Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Pogledaj rezultate ankete: Podržavate li lov na divljač?
Da, podržavam. 100 44.64%
Ni slučajno. 124 55.36%
Glasovatelji: 224. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2010., 19:01   #1
Lov

Odrasla sam u lovačkoj obitelji. Šetala sam šumama sa djedom, učio me raznim zanimljivostima o divljači, a učio me i pucati kad sam bila u srednjoj. Nikad na životinjama, naravno. Puno je pričao o održavanju šuma, pomaganju životinjama, gradnji objekata (fazanerije i slično) i ladno mogu reći da je više učinio za šumu svog kraja nego babin kokošinjac (iz nekog razloga čovjek mrzi kokoši ). Dosta sam naučila uz njegove priče i jako zavoljela slavonske šume.

No, današnji lovci su naoružani do zuba. Ne samo oružjem nego i pratećom tehnikom, koja lov na vepra pretvara u epizodu sukoba u Iraku (jedino luđe mi je ribički "GPS" za traženje ribe ili kako već ). To je za mene bullshit. I nefer prema ijednoj divljoj životinji, bila ona jarebica ili jelen lopatar. Ona nema šanse spram tako naturpijanog lofca

Da sumiram, ne volim lov, ali ako ću ga podržati, morao bi biti ipak malo više fer prema životinjama. U prijevodu, lukovi, strijele, samostreli. Lov u ovakvim uvjetima kao sad?

Što vi kažete? Volite li lov, sudjelujete li u njemu ili ste zadrti protivnik?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 19:08   #2
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
No, današnji lovci su naoružani do zuba. Ne samo oružjem nego i pratećom tehnikom, koja lov na vepra pretvara u epizodu sukoba u Iraku (jedino luđe mi je ribički "GPS" za traženje ribe ili kako već ).
Sonar.

Quote:
To je za mene bullshit. I nefer prema ijednoj divljoj životinji, bila ona jarebica ili jelen lopatar. Ona nema šanse spram tako naturpijanog lofca
A gledaj, onda je teoretski nefer bilo kakvo korištenje oružja.Imamo inteligenciju i zato ju koristimo.

Quote:
Da sumiram, ne volim lov, ali ako ću ga podržati, morao bi biti ipak malo više fer prema životinjama. U prijevodu, lukovi, strijele, samostreli. Lov u ovakvim uvjetima kao sad?
Samostrel ti je isto već hajtek, ali da, luk i strijele bi bio neki istinski lov, meni definitivno jedno od najfascinantnijih oružja.

Quote:
Što vi kažete? Volite li lov, sudjelujete li u njemu ili ste zadrti protivnik?
Iskreno, nemam neko određeno mišljenje.Tko voli nek izvoli.Mene osobno ne zanima, ali nemam ništa protiv toga što netko i voli.

Odstrel je nekada realno i potreban, pogotovo kod divljih svinja, koju su doduše čovjekovom krivicom tu gdje jesu, ali prijete nekim biocenozama.

P.S.Je li tebe moj upis ponukao na ovu temu?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 19:11   #3
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
No, današnji lovci su naoružani do zuba.
Oni koji imaju novaca. GPS za ribu se zove sonar, i mnogi tvrde da ne olaksava posao puno kod sportskog ribolova (tipa, nadjes ribu, i automatski ubacis udicu u usta)

Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
U prijevodu, lukovi, strijele, samostreli. Lov u ovakvim uvjetima kao sad?
Luk i samostrel su zabranjeni u RH, i to s dobrim razlogom. Lovacko zrno ima vecu udarnu moc, te ako je hitac precizan, ubija zivotinju na mjestu, ili vrlo brzo. Po tom pitanju je daleko humanije nego hladno oruzje, kod kojeg zivotinja umire nakon tko zna koliko trcanja i krvarenja.

Ovakve inicijative postoje u USA, gdje lovci strijelama napucavaju neke nakaradne hibride domace i divlje svinje..i ostale divljaci. Mislim da se tu manje radi o lovu kao tradiciji, hobiju i postovanju prema divljaci, a vise o divljenju prema samom luku i strijeli.
No, cinjenica je da danas moguce da lovac moze imati 200 kila, viljuskar koji ce ga dici do ceke, optiku, pusku s kojom moze ustrijeliti trofejnu zivotinju. Ako ima snage pritisnuti obarac.
__________________
Blaze Starr
ishamael is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 19:22   #4
Quote:
ishamael kaže: Pogledaj post
Luk i samostrel su zabranjeni u RH, i to s dobrim razlogom. Lovacko zrno ima vecu udarnu moc, te ako je hitac precizan, ubija zivotinju na mjestu, ili vrlo brzo. Po tom pitanju je daleko humanije nego hladno oruzje, kod kojeg zivotinja umire nakon tko zna koliko trcanja i krvarenja.
Ali su istovremeno luk i strijela ravnopravniji, jer se moraš približiti životinji, a nije baš da možeš gađati sa snajperom udaljen 500 metara.
E sada, ako bi gledao etiku, onda ne bi niti lovio, jer osobne potrebe za lovom nema danas.
Mislim, ovo mi je tema više za Filozofiju.

Quote:
Ovakve inicijative postoje u USA, gdje lovci strijelama napucavaju neke nakaradne hibride domace i divlje svinje..i ostale divljaci. Mislim da se tu manje radi o lovu kao tradiciji, hobiju i postovanju prema divljaci, a vise o divljenju prema samom luku i strijeli.
Pa, ne vidim baš neke razlike?Ako se diviš luku i strijeli, onda se valjda diviš i nekoj tradiciji koja stoji iza toga oružja.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 19:24   #5
Definitivno ne podrzavam lov...
Charlisssa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 19:30   #6
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Ali su istovremeno luk i strijela ravnopravniji, jer se moraš približiti životinji, a nije baš da možeš gađati sa snajperom udaljen 500 metara.
dobro, nemojmo pretjerivati Kad bi skidao ista sa 500 metara, bio agent tajne sluzbe, a ne lovac.
Sto se strijele tice, evo nabrzaka video:
http://www.youtube.com/watch?v=z09GWi94pjw

Ako pogledas video, primjetit ces da los stoji normalno sa strijelom u tijelu. Tko zna koliko je trebalo da zivotinja ugine.

Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Pa, ne vidim baš neke razlike?Ako se diviš luku i strijeli, onda se valjda diviš i nekoj tradiciji koja stoji iza toga oružja.
ma ja sam vise ciljao na to da je luk 'cool' oruzje, za razliku od zle i dosadne puske. Ako bas hoces pravi test za tijelo, onda uzmi podvodni ribolov
__________________
Blaze Starr
ishamael is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 19:39   #7
Quote:
ishamael kaže: Pogledaj post
dobro, nemojmo pretjerivati Kad bi skidao ista sa 500 metara, bio agent tajne sluzbe, a ne lovac.
The longest confirmed recorded kill by a military sniper is 2430m (about 1.5 miles), set during Operation Anaconda (Afghanistan, 2002) by a Canadian soldier, Rob Furlong. The previous record was indeed set in Vietnam, 1962, by Carlos Hathcock at a distance of 2286m (about 1.4 miles).



Uglavnom, karikirao sam, ali poanta je jasna, udaljen si na dovoljno sigurnoj udaljenosti od životinje.

Quote:
Sto se strijele tice, evo nabrzaka video:
http://www.youtube.com/watch?v=z09GWi94pjw

Ako pogledas video, primjetit ces da los stoji normalno sa strijelom u tijelu. Tko zna koliko je trebalo da zivotinja ugine.
Znam, ali šta sad?Jesi protiv lova ili ne?Mislim ako jesi, onda razumijem tvoj stav, ako nisi, onda ne znam što si htio reći, osim da se životinja manje pati ako ju ubiješ iz vatrenog oružja ( iako i to nije uvijek pravilo ).
To mi je jasno, ali kažem, sam lov u svojoj suštini je danas nepotreban, ali napisao sam koje je moje mišljenje - mene osobno ne zanima, ali tko voli nek izvoli.

Quote:
ma ja sam vise ciljao na to da je luk 'cool' oruzje, za razliku od zle i dosadne puske. Ako bas hoces pravi test za tijelo, onda uzmi podvodni ribolov
Ne znam, ja ga ne gledam kroz prizmu "kulnesa", nego kroz fascinaciju kakve stvari može nasprem vatrenog oružja, jedno tako jednostavno i arhaično oružje.
Ali da, i podvodni ribolov je zanimljiv.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 19:49   #8
aha...nisam odgovorio na središnje pitanje...pa mislim da nam je lovstvo potrebno. U ovom modelu nije odrzivo, stvara iskljucivo gubitke ali bi moglo biti profitabilno. Osim toga, treba odrzavati fondove zivotinja (opet imam puno kritika na sadasnji sustav) na normalnom nivou.

za mene, jedini lov koji cu upraznjavati ce biti ribolov, sportski i podvodni, te sokolarenje koje je relativno nedavno regulirano zakonski u RH

I eto ti, ovo zadnje je mozda najprirodnije, istrenirana ptica, protiv divlje ptice. Sanse su 30% da ce uloviti pravog divljeg fazana. Uzgojenog lovis sa 100% sanse. Mozes i rukama, ne treba ti ni puska, jer siroti ne znaju ni letjeti posteno.
__________________
Blaze Starr
ishamael is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 20:02   #9
Quote:
ishamael kaže: Pogledaj post
I eto ti, ovo zadnje je mozda najprirodnije, istrenirana ptica, protiv divlje ptice. Sanse su 30% da ce uloviti pravog divljeg fazana. Uzgojenog lovis sa 100% sanse. Mozes i rukama, ne treba ti ni puska, jer siroti ne znaju ni letjeti posteno.
Pa u biti nije, jer utreniranu pticu koja je u tvom zatočeništvu šalješ na drugu.

Ali, tu si ograničen samo na manje životinje.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 20:18   #10
Quote:
ishamael kaže: Pogledaj post
aha...nisam odgovorio na središnje pitanje...pa mislim da nam je lovstvo potrebno. U ovom modelu nije odrzivo, stvara iskljucivo gubitke ali bi moglo biti profitabilno. Osim toga, treba odrzavati fondove zivotinja (opet imam puno kritika na sadasnji sustav) na normalnom nivou.

za mene, jedini lov koji cu upraznjavati ce biti ribolov, sportski i podvodni, te sokolarenje koje je relativno nedavno regulirano zakonski u RH

I eto ti, ovo zadnje je mozda najprirodnije, istrenirana ptica, protiv divlje ptice. Sanse su 30% da ce uloviti pravog divljeg fazana. Uzgojenog lovis sa 100% sanse. Mozes i rukama, ne treba ti ni puska, jer siroti ne znaju ni letjeti posteno.
Ovo bi htio vidjeti uzivo, sokoli, ali i ostale grabezljivice su mi fascinantne. Znam da sam negdje vidio neku pticu(jastreb?) kako se doslovno zaustavlja u zraku i pocinje slobodan pad dok se obrusava na plijen.
__________________
Ship ahoy!
Swedish is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 20:37   #11
U načelu, nisam ljubitelj i ne bih, ali nemam ništa protiv ako je zbog hrane (recimo Eskimi) ili ako treba reducirati opasno namnoženu populaciju koja pravi probleme ove ili one vrste, iako bi to sama priroda oscilacijama isto tako izvela.

Osim ako se ne radi o "sportu". To sport nije i zakleti sam protivnik ubijanja životinja iz zabave. Dekretom zabraniti i staviti visoke novčane kazne na pucanje po divljači u šumama zbog zabave. Ljudi koji se time bave za mene nisu zdrave jedinke.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 21:16   #12
Nemam ništa protiv lova, ali ja to ne smatram sportom isto kao ni ribolov ni šah ni belu...
možda, ali samo možda postoje neki elementi koji u gore navedenim "sportovima" po meni spadaju u sport.
Lov kao lov je u nekim situacijama neophodan jer višak određene divljači za sobom povlači druge posljedice... A da se mene pita lovilo bi se samo šuljanjem, ne raznim dočecima na čeki ili slično. a sad jel bi to bila puška ili luk i strijela, sasvim je nebitno ako se ti uspiješ prišuljati do lovine na nekih desetak metara... Sam lov lukom i strijelom po meni je neophodan bez pištolja ili nekog sličnog vatrenog oružja. jer kad već pogodiš životinju strijelom i kad ona od iskrvarenja padne na pod, a još nije mrtva, treba je usmrtiti.
sad netko tu bude napisao da je i taj način lova ovakav ili onakav jer opet čovjek koristi tehniku za izradu luka i strijele... a je li onda jedini lov koji bi se opravdao prići životinji na desetak metara i kamenom ju pogoditi u glavu? jer tu nema tehnike, samo čovjek i kamen s poda...
__________________
Ko je lud ne budi mu drug!!!
Ludi konj is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 22:20   #13
Zanima me što mislite o odstrijelu divljih svinja na kvarnerskim otocima koja je tamo alohtona divljač? I koja ugrožava život na otoku, poljoprivredu, stočarstvo, a lagano i turizam.

Naravno ako se smije o tome na ovoj temi, ako ne zanemarite pitanje.
__________________
Oj mjeseče, sunčeva guzico.
Siješ, a ne griješ.
Pizdo.
Khufu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 22:40   #14
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Pa u biti nije, jer utreniranu pticu koja je u tvom zatočeništvu šalješ na drugu.
a ptica bi inace u prirodi radila....sto?

Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Ali, tu si ograničen samo na manje životinje.
Ako si freak, mozes loviti i orlovima, a onda nema ogranicenja skoro. al to ne volim. ima freakova koji love vukove u Mongoliji i Kazahstanu sa orlovima, meni je to ruzno, i neprirodno (ovo stvarno jest).

Opcenito ne bih lovio velike zivotinje, osobno.

@Swedish-to je sokolovka, jastreb je sprinter
__________________
Blaze Starr
ishamael is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 22:43   #15
Quote:
Khufu kaže: Pogledaj post
Zanima me što mislite o odstrijelu divljih svinja na kvarnerskim otocima koja je tamo alohtona divljač? I koja ugrožava život na otoku, poljoprivredu, stočarstvo, a lagano i turizam.

Naravno ako se smije o tome na ovoj temi, ako ne zanemarite pitanje.
nekako ne vjerujem da bi tu odstrijel rijesio stvar, jednostavno nije dovoljno efikasna metoda. Jer nece ici lovac bas po svim terenima gdje ide i svinja.
__________________
Blaze Starr
ishamael is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2010., 22:49   #16
Quote:
ishamael kaže: Pogledaj post
nekako ne vjerujem da bi tu odstrijel rijesio stvar, jednostavno nije dovoljno efikasna metoda. Jer nece ici lovac bas po svim terenima gdje ide i svinja.
To je istina. Pogotovo za navedene lokalitete.

Dovodili su slavonske i ličke lovce, kao da riješe stvar. Ali ljudi se prevare. Lov u ravnoj i čistoj Slavoniji definitivno se ne može mjeriti sa onim u kršu i šikari. Mnogi su se iznenadili.
__________________
Oj mjeseče, sunčeva guzico.
Siješ, a ne griješ.
Pizdo.
Khufu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 00:43   #17
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Osim ako se ne radi o "sportu". To sport nije i zakleti sam protivnik ubijanja životinja iz zabave. Dekretom zabraniti i staviti visoke novčane kazne na pucanje po divljači u šumama zbog zabave.
Koje je tvoje mišljenje o sportskom ribolovu?

Quote:
Ljudi koji se time bave za mene nisu zdrave jedinke.
Malo preteške optužbe daješ.Netko isto može reći za tebe, kada se baviš sintetiziranjem spojeva i ostalim kemijskim igrarijama, i prije će to reći za tebe, nego za lovca.
Da se odmah ogradim, niti se bavim istim, niti me to zanima.

Quote:
Ludi konj kaže: Pogledaj post
Sam lov lukom i strijelom po meni je neophodan bez pištolja ili nekog sličnog vatrenog oružja. jer kad već pogodiš životinju strijelom i kad ona od iskrvarenja padne na pod, a još nije mrtva, treba je usmrtiti.
Ako pogodiš životinju kako treba, brzo će iskrvariti, čak mislim da nema razlike između metka i strijele.

Quote:
Khufu kaže: Pogledaj post
Zanima me što mislite o odstrijelu divljih svinja na kvarnerskim otocima koja je tamo alohtona divljač? I koja ugrožava život na otoku, poljoprivredu, stočarstvo, a lagano i turizam.

Naravno ako se smije o tome na ovoj temi, ako ne zanemarite pitanje.
To definitivno mislim da je potrebno, iskreno, po meni, potpuno istrijebljenje.

Quote:
ishamael kaže: Pogledaj post
a ptica bi inace u prirodi radila....sto?
Pa, lovila, ali ne za tebe.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 00:58   #18
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
To definitivno mislim da je potrebno, iskreno, po meni, potpuno istrijebljenje.
Možda malo apokaliptično zvuči ali ili će divlje svinje istrijebiti sve što valja tamo ili će se njih maknuti. Druge nema
__________________
Oj mjeseče, sunčeva guzico.
Siješ, a ne griješ.
Pizdo.
Khufu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 02:00   #19
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Koje je tvoje mišljenje o sportskom ribolovu?
Nešto blaže gledam na to, pošto se radi o ribama, a ne o sisavcima. Sisavci imaju razvijeniji um, i to puno razvijeniji.
Međutim, ne gledam ni neutralno ni blagonaklono na takvo što. To za mene nije sport.

Quote:
Malo preteške optužbe daješ.Netko isto može reći za tebe, kada se baviš sintetiziranjem spojeva i ostalim kemijskim igrarijama, i prije će to reći za tebe, nego za lovca.
Da se odmah ogradim, niti se bavim istim, niti me to zanima.
Ne vidim neku dvojbu između etiketiranja sintetičara i etiketiranja nekoga tko ubija iz zabave. Ono, nemojmo se praviti glupi i relativizirati u besvijest.

Što se tiče divljih svinja po Kvarneru, i ja sam za to da ih se makne. Trebalo bi vidjeti može li ih se ubaciti u druga staništa, makar bi najbolje za okoliš bilo jednostavno ih uništiti, jer ne pripadaju nigdje. Jadne životinje nisu ni krive ni dužne što ispaštaju zbog nečijih glupih ideja.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 06:56   #20
Lov i ribolov su svrstani u sportove iako po meni oni to nisu. Iz jednostavnog razloga jer oduzimanje života pa bio to i život životinje nije sportski. Te aktivnosti su po meni više kao način života, jer ne možeš ti biti lovac samo kad si u lovu ili ribolovac samo kad si u ribolovu. "Pravog" lovca ne čini samo čin odstrela divljači. Ima tu još puno stvari. Poznavanje oružja, poznavanje balistike, odgoj i briga o lovačkim psima ( veliki dio od " biti lovac"), poznavanje divljači, njezinih navika, bolesti, tragova. Poznavanje prirode i prirodnih zakona. Očuvanje prirode. Lovački običaji pa čak i lovačka kuhinja. Međutim kao i u svakoj ljudskoj aktivnosti i u lovu ima pojedinaca kojima je sve ovo nabrojano nebitno, ali takvi među "pravim" lovcima strše ko ona stvar. A što se tiče neravnopravnog odnosa lovca i divljači, trebali bi probati odstreliti nekaj pa bi drugačije razmišljali. Lovac ima samo pušku i razum, a divljač sve ostalo i još je na svom teritoriju.
sury or'o is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:16.