni fotografirali da nije bilo znaka na vidljivom mjestu, ne znači da oni mogu dokazati da li je ona bila ili nije u autu - kakve to hebene veze ima jedno s drugim?

P.S. I na kraju - izrazito mi je žao što ću morati ražalostiti tvoju malu sitnu dušu, ali sudac će to uvažiti, jer spomenuta potvrda postojala, odnosno bila je izdana u trenutku kad je pauk digao auto

P.P.S. a i da nije tako kao što, fala bogu je - ne bi ni onda niš platila nego bi žalbama razvlačila bar do djelomične zastare.. jesam te još razveselila?

I nisam došla ovdje liječit nečije frustracije, nego sam došla po konkretan dogovor glede toga kako nečije privatno zemljište može biti gradska površina bez privole vlasnika, al vidim da je i to ko i sve kod nas - ..može 'vako, a može i onako..
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 18:00   #76
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
- a s obzirom da smo se uhvatili ovog mog slučaja - kog vraga onaj u Strojarskoj, kad sam došla po auto može znat da l je baka bila u autu ili ne? Il sam i nju za šišak trebala dovući tamo? A i invalid nema ograničen smjer kretanja i korištenja parkirne dozvole..

Naš zakon je jedna veeelika siva rupa
Tebi se ne isplati objašnjavati kad ne želiš shvatiti. Nisi stavila znak, kako djelatnik policije može zaključiti da ga koristi invalid?

Po tome svak od nas treba naći prijatelja/poznanika koji ima tu potvrdu, kad mu podignu auto s invalidskog mjesta samo ode po potvrdu i to je to, ode slobodan.

Zastara ti je 4 godine, 2 stupnja, samo se ti nadaj da ćeš slučaj odvest u zastaru.

I ne, ti ne smiješ koristiti povlastice.

Rupa u zakonu su slučajevi poput tvog kad izravno ili neizravno zloupotrebljavaš povlastice. I ja imam baku i vozim je na pregled, ali nisam invalid i ne želim kupit nečiju iskaznicu te parkirat na mjesto za invalide. Kako baka ima 90 godina jasno je teško hoda, pa je dovedem pred vrata bolnice, pomognem da izađe iz auta (koji je upaljen i uključena sva 4 žmigavca), posjednem (najčešće na ulazu budu sjedalice), a ja odem parkirat auto tj. tražit parking 20 minuta i hodat nazad te kasnije do auta. Ti očito smatraš da si viša klasa koja ne mora šetati za razliku od običnih smrtnika.

Prihvaćam da invalid, poput mog susjeda, parkira blizu vrata jer on večinu poslova radi sam (ok, treba mu pomoć kad ulazi iz izlazi iz auta, spremit kolica u gepek i izvadit ih, ali mu uvijek netko pomogne), treba mu prostor pored vrata i ne bi bilo ok da gura kolica 200m do ulaza, ali ne vidim čemu služi iskaznica u tvom slučaju niti po čemu se ti razlikuješ od bilo kojeg stanovnika ove države koji odvede staru (nerijetko i nepokretnu) baku u bolnicu.

Quote:
hrvoje5555 kaže: Pogledaj post
Naravno da bi mogao tražiti ali nebi nikada dobio jer je to privatna površina. Već sam ti napisao primjer djelatnice osiguranja kojoj je vlastito dijete na dvorištu bacilo kamen u prednju šajbu i razbilo ju. Ona je to prijavila preko kaska i odjebali su ju jer se to dogodilo u njenom dvorištu a ne na cesti. To mi je sama žena rekla. I još je govorila kako je bila glupa jer ni sama to nije znala i da je mogla napisati da joj je netko razbio staklo na javnom parkingu. Eto ti primjera iz stvarnog života.
Laže te. Stotine ljudi svakodnevno od kaska naplati manju štetu, ja sam među njima i nikad ne nisu pitali gdje i kako se to dogodilo. Čak i slučaj krađe, dok je vlasnik bio na izletu provaljeno u kuću, lopovi su pronašli ključeve od auta i isto odvezli iz garaže privatne kuće. Kasko je uredno isplatilo štetu (kakvu inaće isplate u slučaju krađe). Bilo bi smiješno da mu nisu isplatili. To je ili htjela provuć pod obvezno osiguranje ili ima neku okrštljenu policu bez kaska, s učešćem, bez dodatka za stakla itd.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 18:51   #77
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Trgovina je vlasnik zemljišta na kojem je parkiralište, ali postoji pravo korištenja kojim je omogućeno da se prostor parkiralište proglasi javnom cestom, te se tako primjenjuju propisi iz ZSPC-a.
Šta znači da postoji pravo korištenja i gdje piše da netko ima pravo korištenja? Jer dok negdje ne piše, do tada ni nema. A i da negdje piše...dok je god moja parcela, ja tamo ne želim ni vidjeti policiju a još manje pauka. Ajmo opet karikirati...
Imam trgovinu i ocrtan parking za 4 auta. Parking je asfaltiran i spojen je sa cestom. Ali je taj parking na mom zemljištu. I svatko se može parkirati. Smije li pauk pokupiti auto ako netko stane na to moje zemljište na "invalidsko mjesto" koje je ispravno ocrtano?

Idemo konkretno 100%. Dajem link pa gledaj...
http://preglednik.arkod.hr/ARKOD-Web...6%7Cmap_sc=446
Samo trebaš lijevo uključiti katastar tj. staviti kvačicu na njega...

Dakle. Parcela broj 1368/5, 1368/4 i 1368/3 graniče jedna s drugom. Parcela broj 1368/4 je u gruntovnici livada dok su druge dvije vlasništvo svih nas i svi imamo slobodan pristup preko te "livade" koja je asfaltirana. Dođe predstavnik i stavi si znak invalida i ocrta invalidsko mjesto na parcelu 1368/5 koja je privatna. Smije li pauk i policija tu dizati auto ako se parkiram tamo? Parcela je privatna iako svi mogu doći do nje i ima ocrtana parking mjesta.

Ajmo dalje. Parcela 1369/1 je isto tako "livada" ali je asfaltirana i svatko može doći do nje i vidljivo je da je to parking. Smije li tamo policija i pauk doći i pisati kazne te odvoziti aute? NE SMIJE. Ni komunalci tamo ne mogu pisati kaznu jer je privatna parcela. Tamo automehaničar ima parkira 3 auta bez tablica. Zvana je policija, zvani komunalci, zvan pauk i uvijek isto kažu dok su mu stavljali upozorenja da makne auto kada su bili parkirani na cesti.

Kako pauk uopće može znati da je nešto privatna parcela ili javni parking? Ima možda GPS povezan sa gruntovnicom i katastrom koji mu govore gdje se nalazi i čija je parcela?

Jumai...žena je napisala da se to dogodilo u dvorištu. Zašto je napisala... neću ulaziti u to. Bitno je da je dobila odjeb.

Kiss...jesi dobila napismeno od Kauflanda da oni nisu zvali nikoga? Probaj ih tražiti. Oni su susretljivi u stvarno svemu samo da im dođeš ponovo.

Zadnje uređivanje hrvoje5555 : 29.01.2011. at 19:06.
hrvoje5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 19:16   #78
A ja ti kažem da je to što je auto bio u dvorištu potpuno nebitno s tim što je dobila odjeb. Dobila bi ga i da je bio nasred ljubljanske avenije jer je uzrok nešto drugo.

btw., za ovaj tvoj prijašnji slučaj, uvjeren sam da je komunalna služba nadležna za takve stvari, samo je pitanje da li je tvoj susjed dobio odobrenje od komunalne službne. Svoje ideje temeljiš na tome da se radi o privatnoj parceli, a zaboravljaš da zakon itekako vrijedi i na privatnom zemljištu. Ne možeš raditi što poželiš zato što je to tvoje zemljište, izgradi npr. zid bez dopuštenja i postoji realna mogućnost da ti na tvoje privatno zemljište dođe policija i bager te poruše taj zid, potpuno u skladu s zakonom. Također zaboravljaš da zakone nisu pisali klinci u vrtiću, već su iscrpljene (skoro) sve mogućnosti i u 99.99% slučajeva nećeš se izvuć od kazne. Do sad se najviše izvlačilo na neučinkovitost sudova tj. zastaru, ali promjenom zakona gdje je zastara na prekršajni progon 4 godine uz jedan stupanj manje (policija odmah daje prekršajni nalog) te uz pritisak na sud broj zastara će biti zanemariv, također su se stvari znatno pomakle po pitanju izvršenja prekršajne sankcije gdje je zastara 3 godine, slučaj odmah ide na poreznu upravu gdje imaju evidenciju od plaći i eventualnom povratu poreza te izravno odbijaju iznos kazne od povrata poreza (ako trebaš dobit 1000kn povrata, dobiješ 300 pa se ti žali), ako nema primanja niti povrata poreza prekršitelj se šalje na izdržavanje zatvorske kazne. Tu još postoji problem jer su kapaciteti popunjeni, ali nisu popunjeni za svih, tako da postoji realna šansa da ti u 6h ujutro pokuca policija na vrata i sprovedu te u zatvor.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 19:28   #79
Quote:
hrvoje5555 kaže: Pogledaj post
... Ista stvar je i sa mjerenjem brzine prije autoputa jer su znakovi postavljeni svakih 200 m što je podijeljeno manje od 100 metara i ne mogu napisati kaznu...
Možemo. 100 metara nakon prvog znaka ne možemo, ali idućih 100 metara do drugog znaka može (idući znak vrijedi točno od mjesta na kojem se nalazi, tako da onda kreće sve ispočetka).


Quote:
hrvoje5555 kaže: Pogledaj post
Restoran je privatno vlasništvo i "javni prostor" ali u restoranu ti kao vlasnik odlučuješ tko će ući unutra a ne policija...
Ali policija smije ući u lokal i kazniti bilo koga za bilo koji prekršaj, neovisno o željama vlasnika. Fiktivno javno mjesto


Quote:
hrvoje5555 kaže: Pogledaj post
... Već sam ti napisao primjer djelatnice osiguranja kojoj je vlastito dijete na dvorištu bacilo kamen u prednju šajbu i razbilo ju. Ona je to prijavila preko kaska i odjebali su ju jer se to dogodilo u njenom dvorištu a ne na cesti. To mi je sama žena rekla...
Ako joj kasko pokriva i stakla, nema veze je li razbijeno na javnom parkiralištu ili u njenom dvorištu. Stvar je u tome da kasko uglavnom ne pokriva samostalna oštećenja stakala (van prometne nesreće), što ljudi najčešće saznaju nakon zlog događaja (dobar primjer je bila zadnja velika tuča u Zagrebu). U svakom slučaju, politika osiguravajućih kuća nema veze s ovom temom. Inače, kao što je netko lijepo napisao, mogli bi ti odbiti i plaćanje za štetu u prometnoj nesreći koja se dogodila na takvom "nedefiniranom" parkiralištu.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 19:41   #80
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
- ja s bakom zbog nekih imovinskih stvari i poreza imam ugovor o doživotnom uzdržavanju što znači da sam zakonski njen skrbnik
Nisi. Stovise, da si joj skrbnik ne bi ni mogla s njom sklopiti taj ugovor. Ugovor se odnosi na imovinska prava, ne na skrbnistvo. Dvije razlicite i odvojene stvari.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:56.