Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2017., 20:26   #241
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Jel može kolega moderator otvoriti temu - medijska ekonomska scena........ da mogu komentirati priglupe novinske članke i njihove autore........

http://www.index.hr/vijesti/clanak/a...az/990870.aspx

Ovo je svakako jedan od takvih uradaka, koji je toliko promašen da vjerujem da bi bolji napiisao i student prve godine novinarstva........
A tebi se neda?

Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
jel nije autor tog članka super moderator tu na forum.hr?
Ne pojavljuje sa na forumu vec duze vrijeme.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 11:14   #242
Pratite li kako 10-godisnja obveznica lupa rekorde?

Izgleda da nam tržišta vjeruju više nego sami sebi.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 12:20   #243
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
A tebi se neda?



Ne pojavljuje sa na forumu vec duze vrijeme.
Ne želim raditi nešto što može i neki obični student........
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 08:59   #244
Broj nezaposlenih po HZZ-u na današnji dan 168.967, manje od 169.118, najboljeg dana u 6. mjesecu.

Ono što zaključujemo iz ovog podatka je da su se DA tablice vratile s godišnjeg.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 21:18   #245
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 22:50   #246
Mori me ovaj pad zaposlenosti, HZMO broji u posebnu kategoriju "zaposlene u pravnim osobama", a DZS radi prema joppdu (rad1 i 1g su izgleda napušteni). Kod jednih rast kod drugih pad, naprosto nema smisla.

Duboko sam uvjeren da je hzmo "u pravu", ali brojevi me more.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 09:17   #247
U civiliziranom svijetu bi netko iz DZS dobio otkaz za ovo.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 13:02   #248
U civiliziranom svijetu sam se nagledao puno vecih i puno skupljih gafova od ovog pa je svejedno pojeo vuk magare.
U DZS bi svejedno trebalo smijeniti ravnatelja čiji CV je smijurija za funkciju na kojoj radi.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 17:04   #249
Stigao je MONSEX, Monsignorov indeks seksepila RH ekonomije
Dakle, index mjeri ono što ekonomiju čini sexy, pogotovo u očima mladih junoša poput DK-RH, ekonoma i sličnih. Kako ionako vrtim te podatke, nije mi problem jednom mjesečno izgenerirat indeks (koji je usput apsolutno čist od friziranja statistika ).

Na 30.9.2017. Monsex stoji ovako:

Monsex Zagreb = 100
Monsex Ostatak RH = 100
Monsex Ukupno = 100

Omjer Zagreb/Ukupno = 60,24723% što u principu govori da je ostatak RH bezvezarija u smislu moderne, protočne i globalizirane ekonomije osim ako peglaš lancune i brišeš irske guzice, u odnosu na Zagreb. Da usporedim Zagreb i Prag (za koji nemam izvučene brojeve) vjerojatno bi svi skupa zaplakali
Stay tuned.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 10:05   #250
China's median monthly wages in Shanghai ($1,135), Beijing ($983) and Shenzen ($938) are higher than they are in the newest European Union member, Croatia. Croatia's median net salary is $887 a month. They joined the EU in 2013.

Shanghai's median wages, in particular, are also greater than two of the newest euro members in the Baltics: Lithuania ($956) and Latvia ($1,005), with Estonia, which joined the euro in 2011, recording a median income of $1,256 per month, according to government figures for 2016.
https://www.forbes.com/sites/kenrapo.../#36ae43573e7f
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 01:23   #251
Amerikanac Richard Thaler, jedan od osnivača bihevioralne ekonomije, dobitnik je ovogodišnje Nobelove nagrade za ekonomiju.

Thaler je jedan od autora svjetskog bestsellera "Nudge" koji istražuje koncept rješavanja društvenih prepreka bihevioralne ekonomije, javlja BBC News.

Nagradu je, između ostalog, primio i za doprinos u rasvjetljavanju problema kako ljudske slabosti, poput nedostatka racionalnosti i samokontrole, u konačnici mogu utjecati na tržište.
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 01:23   #252
AMERIČKI ekonomist Richard Thaler, dobitnik ovogodišnje Nobelove nagrade za ekonomiju za doprinos u području bihevioralne ekonomije, postavio je veoma zanimljivo pitanje kolumnistu New York Timesa Paulu Sullivanu, u razgovoru za Sullivanovu knjigu "The Thin Green Line: The Money Secrets of the Super Wealthy", a koje naglašava ono što mnogima nije jasno u vezi novca.

"Koliko bi vas koštalo da popijete bocu vina koju ste kupili prije nekoliko godina za 50 dolara, a koja sad vrijedi 500 dolara?", pitao je Thaler.

To pitanje ilustrira kako ljudi miješaju dva osnovna ekonomska pojma: nepovratne troškove i oportunitetne troškove.

Nepovratni troškovi predstavljaju novac koji ste već potrošili. Više ga nemate i ništa ne možete napraviti da ga vratite. Morate ga otpisati. U ovom slučaju, to je 50 dolara koje ste morali potrošiti da kupite tu bocu vina.

Oportunitetni troškovi predstavljaju cijenu izbora jedne "akcije" u odnosu na drugu - u ovom slučaju to označava odluku da popijete bocu vina, umjesto da je prodate za 500 dolara ili čak da je zadržite i prodate za još više u budućnosti.

Točan odgovor je da bi vas odluka da popijete tu bocu vina koštala 500 dolara jer ste odlučili uživati u njoj, umjesto prodati je.

"Većina ljudi bi odgovorila da ih to ne košta ništa", rekao je Thaler Sullivanu. "Neki ljudi bi čak išli tako daleko da bi rekli da su na neki način zaradili što su popili tu bocu vina jer su je platili 'samo' 50 dolara. To je mentalna računica", zaključio je.

"Vrlo je vjerojatno da bi mnogim ljudima koji bi odlučili popiti tu bocu vina, bilo veoma teško izaći na večeru i platiti u restoranu tu istu bocu 500 dolara, iako je to upravo ono što su učinili odlukom da je popiju. Oni vole mislite da je to dobar 'deal' jer su prije nekoliko godina to vino platili 50 dolara", objašnjava Sullivan koji pokušava objasniti da ljudi ne razmišljaju racionalno kada je o novcu riječ te da kupuju previše, a štede premalo.
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 14:44   #253
Puno kompliciraš s tom pričom o vinu. Popij bocu vina i guštaj!
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 17:57   #254
Uopće nije kompliciranje nego čak štoviše pojednostavljeno sa bocom vina. I dobar pokazatelj kako ljudi uistinu ne razmišljaju racionalno.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2017., 04:53   #255
Slika vrijedi tisuću riječi:

http://www.visualcapitalist.com/63-t...visualization/

Moj zaključak. Sav ekonomski napredak i ugodniji život koji on sa sobom nosi su posljedica napretka tehnologije koja nas oslobađa mukotrpnog rada i zaduženja.

Pitanje: kako će se i hoće li biti uopće moguće vratiti sav taj dug?
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 15:06   #256
Dakle, ostala mi je samo ova tema na kojoj se nadam da će biti malo manje shizoidnih ispada

BDP 2017Q3 +3,3% yoy (desezonirano +3,2% yoy), realno. Moja prognoza je bila +3,6% yoy (desezonirano +3,4% yoy), realno. Očekujem korekciju prema gore kad budu konačni rezultati.

Bilo je priče i na forumu oko Agrokora i kako bi trebalo korigirati BDP prema dolje.

Ako ste primjetili prva procjena DZS-a za 2017Q2 je bila +2,8% yoy (desezonirano +3,4% yoy), realno, i korigirana je na +3,0 yoy (desezonirano +3,6% yoy), realno.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 21:14   #257
Quote:
DK-RH kaže: Pogledaj post
Malo me zbunjujes. Upravo si ti (bio?) predvoditelj ideje da radis ko crnac (ironija ove izjave je svemirskih proporcija) kad odes van i da te strane kompanije/korporacije cijede i izrabljuju.
Je, stvar je drzave, tj sistema prije svega. Radim za korporaciju. Ajmo primjera radi rec IBM da se referiramo na raniji post. Danas sam kasnil 45 min i objasnio (iako me niko nije i ne bi pital)da je to radi toga kaj sam se jucer naloko i onda trpo zivahnu Brazilku do jutra. Da sam mamuran, neispavan i da bu danas 0 produktivnosti od mene. Treci tjedan je da radim.
I tu je to OK. I kad predam izvjestaj kaj sam napravio oni budu opet prezadovoljni! A da ne zadovoljim ni 20% norme- pojeo vuk magare. “Joj, jel bi ti bio toliko ljubazan da budes ipak malo produktivniji? Jel sve u redu? Jel to zato jer si nezadovoljan? Mozemo kako pomoci?”
U tom istom IBM-u u rvatistanu bi bio drasticno gori scenarij cak i za 10x produktivnijeg djelatnika.

Razlika je drasticna!!!
I vezana je uz sistem/drzavu/mentalitet, a ne kompaniju.
Polutočno. Točno je sve što si rekao za IBM u Hrvatskoj, mada je on mila majka za većinu poslodavaca. I IBM u Hrvatskoj nije isti kao svaki IBM u bilo kojem dijelu svijeta. To je naprosto točno.
Ali IBM je zapravo vrlo loš primjer jer osoba koja u Zagrebu radi za IBM ima pravi zapadnoeuropski standard. Pogledaj im prosječnu plaću, preko 3500 eura neto. Da bi imao sličan standard i kvalitetu života u Dublinu treba ti bar duplo, a to sigurno nemaju.
Da, sad imaju call centar B2B gdje ekipa isto ima skroz oke plaće i solidne beneficije i prosjek će im dosta past što im raste broj zaposlenih. Al opet, imati 6500-8000 kuna je zbilja jako dobar standard u Zagrebu s obzirom da prosječan Zagrepčanin ima vlastiti stan/kuću štagod, a prosječna osoba Dublina živi u kućama s bar još nekoliko potpunih stranaca i to plaća tisuću eura.
Zato naglašavam, IBM je loš primjer zapravo.

Nije točno da si na temelju jedne firme zabrijao da nema veze sa kompanijom. Pogle Google recimo. Apsolutno svugdje su iste šeme. Onda Amazon, rad u Amazonom irskom skladištu nema veze sa zajebancijom, kao što nema ni u Pragu. Jedna od glavnih mantra Amazona je frugality, to se osjeti apsolutno svugdje.
Onda imaš brdo firmi koje briju na obiteljsku firmu i slične kulture. Recimo GE dosta zabrijava da su svi jedna velika obitelj gdje god se nalazili.

Dakle ima veze dijelom narod, ali kompanija je ta koja sve određuje u skladu sa mogućnostima. Zašto mogućnostima ? Samo izguglaj slučaj Walmart u Njemačkoj. Htijeli su svoje korporativen pizdarije iz SAD-a provesti u Europi i ispao je teški debakl jer Njemačka baš ne dopušta 6 dana godišnjeg i slične brije. Ne znam sad napamet detalje, ali Walmart je baš interesantan primjer toga što pričamo.
Ali ja opet ponavljam da ako je firma polunormalna da će uglavbom diljem svijeta provoditi slične stvari. Walmart je ekstrem.


Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Zasto ti je dno-dna ako netko ima prednost kod godisnjeg?
To je socialna odgovornost prema zaposlenom. Zamisli da ljudi sa djecom U njemackoj imaju prednost birati godisnji za vrijeme skolski praznika. Ili da se dobije garant godisnji U vrijeme kada je vrtic zatvoren.
Nemaju se oni što petljati u moj privatni život. Zašto HR uopće treba znati da li ja imam djecu, ženu ili 5 ljubavnica ? Kakve prednosti i kakvi bakrači. Točnije, zašto HR uopće mora vodit brigu o godišnjem ? Većina firmi ima svoje niže menadžmente i on bi trebao biti jedini koji kaže kad netko može ili ne na godišnji (a njega tek ne bi trebalo biti briga o mom privatnom životu), a ne nekakva osoba u HR-u koju vidiš 2 put godišnje kad ti odobre godišnji.

Quote:
Noach kaže: Pogledaj post
Frend koji radi u Munchenu mi kaze da je na pocetku godine dobio papir od tvrtke u kojoj radi ( neki hotel ) u kojem pise da ove godine ima pravo na 50 ak slobodnih dana.

Ali sve ide u tom smjeru da u Njemackoj radni dan bude izmedu 6 - 6.5 sati.
Fakat je tužno da se svi toliko tome čudite iz Hrvatske. Baš depresivno čak.
U Mađarskoj, dakle donjem dijelu EU, godišnji kad god oće, potpuno nepraćenje dolaska i odlaska zaposlenika, 2 sata pauze na dan zakonski (10 minuta pauze nakon svakih 50 minuta sjedenja je baš po zakonu....plus normalno sat vremena za ručak, ali nikog ne jebe ak je više), neću ni spominjat home office prava gdje se tek ne prati nikoga i to ti praktički ispadne još bar mjesec dana godišnjeg na godinu.
Imaš zadatke i to moraš obavit. Kad obaviš možeš radit što god te volja i kako god te volja. Maksimalna opuštenost.
Ne znam, recimo u Austriji(gornji dio EU) je pod normalnou svim firmama da se ovak ide doma u podne ili 1 (doduše znam samo za office poslove)....tam se već odavno ne radi 40 sati na tjedan.
Da se nekad mora ostat na poslu, posebno u računovodstvu, u subotu i nedjelju (plaćeno, plus dodatni godišnji, plaćeni svi obroci, taksi doma), nekad i do zbilja prekasno, to je druga strana priče, ali računovodstvo nije reprezentativan primjer jer je takva vrsta posla. Vjerujem da se to u IT-u dešava, nekad je zapravo teško reć koliko osoba efektivno radi.

Ja mogu za sebe reć da mi je draže bit na poslu 45 sati na tjedan uz maksimalnu fleksibilnost, nego da sam u strogoj stezi 40.
Ali iskreno se nadam da će i u Hrvatsku već jednom doć ovakvi trendovi.

Kao i kroz cijelu povijest, ljudi će raditi sve manje, a dobivati sve više para, ali će im i potrebe biti sve veće. I mislim da za najkasnije 20 godina u svakoj polunormalnoj zemlji će radno vrijeme biti službeno maksimalno 35 sati (kod nekih poput Francuske mislim da je već sad gotovo tako), a sve drugo da će se smatrati prekovremenim.
I normalno, zaposlenici će raditi sve manje, za to dobivati više para, a kapitalisti/poslodavci koji su bili dovoljno vizionari će se grcat u parama. Ljudi koji zapravo imaju kudikamo veći standard nego prije 20 godina će pričat o tome da je srednji sloj gotov. Povijest se stalno ponavlja.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 21:56   #258
HR samo vodi evidenciju.
Godisnji ide prvenstveno po dogovoru sa sefom odjela.
HR se samo javlja ako se presla neka kvota, vise od 25% odjela ide u isto vrijeme.
I dobro je tako jer možes lakse objasniti svom sefu kojega redovno vida zasto bas tebi treba tada i tada godisnji U slucaju da vise ljudi u to vrijeme trazi.
Sto se tice radnog vremena najmocniji sindikat IG Metall radi na tome da se buduci moze raditi do 2 godine (svaki 5 godina) 28 sati i da se nakon toga opet mora dobiti svoj puni posao.
Odlicna stvar za sve ljude Koji imaju neki Projekt U svom privatnom zivotu.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 22:01   #259
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
HR samo vodi evidenciju.
Godisnji ide prvenstveno po dogovoru sa sefom odjela.
HR se samo javlja ako se presla neka kvota, vise od 25% odjela ide u isto vrijeme.
I dobro je tako jer možes lakse objasniti svom sefu kojega redovno vida zasto bas tebi treba tada i tada godisnji U slucaju da vise ljudi u to vrijeme trazi.
Sto se tice radnog vremena najmocniji sindikat IG Metall radi na tome da se buduci moze raditi do 2 godine (svaki 5 godina) 28 sati i da se nakon toga opet mora dobiti svoj puni posao.
Odlicna stvar za sve ljude Koji imaju neki Projekt U svom privatnom zivotu.
O tom se i radi. Meni brat nije u Hrvatskoj mogao na godišnji za vrijeme božićnih praznika jer mu je u HR-u (ne šef odjela, niži menadžment ili kak god) rečeno da oni s djecom imaju prednost.

Po meni sve treba ići samo od šefa odjela, HR se ne bi smio u ovakve stvari upuštati i to je čitavo moje mišljenje vrlo ukratko.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 22:33   #260
Opusti se Monsi, ima dana kad ide samo chat.

Ja to sutra sve pocistim.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:15.