Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.11.2017., 16:53   #1
Hrana u vašoj zemlji?

Živim već oko 50 godina u Britaniji, malo me je ogorčilo što je jedna forumašica na drugoj temi, sada izbrisano i zaključano, tvrdila da je hrana ovdje očajna, ništa ne vrijedi, kao mlijeko, kruh, jaja, povrće i sve je bolje u Hrvatskoj.

Ova zemlja u posljednih par godina ima 18 kuhara sa tri zvjezdice na Michelinovoj list, i svi upotrebljavaju domaće proizvode, znaći ne može biti tako loše.

Što mislite o tome i što jedete gdje sada živite?
Blues Dada is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 17:37   #2
Ukusi su razliciti, nisu ni recepti svugdje jednaki, tako da to sto u Engleskoj ima 18 kuhara sa Michelinovom zvjezdicom ne znaci da se njihova jela moraju svakome svidjeti.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 17:46   #3
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Ukusi su razliciti, nisu ni recepti svugdje jednaki, tako da to sto u Engleskoj ima 18 kuhara sa Michelinovom zvjezdicom ne znaci da se njihova jela moraju svakome svidjeti.
To su zapravo kuhari sa tri zvjezdice, a od jedne do tri zvjezdice ima preko 150 kuhara. Svi upotrebljavaju domaće proizvode. Mene je zaprepastila tvrdnja forumasice, koja je ovdje živjela 3 godine, da ovdje namirnice nisu dobre i sve je bolje u Hrvatskoj. Sigurno nije tako!
Blues Dada is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 17:51   #4
dobro ne tjeras mak na konac
procitas,
gurnes u ladicu za otpad i dalje...

nekom je i govno bolje u Hrvatskoj a opet su u stranoj zemlji,
znas onu susjedova trava je uvijek zelenija

bas neki dan rodjak prica o svom frendu kaze:

dok je bio u Zagrebu pricao samo o Derventi(jer je od dole)
sad kad je u Njemackoj prica samo o Zagrebu
to ti je tip ljudi koji su kao i ta forumasica gore sto ti je stala na zub

ja bome sebi uvijek nadjem dobru klopu...nema veze gdje sam dosad bio...
__________________
Nije ni tebi lako
vhrkac is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 19:19   #5
jedino sto mi fali iz hrvatske je pravi slavonski kulen,sunka,kobasica...hrvatski cevapi i pizza...hrvatski kruh i kifle/slanci iz pekare
sve ostalo mi je u austriji bolje sto se tice hrane
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 21:19   #6
pa ti iz Austrije mozes skoknuti nedjeljom po kruh u Hr...
Sloveniju prodjes na brzaka,
pojedes cevape i gas nazad...(ne zaboravi kruh za punicu...hehe)

zar kod vas nema hrvatskih ducana?
ovdje gdje ja zivim cak za vrijeme kolinja ima i cvaraka za kupiti...

a kruh se sam zamjesi

a nakon tri kralja se vraca s punim gekekom naravno nazad s mesom i ostalim stvarima...(a smijali smo se cesima)

a postoji i mreza vozaca koji dovoze suho meso i ostale proizvode...
najcesce iz novog pazara ili otkud vec...
evo ja dobio neke fajn paprike u kajmaku...
inace tegla kosta 20eu
ja dobio na poklon jer sam nesto odradio...
toliko su dobre da sam narucio sam jos 2 tegle...

znaci mi poguzije(koji volimo dobro pojest) uvijek nadjemo nacina...
__________________
Nije ni tebi lako
vhrkac is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 23:03   #7
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
jedino sto mi fali iz hrvatske je pravi slavonski kulen,sunka,kobasica...hrvatski cevapi i pizza...hrvatski kruh i kifle/slanci iz pekare
sve ostalo mi je u austriji bolje sto se tice hrane
Nije baš zdravo, ima previše soli!
Blues Dada is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 23:27   #8
U Frankfurtu ima svega za kupit, slavonskog kulena, dalmatinskog pršuta, čvaraka, itd, itd.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 23:30   #9
Quote:
Blues Dada kaže: Pogledaj post
Nije baš zdravo, ima previše soli!
Koga briga za to, ti ne moras jesti ako neces, zasto bi mi morali slijedit tebe?

Eto, otvorio si posebu temu samo zato sto se nekome nije svidila engleska kuhinja, a ti si upravo napravio isto sto i ona, ali sigurno sad neces otvoriti temu o tome kako ti se ne sviđa hrvatska kuhinja.

Ili ipak hoces??
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2017., 23:48   #10
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Koga briga za to, ti ne moras jesti ako neces, zasto bi mi morali slijedit tebe?

Eto, otvorio si posebu temu samo zato sto se nekome nije svidila engleska kuhinja, a ti si upravo napravio isto sto i ona, ali sigurno sad neces otvoriti temu o tome kako ti se ne sviđa hrvatska kuhinja.

Ili ipak hoces??
Ne samo sam htio spomenuti da u gornjoj hrani ima previse soli i često konzervansa. A ima u HR i dobre zdrave hrane. I ako čovjek pazi na zdravlje, bolje je to jesti.

I nisam rekao da ne jedem HR hranu i da sve nije dobro, kako je rekla forumašica o engleskoj hrani.
Blues Dada is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 00:41   #11
Sto tebi smeta neciji ukus?

Kulen ima recept kakav ima, ako ti se ne sviđa nemoj ga jest i gotovo, sta imas tupit je li nesto zdravo ili nije jer ima malo ili puno soli i druge slicne gluposti.

Tebi je dosadno u zivotu, nađi si zanimaciju.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 01:36   #12
Quote:
Blues Dada kaže: Pogledaj post
Ne samo sam htio spomenuti da u gornjoj hrani ima previse soli i često konzervansa. A ima u HR i dobre zdrave hrane. I ako čovjek pazi na zdravlje, bolje je to jesti.

I nisam rekao da ne jedem HR hranu i da sve nije dobro, kako je rekla forumašica o engleskoj hrani.
Molim te da se drzis teme, a ne "solis" pamet ljudima oko njihovih prehrambenih navika. Ako ti je to cilj, molim te obrati se na neki drugi pdf o zdravlju ili gastronomiji. Ovo ti je zadnje upozorenje.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 01:38   #13
Quote:
vhrkac kaže: Pogledaj post

ja bome sebi uvijek nadjem dobru klopu...nema veze gdje sam dosad bio...


Jednom sam naletjela na zenu koja je rekla da u NYC ne moze naci dobar restoran.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 08:13   #14
Od 4 najvecih uzivanja , drugo po redu mi je uzivanje u ukusnoj hrani . I tu sam uskracen vec 20g. Kako u Spanjolskoj ( 3-4 jela koja su mi se donekle svidjela ) , tako ovdije u Meksiku (4-5 jela po mom ukusu) izbor meni prihvatljivih jela mi je toliko malen da me ponekad baca u ocaj i gledam cijene avio karata do najblizih americkih gradova gdje ima balkanskih restorna . Kako Mekse ne jedu nista osim svoje i kineske (meni odvratne ) hrane , Turci su nakon nekoliko pokusaja vrlo brzo banknotirali , a Madjarica u cijim sam jelima neko vrijeme uzivao sad priprema 90% mex jela , jer madjarska sam jeo samo ja,pokoji Srbin i jos par Madjara koji ovdije zive . Doma si napravim neka balkanska jela , ali nije to to , pa sam ovo ljeto cak razmisljao nakon 7g. ponovo do Hr na mjesec dana samo zbog jela , ali sarma se jede samo po zimi , avion je skup , smjestaj jos skuplji , pa se moram zadovoljiti sa ova 3 preostala velika uzitka koji su mi ovdije dostupni .
antemarineitor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 11:35   #15
Od cega si onda tako okrugao? Hehe...
Ok sex i auti
Sta je trece
Nemoj samo reci lova
__________________
Nije ni tebi lako
vhrkac is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 14:10   #16
Posto je tema zapocela engleskom kuhinjom, za mog boravka u Engleskoj ja nisam nigdje vidio engleski restoran, bilo je svih mogucih i nemogucih restorana iz cijelog svijeta (i obisao sam skoro pa sve) ali engleskog nijednog, tako da moram priznat niti nemam pojma koja su to tradicionalna engleska jela (osim fish&chips, ali to mi je vise fast-food a ne tredicionalno jelo).
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 14:37   #17
U SAD-u ima baš svega i svačega. Hrana, pogotovo ova Walmart-tipa, je jeftina ali i očajne kvalitete. Bezukusno povrće i voće, tvrdo meso, presoljene konzerve, slanina i kobasice. S druge strane može se naći svega baš (pa i ptičjeg miljeka) i iznimno kvalitetne klope, samo to košta malo više a i kupuje se po drugačijim dućanima a ne po Walmartima, Targetima itd. Trader Joe's, Whole Foods, Winn Dixie, Wegman, pa dijelom i Safeway i Publix znaju imati vrlo kvalitetnu robu u ponudi.

Restorani - takva se šarolikost rijetko gdje može naći... američki gradovi su riznice sve i svakakvih kuhinja i tipova hrane, od super jeftine do ultra skupe, od kolica po ulicama i food trucks do ultra otmjenih multi-star restorana... Ne kužim kako bi netko mogao ostati gladan u NYC, Chicagu, San Franciscu, Miamiu...

Engleska/UK, kad god sam tamo bio dobro sam klopao ali rijetko je to baš neka njihova lokalna kuhinja. Ima odličnih curry jointa, druge azijske klope, mnogo dobrih talijanskih restorana. Ne može se ni u Londonu lako ostati gladan.

Što se tiče hrane s Balkana ali i druge hrane - imamo vrlo dobar topik na Turizmu kojeg stavljam zato da kolegi anti krenu zazubice. Na toj strani ima toga in NYC i Singapura. Ima na tom topiku i hrane iz UK. U Miamiu nemamo baš ništa takvo koliko znam ali ima u Floridi "European Corner" na Merritt Islandu kojeg drži nekoliko ex-Yugosa (Hrvat, Srbin i Makedonac, tako nekako...). Nije loša klopa, zna biti i sarme i čevapa ali i drugih nekih bućkalica. Ne idem često, jedino ako sam blizu, ziher nisam bio jedno već 3 ili 4 godine, ipak mi je jedno 3 sata vožnje od doma...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 20:07   #18
Quote:
Blues Dada kaže: Pogledaj post
Živim već oko 50 godina u Britaniji, malo me je ogorčilo što je jedna forumašica na drugoj temi, sada izbrisano i zaključano, tvrdila da je hrana ovdje očajna, ništa ne vrijedi, kao mlijeko, kruh, jaja, povrće i sve je bolje u Hrvatskoj.

Ova zemlja u posljednih par godina ima 18 kuhara sa tri zvjezdice na Michelinovoj list, i svi upotrebljavaju domaće proizvode, znaći ne može biti tako loše.

Što mislite o tome i što jedete gdje sada živite?
Ne znam jesam li nešto propustio, ali ne vidim poveznicu između kvalitete namirnica koje se u slobodnoj prodaji mogu naći u trgovinama i podatka koliko Velika Britanija ima vrhunskih kuhara...

Ako krenemo od gastronomske tradicije već možemo naići na smijuriju. Nacionalno jelo riba i krumpiri u cistom ulju ili engleski doručak. S druge strane Hrvatska isprepletena utjecajima i tradicijom.
Ako govorimo u kulturi prehrane tu također nema usporedbe, koliko god da ona u Hrvatskoj postaje sve lošija, u usporedbi s Engleskom je najbalansiranija na svijetu.

O kvaliteti pojedinih namirnica ne mogu pričati s obzirom da nisam još objedovao na Otoku.
__________________
An old man dies, a young woman lives. Fair trade.
Mr Mojo 995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 20:10   #19
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
jedino sto mi fali iz hrvatske je pravi slavonski kulen,sunka,kobasica...hrvatski cevapi i pizza...hrvatski kruh i kifle/slanci iz pekare
sve ostalo mi je u austriji bolje sto se tice hrane
delikroat u neubagasse ima dosta toga; kulena, pršuta
https://delikro.at/

ja kad poželim čevape skočim do bosanca u koppstrasse i to je to.
inače u 7om bezirku ima izbora hrane i lokala koliko hoćeš
kad sam na selu to jeć već dosta problematičino. restaurani dobro kuhaju, porcije su velike, jefitini su ali su to većinom tipično austrijska teška i masna jela.
ja sam ove godine zasadio 2 smokve da mi moj kvarner ne fali previše
iz rvatske sam dopeljao još 2 a na proljeće ću nabaviti još nekoliko
DrSigmundFreud is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 21:17   #20
Quote:
Mr Mojo 995 kaže: Pogledaj post
Ne znam jesam li nešto propustio, ali ne vidim poveznicu između kvalitete namirnica koje se u slobodnoj prodaji mogu naći u trgovinama i podatka koliko Velika Britanija ima vrhunskih kuhara...

Ako krenemo od gastronomske tradicije već možemo naići na smijuriju. Nacionalno jelo riba i krumpiri u cistom ulju ili engleski doručak. S druge strane Hrvatska isprepletena utjecajima i tradicijom.
Ako govorimo u kulturi prehrane tu također nema usporedbe, koliko god da ona u Hrvatskoj postaje sve lošija, u usporedbi s Engleskom je najbalansiranija na svijetu.

O kvaliteti pojedinih namirnica ne mogu pričati s obzirom da nisam još objedovao na Otoku.
Kolegica je kazala da ni jedna namirnica u VB ne vrijedi, čime se ne slažem, i ja sam tada spomenuo da ovdje ima preko 150 vrhunskih kuhara, sa Michelin zvjezdicama i vjerujem da svi upotrebljavaju britanske namirnice, a ako im je hrana dobila dobre ocijene, znaći da i namirnice vrijede. Nismo govorili o nacionalnim jelima, na pr. najpopularnije jelo ovdje je Chicken Curry, Chicken Tika Masala(indijsko, ali izmišljeno u VB) i prema jučerašnjoj TV njega se TJEDNO pojede čak nevjerojatnih 23 milijuna obroka. Dakle moj početni upis bio je o namirnicama.

Zadnje uređivanje Blues Dada : 30.11.2017. at 21:56.
Blues Dada is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:40.