Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.11.2006., 22:41   #61
Quote:
pilula kaže:
a to znači izdati u poreznoj godini manje od 80 000 kn računa!!!

85k kn da budemo precizniji

meni je jedne godine bilo bas napeto za tih par hiljadarki
jappa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 00:00   #62
Question

Quote:
banderas kaže:
Firmama koje su u sustavu PDVa je sasvim svejedno da li je netko od koga oni kupuju u sustavu ili ne, ako je u sustavu PDV će si odbiti, ako nije, neće, .
molim te pojasni ovo kako bi jednom d.o.o. moglo biti svejdno da li ce mu se pdv odbiti ili nece?!

meni nije svejedno
__________________
život je lijep !
emanuela is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 00:39   #63
Quote:
Hombre M kaže:
Pa nije baš sasvim svejedno - ako možeš koristiti pretporez u razdoblju u kojem ne ostvaruješ veliku prodaju to ti smanjuje vlastitu obvezu plaćanja PDV-a... može se dogoditi (ako u obračunskom razdoblju nabavljaš velike količine sirovine, materijala...) da ti pretporez bude veći od porezne obveze pa se tako sam kreditiraš za sljedeće razdoblje...
ali taj PDV koji se koristi kao pretporez za odbijanje je i tako dodatni namet, svejedno ti je plaćaš li nekome 100 kn tko nije u sustavu PDVa ili 122 onome koji je pa si vratiš 22 kn nazad kao pretporez, opet ti dođe na isto.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 00:45   #64
Quote:
emanuela kaže:
molim te pojasni ovo kako bi jednom d.o.o. moglo biti svejdno da li ce mu se pdv odbiti ili nece?!

meni nije svejedno
Tako što odbija DODATNI NAMET koji u slučaju da kupuje od nekog tko nije u sustavu PDVa uopće ni ne plaća u startu. Ako kupuje od nekog tko nije sustavu PDVa plati 100 kn i tu je kraj priče, ako kupuje od nekog koji je a koji prodaje po istoj netto cijeni, plati 122 kn i onda si poslije 22 kn vrati nazad. A sad vi meni objasnite kako se onda više isplati kupovati po 122 i vraćati 22 nego u startu odmah kupiti po 100 i mirna Bosna

Ne mogu vjerovati koliko ljudi koji se kao bave gospodarstvom uopće ne razumiju neku tako osnovnu i jednostavnu stvar kao što je PDV. Ili vam sve obavlja knjigovođa a o porezima uopće niti nemate pojma?

Isto kao što se "preporučuje" ulazak u PDV za slučaj poslovanja s fizičkim osobama, ako ima dosta ulaznih računa
Kratko i jasno: ako se posluje s fizičkim osobama kojima NIJE SVEJEDNO kupuju li od nekog tko je u sustavu PDVa ili nije, apsolutno JEDINI način da se isplati biti u sustavu PDVa je da se ima više ulaznih računa od izlaznih, odnosno, da se posluje s gubitkom. Onome tko tako radi bi se više isplatilo da uopće ništa ne radi, a pogotovo da na to ne nagovara ostale ljude na forumu.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 10:37   #65
Quote:
banderas kaže:
ali taj PDV koji se koristi kao pretporez za odbijanje je i tako dodatni namet, svejedno ti je plaćaš li nekome 100 kn tko nije u sustavu PDVa ili 122 onome koji je pa si vratiš 22 kn nazad kao pretporez, opet ti dođe na isto.
Ok, to je točno pod uvjetom da su potpuno iste cijene...
Hombre M is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 15:25   #66
Quote:
Hombre M kaže:
Ok, to je točno pod uvjetom da su potpuno iste cijene...
Naravno, jedino u tom slučaju i ima smisla raditi usporedbe.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2006., 19:28   #67
Red face


Meni se iz svega ovoga što ste mi objasnili sada čini bolje da uđem u sustav pdv-a. Pri pokretanju posla ću nabavljati mnogo opreme i imat ću velike troškove. Ako ne uđem u pdv svi ovi troškovi će mi biti 22% veći. Nadam se u prvoj godini uspjeti pokriti troškove i dići se iznad nule, ne više od toga.

Quote:
Hombre M: ...kod obrta je izdatak samo ono što si stvarno platila, a primitak samo ono što si naplatila; dok se kod d.o.o. gledaju ulazni (troškovi) i izlazni (prihodi) računi neovisno o tome jesu li plaćeni, tj. naplaćeni)...
Da li to znači da kao obrtnik imam privilegiju da se račun knjiži tek kada je naplaćen? To je fantastična prednost pred d.o.o.-om, ako nisam krivo shvatila.
wesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 15:13   #68
Quote:
wesna kaže:
Da li to znači da kao obrtnik imam privilegiju da se račun knjiži tek kada je naplaćen? To je fantastična prednost pred d.o.o.-om, ako nisam krivo shvatila.
Da, ali zato kao d.o.o. lijepo izdaješ ponudu/predračun pa tek nakon plaćanja račun. Nadam se da nitko više ne izdaje račun tek tako prije naplate
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2006., 14:33   #69
Quote:
wesna kaže:
Da li to znači da kao obrtnik imam privilegiju da se račun knjiži tek kada je naplaćen? To je fantastična prednost pred d.o.o.-om, ako nisam krivo shvatila.
Točno izlazni račun knjižiš kao primitak (u knjizi primitaka i izdataka) tek onda kad ga naplatiš ( ali u knjizi IRA knjižiš ga odmah) , ali isto tako i ulazne račune knjižiš kao trošak tek onda kad ih platiš (a u knjigu URA knjižiš odmah).

Knjige URA i IRA osnova su za izradu PDV obrasca za obračunski period.

Moja ti je preporuka ući u sustav PDV-a ako ćeš imati velika početna ulaganja u opremu, jer ćeš si na taj način moć povratiti sav PDV koji pri tome platiš.
Npr. ako kupuješ auto od recimo 100.000,00 kn moći ćeš si odbiti 18.032,80 kn predporeza.
Agath@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2006., 23:34   #70
Quote:
wesna kaže:
KOje su prednosti i mane ulaska u sustav pdv-a za obrt? DA li preporčujete da se počne posao izvan sustava pa se kasnije uđe ili bolje odmah ući?
Ćuj , barem za pocetak ne pocinji sa pdv-om dok ne stanes na noge .Sigurno ces
gro posla raditi fizickim osobam koje ne traze R-1 , pa neces morati sve prijaviti .Bitno ti da si si u prosijeku primanja i da ne kasnis sa placanjem obaveza prema drzavi . A tebi sta ostane to ti je to. Poslje kako razvijes posao sve ce ti vise se traziti R-1 ,a po sili zakona nakon 85k kn po racunu ces automatski upasti u sustav pdv-a.ZA pocetak ne ulazi ako ne moras!A ne moras
ex Nevera is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2006., 12:48   #71
unos imovine u obrt (automobil)?

obrtnik sam već dvije godine. prije nekoliko mjeseci roditelji su mi kupili rabljeni automobil koji uglavnom koristim za posao.
da li mi se isplati unijeti taj automobil u imovinu obrta radi priznavanja troškova (gorivo, servisi, itd) ili umanjenja osnovice za porez na dohodak, obzirom da je 9 godina star ali ipak služi mi gotovo isključivo za posao?
i kako se to uopće izvede, budući da nemam knjigovođu već samostalno vodim poslovne knjige?
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2006., 21:53   #72
U pravilu ti je veći trošak iznos locca koji možeš voditi (ono 2,00 kn po kilometru) nego sada temeljem zapisnika o unosu dugotrajne imovine auto unositi u poslovne knjige. Auto se u najvećem broju slučajeva isplati ako ga kupuješ od osobe koja je u sustavu PDV-a.
leola is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2006., 09:41   #73
ja nisam u sustavu pdv-a. prodavač je. ali automobil je rabljeni, star 9 godina pa ne pucam na pdv, nego me zanima da li mi se više isplati unijeti ga u popis dugotrajne imovine pa 30% troškova goriva i servise prikazivati kao izdatak ili ovako kao dosad, auto je moj, koristim ga za posao, a troškove si pokrivam kroz putne naloge.
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2006., 13:46   #74
Izdaci se priznaju u vrijenosti 70% a ne 30% (30% se priznaju za amortizaciju). Ovisno o staju tvog obrta, ali ako ti trebaju što veći troškovi onda ti je bolje ovako kao do sada.
leola is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 21:50   #75
Obrtnici početnici

Već nam je dosta priča koje nam nabadaju putem informativnih medija, propagandi neposredno pred izbore i slično: "Treba potaknuti privatno poduzetništvo, treba omogučiti samozapošljavanje...!"
Naravno, slažem se, dapače, i očekujem takvo što. I nađem se ja, (a poput mene još tisuće takvih), sklopimo kakvu takvu ideju (svatko sebi poznatu), napravimo elaborate, poslovne planove koji po svemu daju (realno) pozitivne rezultate, ... i još nam samo nedostaje kapital! E tu nastaje problem! Na našu žalost nismo svi ni Pašalići niti njemu slični, ali naše se ideje ne poštuju, one nemaju "prođu", i na osnovu njih ne možemo dobiti (povratni) poticaj ili ti ga kredit. U stvari možemo, ali tek kad skupimo dovoljno materijalnih jamstava i administracije da im dokažemo da NAMA KREDIT NE TREBA, već da ga uzimamo tek tako!!!
Kakva su vaša iskustva, da li ste ikada pomislili da imate tako dobrih ideja za poslovni uspjeh da biste posegnuli čak i u kamatara samo da biste to u pokrenuli, jer drugačijih opcija niti nemate!!???
__________________
Scardona = Skradin
Scardona is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 22:05   #76
Quote:
Scardona kaže: Pogledaj post
Kakva su vaša iskustva, da li ste ikada pomislili da imate tako dobrih ideja za poslovni uspjeh da biste posegnuli čak i u kamatara samo da biste to u pokrenuli, jer drugačijih opcija niti nemate!!???
Oladi covjece, ostat ces i bez obrta i bez zivota. Prvo nadji nekog razumnog i povjerljivog s kime ces prodiskutirati svoju ideju. Moras s nekim, jer ljudi podsvjesno previdjaju stvari koje im ne pasu u teoriju. Kad ti plan prodje test "razumni prijatelj", onda probaj malo racunati i doci do toga koliko ti novca treba, koji ti je scenario u najgorem slucaju...
wapi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 21:00   #77
Ugostitelji, obrtnici POMOĆ!!

BOK! Uzimam u najam jednu pizzeriu s dostavom, s obzirom da nemam nikakvog iskustva u ugostiteljstvu imam nekoliko problema. Zanima me gdje bi se mogao raspitati i nabaviti sljedeće dokumente(obrazce) : lista nabavnih artikala, lista prodajnih artikala (normativi), lista dobavljača, lista grupa artikala, ali i sve ostale dokumente koje cu morati koristiti u poslovanju koje se koriste u ovom tipu ugostiteljstva, kako bi ih malo proučio i vidio kako cu to morati ispunjavati kada se posao pokrene. Zanima me kako inspekcija mjeri npr. koliko se pizza može napraviti od 1kg brašna, u ponudi će biti i čevapi, hamburgeri i cheesburgeri pa kako to mjeri s obzirom koliko je mesa upotrebljeno, pa onda za kavu npr. koliko se od 1kg kave može napraviti kava???To me naravno zanima da znam koliko cu moći napraviti pizza, kava i sl. bez računa, ustvari koliko cu na kraju dana moći izbrisati računa, a da mi zalihe odgovaraju s knjigama...Jel postoji negdje neka institucija gdje bi mogao saznati takve informacije i možda dobiti primjere svih dokumenata koje cu morati koristiti u poslovanju??
$$$$ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 21:41   #78
Quote:
$$$$ kaže: Pogledaj post
BOK! Uzimam u najam jednu pizzeriu s dostavom, s obzirom da nemam nikakvog iskustva u ugostiteljstvu imam nekoliko problema. Zanima me gdje bi se mogao raspitati i nabaviti sljedeće dokumente(obrazce) : lista nabavnih artikala, lista prodajnih artikala (normativi), lista dobavljača, lista grupa artikala, ali i sve ostale dokumente koje cu morati koristiti u poslovanju koje se koriste u ovom tipu ugostiteljstva, kako bi ih malo proučio i vidio kako cu to morati ispunjavati kada se posao pokrene. Zanima me kako inspekcija mjeri npr. koliko se pizza može napraviti od 1kg brašna, u ponudi će biti i čevapi, hamburgeri i cheesburgeri pa kako to mjeri s obzirom koliko je mesa upotrebljeno, pa onda za kavu npr. koliko se od 1kg kave može napraviti kava???To me naravno zanima da znam koliko cu moći napraviti pizza, kava i sl. bez računa, ustvari koliko cu na kraju dana moći izbrisati računa, a da mi zalihe odgovaraju s knjigama...Jel postoji negdje neka institucija gdje bi mogao saznati takve informacije i možda dobiti primjere svih dokumenata koje cu morati koristiti u poslovanju??


Na svu srecu, velike su sanse da propadnes jos i prije nego pokrenes posao.
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 00:47   #79
"s obzirom da nemam nikakvog iskustva u ugostiteljstvu"
zali Boze para! ali probaj svejedno..

1.na pravom mjestu trazis pomoc sinko! ovdje ne da ti ljudi ne zele pomoci,
nego nemaju blage veze o cemu ti pricas
2.otidi kod svog knjigovode,valjda si nasao vec nekog "malo boljeg"
i sve ce ti objasniti u kratkim crtama-uzmi blok i pisi!
3.ideja o najmu mi se u startu ne svida!
Dakle,koliko sam shvatio uzimas u najam pizzeriu s dostavom!
-ja bi se prvo zapitao, zasto on/ona to meni daje u najam-odnosno zar njemu
neide dobro, a sad ce meni kao cvjetati posao!
-kad vec ulazis u takav posao, jesi li sklopio sam sa sobom koliko zelis
ti osobno zaraditi , dnevno! znaci kao obican radnik bilo gdje
imao bi dnevnicu 200njak kn/dan i mozak na pasu poslije radnog vremena.
A kao vlasnik neceg ocekujes min. duplo! a to ti znaci, evo sve u grubo:
da radis min. 2000kn prometa dnevno tako kad pokrijes sve troskove
da ti ostane bar 400kn/dan jel tako!?ispod toga zasto bi se uopce mucio!
4.ali bez daljnjega mislim da se tu dobra lova moze dignuti,
samo se dobro organiziraj! nastoj biti konkurentan kvaliteta/cijena
i mora to krenuti..
5.ali koliko vidim nebi ti ni lose doslo da malo odes po drugim(boljim)
pizzerijama i prezderavas se par dana da malo uhvatis mota kako
to rade oni koji su jos danas bolji od tebe dok se ti ne uhodas
pa ih preveslas

aj sretno!
Tihotar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 21:03   #80
Quote:
Tihotar kaže: Pogledaj post
ovdje ne da ti ljudi ne zele pomoci,
nego nemaju blage veze o cemu ti pricas
Pomoci u cemu? U prijevari? Ovaj nije niti pitao kako ZARADITI novce, nego kako ih NAMULJATI, varajuci na normativima, sto bi najvise osjetili njegovi buduci korisnici.

Zamisli da netko postavi slijedece pitanje:

"Zaposlio sam se na benzinskoj pumpi, kako da sto vise goriva maznem, a da se ne primjeti? Da li da lijem vodu u rezervoare? A u kojem omjeru? Koliko vode moze podnijeti diesel a koliko benzinac?"

Kakve bi odgovore od vlasnika automobila ocekivao?

Zato bi takve pokusaje trebalo zaustaviti u samome zacetku.
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:54.