Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Egzodusa na gospodarstvo ima:
Iznimno blagotvorne učinke (na kratki/dugi rok) 15 15.96%
Blagotvorne učinke (kratkoročno i dugoročno) 21 22.34%
Neutralan, nema nekog posebnog utjecaja 8 8.51%
Kratkoročno povoljan, ali dugoročno steti 38 40.43%
Dovesti ce do potpunog sloma države 12 12.77%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.10.2017., 15:55   #6981
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Valjda je 10 ekonomista dosad analiziralo ovo i zaključilo da se ovo neće dogodit.

Sad me opet pitaj da izvolim guglat za tebe i podastrijet ti podatke.
A zašto se ne bi dogodilo je bolje pitanje ? Zaokruživanje je najnormalnija stvar među trgovcima.

Dugoročno sam i ja rekao da je pitanje koliko će to imati efekta, ali kratkoročno će stanovništvo biti još više osiromašeno nego što već jeste.

I čisto na nekoj psihološkoj bazi, makar da se razumijemo ne smatram da je to pretjerano bitno, mislim da većini bolje zvuči imati 3000 kuna nego 400 eura.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 11.10.2017., 16:01   #6982
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
A zašto se ne bi dogodilo je bolje pitanje ? Zaokruživanje je najnormalnija stvar među trgovcima.

Dugoročno sam i ja rekao da je pitanje koliko će to imati efekta, ali kratkoročno će stanovništvo biti još više osiromašeno nego što već jeste.

I čisto na nekoj psihološkoj bazi, makar da se razumijemo ne smatram da je to pretjerano bitno, mislim da većini bolje zvuči imati 3000 kuna nego 400 eura.
možda bi im najbolje zvučalo imati 10000 rupija...
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Old 11.10.2017., 16:21   #6983
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
možda bi im najbolje zvučalo imati 10000 rupija...
Bolje 125000 forinti nego 3000 kn

Hebes eure daj forinte. Da imamo forinte svi bi bili milijunasi

I.
igorl is offline  
Old 11.10.2017., 17:10   #6984
Je li potrebno zakonski imati referendum za €, jer ako nije, nece ga biti, jer inace nece biti €.
Njemci vecinom isto kukaju radi €, a ne shvacaju da ih je ta Valuta Koja je slabija od bivse DM dovela so rekordni eksportni brojki.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is online now  
Old 11.10.2017., 17:10   #6985
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
A zašto se ne bi dogodilo je bolje pitanje ? Zaokruživanje je najnormalnija stvar među trgovcima.
Zato jer se nije dogodilo u nekoj strašnoj mjeri nigdje, čak ni u tvojoj voljenoj Estoniji.

The inflationary effects of the first euro changeover in 2002 have been widely analysed. It has
been found that despite the strong growth in perceived inflation (Ehrmann (2010)), the actual
inflationary effects were modest (Sturm et al (2009), Hüfner and Koske (2008)). There is
evidence that price increases were concentrated in services (Hüfner and Koske (2008)) and
that cheaper products experienced faster inflation (Dziuda and Mastrobuoni (2009)).


Naravno, moguće je da npr. zli zavodi za statistiku namjerno lažiraju informaciju, a clickbait novine poput Jutarnjeg lista su točne s naslovima "ove namirnice će od 1.12. poskupiti za minimalno 50%".

Zimbabwe ima novčanicu od 50 milijardi dolara i 100 bilijuna tamo su najbogatiji na svijetu. Zamisli kako se jebeno dobro oni osjećaju. Svi mladi junoše će nam se tamo odselit
Monsignor.m is offline  
Old 11.10.2017., 19:20   #6986
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post

Trebat će upregnut još dosta firmi ala Agrokor i uredit im RDG-ove da se do toga dođe.
Šta ti je vanjski dug će nam agrokor potpisom pera u predstečaju ili stečaju izbrisati za 2-3 miljardi Eura.
Poklanjanje auto-puta mirovinskim fondovima skida dug 5,2 miljarde € i recimo javni vanjski dug pada sa 14 miljardi € na 8,8 miljardi €. Normalno mirovinci ne bi na to pristali,ali bi se dalo nešto smutiti kao i grci, dodati još 0,5 kn za litru goriva svima.
Privatizirati a prije toga pametno sve prodati šta ne spada u core biznis dotičnih tvrtki,a šumsko zemljište prepisati u državnu imovinu iznajmiti hrvatskim šumama na 1-2 godine i prodati je. HEP IPO građani i tvrtke ili lease back aranžmani za imovinu sljedečih tvrtki šta se da.
Hrvatske ceste d.o.o.
Hrvatske autoceste d.o.o.
Autocesta Rijeka-Zagreb d.d.
HŽ Infrastruktura d.o.o.
Plovput d.o.o.
Odašiljači i veze d.o.o.
HŽ Putnički prijevoz d.o.o.
Agencija za komercijalnu djelatnost d.o.o.
Janaf d.d.
Hrvatska elektroprivreda d.d.
Plinacro d.o.o.
Hrvatske šume d.o.o.
Hrvatska lutrija d.o.o.
Pomorski centar za elektroniku d.o.o.
Agencija Alan d.o.o.
Brodarski institut d.o.o.
ACI d.d.
Croatia Airlines d.d.
Jadrolinija
Luka Rijeka d.d.
Zračna luka Osijek d.o.o.
Zračna luka Pula d.o.o.
Zračna luka Rijeka d.o.o.
Zračna luka Zadar d.o.o.
Zračna luka Split d.o.o.
Zračna luka Dubrovnik d.o.o.
Zračna luka Zagreb d.o.o.
HŽ Cargo d.o.o.
HP – Hrvatska pošta d.d.
Luka Vukovar d.o.o.
Croatia banka d.d.
Hrvatska poštanska banka d.d.
Petrokemija d.d.
APIS IT d.o.o.
Zrakoplovno-tehnički centar d.d.
Narodne novine d.d.
Đuro Đaković Holding d.d.
Brijuni Rivijera d.o.o.
Državne nekretnine d.o.o.
3. MAJ STM d.o.o.
Agroduhan d.o.o.
Borovo d.d.
Hoteli Makarska
Jadran d.d.
Jadroplov d.d.
Knjigovođa d.o.o.
Lipovica d.o.o
Meiso d.d.
Nacionalna veletržnica d.d.
Orljava d.o.o.
Pleter usluge d.o.o.
RIZ – odašiljači d.d.
Veletržnica Opuzen d.o.o.
Vjesnik d.d.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Old 11.10.2017., 19:52   #6987
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Bolje 125000 forinti nego 3000 kn

Hebes eure daj forinte. Da imamo forinte svi bi bili milijunasi

I.
Samo sam govorio o psihološkom efektu za koji sam izričito naglasio da možete sasvim ignorirati. Mislim meni je tako i ne vjerujem da sam jedini, ali po 3. puta- to sam čisto reda radi spomenuo. Normalno da je u principu sasvim svejedno.

A oko poskupljenja se neću svađat, ali ti Monsignor ozbiljno uspoređuješ jednu poštenu i siromašnu državu poput Estonije sa nama ? To što kod njih, bar tako kažeš, nije ništa poskupljelo, ne znači da kod nas neće. Mi smo lopovska kriminalna zemlja, Estonija to nije. Jedino što nas povezuje je da smo i mi i oni potpune EU sluge i da imamo sličnu prošlost (oni mnogo težu).
Očito je netko u njihovoj vladi to jako dobro spriječio da dođe do općeg lopovluka među trgovcima. Zar bi ja stvarno nakon ovog sa Agrokorom trebao vjerovati da će netko od ovih idiota štititi interese potrošača u Hrvatskoj? Senjor Monsignor, gdje ti jebote živiš ? Oprosti, ali gdje ?

Usput, evo ispovijest Slovenca s druge teme:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...&postcount=187

Uz to što znam ispovijest Nijemca kako je kod njih bilo isto iz prve ruke, evidentno da u Estoniji ako je to istina što kažeš, očito političari nisu kriminalna mafijaška bagra kao kod nas. Ako ti ozbiljno vjeruješ da će ekipa poput anemičara Plenkovića i amnezičnog Marića stvarno sve učiniti da potrošači ne najebu- svaka čast. Lijepo je sanjati idiotarije.

Zadnje uređivanje Inžinjer ekonom : 11.10.2017. at 20:05.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 11.10.2017., 21:47   #6988
Poskupljenja neće biti iz jednostavnog razloga a to je da nam kupovna moć pada zbog egzodusa. Strani trgovački lanci imaju ipak malo iskusnije menađere za razliku od ovih proser-menađera iz Agrokora i ostalih domaćih lanaca. Jedan Spar, Lidl, Kaufland neće dignuti cijene jer bi im promet isti čas pao. S druge strane, eliminacijom kune im se poslovanje poprilično pojednostavljuje jer više nema zajebancije sa konverzijama, tečajima i slilčnom. Ako netko misli da će jedan Lidl dignuti cijenu već skupljeg proizvoda od tog istog u drugim zemljama je naivac. Ne uspoređujte uvođenje eura sa inicijalnim uvođenjem u EU. To nije ni slično. Nije to ukidanje njemačke marke kada su cijene zaista skočil zbog konverzije. čak ni Slovenija nije isti primjer, bila su to druga vremena. Veš mašina će i dalje koštati isto eura kao i dosad, kao i televizor, kao i uvozna piva, kao i auti.

Polakomiti će se i razbahatiti jedino ugostitelji koji već ionako dižu cijene u nebesa. Eto, u Zagrebu je trenutno poplava fensi-šmensi pizzeria i burger-restača. Burgeri za 40kn a mješana pizza fensi imena 50 kuna. A cijene sirovina iste već godinama. Ta bezidejna i pohlepna bagra će biti najglasnija kod uvođenja eura, zapamtite.
Kerefek76 is online now  
Old 12.10.2017., 01:35   #6989
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Poskupljenja neće biti iz jednostavnog razloga a to je da nam kupovna moć pada zbog egzodusa. Strani trgovački lanci imaju ipak malo iskusnije menađere za razliku od ovih proser-menađera iz Agrokora i ostalih domaćih lanaca. Jedan Spar, Lidl, Kaufland neće dignuti cijene jer bi im promet isti čas pao. S druge strane, eliminacijom kune im se poslovanje poprilično pojednostavljuje jer više nema zajebancije sa konverzijama, tečajima i slilčnom. Ako netko misli da će jedan Lidl dignuti cijenu već skupljeg proizvoda od tog istog u drugim zemljama je naivac. Ne uspoređujte uvođenje eura sa inicijalnim uvođenjem u EU. To nije ni slično. Nije to ukidanje njemačke marke kada su cijene zaista skočil zbog konverzije. čak ni Slovenija nije isti primjer, bila su to druga vremena. Veš mašina će i dalje koštati isto eura kao i dosad, kao i televizor, kao i uvozna piva, kao i auti.

Polakomiti će se i razbahatiti jedino ugostitelji koji već ionako dižu cijene u nebesa. Eto, u Zagrebu je trenutno poplava fensi-šmensi pizzeria i burger-restača. Burgeri za 40kn a mješana pizza fensi imena 50 kuna. A cijene sirovina iste već godinama. Ta bezidejna i pohlepna bagra će biti najglasnija kod uvođenja eura, zapamtite.
Pošteno. Ima smisla što pišeš, ali evidentno da ipak dosta ovisi o tome što će tada biti Konzum i Agrokor.

Mene iskreno najviše brine ono što sam i kolegi napisao. Ovo je kriminalna država i sam momentum da nam se toliko žuri sa eurom mi je sumnjiv. Očito Dalićka ima neki osobni motiv ili netko iz HNB-a jer nitko pri zdravoj pameti ne bi usred mogućeg raspada kompletnog domaćeg gospodarstva ako stvari krenu još više po zlu sa Agrokorom, razmišljao o euru kojeg puno jače ekonomije od nas još nisu uvele i to još u trenutku kad je javni dug i dalje debelo iznad tražene granice. Mora, naprosto mora tu biti neki osobni motiv jer logičnog nekog drugog objašnjenja nema, a ako se radi o osobnom motivu jasno je ko slika da će zaštita potrošača ovima sad na vlasti biti zadnje na pameti.
I ono najvažnije, da HDZ i trenutna vlada ne bude i tad na vlasti to bi se stvarno morao dogodit nekakav tektonski poremećaj.

Palo mi je isprva napamet da možda i nije osobni motiv nego motiv iz EU vrhuške. Ali zbog kog vraga bi netko iole pametan iz EU, o kome god da se radilo, se zalagao da gospodarstvo za koje su prognoze da će taman 2022. biti i službeno najgore u EU- da uvede euro. Pa ako su iole pametni će nas spriječiti na koji god način mogu.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 12.10.2017., 01:42   #6990
Žure se jer kad dođe do kolapsa i raspada i plaće padnu na 100eura da nam cijene hrane i dr ostanu iste kao sada, jer ako ostane kuna moze se tu nekaj revidirat kao u jugi di je hrana bila jeftinija neg u njemackoj fest a kad dođe euro nema mrdanja , krepevat ćemo od gladi

Kod nas je realno da nam hrana bude duplo jeftinija od njemacke i može biti kak je bilo u jugi ali banda neda
Kak je u Bosni hrana jeftinija u Moldaviji jos fest jeftinija
Loui is offline  
Old 12.10.2017., 06:07   #6991
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Valjda je 10 ekonomista dosad analiziralo ovo i zaključilo da se ovo neće dogodit.

Sad me opet pitaj da izvolim guglat za tebe i podastrijet ti podatke.
Dogodit će se.
Isto kao što se dogodilo u nizu zemalja koje su uvele euro.

No, najveće poskupljenje dogodit će se u turizmu, ugostiteljstvu i režijama.

nekako mislim da se trgovci neće previše razbahatiti.

A o ekonomistima i njihovim analizama nemoj, molim te.
Smotani2 is offline  
Old 12.10.2017., 07:15   #6992
[QUOTE=Inžinjer ekonom;65933109


Lijepo je sanjati idiotarije.[/QUOTE]
The inflationary effects of the first euro changeover in 2002 have been widely analysed. It has

been found that despite the strong growth in perceived inflation (Ehrmann (2010)), the actual

inflationary effects were modest (Sturm et al (2009), Hüfner and Koske (2008)).

Idiotarije pišeš ti, tu ti je pozivanje na studije ECB iz 2002. kod prvog uvođenja eura, a ti daješ člančiće na dnevne novine i priču iz prve ruke "jednog nijemca".

Stvarno si biser. Ovo gore se čak ne odnosi na Estoniju, oni baš nisu uveli Euro 2002.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Monsignor.m is offline  
Old 12.10.2017., 07:22   #6993
Je, Smotani, dogodit ce se kao u nizu zemalja u kojima se eto nije dogodilo.
Znamo svi trenutak uvođenja eura za svaku drzavu i lako se pogleda CPI, inflacija, ali jebeš to, kad su rekli jedan nijemac i jedan slovenac šta je zapravo bilo.

Moja frendica u njemackoj prica da je sve sto je kostalo 1 dem odjednom kostalo 1 eur iako je tecaj otprilike bio 1 eur 2 dem.
Ekonomisti nisu uspjeli zabiljezit tu kolosalnu inflaciju, nemoj mi o njima, molim te.

Dok "realne" place zbog egzodusa i porezne reforme rastu kerefek pise o smanjenju kupovne moci. Brutalni ste

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Monsignor.m is offline  
Old 12.10.2017., 07:33   #6994
To su gluposti da je sve U njemackoj bilo 1:1. Vecina stvari su prevedeni bas uredno i zaokruzilo se samo da ne budu cudne svote. Bilo je cak stvari Koji su bili -,99 DM a kasnije -,49€.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is online now  
Old 12.10.2017., 08:52   #6995
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Dok "realne" place zbog egzodusa i porezne reforme rastu kerefek pise o smanjenju kupovne moci. Brutalni ste
Nažalost, ne rastu plaće nego raste prosjek. Ogromna razlika.
Prosjek raste zbog egzodusa nisko plaćene radne snage koja odlazi van. Ako ti odu 3 radnika na minimalcu jer im je već pun k... prosjek isti čas raste i ti imaš privid oporavka. U realnosti, u državi se smanjuje kupovna moć tj. ukupni potencijal (svi ljudi zajedno sa svojim plaćama )od kojeg zarađuju trgovci.
Sve se svodi na vrlo vrlo jednostavne stvari koje ekonomisti često zaboravljaju a to je manje ljudi-manje zarade trgovaca. Zato je za svaku državu bolje imati više ljudi sa srednjim prihodima nego malo ljudi sa visokim prihodima.
Kerefek76 is online now  
Old 12.10.2017., 09:35   #6996
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Nažalost, ne rastu plaće nego raste prosjek. Ogromna razlika.
Prosjek raste zbog egzodusa nisko plaćene radne snage koja odlazi van.
Broj zaposlenih raste - dokazano. Čak ako to i ne prihvaćaš, tvrdnju da broj zaposlenih stagnira moraš prihvatiti - i to je dokazano.
Ako je dokazano ovo prvo, valjda je i ovo drugo, ali eto, da budem slikovit.


Quote:
U realnosti, u državi se smanjuje kupovna moć tj. ukupni potencijal (svi ljudi zajedno sa svojim plaćama )od kojeg zarađuju trgovci.
Kako onda raste osobna potrošnja i to u kvartalima kad je turizam mrtav?
Na temelju duga - nije jer se kućanstva razdužuju. Na temelju jedenja štednje, sumnjam da ćemo imat ikad godinu gdje naša kućanstva nisu štedila.

Quote:
Sve se svodi na vrlo vrlo jednostavne stvari koje ekonomisti često zaboravljaju a to je manje ljudi-manje zarade trgovaca. Zato je za svaku državu bolje imati više ljudi sa srednjim prihodima nego malo ljudi sa visokim prihodima.
Onda je najbolje imat još više ljudi, al s malo manjim prihodima. Ili još još više ljudi, al sa još malo manjim prihodima.

Zato je Indija super, a Danska je ćumez prkana svijeta.
Monsignor.m is offline  
Old 12.10.2017., 09:37   #6997
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
To su gluposti da je sve U njemackoj bilo 1:1. Vecina stvari su prevedeni bas uredno i zaokruzilo se samo da ne budu cudne svote. Bilo je cak stvari Koji su bili -,99 DM a kasnije -,49€.
Nisu, meni rekla prijateljica. I majčina sestra koja živi u Italiji kaže da ono što je koštalo 1000 lira je koštalo 1 euro. A 1000 lira je bilo ravno 1 dem.

Svi to eto vide, osim pokvarenog Eurostata koji je napisao inflaciju od 1,3% tada u Italiji. A stvarna je bila 130%
Monsignor.m is offline  
Old 12.10.2017., 10:31   #6998
Osobna potrosnja raste zajedno sa razduzivanjem gradjana jer je 200.000 njih otislo van, pa su nakon nekog kratkog vremena poceli zatvarati kredite koje su imali u RH, a nakon toga vjerojatno i poceli slati novce obitelji/rodbini koje su onda ovi poceli trositi.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Taroth is offline  
Old 12.10.2017., 11:21   #6999
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post

Svi to eto vide, osim pokvarenog Eurostata koji je napisao inflaciju od 1,3% tada u Italiji. A stvarna je bila 130%
Umjesto pokvarenog Eurostata sad ću i tebe zamolit da mi daš primjere stvari koje su u Hrvatskoj pojeftinile za vrijeme ove navodne deflacije.
U konačnici ljudima je to jedino bitno, a ne kolika je stopa nečega. To isto vrijedi i za stopu inflacije.
To ti otprilike dođe relevantno kao koliki nam je iznosio rast BDP-a za koji su mnogi tvrdili da je falšan, a od ovog tjedna sama vlada je dala službenu potvrdu da je rast BDP-a dobrim dijelom fejk . Dakle ne kažem da kod nas gospodarstvo ne raste, kažem da je dobrim dijelom fejk što slučaj Agrokora i više nego krasno dočarava.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 12.10.2017., 11:51   #7000
Da, ja ću kao i u svakom tvom postu mladog junošu opsluživat podacima, jer nemam pametnijeg posla u životu, al u najmanju ruku - gorivo.

Jesmo li razjasnili utjecaj Agrokora prije par postova?

Zapravo, kad pomislim da ljudi s istim obrazovanjem kao ti računaju inflaciju i BDP...vjerojatno je Smotani u pravu.
Monsignor.m is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:27.