Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.10.2012., 13:15   #7041
Pozdav ljudi!

Ovako.. Liječnik sam. ovdje ne mogu dobiti specijallizaciju iz kardiologije, a gore vidim i nije neki problem...
Imam 29 godina, čekam dijete i ženim se uskoro.. Zadnja mi je šansa za otići gore i radit...
Zanima me.. Plaćaju za 1 godinu rada kao asistentartze 4032 brutto, a onda se povećava na 4300, 4600 eura i to je plaća bez dežurstava. Žena je nezaposlena ovdje (klasika) i ona bi htjela otići..
Mene zanima kako je živjeti sa tim parama, i kakav bi mi porezni stup bio s obzirom na familiju i koliki je dječji doplatak gore, koliko traje i koliko utječe na visinu netto plaće.. Kao specijalista bi imao placu oko 5000 eura i kolki bi u tom slučaju bio porezni stup i netto plaća? To mi je skroz bitno jer o tome ovisi odlazak gore.
Isto taako zanima me koliki su izdaci za auto.. kupio bi rabljeni naravno..
Mjesečni troškovi stanovanja i hrane, vidim da su nam cijene hrane iste kao i gore al ovdje mi je plaća od 7500kn prepremala.
Molim vas odgovarajte i zahvaljujem unaprijed. ako nesto saznam više rado cu podijeliti. pozz
dr.haoui is offline  
Old 25.10.2012., 10:19   #7042
Pozdrav!

Vidim da ste puni informacija iz prve i druge i četrnaeste ruke, pa da i ja izložim svoj slučaj:

Dakle, supruga kao dipl.ing.građevine zovu da radi u Njemačkoj i rekli su mu odmah da ne bi bio problem i za obitelj da povede. E ta obitelj, tj.ja - ne želi kao i ovdje ne raditi u struci (a to je psihologija) jer ne bi bilo smisla ni seliti onda...

Moje pitanje je - kakve su šanse da volontiram godinu dana u bolnici dok ne naučim dobro jezik (imam samo školsko znanje koje nije dovoljno), a dijete od 5 godina smjestim u vrtić, pa da nakon tih godinu dana dobijem posao u toj bolnici/klinici i sl.?!
Kolike plaće imaju psiholozi po klinikama?

Hvala
anjabooklover is offline  
Old 25.10.2012., 15:43   #7043
dr.haoui: upisi ovdje koliko ces zaradjivati, u kojoj ces saveznoj drzavi raditi i steuerklasse (u tvom slucaju 3)..za djecu ne znam.. mijenjalo se mislim nedavno..u tvom slucaju je bitno upasti..to je struka s najvisim placama u njemackoj
edit:
sad vidjeh da nisi ozenjen..vjerojatno 1 onda steuerklasse.. e ako je tako vidjeces kako svabo tjera svoje stanovnistvo da se zeni

anjabooklover: iskreno receno nikad nisam s tom strukom imao posla ( a nadam se i da necu)..evo nadjoh jednu poveznicu tek da te malo zabavim
__________________
Izvukla si ciglu
el_mariachi is offline  
Old 25.10.2012., 16:05   #7044
Quote:
deprived_soul kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav

Ako ima netko ovdje tko je otišao na postdiplomski doktorski studij u Njemačku, molim lijepo da mi se javi u inbox. Zainteresirana sam jako pa da čujem dojmove/moguće probleme itd.

Hvala unaprijed
I mene isto zanima upis doktorskog studija u Njemačkoj, pa bih molio da se informacije podijele i sa mnom . Prvenstveno me zanima TU Munchen, ali ne nužno samo to sveučilište.

Hvala!
juicehead is offline  
Old 26.10.2012., 12:01   #7045
Quote:
dr.haoui kaže: Pogledaj post
Zanima me.. Plaćaju za 1 godinu rada kao asistentartze 4032 brutto
Doktorski studij u De je najcesce organiziran tako da covijek radi na faksu dok pise tezu otprilike 2 godine. Neki rade pola radnog vremena u frimi, a pola pisu tezu. Nije uobicajena praksa kao u Hr da se radi full time i pise teza za weekende.
Sto se tice poreznih klasa 4 je za ozenjene i slicna je 1, ako ste ozenjeni mozete napraviti da jedan bracni partner bude u klasi 5 (pljacka i otimacina) a jedan klasi 3 (niski porez).

Pravilo ako vam je komplicirano mrdati po tablicama je da cete na prvih cca 25 somova platiti nista, pa na sljedecih 50ak ce biti oko 35% pa iza toga vise. To je simplifikacija, ali cisto za ljude kojima ce tlak narasti na formulare koji pitaju za religiju i Steuerklasse i zdravstveno.
Ah, da, ako prijavite da ste vjernici neke crkve, platit cete crkvi jos 10% koliko placate drzavi porez. Ako se ne prijavite nece vas primiti u crkvi na sakramente (ako planirate nesto i vazno vam je). Napisete li samo n/a u formularima za religiju nema poreza i nema nikakve akcije. Ako napiste neku religiju onda se morate sluzbeno ispisivati i u Hr zupi ce na misi na kraju reci da je XY prestao biti clan crkve, na ponos rodbine (ako ide u crkvu), hehe.

Zdravstveno drzavno: max 500-injak na mjesec, vrijedi jedno za cijelu familiju (ali ako radi dvoje u familiji moraju platiti svaki svoje). Poslodavac da pola. Pola ide prije poreza iz place. Dakle muz, zena, djeca za 250 prije poreza efektivno su osigurani.
Privatno jako ovisi o ugovoru.

Haoui (si mogao jos ubaciti i E u nick pa da imas sve samoglasnike?): 4000 brutto ce ti izaci negdje 3250, minus zdravstveno cca 3000 (u biti ostat ce ti vise jer nisi presao Beitragsbemessungsgrenze mislim), minus penziono jos malo. Dakle netto racunas 2700 recimo na mjesec da imas. Poreza platis oko 9000 godisnje, ako je zena s tobom onda manje, ali vise od 9000 ne mozes usparati
Za djete cete dobiti neki doplatak, koju (1-2) stotku svaki mjesec od drzave.

Auto cijene vidis online, s obzirom na placu pretpostavljam da neces odmah u prvi Porshe dealership nego uzet nesto rabljeno. Autoscout24.de ima tonu svaceg. Osiguranje dodje ovisno o povlastici i jako o osiguravatelju, moguce da ce ti prodavat spiku da si dosao iz Bantustana pa da platis 180% premije prvu godinu, dogovori se za 140% ili da ti priznaju premiju (meni je recimo ispalo jeftinije platit 140% kod huk24.de nego 90% kod maklera). Za rabljeni auto uzmi Teilkasko, postoji i Vollkasko koji za razliku od Teil osigurava i slucajeve kad ti skrivis stetu. Ako vozis dobro bi bilo imati i Haftpflicht osiguranje od odgovornosti ako neki stetu napravis, koje je jeftino, recimo 100 godisnje. Auto osiguranje racunas oko 1000 godisnje, mozda manje, u biti sigurno manje, ja placam oko 1200 za Vollkasko i Pflicht. Jos moras platiti neki porez, koja stotka (1-2-3). Ako kupis stari auto ne smijes s njim u centre nekih gradova (to su naljepnice s bojama).
Kod kupovine polovnog auta puno ces jeftinije proci kupis li francuski ili Ford,jer njemacke i donekle japanske puno vise cijene rabljene nego francuze, koji su isto OK).

Zivot, hmm, s 2700-2900 mozes pokriti troskove, ostat ce ti cca nista-500 u vecm gradu (Frankfurt, Muenchen). Racunas stan oko 1000-1400, plus racuni 100-200, plus telefon koliko vec, internet 20-30 flat brzi, hrana je ko u Hr otprilike.

Uz to na pocetku imas extra trosak, npr. polog za stan 2-3 rate obicno, transport, namjestaj, ...


Summary:
meni se cini da ces s pocetnickom placom moci pokriti troskove i eventualno ti mrvu ostane, no prednost je da imas perspektivu jer neces biti asistent-ljecnik zauvijek.
ako ti se i zena zaposli imat cete natezanje s brigom o djetetu, koja tu dosta kosta, no ima i dosta part-time poslica pa moze malo raditi, malo cuvat bebu. Prvih 650 na mjesec po osobi je neoporezivo, tako da ako radi par sati na dan, zaradit ce si malo, imat kontakt s poslom, a opet nece otici cijela placa na vrtic i cuvanje valjda.

Nadam se da sam malo pomogao. Sretno!
Yokohama is offline  
Old 26.10.2012., 13:49   #7046
vozacka

pozdrav,

imam jedno pitanje u vezi hrvatske vozacke u njemackoj.
zivim u bayernu vec 20 godina. vozacku za auto sam vamo pravio. odlucio sam se polozit za motor i to napravim u hrvatskoj. kad sam isa doli onda su mi uzeli njemacku vozacku i izdali hrvatsku - inace bi morao platiti vise jer bi polagao A kategoriju bez postojece B kategorije i to bi trajalo vise vremena jer bi morao i testove polagati.

danas idem u "führerscheinstelle" i zelim prebacit hrvatsku na njemacku jer sam vidio da mogu maksimalno 6 mjeseci voziti sa hrvatskom. nazovem prije par dana i oni mi kazu da je sve ok - putovnica+vozacka+slika+35eura. sve ponesem i oni mi kazu ovo:

- nemozes prebaciti jer trebas biti prijavljen u hrvatskoj za vrijeme dok si polagao za motor - 185 dana.

- dozvola za motor ti uopce ne vazi, nemozes vozit motor - ako te zaustave do godina dana zatvora.

pitam odvjetnika (koji mi je za 5 minuta razgovora uzeo 40 eura) i on mi kaze isto. kad udemo u EU isto mi vozacka nece vaziti. kao zbog "führerscheintourismus" da je to neka zastita.
al ja nisam turist, hrvat sam, nisam isa doli kao turist nego sam isa kuci.

jel ima netko neko rjesenje ili je prozivo slicno???


pozdrav
antonius82 is offline  
Old 26.10.2012., 14:11   #7047
Pocetkom listopada doselih u München (posao), izvan posla ostaje mi dosta slobodnog vremena koje za sada najcsce provodim u setnji/joggingu uz rijeku Isar. Nasla sam dva lokala u koja rado odem na veceru ili casu crnog vina. Imala bih zelju upoznati nekoga naseg (mozda nov poput mene), nebitno m/z, tko voli kao i ja otici na koncert/klupsku svirku...slusam jazz, soul, rock do metal mjuzu, bas u nedjelju idem na koncert Mic Doneta (njemacki soul pjevac), mozda se kojim slucajem nadje netko za slicne sheme

Uskoro punim 35, ne zanima me turbo folk, niti nasi clubovi ovdje...
Cool Breeze is offline  
Old 26.10.2012., 14:48   #7048
Glupost napravljena u startu! Da nisi htio "stisnut i pxxxt" sad bi imao i hrvatsku vozačku s kojom bi mogao vozit svugdje osim u D

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Old 26.10.2012., 18:30   #7049
A sta se dogadja kad Hrvatska udje u EU? Hrvatske vozacke vaze i u De?
goldietrickz is offline  
Old 26.10.2012., 20:33   #7050
Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
A sta se dogadja kad Hrvatska udje u EU? Hrvatske vozacke vaze i u De?
to sam isto pitao - kaze da nece vaziti jer da cu morati dokazati da sam bio u vrijeme polaganja 185 dana u hr. nemoguce za shvatiti - na policiji se cude i kazu da me oni zaustave nebi nista cudno vidjeli u svemu tome.
tu j... lud zbunjenoga - oni sta provode zakone nemaju pojma a ovi sta ih izdaju su isto zbunjeni (na telefonu sve ok a kad dodes luda kuca).
antonius82 is offline  
Old 26.10.2012., 21:31   #7051
Hej
Kao porezna klasa 3 imao bi bez dezurstava 2500 neto. 180 eur .za dijete . Plus dezurstava.

Dovoljno .za zivot u troje . Samo naprijed. Posliije specke mozes kud hoces . Ja ti predlazem zapadnu njemacku .....


Quote:
dr.haoui kaže: Pogledaj post
Pozdav ljudi!

Ovako.. Liječnik sam. ovdje ne mogu dobiti specijallizaciju iz kardiologije, a gore vidim i nije neki problem...
Imam 29 godina, čekam dijete i ženim se uskoro.. Zadnja mi je šansa za otići gore i radit...
Zanima me.. Plaćaju za 1 godinu rada kao asistentartze 4032 brutto, a onda se povećava na 4300, 4600 eura i to je plaća bez dežurstava. Žena je nezaposlena ovdje (klasika) i ona bi htjela otići..
Mene zanima kako je živjeti sa tim parama, i kakav bi mi porezni stup bio s obzirom na familiju i koliki je dječji doplatak gore, koliko traje i koliko utječe na visinu netto plaće.. Kao specijalista bi imao placu oko 5000 eura i kolki bi u tom slučaju bio porezni stup i netto plaća? To mi je skroz bitno jer o tome ovisi odlazak gore.
Isto taako zanima me koliki su izdaci za auto.. kupio bi rabljeni naravno..
Mjesečni troškovi stanovanja i hrane, vidim da su nam cijene hrane iste kao i gore al ovdje mi je plaća od 7500kn prepremala.
Molim vas odgovarajte i zahvaljujem unaprijed. ako nesto saznam više rado cu podijeliti. pozz
ivana-nj is offline  
Old 26.10.2012., 21:39   #7052
Question

Moras imati min b2 nivo njemackog ...

Dotle cemo biti u europi . Usput rodis Jos imati jedno dijete ..... ne znam kako je za psihologe , ali vjeeujem da ce ti biti lakse iz de rjesavati diplomu...

Vrtic Costa 250 do 500 our mjesecno ovisno data li ti Je dijete pole Dana ili cijeli dan tamo

.za place guglaj malo

QUOTE=anjabooklover;41918569]Pozdrav!

Vidim da ste puni informacija iz prve i druge i četrnaeste ruke, pa da i ja izložim svoj slučaj:

Dakle, supruga kao dipl.ing.građevine zovu da radi u Njemačkoj i rekli su mu odmah da ne bi bio problem i za obitelj da povede. E ta obitelj, tj.ja - ne želi kao i ovdje ne raditi u struci (a to je psihologija) jer ne bi bilo smisla ni seliti onda...

Moje pitanje je - kakve su šanse da volontiram godinu dana u bolnici dok ne naučim dobro jezik (imam samo školsko znanje koje nije dovoljno), a dijete od 5 godina smjestim u vrtić, pa da nakon tih godinu dana dobijem posao u toj bolnici/klinici i sl.?!
Kolike plaće imaju psiholozi po klinikama?

Hvala[/QUOTE]
ivana-nj is offline  
Old 28.10.2012., 12:30   #7053
Quote:
Yokohama kaže: Pogledaj post
Doktorski studij u De je najcesce organiziran tako da covijek radi na faksu dok pise tezu otprilike 2 godine. Neki rade pola radnog vremena u frimi, a pola pisu tezu. Nije uobicajena praksa kao u Hr da se radi full time i pise teza za weekende.
Sto se tice poreznih klasa 4 je za ozenjene i slicna je 1, ako ste ozenjeni mozete napraviti da jedan bracni partner bude u klasi 5 (pljacka i otimacina) a jedan klasi 3 (niski porez). (...)


plaća za asistent artze je 5321 e brutto, za artze je 4032, guglao sam jos i nasao u kolektivnom ugovoru te tarife.. znaci plus dezurstva jos... tako da pldaca nije upitna..

jel zna netko kako je raditi gore taj posao?
lifestyle i sl. vidio sam da bi mi polica kostala cca 1500 e za moj auto... sta mi je jos dobro za znati?

Zadnje uređivanje Štrikalica : 29.10.2012. at 00:52.
dr.haoui is offline  
Old 28.10.2012., 18:11   #7054
kako je to sve komplicirano sa tim poreznim kombinacijama...

Ajmo ovako, da ste dipl.ing.građevine sa super referencama (32 godine) i želite raditi u Munchenu (koji je po svima najskuplji), a imate ženu i dijete, koliko biste tražili brutto plaću da možete normalno živjeti (dok žena ne radi)...
Dakle, porez vam se oduzima najmanje jer je žena nezaposlena, ali plaćate vrtić za predškolca za cjelodnevni boravak (jer žena volontira 8 sati dnevno) i morate platiti stan.

Molim Vas koji ste već u Njemačkoj da mi kažete koliko bismo onda trebali imati minimalno brutto plaću da bismo uspjeli normalno živjeti (znači, možemo platiti sve račune i ne gledati jesmo li šampon platili 0.60 ili 0.90 eura)

HVALA
anjabooklover is offline  
Old 28.10.2012., 22:24   #7055
zanima me da li netko zna koji stupanj njemackog je potrebno za gostujuce radnike?
__________________
save money for opi :)
mala_zg23 is offline  
Old 29.10.2012., 08:07   #7056
Quote:
anjabooklover kaže: Pogledaj post
kako je to sve komplicirano sa tim poreznim kombinacijama...

Ajmo ovako, da ste dipl.ing.građevine sa super referencama (32 godine) i želite raditi u Munchenu (koji je po svima najskuplji), a imate ženu i dijete, koliko biste tražili brutto plaću da možete normalno živjeti (dok žena ne radi)...
Dakle, porez vam se oduzima najmanje jer je žena nezaposlena, ali plaćate vrtić za predškolca za cjelodnevni boravak (jer žena volontira 8 sati dnevno) i morate platiti stan.

Molim Vas koji ste već u Njemačkoj da mi kažete koliko bismo onda trebali imati minimalno brutto plaću da bismo uspjeli normalno živjeti (znači, možemo platiti sve račune i ne gledati jesmo li šampon platili 0.60 ili 0.90 eura)

HVALA
Pa možda ti pomogne podatak koji sam slušao neki dan na WDR 5....tema knjiga troškova kućanstva....i kako kontrolirat troškove....

bračni par, 2 djece 10 i 11 godina, hipoteka za kuću ( prije 12 godina gradili) 2 auta imaju 3500€ netto mjesečnih primanja! Imali posebni račun na koji su odvajali za nepredviđene potrebe i ustanovili da sve češće s tog računa moraju "glavni račun" podmirivat minus!

Kad su odbili 300€ mjesečno za gorivo, hipoteku itd ostsalo im je 600€ mjesečno za "spizzu" što je po procjeni te obitelji i stručnih financijskih savjetnika malo za 4 člana obitelj! trebao bi to biti i podcast na WDR 5 pa se može i naknadno poslušat!


Evo link na emisiju .....samo kliknut na audio kad otvori stranicu!

http://www.wdr2.de/service/quintesse...tsbuch100.html


ili direktno na audio player u browseru

http://www.wdr2.de/musik/audiowdrqui...dioplayer.html
__________________
W213 220d ....

Zadnje uređivanje Actros1841 : 29.10.2012. at 08:15.
Actros1841 is offline  
Old 29.10.2012., 12:16   #7057
Quote:
anjabooklover kaže: Pogledaj post
Molim Vas koji ste već u Njemačkoj da mi kažete koliko bismo onda trebali imati minimalno brutto plaću da bismo uspjeli normalno živjeti (znači, možemo platiti sve račune i ne gledati jesmo li šampon platili 0.60 ili 0.90 eura)HVALA
Tesko pitanje. Sampon nije stavka, ali taj vrtic vas moze kostati poprilicno. Recimo da s 3000-4000 neto mjesecno morate moci izaci na kraj relativno komotno, iako bez nekog luksuza.
2500-3000 je knap za obitelj.
Ispod 2500 je vrlo upitno.
Ja racunam za sebe solo trosak zivota oko 2000 mjesecno bez da sam ista kupio, samo stan, klopa incl. sitnice, prijevoz, telefon i td - hladni pogon koji mi treba da zivim. Prodjem i jeftinije jer imam stan vec dugo isti pa mi je najam manji od novih cijena.

Netko je linkao proracun s 300 mjesecno za benzin, meni nije jasno sta rade, ljevaju ga u vrt ili pale za rostilj, no valjda je i to nekome normalno.
katra46 is offline  
Old 29.10.2012., 15:05   #7058
Quote:
katra46 kaže: Pogledaj post

Netko je linkao proracun s 300 mjesecno za benzin, meni nije jasno sta rade, ljevaju ga u vrt ili pale za rostilj, no valjda je i to nekome normalno.
Pa neki ljudi malo duze putuju do posla. Meni je posao blizu pa opet potrosim 130 do 140 funti mjesecno.
__________________
Style isn't about conforming to fashions or following others; it's about expressing yourself and showing what's important in your life.
bulthaup is offline  
Old 29.10.2012., 16:58   #7059
Da li potvrde o kvalifijacijama na njemački tražim od škole ili sudskog tumača?i da li kopije moraju biti potvrdene ?
__________________
save money for opi :)
mala_zg23 is offline  
Old 29.10.2012., 17:19   #7060
Quote:
katra46 kaže: Pogledaj post

Netko je linkao proracun s 300 mjesecno za benzin, meni nije jasno sta rade, ljevaju ga u vrt ili pale za rostilj, no valjda je i to nekome normalno.
Mnogo pomaže kad se čita s razumijevanjem, no treba i čitat....za one koji to neznaju ima link na audio file emisije pa neka odvoji tih 5 minuta i posluša!

Ako njih dvoje rade i svaki ima svoj auto a i klinci su aktivni u plivačkom klubu .....onda 300€ nije puno novca! Po aktualnim cijenama benzina to je 4 poštena tankiranja!
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:44.