Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.11.2012., 17:38   #61
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Dobro, to je prilično bezazleni primjer perfekcionizma. I ja imam nešto slično; prije nego stavim slušalice u uši, provjerim koja je lijeva a koja desna, iako je zapravo prilično svejedno koju ću staviti u koje uho.
Pa i nije svejedno, ako imaš jako dobar sluh i stalo ti je do toga da znaš koji "instrument" svira na kojoj strani u pjesmi.

Ali moj uzaludni perfekcinizam ide i dalje od spomenutog.

Jako sam slabovidan pa moram pazit, al opet... nedo bog da koji komadić grickalice prospem van zdjelice ako ih sipam pred gostima. Pa taman da ta procedura sipanja grickalica u zdjelu trajala dvije-tri minute umjesto 20-30 sekundi.

Jmislim da sam ustvari, neurotični perfekcionist.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2012., 20:46   #62
Evo moj problem perfekcionizma, znači na faksu moram imati sve 5, jer ako imam jednu četvorku nisam zadovoljan iako je to vrhunski rezultat.
Za mene "DOBRO" nije "DOBRO", za mene je "ODLIČNO" = "DOBRO"

Nisam u svim stvarima takav, samo u onima koje su mi bitne
mrveseli is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2012., 15:14   #63
Pozdrav!

Evo da se priključim ovom topicu jer sam u borbi sa ovim poremećajem zadnjih par mjeseci. Do upisa na fakultet (pravni) nisam osjećao simptome perfekcionizma, zapravo kod učenja, a i ostalih aktivnosti sam volio paziti na sitnice, ali mislim da je to upisom na fakultet uzelo maha.

Moj problem je samim tim i taj što sve mora biti uredno, recimo prilikom učenja sve mora biti po špagi, vremenski moram biti točan u minutu, ali naravno to je NEMOGUĆE, taj ritam svakodnevni jednostavno se ne može pratiti i naravno da dolazi do odlaganja, pa su uspjesi i na fakultetu često upitni.

Na stranicama faksa sam pronašao linkove savjetovališta i tamo zapravo pročitao malo više o perfekcionizmu i uvidio da sve što tamo piše, sve to ja radim.

I evo par mjeseci poslije borim se, i nekako sada uspjevam izaći na kraj. Vodim se tim načelima, malo sam još čitao o tome i jednostavno se držim da :

To je jednostavno iluzija, izvrsnost je nešto drugo, tomu valja težiti. Ako sam zacrtao nešto nerealno spustim se za koju ljestvicu manje i taj cilj pokušavam ostvariti. Sve što sada radim radim sa povećom dozom užitka i zadovoljstva, rezultat ne gledam nego proces kako to sve ide. Naravno strahove prisutne gledam kao upozorenja da sam malo previše zacrtao.

Tih par načela svakodnevno nastojim ostvariti i na taj načim potiskujem perfekcionizam, vremenom i pobjediti.
MariNero91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 10:47   #64
Quote:
Tinkerbell 8 kaže: Pogledaj post
Nikada još nisam srela perfekcionista ispodprosječne inteligencije.
malo šire perspektive i da vidiš

zamisli "glupog" perfekcionistu, kako bi ta osoba djelovala, živjela .... da .. to je to .. vidis koliko ih je, nevjerojatno zar ne?!
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 21:29   #65
moja tema.

nisam u svemu, ali u onome što mi je bitno, jesam toliki perfekcionist da mislim da ću početi izbjegavati te situacije u kojima me strah neuspjeha.

sve ja mogu racionalno objasniti, koja je razlika između normalnog i bolesnog, mogu nekom drugom dati dobre savjete protiv perfekcionizma, ali emocionalno se osjećam grozno kad pogriješim u nekim stvarima.
ladybug24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 00:10   #66
Quote:
ladybug24 kaže: Pogledaj post
...u onome što mi je bitno, jesam toliki perfekcionist da mislim da ću početi izbjegavati te situacije u kojima me strah neuspjeha.
.....ali emocionalno se osjećam grozno kad pogriješim u nekim stvarima.
Dozvoli si da doživiš neuspjeh.Što bi značilo da doživiš neuspjeh u onome što ti je bitno (osim lošeg osjećaja)? Dakle, realno gledajući. Da li su tvoja očekivanja ili očekivanja okoline?
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 23:44   #67
Mene to uzasno muci i frustrira ljude oko sebe... najgore od svega mi je to sto ja zelim sve ili nista... onako perfektno kako sam zamislio, ako ne moze tako onda rade 0....


Sent from my iPad using Tapatalk
devaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 00:03   #68
Quote:
devaa kaže: Pogledaj post
Mene to uzasno muci i frustrira ljude oko sebe... najgore od svega mi je to sto ja zelim sve ili nista... onako perfektno kako sam zamislio, ako ne moze tako onda rade 0....


Sent from my iPad using Tapatalk
Tako si perfektno, jučer smislio da zakasniš skoro sat i pol!
Arum is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 00:08   #69
Ma u glavi mi je cijelo vrijeme bilo 21h.. haha


Sent from my iPad using Tapatalk
devaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 01:05   #70
Perfekcionizam može biti šuljajući opsesivno kompulzivni poremećaj.
Opsesivno kompulzivni poremećaj je u suštini također perfekcionizam na patološkoj razini. Da stvari budu poredane točno, simetrično, a ako nisu simetrične i jednako udaljene tada slijedi psihička tortura koja ne prestaje dok se sve opet ne presloži, i tako po 20-30 puta. I onda tek dolazi do smirenja uma.

Ne znam zašto je perfekcionizam na temi psihokauč, jer pravi perfekcionizam je zdravo stanje uma koje teži ka što većem savršenstvu i ne predstavlja problem onome koji je perfekcionist. Ne javlja se teška patološka tjeskoba kao kod opsesivno - kompulzivnog poremećaja.
goldentip is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 08:10   #71
Mislis kad dodem u birc pa slozim mob, novcanik pa cigarete na vrh, secer od kave slazem smece po stolu i sl. ?

Doma u sobi nikad nista razbacano sve uvijek fino poslozeno, eventualno 1-2 majice prebacene uredno preko stolice i hlace, soba uvijek pospremljena..
Ormar preslozen i sl. Toliko drkam slazem da zivciram sve oko sebe i sebe.. 😂

Powered by LG G6
devaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 09:02   #72
Quote:
mrveseli kaže: Pogledaj post
Evo moj problem perfekcionizma, znači na faksu moram imati sve 5, jer ako imam jednu četvorku nisam zadovoljan iako je to vrhunski rezultat.
Za mene "DOBRO" nije "DOBRO", za mene je "ODLIČNO" = "DOBRO"

Nisam u svim stvarima takav, samo u onima koje su mi bitne
Takva sam i ja bila u skoli i na faksu. U srednjoj skoli mi nije bio problem to postic, ali na faksu me kostalo dosta zivaca i produljenja studiranja.
Pred kraj mi nije bilo vise dovoljno ni dobit 5, jer sam imala osjecaj da ipak nisam to dovoljno naucila, pa sam pocela pripremat svaki ispit mjesecima......

Uglavnom, nakon sto sam shvatila da ne mogu u svim podrucjima zivota napravit sve savrseno (tj. bar onim u kojim sam to htjela) sam prilicno izgubila motivaciju da se oko iceg trudim.
mantisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 14:30   #73
Quote:
goldentip kaže: Pogledaj post
Perfekcionizam može biti šuljajući opsesivno kompulzivni poremećaj.
Opsesivno kompulzivni poremećaj je u suštini također perfekcionizam na patološkoj razini. Da stvari budu poredane točno, simetrično, a ako nisu simetrične i jednako udaljene tada slijedi psihička tortura koja ne prestaje dok se sve opet ne presloži, i tako po 20-30 puta. I onda tek dolazi do smirenja uma.

Ne znam zašto je perfekcionizam na temi psihokauč, jer pravi perfekcionizam je zdravo stanje uma koje teži ka što većem savršenstvu i ne predstavlja problem onome koji je perfekcionist. Ne javlja se teška patološka tjeskoba kao kod opsesivno - kompulzivnog poremećaja.

Perfekcionizam je uvijek generalno loš. Parola ništa nije dovoljno dobro dok nije savršeno nema uporišta nigdje u realnom svijetu osim u našim glavama. Svijet oko nas ni u čemu nije savršen, on je u vječnoj borbi za što boljom prilagodbom odnosno kompromisom. Prilagodbom jer se sve neprestano mijenja i kompromisom da se utroši što manje energije a da se pri tome ostvare dovoljni uvjeti za preživljavanje. Priroda je jako dobra u rezanju svih ekstrema, miševi koji imaju neograničen pristup hrani toliko će se razmnožiti da će svi pocrkavati od gladi kada pojedu sve resurse. Miš koji je previše pojeo biti će trom i lijen i zgodan obrok mačkama, samo oni koji su se prilagodili su uspjeli preživjeti. Da li je savršena mogućnost prilagodbe perfekcionizam?
Nije, evo c/p:

Perfekcionizam ne treba miješati sa zdravom željom da ono što radimo napravimo izvrsno. Želja da budemo izvrsni podrazumijeva da nastojimo postići ono što je trenutno ili u toj situaciji/okolnostima najbolje što možemo postići. Ova želja uključuje postavljanje visokih ali realnih ciljeva, težnju za uspjehom i očekivanje da su pogreške moguće.
Perfekcionizam je, za razliku od navedenog, želja za postizanjem onoga što uopće nije moguće postići. Perfekcionisti postavljaju visoke i nerealne ciljeve, prati ih izraženi strah od neuspjeha, visoka samokritičnost sa idejom da su pogreške neprihvatljive te nisko samopoštovanje.
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 15:55   #74
Quote:
goldentip kaže: Pogledaj post
Perfekcionizam može biti šuljajući opsesivno kompulzivni poremećaj.
Opsesivno kompulzivni poremećaj je u suštini također perfekcionizam na patološkoj razini. Da stvari budu poredane točno, simetrično, a ako nisu simetrične i jednako udaljene tada slijedi psihička tortura koja ne prestaje dok se sve opet ne presloži, i tako po 20-30 puta. I onda tek dolazi do smirenja uma.

Ne znam zašto je perfekcionizam na temi psihokauč, jer pravi perfekcionizam je zdravo stanje uma koje teži ka što većem savršenstvu i ne predstavlja problem onome koji je perfekcionist. Ne javlja se teška patološka tjeskoba kao kod opsesivno - kompulzivnog poremećaja.
Kao što je radical change rekao, perfekcionizam je ultimativno nezdrav, tj. ne postoji zdravi perfekcionizam. Zdrava je težnja da djeluješ i da se pritome zalažeš, ali i nadaš što boljem rezultatu. Opsesivna fiksacija na rezultat, što je kamen temeljac perfekcionizma, često je nesvrsihodna i osobu gura u odgađanje obveza i lijenost, a konačno i anksioznost. Perfekcionisti nerijetko da bi uopće počeli nešto raditi trebaju perfektne uvjete: moraju biti odmorni, siti, imati kavu na stolu, krenuti u puni sat, čekati puni mjesec...motivirati se na citatima, YT videima...uglavnom, stvoriti besmislene perfektne uvjete za imaginaran perfektan rezultat.

Uostalom, savršenstvo ne postoji, samo dostatnost. Zdravo je imati težnju za rastom i radovati se bilo kakvom radu zbog samog procesa rada (=rasta) i fokusirati se na njega, tj. imati općenitu težnju za boljim rezultatom, ali sa fokusom na proces i ne pridavanjem osobite važnosti rezultatima. Osobito je nezdravo rezultate svog rada poistovjećivati sa vrijednošću sebe kao osobe.
__________________
hic Rhodus, hic salta
livmed is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 21:05   #75
Perfekcionizam je usko vezan s prokrastinacijom, pitanje je kaj je uzrok a kaj posljedica..vjerujem da ima veze s užitkom i njegvim odgađanjem..patio sam od oboje, promjenio perspektivu i više ne težim nijednom.
zoomzoom888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 12:50   #76
Quote:
zoomzoom888 kaže: Pogledaj post
Perfekcionizam je usko vezan s prokrastinacijom, pitanje je kaj je uzrok a kaj posljedica..vjerujem da ima veze s užitkom i njegvim odgađanjem..patio sam od oboje, promjenio perspektivu i više ne težim nijednom.
Da, perfekcionizam je povezan s prokrastinacijom, rekla bih da je njegova posljedica, a i u uskoj je vezi s manjkom samopouzdanja. Kako ti je to uspjelo da se riješiš toga?
Maggiee is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 13:36   #77
Perfekcionizam -put u duhovni propast. Ili u blaže stanje zvano OKP.
Vitalina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 13:48   #78
Quote:
zoomzoom888 kaže: Pogledaj post
Perfekcionizam je usko vezan s prokrastinacijom, pitanje je kaj je uzrok a kaj posljedica..vjerujem da ima veze s užitkom i njegvim odgađanjem..patio sam od oboje, promjenio perspektivu i više ne težim nijednom.
Moj je takav - odgađam li stvari do zadnjeg trena imam opravdanje za nesavršeno obavljen posao.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 13:53   #79
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Dozvoli si da doživiš neuspjeh.Što bi značilo da doživiš neuspjeh u onome što ti je bitno (osim lošeg osjećaja)? Dakle, realno gledajući. Da li su tvoja očekivanja ili očekivanja okoline?
Za pravog perfekcionista neuspjeh znači kraj svijeta, odnosno potpuno urušavanje samopouzdanja i gubitak volje za bilo kakvu daljnju akciju. Ukratko, depresija.

Onaj tko se ne poželi samoubili na najbrutalniji mogući način nakon što, recimo, pogrešno parkira ne zaslužuje titulu perfekcionista.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 17:51   #80
Perfekcionizam - opća tema

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Za pravog perfekcionista neuspjeh znači kraj svijeta, odnosno potpuno urušavanje samopouzdanja i gubitak volje za bilo kakvu daljnju akciju. Ukratko, depresija.

Onaj tko se ne poželi samoubili na najbrutalniji mogući način nakon što, recimo, pogrešno parkira ne zaslužuje titulu perfekcionista.
Onda ja ocito nisam pravi (ili jos bolje, savrseni) perfekcionist. Mene zabavlja kad se sparkiram nahero, a perfekcionist sam samo u nekim drugim stvarima.
Mene u depresiju vise baca kad zbog perfekcionizma nesto uopce ne napravim ili ne napravim navrijeme, nego to sto nisam nesto obavila savrseno.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:26.