Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.05.2005., 09:34   #61
Gatto, došlo je do promjena ZTD... i to već pred neko vrijeme... nema više marki ni eura... minimalni temeljni kapital 20.000 kn, a polovica od toga mora biti u novcu (minimalno 10.000 kn) ostalo može u stvarima i pravima...
nema zamrzavanja d.o.o.-a, davanja idu koja idu fiksna...
medissima is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2005., 14:41   #62
Medissima...Ok, znaci postoje fiksna davanja...
Daj mi molim te napisi koja su to davanja i koliko iznose.
Hvala!
__________________
Ucini ono sto mozes, s onim sto imas, tamo gdje jesi...
Tycoon is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2005., 13:58   #63
malo sam citala...

Recimo, ako se vec otvara firma, zar nije isplatljivije otvorit obrt, a ne d.o.o. s obzirom da se od prošle godine promjenio zakon o max profitu? Davanja bi bila fiksna, ali zato manja, kaj ne?
__________________
hmmm...
Alia is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2005., 00:34   #64
fiksna davanja za d.o.o.:

- 55 kn mjesečno za HGK
- 360 kn godišnje porez na tvrtku
- vođenje računa u banci (cca 10-20 kn mjesečno ovisno o banci)
- troškove knjigovodstva nemaš kad niš ne radiš i ako si "zamrznut"

inače ne postoji "zamrznuti" d.o.o. - to je dogovor s poreznjacima, ali ne znam kako to ispoštovati u praksi kad banka automatski uzima naknadu s računa (za vođenje računa) i onda imate promete po žiro računu (i troškove) i niste "zamrznuti". Možda da uopće ne otvorite žiro račun?
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2005., 20:43   #65
pola minimalnog kapitala, dakle 10.000 kn se MORA uplatiti na žiro
samim tim se moraju predavati obrasci (bilance, statistički...)
inače drapaju kazne (ako se jaaako rasplačeš na sudu sažale se pa platiš samo oko 1.000)

druga polovina, 10.000 kn, koja se unosi u stvarima nije bed
najčešće se stavlja komp, printer, laptop, mobi i gotovo
kako se sudski revizor unaprijed najavljuje dosta ljudi tu opremu posuđuje za tu kontrolu. revizor je prije par dana za TAKVU opremu naplatio oko 1.500 kn prije par dana
nepta is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2006., 21:21   #66
D.o.o. i "grane"......

ljudi, nadam se da mi mozete pomoci..

ovako stvari stoje. moj strari ima d.o.o. i sad me zanima dali on moze otvoriti/napraviti nesto tipa podgranu firme? znaci da bi ta (nova) firma bila vezana za glavnu, ali ne racunima i "direktorom"...
ShaiUlud is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2006., 21:47   #67
sadašnja firma može osnovati drugi d.o.o. tzv. firmu kćer
ta druga firma je pravna osoba za sebe, sa svojim matičnim brojem, računima u banci,.. uprava i direktor mogu biti isti ili drugi
povezane su preko vlasništva

ali moraju imati i svoje poslovne knjige i svu dokumentaciju
vlasnik se ne smije zaigrati pa preljevati novac/prihode/rashode iz jedne u drugu
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2006., 15:06   #68
aha, a kad sadasnja firma otvara firmu kćer, dali to radi "besplatno", ili mora opet onih 20000kn + trosak javnog bilježnika platiti?
ShaiUlud is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2006., 16:01   #69
Smile prodaja

Quote:
polly kaže:
sadašnja firma može osnovati drugi d.o.o. tzv. firmu kćer
ta druga firma je pravna osoba za sebe, sa svojim matičnim brojem, računima u banci,.. uprava i direktor mogu biti isti ili drugi
povezane su preko vlasništva
kako prodati d.o.o. drugom d.o.o (treba li kakva procjena od neovisnog procjenitelja i ako treba tko je to)
i drugo plaća li se porez na to (kupac ili prodavac) i koliko %
dinamitd is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2006., 23:32   #70
Quote:
dinamitd kaže:
kako prodati d.o.o. drugom d.o.o (treba li kakva procjena od neovisnog procjenitelja i ako treba tko je to)
i drugo plaća li se porez na to (kupac ili prodavac) i koliko %
Glede poreza - ne znam.
Glede cijene - cijena je ona za koju se dogovorite. Ak se nemrete dogovoriti, ništa od prodaje. Ne možeš nikoga legalno natjerati da kupi ili proda po cijeni koja mu ne odgovara.
wapi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2006., 23:35   #71
Quote:
ShaiUlud kaže:
aha, a kad sadasnja firma otvara firmu kćer, dali to radi "besplatno", ili mora opet onih 20000kn + trosak javnog bilježnika platiti?
Gle stari, u čemu je zapravo problem? 20000kn će ti trebati da pokreneš firmu na svaki način (imat ćeš neke troškove prije nego ostvariš neki prihod), prema tome nek ti stari da 25000kn (20000 za polog i 5000 za bilježnika i takse), a ti dalje posluj
wapi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2006., 12:10   #72
Quote:
wapi kaže:
Glede poreza - ne znam.
Glede cijene - cijena je ona za koju se dogovorite. Ak se nemrete dogovoriti, ništa od prodaje. Ne možeš nikoga legalno natjerati da kupi ili proda po cijeni koja mu ne odgovara.
ma nisam ni mislio nekoga natjeravati da kupi; nego kada se dogovorimo o cijeni i prodaji npr. 100% udjela u poduzeću, zanima me kako transferirati lovicu na privatni račun od prodaje d.o.o.-a i hoće li me netko naganjati za kakav porez?
dinamitd is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2006., 19:20   #73
Quote:
dinamitd kaže:
kako prodati d.o.o. drugom d.o.o (treba li kakva procjena od neovisnog procjenitelja i ako treba tko je to)
i drugo plaća li se porez na to (kupac ili prodavac) i koliko %
poreza nema
cijena traba biti realna, tržišna jer u slučaju poreznog nadzora na prenisku ili previsoku (zavisi s koje strane se gleda) može se obračunat razlika poreza na dobit i razrezat kazna
nije obavezno da procjenu napravi vještak ili kakav revizor, vrijednost se može utvrditi iz bilanca i to nije iskusnom (i pametnom ) računovođi velik problem
naravno ako se ne radi o nekom velikom sistemu, ali vjerujem da ovdje ne razgorvaramo o npr. agrokoru
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2006., 19:21   #74
Quote:
dinamitd kaže:
ma nisam ni mislio nekoga natjeravati da kupi; nego kada se dogovorimo o cijeni i prodaji npr. 100% udjela u poduzeću, zanima me kako transferirati lovicu na privatni račun od prodaje d.o.o.-a i hoće li me netko naganjati za kakav porez?
novac ti se može isplatiti i u gotovini
kod isplate privatnoj osobi za porez bi ipak morala provjeriti, mislim da ne ali ipak ???
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2006., 19:22   #75
Quote:
ShaiUlud kaže:
aha, a kad sadasnja firma otvara firmu kćer, dali to radi "besplatno", ili mora opet onih 20000kn + trosak javnog bilježnika platiti?
osnivački kapital se mora imati
bilježnika i sve ostale takse se moraju platiti
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2006., 09:42   #76
d.o.o. i zaposlenje

E vako, kaže mi poznanik da po novom d.o.o. mora imat barem jednog zaposlenog. Kaj to znači? Ako sam ja direktor, da li moram bit zaposlen u firmi i plaćati doprinose bez obzira na to kaj sam redovito zaposlen u drugoj firmi i tamo su mi plaćeni doprinosi!?
__________________
Živio Predrag Raos!
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2006., 10:52   #77
Reci poznaniku da je tu "novost" ustavni sud ukinuo prije 3-4 godine. d.o.o. ne mora imati zaposlenih. Jedino ne možeš biti na burzi kao nezaposlen i primati naknadu ako si direktor neke firme.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2006., 14:52   #78
Quote:
MilkyWay kaže:
E vako, kaže mi poznanik da po novom d.o.o. mora imat barem jednog zaposlenog. Kaj to znači? Ako sam ja direktor, da li moram bit zaposlen u firmi i plaćati doprinose bez obzira na to kaj sam redovito zaposlen u drugoj firmi i tamo su mi plaćeni doprinosi!?
Ne, ako su ti placeni doprinosi, mirovinsko, zdravstveno, porezi i prirezi, kao direktor ne moras placati jos jednom.

Ako nisi nigdje zaposlen (nitko ti ne placa mirovinsko, zdravstveno, poreze, prireze..) tad ih moras placati kao zaposlenik (direktor) svoje firme.
cartmann is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2006., 15:53   #79
Quote:
cartmann kaže:
Ako nisi nigdje zaposlen (nitko ti ne placa mirovinsko, zdravstveno, poreze, prireze..) tad ih moras placati kao zaposlenik (direktor) svoje firme.
Ni tada ne mora - ali ne može imati zdravstveno i drugo kao nezaposleni.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2006., 19:06   #80
Sve si nešto mislim da bi trebalo kao top temu staviti obavijest "d.o.o. ne mora imati nijednog zaposlenog", svakih par mjeseci se to poteže
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:52.