Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2012., 17:52   #61
Quote:
tibo kaže: Pogledaj post
ups... ja sam danas uplatila plaće i doprinose i obustave i sve ostalo za plaću za 04/2012. i na virmane za doprinose i plaće upisivale ''one brojeve'' u poziv na broj zaduženja.
Da li je to neka velika greška?

Danas sam pustila plaću s upisanim "brojevima" na doprinosima, neto plaći i na obustavi od plaće za kredit.
Dovoljno je napisati samo na neto, ali nije niti moje krivo. Rekli su, uz smiješak, da od viška glava ne boli.
Moram vidjeti kako će izgledati izvod žiro-računa s takvim opisima pa ako mi
se svidi i olakša "prepoznavanje" naloga vezanih za isplatu plaće, ostavit ću tako i neću ništa mijenjati.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 18:10   #62
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
A kako sa onima koji su greškom platili dupla davanja i imaju preplatu?

Ja uvijek imam zabavne probleme
Zgodno!
Mislim da te u banci neće čekati nalog za povrat doprinosa.

To je rješivo, ako je preplata manja od obveze po doprinosima jer bankari provjeravaju samo uplatne račune, ali ne i iznose. Napravi naloge samo za razliku.

Ako je preplata veća, plati samo jednu kunu i na trećoj plaći izravnaj.

Vjerujem da si shvatila da smišljam načine kako što manje zalaziti u PU, istovremeno se vladati po PS-u (uredbi) i u konačnici dovesti stanje kartica u ravnotežu.
Vjerujem da će biti moguće donijeti i neku potvrdu (od PU) u banku kao obrazloženje zašto nema virmana doprinosa a ima neta.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 18:27   #63
Quote:
FIDODIDO kaže: Pogledaj post
može objašnjenje ovoga? zahvaljujem...
U članku 5. Uredbe nabrojani su uplatni računi koji će se kontrolirati.
Ovaj tekst je isto to, samo izrečen drugim riječima, preko identifikatora ID Obrasca.
Uplatni računi iz Uredbe, "pokrivaju" samo 4 vrste podnositelja ID Obrazaca (od ukupno 13).
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 09:47   #64
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
U članku 5. Uredbe nabrojani su uplatni računi koji će se kontrolirati.
Ovaj tekst je isto to, samo izrečen drugim riječima, preko identifikatora ID Obrasca.
Uplatni računi iz Uredbe, "pokrivaju" samo 4 vrste podnositelja ID Obrazaca (od ukupno 13).
I sad ja iz cijele priče ne razumijem, šta treba upisati... malo sam si glup danas...

Ajmo reć ovako:
1. poslodavac koji uredno plaća doprinose

DA LI ON MORA UPISIVATI TE NOVE POZIVE NA BROJ ILI ON ISPLAĆUJE PLAĆU KAO I DOSAD?

Na koje virmane treba pisati te pozive na broj? Samo na neto isplatu ili i na doprinose?

Ako treba i na doprinose, kako će REGOS povezivati uplate sa rsm obrascima?
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 09:53   #65
Quote:
STIB kaže: Pogledaj post
Na naloge za plaćanje doprinosa i na naloge za isplatu neto plaće - jedino oni se (za sada) kontroliraju - u poziv na broj zaduženja piše se model 67, pa onda OIB i ostalo prema Uredbi.
Poziv na broj odobrenja formiraju se (za doprinose) prema Naredbi o plaćanju poreza..., a za plaću prema pravilima svake banke (u tom dijelu se nije ništa promijenilo)
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Poziv na broj ZADUŽENJA se upisuje kod naloga za plaću a ne i za doprinose.. Tako piše u Uredbi a i u banci tako vele..
Quote:
babicana4 kaže: Pogledaj post
vezano za "X" u pozivu na br.zaduženja - da li sam dobro shvatila: pišem "0" kad je riječ o isplati cijele plaće zaposleniku koji je osiguran na MO u II stupu, a "3" pišem kad je zaposlenik osiguran na MO samo u I stupu? i jedno i drugo kad je riječ o isplati plaće u cijelosti. (pitam se: kako znaju da li je zaposlenik u II stupu ili nije kad se plaća djelomično isplaćuje, pa pišem 1 ili 2).
e sad vise nista ne razumijem
jucer sam predala placu u finu po starom, tako sam i saznala za ove promjene, i kaze proci ce mi ovaj put, valjda zato sto je prvi dan.
znaci na doprinose se ne upisuje na poziv na broj zaduzenja nego odobrenja ili? a na neto ide u poziv na broj zaduzenja a ostalo je isto? i na koje doprinose, na placu, iz place ili oboje?
i kako sad to prvi stup drugi stup. mi isplacujemo doprinose na jednom hubu za sve zaposlenike odvojeno 20/15% i 5% ma joooj
__________________
24/09/2009 mama, vidim te :)
djura19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 10:02   #66


Evo ovako. Samo na virmane za neto ovaj dodatak gore lijevo u poziv na broj zaduženja. Ovaj 0412 poslije ide u 0512 pa 0612 itd. ovisno o mjesecu. O - označava da se radi o plaći u cijelosti. Ovo je za šemica za uredne platiše.
tockica na i is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 10:24   #67
Quote:
tockica na i kaže: Pogledaj post

Evo ovako. Samo na virmane za neto ovaj dodatak gore lijevo u poziv na broj zaduženja. Ovaj 0412 poslije ide u 0512 pa 0612 itd. ovisno o mjesecu. O - označava da se radi o plaći u cijelosti. Ovo je za šemica za uredne platiše.
to sam skužila, hvala
ono što meni nije jasno je da li za isplatu neto plaće djelatnici koja nije u II stupu mirovinskog osiguranja i plaća joj se redovito isplaćuje, u cijelosti, u poz.na br. zaduženja pišem "0" ili "3" ako u odluci piše:


"X
Podatak o plaći:
0 – isplata plaće u cijelosti
.
.
3isplata koja ne podliježe uplati doprinosa za mirovinsko

osiguranje temeljem individualne kapitalizirane štednje
"
babicana4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 10:31   #68
Quote:
babicana4 kaže: Pogledaj post
to sam skužila, hvala
ono što meni nije jasno je da li za isplatu neto plaće djelatnici koja nije u II stupu mirovinskog osiguranja i plaća joj se redovito isplaćuje, u cijelosti, u poz.na br. zaduženja pišem "0" ili "3" ako u odluci piše:


"X
Podatak o plaći:
0 – isplata plaće u cijelosti
.
.
3isplata koja ne podliježe uplati doprinosa za mirovinsko

osiguranje temeljem individualne kapitalizirane štednje
"
viš viš
To je meni totalna kretenarija. Kod nas npr. smo svi na zbirnom virmanu. Neki jesu u II stupu, neki nisu. Ja sam uredno stavila 0. Očito bi se to odnosilo na virman za doprinos za mirovinsko osiguranje, a po tetama s Fine to na njih nije potrebno stavljati.
tockica na i is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 10:40   #69
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
U članku 5. Uredbe nabrojani su uplatni računi koji će se kontrolirati.
Ovaj tekst je isto to, samo izrečen drugim riječima, preko identifikatora ID Obrasca.
Uplatni računi iz Uredbe, "pokrivaju" samo 4 vrste podnositelja ID Obrazaca (od ukupno 13).
znači
8214-mirovinsko
8478-zdravstveno
8591-zaštita zdravlja na radu
2046-mirovinsko, ind.kap.štednja
se ne kontroliraju...?
naime imam dug po mirovinskom pa me zanima da li ću moći isplatiti plaću dok se taj dug ne zatvori?

edit: saznao, u pravu si ovo se ne kontrolira...
__________________
Bolje živjeti cijeli život kao bogataš, nego sedam dana u bijedi!

Zadnje uređivanje FIDODIDO : 03.05.2012. at 10:45.
FIDODIDO is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 11:04   #70
izvještaj:

1.jučer pustila doprinose i neto preko fininog e plaćanja (inače splitska banka) za 04/12, poslodavac nije na listi:
-upisala poziv na br.zaduženja za neto;
-razdvojila neto od putnih troškova (što inače nisam radila)
-obustavu kredita pustila po starom (treba li tu pisati pnb zaduženja?)
-svima stavila X=0 (nema radnika bez drugog stupa)
prošlo uredno

2.pustila samo neto za 03/12 preko hypo neta (poslodavac nije na listi, doprinosi plaćeni u roku u 04/12), stavila pnb zaduženja, prošlo uredno

3. pripremila ručne virmane poslodavcu da sam nosi na croatia banku, stavila pnb zaduženja na neto, radnicima koji su u drugom stupu x=0, onima koji nisu x=3.
nemam još izvještaj je li prošlo.
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 11:25   #71
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
izvještaj:

1.jučer pustila doprinose i neto preko fininog e plaćanja (inače splitska banka) za 04/12, poslodavac nije na listi:
-upisala poziv na br.zaduženja za neto;
-razdvojila neto od putnih troškova (što inače nisam radila)
-obustavu kredita pustila po starom (treba li tu pisati pnb zaduženja?)
-svima stavila X=0 (nema radnika bez drugog stupa)
prošlo uredno

2.pustila samo neto za 03/12 preko hypo neta (poslodavac nije na listi, doprinosi plaćeni u roku u 04/12), stavila pnb zaduženja, prošlo uredno

3. pripremila ručne virmane poslodavcu da sam nosi na croatia banku, stavila pnb zaduženja na neto, radnicima koji su u drugom stupu x=0, onima koji nisu x=3.
nemam još izvještaj je li prošlo.
ja se napravio blesav pa na sve virmane (i za doprinose) stavio poziv na broj zaduženja...

zasad sve prošlo...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 11:26   #72
Quote:
babicana4 kaže: Pogledaj post
to sam skužila, hvala
ono što meni nije jasno je da li za isplatu neto plaće djelatnici koja nije u II stupu mirovinskog osiguranja i plaća joj se redovito isplaćuje, u cijelosti, u poz.na br. zaduženja pišem "0" ili "3" ako u odluci piše:


"X
Podatak o plaći:
0 – isplata plaće u cijelosti
.
.
3isplata koja ne podliježe uplati doprinosa za mirovinsko

osiguranje temeljem individualne kapitalizirane štednje
"
"Članak 6.

(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka banka može provesti naloge za plaćanje za isplatu plaće ako nisu dostavljeni pojedini nalozi za plaćanje za uplatu doprinosa i to:

1. iz članka 5. stavka 4. točke 2. ove Uredbe, ako poslodavac koji ne uplaćuje doprinose u polje elementa naloga »poziv na broj zaduženja« na nalogu za plaćanje za isplatu plaće iz članka 7. ove Uredbe, upiše sljedeće podatke:

67 OIB-MMGG-3,

što upisuje poslodavac koji ne uplaćuje doprinose ako nema zaposlenog niti jednog radnika koji je obveznik mirovinskog osiguranja na temelju individualne kapitalizirane štednje;

2. iz članka 5. stavka 4. točaka 3., 4. i 5. ove Uredbe, ako poslodavac koji ne uplaćuje doprinose u polje elementa naloga »poziv na broj zaduženja« na nalogu za plaćanje za isplatu plaće iz članka 7. ove Uredbe, upiše sljedeće podatke:

67 OIB-MMGG-4,

što upisuje poslodavac koji ne uplaćuje doprinose ako ima zaposlene samo novozaposlene radnike. "

Znači 3 kao zadnji broj u pozivu na broj zaduženja upisuje samo onaj koji nema zaposlenih radnika koji su u drugom stupu
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 11:59   #73
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Znači 3 kao zadnji broj u pozivu na broj zaduženja upisuje samo onaj koji nema zaposlenih radnika koji su u drugom stupu
viš, viš, kad se pažljivo čita onda i nje skroz sumanuto
hvala
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 12:38   #74
meni ovdje nešto nije jasno,svi pričaju o doprinosima i dugu za doprinose za radnike..Moja je situacija ovakva,ja sam obrtnik sa jednim zaposlenim kojem redovno isplačujem plaču i dopri ose ali ima dug u poreznoj cca.10000 kuna na ime vlastitih doprinosa (za mene kao vlasnika obrta):Jel to isto znači da idem na crnu listu i da neću moći isplatiti plaču za radnicu.(Sebi osobno ne isplačujem ništa ).
saluan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 13:07   #75
Quote:
saluan kaže: Pogledaj post
meni ovdje nešto nije jasno,svi pričaju o doprinosima i dugu za doprinose za radnike..Moja je situacija ovakva,ja sam obrtnik sa jednim zaposlenim kojem redovno isplačujem plaču i dopri ose ali ima dug u poreznoj cca.10000 kuna na ime vlastitih doprinosa (za mene kao vlasnika obrta):Jel to isto znači da idem na crnu listu i da neću moći isplatiti plaču za radnicu.(Sebi osobno ne isplačujem ništa ).
mislim da ne...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 13:36   #76
ja isto mislim da ne, računi na koje se plaćaju doprinosi za vlasnika obrta (2045,8214, 8478, 8591) nisu među onima koji se prate za sastavljanje liste
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 16:05   #77
Quote:
saluan kaže: Pogledaj post
meni ovdje nešto nije jasno,svi pričaju o doprinosima i dugu za doprinose za radnike..Moja je situacija ovakva,ja sam obrtnik sa jednim zaposlenim kojem redovno isplačujem plaču i dopri ose ali ima dug u poreznoj cca.10000 kuna na ime vlastitih doprinosa (za mene kao vlasnika obrta):Jel to isto znači da idem na crnu listu i da neću moći isplatiti plaču za radnicu.(Sebi osobno ne isplačujem ništa ).
Mislim da ne ali mislim da će sutra jedna moja baš takva obrtinca isplaćivati radnici plaću.. pa ću javiti kak je prošlo..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 18:56   #78
Moram još sve to malo detaljnije proučiti. al nešto mi nije jasno: što je sa poduzetnicima koji su izvoznici i svoje obveze za doprinose i sva druga davanja podmiruju iz povrata pdv-a ?

Nama je povrat pdv-a po pdv obrascu višestruko veći od naših obveza za doprinose, tako da uvijek iz tog povrata podmirimo doprinose a ostatak nam sjedne na račun.
Kako će to sada ići?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 20:31   #79
Quote:
saluan kaže: Pogledaj post
meni ovdje nešto nije jasno,svi pričaju o doprinosima i dugu za doprinose za radnike..Moja je situacija ovakva,ja sam obrtnik sa jednim zaposlenim kojem redovno isplačujem plaču i dopri ose ali ima dug u poreznoj cca.10000 kuna na ime vlastitih doprinosa (za mene kao vlasnika obrta):Jel to isto znači da idem na crnu listu i da neću moći isplatiti plaču za radnicu.(Sebi osobno ne isplačujem ništa ).

Definitivno nećeš imati problema. Njih interesiraju samo uplatni računi od radnika.




Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
izvještaj:

1.jučer pustila doprinose i neto preko fininog e plaćanja (inače splitska banka) za 04/12, poslodavac nije na listi:
-upisala poziv na br.zaduženja za neto;
-razdvojila neto od putnih troškova (što inače nisam radila)
-obustavu kredita pustila po starom (treba li tu pisati pnb zaduženja?)
-svima stavila X=0 (nema radnika bez drugog stupa)
prošlo uredno

2.pustila samo neto za 03/12 preko hypo neta (poslodavac nije na listi, doprinosi plaćeni u roku u 04/12), stavila pnb zaduženja, prošlo uredno

3. pripremila ručne virmane poslodavcu da sam nosi na croatia banku, stavila pnb zaduženja na neto, radnicima koji su u drugom stupu x=0, onima koji nisu x=3.
nemam još izvještaj je li prošlo.

Mislim da si se samo dobro naradila i ništa više, jer intencija Uredbe je stavljati oznake 3 i 4 samo ako su to jedini djelatnici u firmi.
A odvajanje dodataka na plaću je, u ovoj fazi povezivanja PU, Fine i banke, čisto gubljenje vremena.
Zašto? Ako nisu označeni i virmani obustava od plaće, ništa nema svrhe jer se ništa i ne može iskontrolirati.
Primjer: 6 kredita u vrijeme kad si mogao zadužiti cijelu plaću na otplatu. Ostalo ti 200,00 kuna za isplatu neta. I sad još razdvoji prijevoz da porezna uprava može kontrolirati. Ma kako će to učiniti? Osim ako nisu uposlili vidovnjake.


Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
I sad ja iz cijele priče ne razumijem, šta treba upisati... malo sam si glup danas...

Ajmo reć ovako:
1. poslodavac koji uredno plaća doprinose

DA LI ON MORA UPISIVATI TE NOVE POZIVE NA BROJ ILI ON ISPLAĆUJE PLAĆU KAO I DOSAD?

Na koje virmane treba pisati te pozive na broj? Samo na neto isplatu ili i na doprinose?

Ako treba i na doprinose, kako će REGOS povezivati uplate sa rsm obrascima?

Normalno je da normalan čovijek ovo ne razumije. nisi ti glup, nego ne gutaš olako gluposti.


Zamisli za kraj situaciju kako prolaze svi virmani doprinosa, poreza i prireza, a blokiraju neto isplatu jer je "označena po uredbi".
Zašto zamišljati? Jer porez i prirez dospijevaju zajedno s isplatom neto plaće.
Da li je moguće da se i to desi nakon 01.05.2012.
Budi pametan pa odgovori.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 20:33   #80
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Moram još sve to malo detaljnije proučiti. al nešto mi nije jasno: što je sa poduzetnicima koji su izvoznici i svoje obveze za doprinose i sva druga davanja podmiruju iz povrata pdv-a ?

Nama je povrat pdv-a po pdv obrascu višestruko veći od naših obveza za doprinose, tako da uvijek iz tog povrata podmirimo doprinose a ostatak nam sjedne na račun.
Kako će to sada ići?

Isto kao i do sada, preknjiženjem, samo treba paziti na dinamiku.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:27.