Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.07.2016., 22:57   #21
Odrađuju što treba? A, što treba?
Šibat će ti desetke mailova o natječajima koji u 99% slučajeva nisu namijenjeni tebi i ne možeš se uopće prijavit. Ako i bude natječaj na koji se možeš prijavit onda opet trebaš platiti konzultanta da ti napravi prijavu.
Bacanje para, po mom mišljenju.
vlastimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2016., 11:20   #22
Quote:
vlastimir kaže: Pogledaj post
Odrađuju što treba? A, što treba?
Šibat će ti desetke mailova o natječajima koji u 99% slučajeva nisu namijenjeni tebi i ne možeš se uopće prijavit. Ako i bude natječaj na koji se možeš prijavit onda opet trebaš platiti konzultanta da ti napravi prijavu.
Bacanje para, po mom mišljenju.
Hvala na savjetu. I meni se tako čini, ali nemam iskustva sa tim stvarima i vaši savjeti su mi jako vrijedni.
Torbousti is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2016., 12:26   #23
http://www.strukturnifondovi.hr/natjecaji/1276

Navali, narode!!!
vlastimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2016., 14:43   #24
Quote:
vlastimir kaže: Pogledaj post
Iz mog iskustva s EU natječajima, mnogi poduzetnici kada detaljno pročitaju Upute za prijavitelje , neće se javiti. A da o procedurama "Javne nabave" ne govorimo, te troškovima vidljivosti mi održivosti projekata. Moji klijenti (60 %) bi danas još nabavili stroj, prije nego se i preda projekt, a kamoli čekali ishod i primjneili sve procedure natječaja.
Kvaka je i predfinanciranje od samo 40 %, dok je prošle godine bilo 80 %.
hkolar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2016., 15:03   #25
Tako je - dobro si to napiso.
Uglavnom su to bila i moja iskustva dok sam još radila u ZG, pa kad smo u odjelu za razvoj slali prijavu tim agencijama i firmama koje se tim bave..
Uglavnom se uvijek radi samo o nekakvom sufinanciranju oko 50% ili o kreditu. Mislim, koji štos, kredit?? Po to možeš i na banku sam. I sve su uglavnom bili uvjeti koje ionak nikak nemre ispunit skoro niko. Ili je bilo geografski određeno iz koje županije/grada/regije smije bit firma, ili je opet bilo jako usko određena djelatnost firme, ili je bilo da mora imat tolko i tolko zaposlenihi, kolko godina radi, kad je registrirana itd.
A i prije neg kaj bi ti lova i sjela od tih sufinanciranja si i onak sve moral sam potrošit, uglavnom se sve dobiva za natrag, tak da se već u startu negdi zadužuješ.

Jedan veliki larifari uglavnom..

Osim, naravno, ak nisi recimo iz mafijaške "kaste" bivših osuđenih zatvorenika gdi ti sam premijer dolazi u autosalon gledat sklepan "koncept" kit auto, koji ne vozi i nikad neće bit prodan, naravno.
Starfighter is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2016., 08:52   #26
Pa dobro, ne bi ja baš sad bio tako pesimističan.

Imajte na umu da se mikro firmama daje 85% od troškova.

Ako treba nabavit nekakvu opremu za 300.000 kn procedure nabave nisu uopće tako komplicirane, prijavni obrazac je relativno jednostavan, od dokumentacije treba dostaviti 3 izjave koje se pripreme za 20 minuta, poreznu i bon 2.

Ako oduzmeš sve troškove pripreme i izgubljenog vremena te nepotrebnih troškova koje ne bi imao da ideš sam financirat - ovdje dobiješ opremu koja ti ionako treba s popustom od cca 80%.

Isto vrijedi i za male firme samo oni dobijaju popust od 60%.

Najveći problem, po meni, tu je neizvjesnost i preduge procedure odluke:

- trebaš čekat 30.9. da se zatvori poziv pa da svi projekti u đu u postupak dodjele;
- trebaš čekat bar 3 mjeseca (a mislim da će bit i 4) od zatvaranja poziva da znaš je li ti projekt prošao,
- moguće je da si čekao tih 5-6 mjeseci odluku i onda ti jave da nisi odobren i tad nemaš ni potporu ni stroj, samo okus gađenja i revolta.

Dakle, kome se ne žuri i nema svojih sredstava - super prilika, kome oprema treba odmah i može se nekako skrpit da je isfinancira i stavi u pogon da se odmah počne isplaćivat, može i propustit.
vlastimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2016., 09:02   #27
Quote:
hkolar kaže: Pogledaj post
koeficijent vlastitog financiranja poduzetnika u poslovanju smije biti manji ili jednak 35 %.
Možeš li pojasniti što ovo točno znači?
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2016., 10:11   #28
Jel se prijave ocjenjuju (i dodjeljuju) po redosljedu zaprimanja,
ili će se sve zaprimljene obradit i rangirat po bodovima pa dodjeljivat?
__________________
Ja sam onaj koji jesam
mali jozo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2016., 10:24   #29
Objavljen je privremeni poziv što znači da se po zatvaranju poziva tek idu obrađivati prijave. Međutim, zadržali su pravo da privremeno obustave ili zatvore poziv prije 30.9. ako budu baš zatrpani prijavama.
vlastimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2016., 10:48   #30
To znači da će se sve prijave obradit, ocjenit, rangirat po bodovima, i onda dodijelit sredstva od najviše bodova prema dolje, pa dok potroše buđet?
__________________
Ja sam onaj koji jesam
mali jozo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2016., 11:18   #31
U modalitetu privremenog Poziva, nakon što su sve projektne prijave ocijenjene, Odbor za odabir projekata priprema popis (prioritetna rang-lista) projektnih prijava u kojoj će biti naveden poredak projektnih prijava ovisno o rezultatu provedenog ocjenjivanja i unutar raspoložive financijske alokacije, kao i rezervnu listu.
vlastimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2016., 21:02   #32
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Možeš li pojasniti što ovo točno znači?
Koeficijent vlastitog financiranja
pruža uvid u dio imovine financiran iz vlastitih izvora kapitala. Uobičajeno se smatra da je veći koeficijent vlastitog financiranja obilježje manjeg
rizika poslovanja s poduzećem.

formula: glavnica / ukupna imovina

Kako sam vidio u uputama to je izbačeno.
hkolar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2016., 21:04   #33
Quote:
mali jozo kaže: Pogledaj post
To znači da će se sve prijave obradit, ocjenit, rangirat po bodovima, i onda dodijelit sredstva od najviše bodova prema dolje, pa dok potroše buđet?
Tako bi trebalo biti. Na predstavljanju je ministar najavio da se očekuje puno veći broj dodijeljenih potpora jer ima više sredstava, a i iznos je smanjen s 400 tis kn na 300 kn,a nema še 500 tis kn kako je bilo najavljeno.
hkolar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2016., 21:17   #34
Samo jedna opaska. Projekt se može započeti odmah nakon predaje prijave , poštujući sva pravila nabave i vidljivosti. Kako je kolega Vlastimir naveo , u većini se slažem. Moram napomenuti da tu postoje određeni pokazatelji koje prijavitelj mora ispoštovati u 2 godini nakon završetka projekta, a iz mog iskustva na manjim projektima poduzetnika iz IMPULSA. mnogi ne mogu planirati za 1 godinu, a ne za čak za 3 što je u svim EU natječajima definirana procedura, a k tome ispoštovati dinamiku planiranja rokova i provedbe projekta u tim rokovima!

Moji mnogi prijatelji(kljenti) rade za ino kupce određene proizvode(projekte) po narudžbi, stalno su u borbi sa što nižim cijenama satnica, pa ako to ne ispoštuju stranci odlaze i daju te poslove u druge zemlje. Osim tekstila određen oblici "lohn-poslova" postoje i u drugim branšama. Isto je i kod proizvodnje za izvoz za velike sustave koji pojedine elemente sklapaju u gotove proizvode.

Uslijed te nesigurnosti kod projekcija pokazatelja(održivost)- "clljanih vrijednosti" novog zapošljavanja, rasta prihoda od prodaje što većeg udjela vlastitog financiranja projekta, brojni poduzetnici odustaju od EU projekata- Kompetentnost i razvoj MSP.

Kako se tek ovih godina prijavljuju projektu, nema iskustva s terena-prakse, što se događa kada se u tom roku ne ostvare svi/pojedini rezultati i kolika je financijska korekcija!
hkolar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2016., 15:23   #35
Quote:
hkolar kaže: Pogledaj post
Koeficijent vlastitog financiranja
pruža uvid u dio imovine financiran iz vlastitih izvora kapitala. Uobičajeno se smatra da je veći koeficijent vlastitog financiranja obilježje manjeg
rizika poslovanja s poduzećem.

formula: glavnica / ukupna imovina

Kako sam vidio u uputama to je izbačeno.
OK, to sam i ja pročitao guglsjući, no da li glavnica znači temeljni kapital ili što drugo, a ukupna imovina je pasiva, vrijednost inovine prema popisu imovine ili nešto treće?
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2016., 20:55   #36
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
OK, to sam i ja pročitao guglsjući, no da li glavnica znači temeljni kapital ili što drugo, a ukupna imovina je pasiva, vrijednost inovine prema popisu imovine ili nešto treće?
Ovo je izbačeno, pa te neće mučiti. Inače je ukupna aktiva / kapital i rezerve formula
hkolar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2016., 12:45   #37
Kad će svi ti natječaji napokon uljučiti i trošak plaće u ono za što se poticaj može koristiti? Meni ne trebaju strojevi, laptop košta 15000kn, to mi nije problem, ali držati čovjeka godinu dana da razvije proizvod košta oko 200.000 kn i to je meni jedini stvaran trošak za koji mi treba poticaj ako želimo razviti nešto svoje. Dok razvijamo svoj proizvod, taj čovjek ne može dodatno raditi na nečem drugom, npr. po narudžbi, da donosi novac u firmu.
lollipop is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2016., 08:06   #38
Imam pitanje - prijavljujemo se na E-impuls i nije mi jasno nakon googlanja i googlanja što sve pripada pod 'de minimis' potpore? Je li riječ o bilo kojoj potpori manjoj od 200.000 kn ili postoji neka preciznija kategorizacija?

U ovoj godini smo dobili od države 6.500,00 kn za usavršavanje zaposlenika, pripada li to 'de minimis' potpori te ju kao takvu treba navesti u Obrascu Skupna izjava?
__________________
Bear with me
Weekend Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2016., 12:32   #39
Quote:
Weekend Warrior kaže: Pogledaj post
Imam pitanje - prijavljujemo se na E-impuls i nije mi jasno nakon googlanja i googlanja što sve pripada pod 'de minimis' potpore? Je li riječ o bilo kojoj potpori manjoj od 200.000 kn ili postoji neka preciznija kategorizacija?

U ovoj godini smo dobili od države 6.500,00 kn za usavršavanje zaposlenika, pripada li to 'de minimis' potpori te ju kao takvu treba navesti u Obrascu Skupna izjava?
odgovoreno je na PM.
hkolar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2016., 19:09   #40
Kako se bliži kraj roka za predaju prijave, ako je nekome potrebna evaluacija/korekcija Prijavnog obrasca A koji se boduje, neka mi se javi.

Sretno svima!
hkolar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:49.