Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2014., 09:51   #81
Godišnji obračun radiš samo za one radnike koji su kod tebe radili CIJELU godinu, i nisu mijenjali prebivališta s različitm prirezom.
Godišnji joppd ne postoji.

Radiš godišnji obračun plaće sa zadnjom isplatom u ovoj godini i to uključiš u JOPPD koji za tu plaću predaješ. Dakle, zadnja plaća bit će obračunata s uključenim godišnjim obračunom poreza.

Ako imaš povrat poreza, po konačnom obračunu predaješ zahtjev poreznoj upravi za povrat (priložiš, naravno, obračun ili rekapitulaciju). Porezna to vrlo brzo odradi, najkasnije u travnju vrate porez.
Ako ima radnik za uplatu, obračunaš to na zadnjoj toj plaćim izvršiš uplatu i to je to.

Dobar program za obračun plaće to odradi sam. Nije to tako komplicirano kako zvuči.
A hoćemo li IP za 2014 slati ili ne, vidjet ćemo što će još reći porezna. Ima još poprilično vremena, pa nemaš frke. A vjerovatno će, kao i uvijek, objaviti uputu na svojim stranicama.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 10:00   #82
jesi brza. hvala ti ,darsey. ma ja ti plaću radim ručnim programom, pa mi to nekako sve zvuči komplicirano. pohvatat ću sve to u hodu. pozdrav.


- bruka sa godišnjim jopcem- vidjela na stranicama porezne neke primjere....pa eto. sori na glupom pitanju
__________________
J'en ai marre de vos bonnes manières, c'est trop pour moi, moi je mange avec les mains et je suis comme ça...
bubamara1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 10:08   #83
Kad to sve budeš počela raditi vidjet ćeš da i nije nešto strašno.
A vjerovatno će se uskoro pojaviti i obavjest na stranici porezne, tako da se niš ne sekiraj.
Al ako imaš samo tu radnicu koja ti je ove godine došla i nikog drugog, onda nemaš niti obavezu raditi godišnji obračun.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 14:43   #84
Jedno kratko pitanje, što ako je firma u blokadi (do kraja godine sigurno neće biti odblokirana) i ne može isplatiti radnicima razliku poreza i prireza po godišnjem obračunu?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 00:20   #85
bubamara, išla sam vidjeti na stranicu porezne primjere o kojima si pisala.
Ipak ide poseban red za godišnji obračun s oznakom primitka 0406.

Evo linka na primjere (skroz su na kraju):

http://www.porezna-uprava.hr/obrazac...-obrasca-.aspx
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 08:16   #86
da. to sam gledala. pa sto to sad konkretno znači, ili će značiti u praksi? ok, za mene ne vrijedi jer radnica nije radila cijelu godinu kod mene. ali što je s ostalima. koji će im đavo godišnji jopac ako se sve razlike prebiju u tom obračunu sa zadnjom isplatom u godini?
__________________
J'en ai marre de vos bonnes manières, c'est trop pour moi, moi je mange avec les mains et je suis comme ça...
bubamara1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 16:29   #87
Quote:
bubamara1205 kaže: Pogledaj post
da. to sam gledala. pa sto to sad konkretno znači, ili će značiti u praksi? ok, za mene ne vrijedi jer radnica nije radila cijelu godinu kod mene. ali što je s ostalima. koji će im đavo godišnji jopac ako se sve razlike prebiju u tom obračunu sa zadnjom isplatom u godini?
Nije problem razlike, one će se prebiti u virmanu (isti je jopac, a oba reda su "prebijena" na stranci A) , samo treba odvojiti redovni obračun plaće od efekta godišnjeg obračuna.

Osim toga, treba pripaziti jer mi se čini da je obračun za trudnicu OK, ali ovaj drugi da ima grešaka.
1. na stranici A je kod zaštite zdravlja na radu upisan broj 160,50 umjesto 16,05
2. redovi 14. i 15. su mi isto "sumljivi" (stupac 6 i 7) i mislim da treba na stranici B.13.4 i B.13.5 stajati podatak, kao i kod trudnice.

Pogledat ću kasnije, ponovo još jednom, da budem sigurna da li dobro gledam.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 23:16   #88
Ipak mislim da je greška.

Ako su u primjeru trudnice stavili da se na stranici B upisuju B.13.4 i B.13.5 (a čini mi se logično da treba podatak upisati, budući da taj upis + svi predani obrasci u toku godine tek daju ispravnu godišnju olaksicu radnika, što čini jednu zaokruženu "priču" o nesamostalnom radu na razini godine).

Nadalje, u primjeru trudnice, tablica ne temelju koje su izračunali podatke za unijeti na stranicu B je suvisla i s jasnom namjerom postavljena, za razliku od ove druge, koja je sva "zbrčkana i naopačke".

Da li se i vama ova druga tablica čini zbrčkanom?
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 09:18   #89
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Ipak mislim da je greška.

Ako su u primjeru trudnice stavili da se na stranici B upisuju B.13.4 i B.13.5 (a čini mi se logično da treba podatak upisati, budući da taj upis + svi predani obrasci u toku godine tek daju ispravnu godišnju olaksicu radnika, što čini jednu zaokruženu "priču" o nesamostalnom radu na razini godine).

Nadalje, u primjeru trudnice, tablica ne temelju koje su izračunali podatke za unijeti na stranicu B je suvisla i s jasnom namjerom postavljena, za razliku od ove druge, koja je sva "zbrčkana i naopačke".

Da li se i vama ova druga tablica čini zbrčkanom?
Da, i meni je drugi primjer nelogičan. Mislim da u kolone 13.4 i 13.5 treba upisati osobni odbitak i poreznu osnovicu.
Vezano za tablicu, mislim da su zbucali u retku 14, kolona 6 i 7. Meni i povrat ispada veći za nekakvih 650 kn.
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 10:28   #90
Tako je, i meni ispada povrat veći za nekakvih 650,00 kn.

Onda ipak nešto ne valja!
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 19:26   #91
Quote:
ani08 kaže: Pogledaj post
Da, i meni je drugi primjer nelogičan. Mislim da u kolone 13.4 i 13.5 treba upisati osobni odbitak i poreznu osnovicu.
Vezano za tablicu, mislim da su zbucali u retku 14, kolona 6 i 7. Meni i povrat ispada veći za nekakvih 650 kn.
Sličan primjer je bio danas na seminaru (isplata nije bila od rujna) i na stranici B je upisana i p.osnovica i oo.
Anita2507 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 19:52   #92
Prvi primjer je dobar, ali drugi nije. Godišnji osobni odbitak bi trebao isto biti 26.400,00 kuna.
Kad se ti podaci stave u doh obrazac vidi se razlika. Mora da je greška na tom drugom primjeru.

Ja se time ne zamaram. Vjerujem da će mi programer to riješiti. Do sad je uvijek bilo tako, pa će valjda i ove godine.
Samo se nadam da neću opet morati za neke smiješne iznose po pojedinim općinama tražiti povrat poreza.
Ako se ne varam, lani sam imala povrate u 3 općine. Nek ove godine bude jedna, i ja zadovoljna.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 21:03   #93
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Prvi primjer je dobar, ali drugi nije. Godišnji osobni odbitak bi trebao isto biti 26.400,00 kuna.
Kad se ti podaci stave u doh obrazac vidi se razlika. Mora da je greška na tom drugom primjeru.

Ja se time ne zamaram. Vjerujem da će mi programer to riješiti. Do sad je uvijek bilo tako, pa će valjda i ove godine.
Samo se nadam da neću opet morati za neke smiješne iznose po pojedinim općinama tražiti povrat poreza.
Ako se ne varam, lani sam imala povrate u 3 općine. Nek ove godine bude jedna, i ja zadovoljna.
Da, krivi su iznosi na 2 primjeru.
Anita2507 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 12:42   #94
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Jedno kratko pitanje, što ako je firma u blokadi (do kraja godine sigurno neće biti odblokirana) i ne može isplatiti radnicima razliku poreza i prireza po godišnjem obračunu?
Zna li itko?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2014., 17:35   #95
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Zna li itko?
Pa godišnji obračun se radi prilikom zadnje ISPLATE u godini. Ako je račun blokiran, isplate nema, a nema ni godišnjeg obračuna, niti povrata radnicima.

Radnici sami podnose poreznu prijavu i traže povrat.
filiptg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2014., 15:47   #96
Quote:
filiptg kaže: Pogledaj post
Pa godišnji obračun se radi prilikom zadnje ISPLATE u godini. Ako je račun blokiran, isplate nema, a nema ni godišnjeg obračuna, niti povrata radnicima.

Radnici sami podnose poreznu prijavu i traže povrat.
Nažalost, nije tako. Poslodavac radi godišnji obračun, bez obzira što nema isplate plaće i što djelatnik neće skoro svoje novce vidjeti.

Nema mehanizma po kojem poslodavac može biti izuzet od obveze godišnjeg obračuna poreza (jedino ako sam ne odluči kršiti propise), a da će onda radnik moći dobiti povrat, podnošenjem godišnje prijave.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2014., 17:09   #97
mazziz, zakon kaže da se konačni obračun radi pri zadnjoj ISPLATI plaće u godini, a to ne mora biti nužno u prosincu. Zadnja isplata može biti u bilo kojem drugom dijelu godine.

(1) Poslodavac i isplatitelj primitaka i mirovina iz članka 14. ovoga Zakona obvezan je za radnike i druge fizičke osobe iz članka 14. ovoga Zakona izvršiti godišnji obračun poreza na dohodak i prireza porezu na dohodak sa zadnjom isplatom dohotka od nesamostalnog rada u toj godini, ako tijekom godine dohodak od nesamostalnog rada nije redovito mjesečno isplaćivan pa nije iskorišten osobni odbitak iz članka 36. stavka 1. i 2. ovoga Zakona ili je po toj osnovi porezno opterećenje u pojedinim mjesecima bilo različito pa je porez uplaćen u većem iznosu.

S obzirom da ti više nemaš isplata ove godine, ti si konačni obračun trebala napraviti s onom zadnjom isplatom koju si imala.
Al na tvom mjestu ja se ne bi sekirala, to nitko živ ne kontrolira. Barem ja nisam nikad čula da je itko ikad pitao za konačni obračun plaće, a još manje da je to kontrolirao.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 00:26   #98
Ako nema isplate plaće, bit će iskazan u JOPPD obrascu samo red s obilježjem godišnjeg poreza (oznaka primitka 0406), zatim, bit će iskazan podatak o neiskorištenom osobnom odbitku, umanjenju porezne osnovice i iznosu za povrat poreza i prireza.
Ne mogu se riječi "prilikom zadnje isplate" tako doslovno tumačiti. One objašnjavaju slučajeve redovnog poslovanja i njega opisuju, ali to ne vrijedi u prilikama kada se zbog poremećaja poslovanja unutar tvrtke plaća nije isplatila.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 20:57   #99
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Ne mogu se riječi "prilikom zadnje isplate" tako doslovno tumačiti. One objašnjavaju slučajeve redovnog poslovanja i njega opisuju, ali to ne vrijedi u prilikama kada se zbog poremećaja poslovanja unutar tvrtke plaća nije isplatila.
U tome i je štos da se zakon treba doslovno tumačiti. Upravo onako kako piše, a ako zakonodavac želi nešto dodati onda izdaje službeno mišljenje.
Ja nisam našla na službeno mišljenje po tom pitanju, pa ako netko naleti, slobodno stavite link.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2014., 22:15   #100
Koliko je realna ova najava za promjene osobnog odbitka i poreznih stopa od 01.12.2014.?

http://liderpress.hr/tvrtke-i-trzist...isnji-obracun/
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:55.