Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.04.2011., 01:09   #1
Samogradnja prikolice

Naime, znali li netko možda koji su uvijeti za registraciju prikolice iz samogradnje, i koliko to sve košta. Naime riječ je o lakoj prikolici ukupne dopuštene mase do 750 kg. Ili je bolje kupiti gotovu prikolicu sa atestom?
BMWE30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 01:32   #2
Quote:
BMWE30 kaže: Pogledaj post
Naime, znali li netko možda koji su uvijeti za registraciju prikolice iz samogradnje, i koliko to sve košta. Naime riječ je o lakoj prikolici ukupne dopuštene mase do 750 kg. Ili je bolje kupiti gotovu prikolicu sa atestom?
Kupi gotovu u Bauhausu ili gdje ih ima ako se već nisi upustio u tu misiju.

Inače ti slijedi vaganje, mjerenje, usjecanje broja šasije, atestiranje, homologirana svjetlosno-signalna oprema, izjava kod javnog bilježnika itd.
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 09:38   #3
ako si dobar majstor, imaš svoje strojeve za piganje lima - možeš proći i jeftinije od kupljene... ali upitno koliko...

npr. u Uradi Sam imaš Knott osovinu za 1000 kn. "Šapu" za kačit na kuku, svjetla i instalaciju kupiš za 200-300 kn. Ostaje ti konstrukcija i lim koje ti svaki limar od pocinčanog ili čak i aluminijskog jačeg lima spiga za 500-600 kn... gume i felge - 700 kn, ostalo ti je sve to povariti (ili pošarafati) najbolje oboje... Papiri za atest su ti cca 500-700 kn i još ti ostaje novaca do 4-5000 kn koliko košta prikolica....

naravno ovdje ti nije uračunato tvoje slobodno vrijeme, volja, hodanje, gorivo i ostalo... ali nekoga upravo to i veseli - da koristi vlastiti proizvod...

a ako tome nisi vičan - preporučljivije ti je kupiti originalni gotovi proizvod...

ps. jedne od bolje balansiranih prikolica koje sam vukao su proizvod male tvornice iz Bjelovara - SIOP...

modovi ako je reklama nije namjerno... šogor ima iz Metroa - onu austrijsku Pongratz - tu po autocesti ne smiješ vući 100 km/h hoće odletjet s auta....
__________________
Udruga kampista Hrvatske
cvor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 11:18   #4
Quote:
BMWE30 kaže: Pogledaj post
Naime, znali li netko možda koji su uvijeti za registraciju prikolice iz samogradnje, i koliko to sve košta. Naime riječ je o lakoj prikolici ukupne dopuštene mase do 750 kg. Ili je bolje kupiti gotovu prikolicu sa atestom?
Cvor ima pravo, SIOP-ove prikolice su, kažu ljudi, jako dobre

http://www.siop.hr/index.php/standar...uto_prikolice/

Kupi i vozi, još platiš 500 kuna da ju registriraš na 3 godine i to je to. Ove što uzimaju u Baumaxu/Bauhausu, nekom Bau uglavnom da, koštaju nekih 5000 kuna
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.

Zadnje uređivanje Alkemicharka : 14.04.2011. at 11:35.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2011., 15:27   #5
Nije problem za materijal, materijal imam, nije mi problem napraviti prikolicu nego jedino me zanimala cijena troškova atesta, i nameta koje moram dati državi, što se tiče Pongratzovih priolica da se ona preurediti pogotovo njihova osovina koju ni slučajno ne smiješ pretovariti a što se tiče gotovih prikolica jako su dobre od auto poljane u Ivaniću, meni je glavni problem dimenzija tovarnog prostora, nigdje ne mogu naći prikolicu da zadovoljava taj uvijet, pa se zato raspitujem za cijene atesta i registracije.
BMWE30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2011., 15:29   #6
Quote:
cvor kaže: Pogledaj post
ako si dobar majstor, imaš svoje strojeve za piganje lima - možeš proći i jeftinije od kupljene... ali upitno koliko...

npr. u Uradi Sam imaš Knott osovinu za 1000 kn. "Šapu" za kačit na kuku, svjetla i instalaciju kupiš za 200-300 kn. Ostaje ti konstrukcija i lim koje ti svaki limar od pocinčanog ili čak i aluminijskog jačeg lima spiga za 500-600 kn... gume i felge - 700 kn, ostalo ti je sve to povariti (ili pošarafati) najbolje oboje... Papiri za atest su ti cca 500-700 kn i još ti ostaje novaca do 4-5000 kn koliko košta prikolica....

naravno ovdje ti nije uračunato tvoje slobodno vrijeme, volja, hodanje, gorivo i ostalo... ali nekoga upravo to i veseli - da koristi vlastiti proizvod...

a ako tome nisi vičan - preporučljivije ti je kupiti originalni gotovi proizvod...

ps. jedne od bolje balansiranih prikolica koje sam vukao su proizvod male tvornice iz Bjelovara - SIOP...

modovi ako je reklama nije namjerno... šogor ima iz Metroa - onu austrijsku Pongratz - tu po autocesti ne smiješ vući 100 km/h hoće odletjet s auta....
Što se tiče osovine i "šape" ili rude, to imam, za nosivost puno veću nego što je propisano zakonom za laku poluprikolcu tj. 750 kg ukupne mase.
BMWE30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2011., 19:43   #7
Quote:
BMWE30 kaže: Pogledaj post
Nije problem za materijal, materijal imam, nije mi problem napraviti prikolicu nego jedino me zanimala cijena troškova atesta, i nameta koje moram dati državi, što se tiče Pongratzovih priolica da se ona preurediti pogotovo njihova osovina koju ni slučajno ne smiješ pretovariti a što se tiče gotovih prikolica jako su dobre od auto poljane u Ivaniću, meni je glavni problem dimenzija tovarnog prostora, nigdje ne mogu naći prikolicu da zadovoljava taj uvijet, pa se zato raspitujem za cijene atesta i registracije.
Atest je oko 800 kuna, registracija 500 kn, a drugog nameta nema osim izjave kod javnog bilježnika kao dokaz o vlasništvu prikolice.
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2011., 20:40   #8
Inače možeš napravit i od ravnog lima!
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2011., 15:35   #9
a kakva je situacija da želim napravit prikolicu od 2t ukupne mase ?

recimo da imam dvije osovine od kombija sa prednjim pogonom, jel se to može atestirat i registrirat i koliko košta ? i dali se isplati s obzirom da nova košta 2000-3000 €
__________________
> Zanny <
zanny is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2011., 17:32   #10
Quote:
zanny kaže: Pogledaj post
a kakva je situacija da želim napravit prikolicu od 2t ukupne mase ?

recimo da imam dvije osovine od kombija sa prednjim pogonom, jel se to može atestirat i registrirat i koliko košta ? i dali se isplati s obzirom da nova košta 2000-3000 €
Takva ne bi spadala u lake prikolice, nego u priključna vozila i morala bi imati naletnu kočnicu. TP i registracija svake godine, a ne svake treće kao za lake prikolice, a samo cestarina dođe 1100 kuna do 3.5 tona NDM. Uglavnom bi ti sve bilo puno skuplje i ne znam koliko bi ti se isplatilo i koliko često bi i u koje svrhe koristio prikolicu
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2011., 21:58   #11
Quote:
Alkemicharka kaže: Pogledaj post
Takva ne bi spadala u lake prikolice, nego u priključna vozila i morala bi imati naletnu kočnicu. TP i registracija svake godine, a ne svake treće kao za lake prikolice, a samo cestarina dođe 1100 kuna do 3.5 tona NDM. Uglavnom bi ti sve bilo puno skuplje i ne znam koliko bi ti se isplatilo i koliko često bi i u koje svrhe koristio prikolicu
Ako se ne varam, ovisi koja je namjena prikolice, jer za tu prikolicu dobiva prometnu dozvolu kao za auto, i unutra se upisuje namjena. Pa čak u nekim slučajevima podliježe periodičkom tehničkom pregledu kočnica. Nisam 100% siguran, ali mislim da je tako nekako.
BMWE30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 00:26   #12
Quote:
BMWE30 kaže: Pogledaj post
Ako se ne varam, ovisi koja je namjena prikolice, jer za tu prikolicu dobiva prometnu dozvolu kao za auto, i unutra se upisuje namjena. Pa čak u nekim slučajevima podliježe periodičkom tehničkom pregledu kočnica. Nisam 100% siguran, ali mislim da je tako nekako.
Pa malo se varaš ali nije strašno. Namjena se u prometnu dozvolu upisuje jedino za one prikolice kod koje ju je točno moguće odrediti, odnosno koje konstrukcijski služe za prijevoz određenih vrsta tereta. Inače se upisuje samo oblik karoserije "otvorena", a u namjenu ništa. Kako bi to bila prikolica O2 kategorije (do 3500 kg NDM) ne podliježe periodičnom pregledu kočnica. Istom podliježu samo prikolice preko 7500 kg NDM.

Ova prikolica za koju je zanny pitao (nadam se da ne misli za nju izvaditi osovine iz onog svog kombija kojeg je trebao voziti na pazar jer bi to značilo da ništa od prodaje kombija) treba imati naletnu kočnicu.
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 15:19   #13
[QUOTE

Ova prikolica za koju je zanny pitao (nadam se da ne misli za nju izvaditi osovine iz onog svog kombija kojeg je trebao voziti na pazar jer bi to značilo da ništa od prodaje kombija) treba imati naletnu kočnicu.[/QUOTE]

Ma problem mi je sa rasutim teretom i kanufom, imam potrebu povremeno dovoziti rasuti teret, ali isto tako i knauf, prikolica mi je riješenje šta je dovučem kombijem na gradilište, ostavim par dana dok se ne isprazni teret iz nje, a kombiji su mi slobodni za druge namjene.
To sam radio sa onim neregistriranim MBom, dovedem ga na gradilište i služi kao skladište. Ali pošto on odlazi treba mi drugo riješenje.

Isto tako mi se ne isplati kupovat neku rndalinu od tamića jer mu je preskupa registracija, a i prikolica ide sama na otok bez pratnje, recimo kad je rad na terenu pošaljem recimo čači fax šta mi triba on zakači prikolicu sa materijalom na svoj kombi, stavi na trajekt ja je doćekam i to je puuuuuno jeftinije nego vozit kombi svaki put.

ali sad vidim da ima problem i sa dozvolom jer nikakao da položim kategorije koje mi trebaju.

i još jedno pitanje, koji su uvijeti za položit C kategoriju i koju već još kategoriju za vuć tu prikolicu recimo manjim kamionom i ako znaš koliko to otprilike košta

unaprijed zahvaljujem
__________________
> Zanny <
zanny is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 15:25   #14
Quote:
zanny kaže: Pogledaj post
[QUOTE

Ova prikolica za koju je zanny pitao (nadam se da ne misli za nju izvaditi osovine iz onog svog kombija kojeg je trebao voziti na pazar jer bi to značilo da ništa od prodaje kombija) treba imati naletnu kočnicu.
Ma problem mi je sa rasutim teretom i kanufom, imam potrebu povremeno dovoziti rasuti teret, ali isto tako i knauf, prikolica mi je riješenje šta je dovučem kombijem na gradilište, ostavim par dana dok se ne isprazni teret iz nje, a kombiji su mi slobodni za druge namjene.
To sam radio sa onim neregistriranim MBom, dovedem ga na gradilište i služi kao skladište. Ali pošto on odlazi treba mi drugo riješenje.

Isto tako mi se ne isplati kupovat neku rndalinu od tamića jer mu je preskupa registracija, a i prikolica ide sama na otok bez pratnje, recimo kad je rad na terenu pošaljem recimo čači fax šta mi triba on zakači prikolicu sa materijalom na svoj kombi, stavi na trajekt ja je doćekam i to je puuuuuno jeftinije nego vozit kombi svaki put.

ali sad vidim da ima problem i sa dozvolom jer nikakao da položim kategorije koje mi trebaju.

i još jedno pitanje, koji su uvijeti za položit C kategoriju i koju već još kategoriju za vuć tu prikolicu recimo manjim kamionom i ako znaš koliko to otprilike košta

unaprijed zahvaljujem[/QUOTE]

Zanny ako ćeš je vuć kombijem treba ti samo dodatno E kategorija ali opet do sve skupa 3500t što je malo jer samo ti kombi ima skoro 2 tone!

Znači treba ti minimalno C1E!

Imaš dozvolu za kamione do 7,5 tona NDM .....C1 .....ali ta se po meni ne isplati jer opet imaš ograničenje na prikolicu do 750kg!

C1E 7,t kamion + prikolica sve skupa do 12t NDM košta ( bar ovdje vani ) isto ili nešto manje ko i CE .
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 15:28   #15
Tebi treba B+E za kombi i prikolicu preko 750 kg. Uvijeti su da si zdravstveno i platežno sposoban C je sad oko 5-6000 kn kako koja aš. Za E nek se jave ozbiljniji truckeri
Ima i po novom navodno neka kvaka 22 da moraš bit kv vozač, nebi htio širit dezinformacije, a valjda netko ima koju konkretnu info
edit: ovo kaj actros spominje C1 ti se ne isplati jer nije neš jeftinije ak ak buš ikad imao potrebu neš veće vozit moraš opet plaćat za normalnu C. To su izmislili foru za izvuć lovu, kao prvo moraš C1 pa onda nakon 2 god možeš C.. kad sam se raspitivao prije cca godinu dana za to frajer u aš mi veli da moraš imat B 2 god i odmah može C, a C1 je kao ak nemaš B pa odmah hoćeš i kamion...
__________________
[OO]\___Y___/[OO]
_SS_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 15:34   #16
Quote:
_SS_ kaže: Pogledaj post
Tebi treba B+E za kombi i prikolicu preko 750 kg. Uvijeti su da si zdravstveno i platežno sposoban C je sad oko 5-6000 kn kako koja aš. Za E nek se jave ozbiljniji truckeri
Kod BE može prikolica u HR biti samo do 3500 NDM .....a to bi mu moglo biti malo pretpostavljam!

Quote:
_SS_ kaže: Pogledaj post
Ima i po novom navodno neka kvaka 22 da moraš bit kv vozač, nebi htio širit dezinformacije, a valjda netko ima koju konkretnu info
Treba u komercijalnom teretnom prijevozu.....kod prijevoza za vlastite potrebe ( obrt i slično ) ne treba!

C1 je solo kamion do 7,5t NDM + priključno do 750kg NDM!

samo C je kamion solo bez ograničenja ( naravno postoji tehničko ograničenje za solo kamione)
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 15:39   #17
Meni sad tu nije jasno kakve veze ima težina kombija ako sa B kategorijom može voziti teretno vozilo do 3500 kg NDM i kako izgleda za priključno vozilo mora imati E preko 750 kg NDM, odnosno do 3500, a zanny namjerava napraviti prikolicu NDM 2 tone. Po onom što je Actros prvobitno kopirao iz zakona B i E treba .
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 15:51   #18
Quote:
Alkemicharka kaže: Pogledaj post
Meni sad tu nije jasno kakve veze ima težina kombija ako sa B kategorijom može voziti teretno vozilo do 3500 kg NDM i kako izgleda za priključno vozilo mora imati E preko 750 kg NDM, odnosno do 3500, a zanny namjerava napraviti prikolicu NDM 2 tone. Po onom što je Actros prvobitno kopirao iz zakona B i E treba .
Dušo vidi se da ti korelacije ne idu!

Sa BE kategorijom može vući prikolicu do 3500 NDM zar ne?

A po tvojim tehničkim preduvjetima za vući takvu prikolicu mu treba vozilo mase od 7000 NDM!

Ima tu sad i kočena i nekočena prikolica! Auto manje mase može vuć i prikolicu veće mase ako je prikolica kočenja ( u knjižici vozila bi trebalo biti koli nekočeno a koliko kočeno smije smije s tim vozilom)

Ja sa svojim nekočeno smijem 900kg a kočeno 1600kg ....

E sad kombi koji ima NDM 4000kG nije više u kategoriji B ( pogotovo ako je regan kao teretno )



drugim riječima ako misli vući prikolicu NDM 2000kg ....vućno vozilo mora imat 4000 kg NDM! ZAR NIJE TAKO????????? A vučno vozilo sa 4000 NDM NIJE VIŠE VOZILO B KATEGORIJE!

Znači što mu ostaje? C1 ....teretna vozila NDM do 7500kg!

Sad jasnije ili treba crtat?
__________________
W213 220d ....

Zadnje uređivanje Actros1841 : 17.04.2011. at 15:57.
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 16:09   #19
Quote:
Actros1841 kaže: Pogledaj post
Dušo vidi se da ti korelacije ne idu!

Sa BE kategorijom može vući prikolicu do 3500 NDM zar ne?

A po tvojim tehničkim preduvjetima za vući takvu prikolicu mu treba vozilo mase od 7000 NDM!

Ima tu sad i kočena i nekočena prikolica! Auto manje mase može vuć i prikolicu veće mase ako je prikolica kočenja ( u knjižici vozila bi trebalo biti koli nekočeno a koliko kočeno smije smije s tim vozilom)

Ja sa svojim nekočeno smijem 900kg a kočeno 1600kg ....

E sad kombi koji ima NDM 4000kG nije više u kategoriji B ( pogotovo ako je regan kao teretno )



drugim riječima ako misli vući prikolicu NDM 2000kg ....vućno vozilo mora imat 4000 kg NDM! ZAR NIJE TAKO????????? A vučno vozilo sa 4000 NDM NIJE VIŠE VOZILO B KATEGORIJE!

Znači što mu ostaje? C1 ....teretna vozila NDM do 7500kg!

Sad jasnije ili treba crtat?
Crtati!

Ovo si ti kopirao iz Zakona:

Članak 217.

– B, spadaju motorna vozila, osim vozila A1, A2, A, F, G i M kategorije čija najveća dopuštena masa ne prelazi 3.500 kg i koja su dizajnirana i konstruirana za prijevoz ne više od 8 putnika, ne računajući sjedalo za vozača; motorna vozila ove kategorije mogu biti u kombinaciji s priključnim vozilom čija najveća dopuštena masa ne prelazi 750 kg,
– B+E, spadaju kombinacije vozila koje se sastoje od vučnog vozila B kategorije i priključnog vozila, pri čemu najveća dopuštena masa priključnog vozila ne prelazi 3.500 kg,

B kategorija je dakle i teretno do 3500 NDM i može vuči priključno koje ne prelazi 3500 NDM, s time da za priključno treba imati E kategoriju. Ne vidim da se igdje to zbraja, nego da svako za sebe ne smije prelaziti 3500 tone NDM. Piše da priključno ne smije prelaziti 3500 tone NDM, a ne da se to odnosi na skup vozila.

Mislim da se ovdje sad radi o dvije različite stvari. Ako ima B i E kategoriju, smije bez problema vuči prikolicu od 3500 tone NDM i u tom slučaju se ne računa po onoj formuli da ne smije priključno vozilo prelaziti svojom NDM polovinu mase vučnog vozila. Sad smo ovdje spojili dvije teme u jednu, a na onoj prethodnoj je bila riječ o osobnom vozilu koje ne smije vuči prikolicu ako je polovica njegove mase manja od NDM mase prikolice(npr.kamp prikolice, prikolice za prijevoz brodova i sl.). Ovdje se pak sada radi o teretnom vozilu NDM do 3500 za koje vrijedi B kategorija i ne vidim razlog prema ovome što si ti citirao iz ZSPC zbog čega ne bi smjelo vuči prikolicu do 3500 tone NDM kad se računa svako za sebe, pod dakle uvjetom da za prikolicu ima E kategoriju. Ne vidim šta će mu C1, ako mu je dovoljna B plus E.
__________________
Nemam vremena za gluposti...

Budete li trošili energiju i živce na ljude koji nisu toga vrijedni, zapostavit ćete one koji su vam bitni.

Zadnje uređivanje Alkemicharka : 17.04.2011. at 16:43.
Alkemicharka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 16:34   #20
Quote:

Članak 217.
Vozačka dozvola izdaje se za upravljanje vozilima koja su svrstana u A1, A2, A, B, B+E, C1, C1+E, C, C+E, D, D+E, F, G, H i M kategorije gdje u:
– A1, spadaju motocikli radnog obujma motora do 125 cm3 i snage motora do 11 kW,
– A2, spadaju motocikli čija snaga ne prelazi 35 kW i čiji omjer snaga/masa ne prelazi 0,2 kW/kg, a ne potječu od vozila čija je snaga dvostruko veća i više,
– A, spadaju motocikli sa ili bez bočne prikolice,
– B, spadaju motorna vozila, osim vozila A1, A2, A, F, G i M kategorije čija najveća dopuštena masa ne prelazi 3.500 kg i koja su dizajnirana i konstruirana za prijevoz ne više od 8 putnika, ne računajući sjedalo za vozača; motorna vozila ove kategorije mogu biti u kombinaciji s priključnim vozilom čija najveća dopuštena masa ne prelazi 750 kg,
– B+E, spadaju kombinacije vozila koje se sastoje od vučnog vozila B kategorije i priključnog vozila, pri čemu najveća dopuštena masa priključnog vozila ne prelazi 3.500 kg,
– C1, spadaju motorna vozila do 7.500 kg najveće dopuštene mase,
– C1+E, spadaju vučna vozila kategorije C1 i priključna vozila čija najveća dopuštena masa iznosi više od 750 kg, s time da najveća dopuštena masa tako nastale kombinacije vučnog i priključnog vozila ne smije prelaziti 12.000 kg,
– C, spadaju motorna vozila čija je najveća dopuštena masa iznad 7.500 kg,
– C+E, spadaju skupine vozila koje se sastoje od vučnoga motornog vozila C kategorije i priključnog vozila čija najveća dopuštena masa iznosi više od 750 kg,
– D, spadaju motorna vozila za prijevoz osoba koja osim sjedala za vozača imaju više od osam sjedala,
– D+E, spadaju vučna motorna vozila D kategorije i priključno vozilo čija najveća dopuštena masa iznosi više od 750 kg,
– F, spadaju traktori sa ili bez prikolice,
– G, spadaju radni strojevi,
– H, spadaju pružna vozila – tramvaji,
– M, spadaju mopedi i motokultivatori.

Zanny, obrati pažnju na kategoriju "F" - tko ima B, dobija ju automatski,
pa za potrebe po otocima kupi traktor i prikolicu.
Basil23295 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:48.