Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2006., 03:14   #81
Quote:
Vojky kaže:
Ni tada ne mora - ali ne može imati zdravstveno i drugo kao nezaposleni.
Prije 3-4 mjeseca sam s ciljem da konačno razješim dilemu osobno otišao do svog referenta, a zatim i do njegovog šefa u poreznoj upravi (nisam imao ideju gdje drugo otići) te pitao ovo pitanje.

On mi je dao odgovor, pred nekoliko svojih kolega kao svjedocima, da nije moguće biti "nezaposleni direktor", odnosno da firma ne može poslovati a da nema bar jednog zaposlenog koji po najmanje jednoj osnovi plaća doprinose.

Pa sad ne znam kako da reagiram, smatram da sud (u slučaju da dobijem nekakvu kaznu i priložim žalbu) neće prihvatiti kao dokaz isprintane postove s ovog foruma.

Nego da prijeđem na pitanje, gdje pitati i kako dobiti nedvojbenu potvrdu da firma može poslovati i imati direktora koji nije zaposlen (ne plaća mirovinsko, zdravstveno, poreze, prireze,...)?
cartmann is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2006., 04:54   #82
d.o.o. mora imati barem jednog zaposlenog. Da ne filozofiram, poduzeće je pravna osoba koja ne može drugačije djelovati, nego preko fizičke osobe.
r.kubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2006., 07:39   #83
Kaj sad? Jel mora ili ne mora?
Zato sam i otvoril temu. Jedni pričaju da mora, drugi da ne.

Naime, ja bih si osnovao d.o.o. i radio razvoj + marketing, a kad za to bude povoljno vrijeme povukao se u svoju firmu. Imam 2 suradnika od kojih bi mi jedan bio suvlasnik. Svi zajedno bi se potrudili koju godinicu da malo dignemo firmu i onda nastavili u toj firmi. Al to dolazi samo u obzir ako ja u tom d.o.o.-u jedno vrijeme ne moram imati zaposlenih. Odn. da imam davanja prema državi u skladu s prometima na računu.
__________________
Živio Predrag Raos!
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2006., 08:54   #84
Kolko je meni poznato doo ne mora imat ni jednog zaposlenog. Kad i ne bi bilo tako rješenje je jednostavno - zaposli babu ili mlađeg brata na nepuno radno vrijeme od 1 sat tjedno: to "košta" doo < 500 kn mjesečno.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2006., 09:27   #85
Quote:
cartmann kaže:

Pa sad ne znam kako da reagiram, smatram da sud (u slučaju da dobijem nekakvu kaznu i priložim žalbu) neće prihvatiti kao dokaz isprintane postove s ovog foruma.
vjerojatno da ne , osim kad je forum u pravu

Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o trgovačkim društvima (Nar. nov., br. 34/99) uvedena je za trgovačka društva obveza zapošljavanja najmanje jednog člana uprave i najmanje jednog zaposlenika na neodređeno vrijeme u svakoj podružnici. Obveza zapošljavanja odnosila se na trgovačka društva koja obavljaju djelatnost i koja su prije početka obavljanja djelatnosti trebala imati u radnom odnosu najmanje jednog člana uprave i u svakoj podružnici najmanje jednog zaposlenika na neodređeno vrijeme. Ako trgovačko društvo nije obavljalo djelatnost, na njega se nije odnosila obveza zapošljavanja. Ustavni sud Republike Hrvatske je na sjednici održanoj dana 10. svibnja 2000. godine donio odluku kojom se pokreće postupak za ocjenu suglasnosti odredbi članka 2., 7. i 8. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o trgovačkim društvima s Ustavom Republike Hrvatske, te iste odredbe ukinuo. Ustavni sud je donio i rješenje kojim nije prihvatio prijedlog za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti s Ustavom nekih drugih odredbi ovog Zakona. Odluka i rješenje Ustavnog suda Republike Hrvatske objavljeni su u "Narodnim novinama" broj 52 od 23. svibnja 2000. godine.


ja se nadam da bute ovim zadovoljeni & usrećeni
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2006., 10:08   #86
Quote:
polly kaže:
...Ako trgovačko društvo nije obavljalo djelatnost, na njega se nije odnosila obveza zapošljavanja....
Kaj to konkretno znači? Ovak sročeno je totalno bezveze. Kaj to znači "nije obavljalo djelatnost"? Ne smijem imati nikakve promete po računu ili kaj?
__________________
Živio Predrag Raos!
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2006., 10:12   #87
Quote:
cartmann kaže:
Nego da prijeđem na pitanje, gdje pitati i kako dobiti nedvojbenu potvrdu da firma može poslovati i imati direktora koji nije zaposlen (ne plaća mirovinsko, zdravstveno, poreze, prireze,...)?
Ja nisam to pitao! Pitao sam: da li d.o.o. može imati direktora koji je zaposlen u drugoj firmi? Znači sve uredno podmiruje prema državi, ali ne iz firme u kojoj je direktor. Zatim, da li takva firma mora imati dodatno jednog zaposlenog kako bi se zadovoljio minimum od jednog zaposlenog?

Koliko vidim, postoji samo solucija da imaš barem jednog zaposlenog. Ili si to ti kao direktor ili je to netko drugi. No što je onda s doprinosima npr? Da li moram, kao i u slučaju obrta, plaćati doprinose na dva mjesta?
__________________
Živio Predrag Raos!
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2006., 10:25   #88
Quote:
MilkyWay kaže:
Kaj to konkretno znači? Ovak sročeno je totalno bezveze. Kaj to znači "nije obavljalo djelatnost"? Ne smijem imati nikakve promete po računu ili kaj?
nije bezveze, nego stručno

ako je bilo u mirovanju, ako nije ništa prihodovalo niti trošilo , ako nije imalo promete po računu - da
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2006., 10:28   #89
Quote:
MilkyWay kaže:
Ja nisam to pitao! Pitao sam: da li d.o.o. može imati direktora koji je zaposlen u drugoj firmi? Znači sve uredno podmiruje prema državi, ali ne iz firme u kojoj je direktor. Zatim, da li takva firma mora imati dodatno jednog zaposlenog kako bi se zadovoljio minimum od jednog zaposlenog?

Koliko vidim, postoji samo solucija da imaš barem jednog zaposlenog. Ili si to ti kao direktor ili je to netko drugi. No što je onda s doprinosima npr? Da li moram, kao i u slučaju obrta, plaćati doprinose na dva mjesta?
doo ne mora imati niti jednog zaposlenog pa onda u skladu s tim niti ne plaća nikakve poreze i doprinose iz radnog odnosa

jedno kratko vrijeme je postojala zakonska obveza da mora, ali je ukinuta
zato sam i kopirala ono gore jer neki još uvijek žive u prošlosti
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2006., 10:34   #90
Quote:
MilkyWay kaže:
Ja nisam to pitao! Pitao sam: da li d.o.o. može imati direktora koji je zaposlen u drugoj firmi? Znači sve uredno podmiruje prema državi, ali ne iz firme u kojoj je direktor. Zatim, da li takva firma mora imati dodatno jednog zaposlenog kako bi se zadovoljio minimum od jednog zaposlenog?

Koliko vidim, postoji samo solucija da imaš barem jednog zaposlenog. Ili si to ti kao direktor ili je to netko drugi. No što je onda s doprinosima npr? Da li moram, kao i u slučaju obrta, plaćati doprinose na dva mjesta?
Ako je tako, tko ti brani da se prijavis na minimalac?
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2006., 11:58   #91
Quote:
Zafashan kaže:
Ako je tako, tko ti brani da se prijavis na minimalac?
HAHAHA! I onda da spotrošim dodatnih 1000Kn mjesečno na to kaj naša država nebre sredit zakone. Odn. kaj je dodatno u međuvremenu sjebala stvar. How yes no! Bravo Republika Hrvatska. Kaj oni misle da mi novac na drveću raste? Ko da budem za tih 1000 Kn imao bolje zdravstveno ili veću mirovinu. Oću nježnik imat.
S takvim odnosom i zakonima mi je bolje da odem nekam van i tam otprem firmu.
__________________
Živio Predrag Raos!
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 14:04   #92
Quote:
MilkyWay kaže:
Ja nisam to pitao! Pitao sam: da li d.o.o. može imati direktora koji je zaposlen u drugoj firmi?
Ti nisi, ali ja jesam. Ne vidim čemu zbunjoza? Btw., ti si dobio odgovor na svoje pitanje.

Quote:
MilkyWay kaže:
Znači sve uredno podmiruje prema državi, ali ne iz firme u kojoj je direktor. Zatim, da li takva firma mora imati dodatno jednog zaposlenog kako bi se zadovoljio minimum od jednog zaposlenog?

Koliko vidim, postoji samo solucija da imaš barem jednog zaposlenog. Ili si to ti kao direktor ili je to netko drugi. No što je onda s doprinosima npr? Da li moram, kao i u slučaju obrta, plaćati doprinose na dva mjesta?
Sve si izmješao, a rješenje je vrlo jednostavno. Ne mješaj obrt, to je potpuno druga priča.

Po ovom što kolegica navodi, ne moraš imati zaposlenog.

Primjer a) radiš u banci na šalteru, usporedo s tim si odlučio otvoriti d.o.o. za prodaju softvera. U ovom slučaju se ne moraš zaposliti u svom d.o.o.-u i plaćati doprinose jer ih već plaća banka (ili neki drugi poslodavac, ovisno gdje radiš).

Primjer b) diplomirao si, ali nemaš posla i skupljaš svaki dan iz kasice 8kn kako bi mogao otići na kavu s prijateljima. Nemaš mirovinsko ni zdravstveno. Kako ne možeš nigdje naći posao, odlučio si otvoriti d.o.o. za prodaju softvera. Po prijašnjem zakonu bi se u ovom slučaju morao zaposliti (prijaviti) te svaki mjesec sebi plaćati cca. 600kn mirovinsko, 600kn zdravstveno, te ostale doprinose i prireze. Sveukupno oko 1500-1600kn svaki mjesec. To je (bio) loš potez, jer sigurno prvih mjeseci poslovanja nećeš uspjeti svaki mjesec prodati 10-15 tisuća kn softvera koliko ti je potrebno da platiš sve što moraš. Dapače, najvjerojatnije nikad nećeš doseći 15k kn mjesecne prodaje.

Primjer c) diplomirao si, nemaš zdravstveno ni mirovinsko, nemaš ni novca niti možeš naći posao. Odlučio si otvoriti d.o.o. putem kojeg bi prodavao softver. S vremena na vrijeme nešto prodaš, d.o.o. posluje (ima promet, plaćaš pdv, itd..), ali nema niti jednog zaposlenog tj. nemaš trošak od cca. 1500kn svaki mjesec za mirovinsko i zdravstveno + porezi. Loš dio je što nemaš zdravstveno (ako ti se što desi), niti mirovinsko.
cartmann is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 20:02   #93
jedna te ista osoba može biti direktor u više firmi, a ne mora biti prijavljen u svima, već u samo jednoj...
dk_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 20:23   #94
I opet idete u krivom smjeru. cartmann, ti u svim primjerima polaziš od mene kao osobe. OK, ja ne moram biti zaposlen u svom d.o.o.-u, al mogu bit direktor. Al kaj to onda znači gledano od strane d.o.o.-a? Stavi se u poziciju firme i reci mi da li ja u tom slučaju trebam nekog ekšuli zaposlit.
dk, mene ne zanima dal ja mogu bit direktor u 10 firmi. Pravo to mogu. I to znam.
Tak jednostavna pitanja... a niko da odgovori kak se spada. Polazite od mene ko osobe, a to me zapravo ne zanima. Zanima me da li ja mogu držat firmu bez da imam zaposlenih i da jedno vrijeme ne obavljam djelatnost. Odn. samo trošim lovu.
__________________
Živio Predrag Raos!
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 20:37   #95
d.o.o. može raditi, ostvarivati prihode i rashode, bez i jednog zaposlenog
jel' dosta jasno
to ti je banderas odmah rekao

jedino kaj meni nije jasno kako ne misliš obavljati djelatnost nego samo trošiti lovu?
od kud ti lova?
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 21:34   #96
Quote:
MilkyWay kaže:
cartmann, ti u svim primjerima polaziš od mene kao osobe. OK, ja ne moram biti zaposlen u svom d.o.o.-u, al mogu bit direktor. Al kaj to onda znači gledano od strane d.o.o.-a? Stavi se u poziciju firme i reci mi da li ja u tom slučaju trebam nekog ekšuli zaposlit.

Polazite od mene ko osobe, a to me zapravo ne zanima.
Aha, tebe zanima da li možeš držat firmu otvorenom, ali da ne polaziš od sebe ko osobe!



Quote:
MilkyWay kaže:
Zanima me da li ja mogu držat firmu bez da imam zaposlenih i da jedno vrijeme ne obavljam djelatnost. Odn. samo trošim lovu.
MOŽEŠ.
cartmann is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2006., 23:25   #97
Quote:
polly kaže:
jedino kaj meni nije jasno kako ne misliš obavljati djelatnost nego samo trošiti lovu?
od kud ti lova?
Moj biznis plan nije tvoj problem.
Iskreno, ovaj me podforum jako razočarao. Much talking for nothing.
Ima drugih mjesta di mogu saznat te detalje.
Svim dragim forumašima gospodarstva lijep pozdrav .
Bilo je kratko al slatko.

P.S. Nabavite nekog tko zna što priča.
P.P.S. cartmann, ironija ti je totalno promašena. Meni je cilj osnovati vlastiti biznis, a ne zajebati državu.
__________________
Živio Predrag Raos!
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 01:44   #98
Quote:
MilkyWay kaže:
Zanima me da li ja mogu držat firmu bez da imam zaposlenih i da jedno vrijeme ne obavljam djelatnost. Odn. samo trošim lovu.
Trošenje love bi uključivalo vraćanje pretporeza.

Sve do prve transakcije, firma je u mirovanju(znači predaješ na poreznu praznu prijavu etc.).
Koliko znam , nakon prve transakcije preko tranzicijskog računa, u roku od 15 dana se mora bar jedna osoba prijaviti na mirovinsko.
Navodno da ,ako se prekorači taj rok, slijede kazne(bar su meni tako rekli).
Što se dešava u slučaju da ne prijaviš nikog a firma "posluje" ne znam,bilo bi lijepo kad bi netko tko je to i napravio iznese svoja iskustva.
__________________
There is no greater power in the universe than the need for freedom.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 08:51   #99
Quote:
MilkyWay kaže:
Moj biznis plan nije tvoj problem..

točno, briga me za njega

samo bi htjela gledat tvoja opravdanja poreznoj inspekciji
bilo bi poučno
i nadasve slatko, preslatko

i svi prihodi moraju imati podlogu i jasno obrazloženje, ne samo rashodi



Quote:
MilkyWay kaže:
Iskreno, ovaj me podforum jako razočarao. Much talking for nothing.
Ima drugih mjesta di mogu saznat te detalje.
.
je, najlakše kriviti druge ako nećemu nisi dorastao
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 08:57   #100
Quote:
danaye kaže:
Trošenje love bi uključivalo vraćanje pretporeza.

Sve do prve transakcije, firma je u mirovanju(znači predaješ na poreznu praznu prijavu etc.).
Koliko znam , nakon prve transakcije preko tranzicijskog računa, u roku od 15 dana se mora bar jedna osoba prijaviti na mirovinsko.
Navodno da ,ako se prekorači taj rok, slijede kazne(bar su meni tako rekli).
Što se dešava u slučaju da ne prijaviš nikog a firma "posluje" ne znam,bilo bi lijepo kad bi netko tko je to i napravio iznese svoja iskustva.
ne moraš

daj napiši po kojem zakonu, članak, paragraf, točka si obavezan na d.o.o. prijaviti nekog/bilo kog?
kakvih 15 dana?
jel' sam gore navela u kojim narodnim novinama piše da je ta odredba ukinuta? kaj je to tak teško pročitat i uvjeriti se?

kakvo crno vraćanje pretporeza ako firma miruje? ako ga možeš vraćat znači da si nešto kupio/platio, znači da si imao ulaz novca (osnivački kapital, prihod, kredit,..), znači (vid čuda) da si imao promet po računu

ako miruje ne podnose se nikakvi obrasci nego se samo napiše izjava da nije bilo prometa i to je to
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:31.