Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.04.2011., 15:42   #1
Oročena štednja

Postoji li ikakav smisao oročene štednje danas? Pošto se sve kamate svode na nekih 4%, godišnja zarada na štednju bi iznoslila nekih 200kn na uloženih 2000kn u 2 godine ili se varam? Barem tako tvdi kalkulator za izračun na stranici zagrebačke banke. I sada ako u tu sferu ubacimo inflaciju koja je u RH gotovo uvijek između 1,5 i 2% onda ta oročena štednja baš ni nema smisla. Čemu uštediti 10k eura, ako oni nakon određenog vremena vrijede oko 5-10% više od početnog uloga???

A banke samo izvlače samo korist, iz svakih 1000kn oni teorijom multiplikacije dižu i 6-7puta više para, a vraćaju nazad - koliko? 4% na oročenu štednju? Dali se meni čini ili je oročena štednja prijevara stoljeća ili samo mudra politika koju vode banke?
__________________
Life is a bitch and Im gonna fuck it
Lion_punk is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 17:49   #2
Quote:
Lion_punk kaže: Pogledaj post

A banke samo izvlače samo korist, iz svakih 1000kn oni teorijom multiplikacije dižu i 6-7puta više para, a vraćaju nazad - koliko? 4% na oročenu štednju? Dali se meni čini ili je oročena štednja prijevara stoljeća ili samo mudra politika koju vode banke?
i jedno i drugo
leclercz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 18:42   #3
Pa kao prvo i prvo što će ti kalkulator za štednju, posebno ako daje krivi izračun? Ako je kamatna stopa 4% godišnje onda u 2 godine na 2000 kn dobiješ 163,2 kn kamate.

Kako ti štednja nema smisla? Ako ti je kamata na štednju 4% a inflacija 2% onda si uz oročenu štednju u plusu 2% (otprilike). Ako pak štediš u čarapi onda si u minusu 2%. Bolje bit u plusu nego u minusu, ne?

Što se multiplikacije novca tiče, ona podrazumijeva i štednju, tj. banka ne izda 6-7 puta originalni depozit kao kredite nego do 87% (u Hrvatskoj je toliko trenutno mislim) depozita kao kredit, a da bi se izvorni depozit multiplicirao netko te novce izdane kroz kredit opet mora položiti kao štednju itd. Pogledaj si malo izvješća naših banaka, koliko god iznosila njihova dobit (o kojoj se priča kao o nekoj turbo-golemoj), još više isplate kao kamatu štedišama.

Zadnje uređivanje clouseau : 01.04.2011. at 18:48.
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 19:15   #4
Kako će mi bit smisla ako mi je ulog uvećan za 4%, a njegova vrijednost temeljem inflacije smanjena 2%?! Ne razumijem kako je moguće da ne daju kamate za oročene štednje bar 10%? Gledam, razmišljam malo sigurno uložit, pošto mislim uz malo neku dionicu, fond, i naravno neku štednju nabacit, za svaki slučaj, jer je jednokratno davanje, pa da se ima za crne dane nedajbože. Ovo mi onda definitivno nije opcija... 165kn! maa daaaj... pa da samo mijenjam iz valute u valutu lovu svakodnevno i ako me posere dobar tečaj toliko ću zaraditi u 2 dana!
__________________
Life is a bitch and Im gonna fuck it
Lion_punk is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 19:30   #5
krivo razmisljas jer onda mozes i u kladionicu ili kockarnicu i tolko ces dobit u pola sata.

cilj tu nije zaraditi nego zastititi vrijednost od inflacije i sto si i sam rekao sacuvati za crne dane. ukoliko ti je to malo uvijek imas na burzi dionice T-HTa koje redovno isplacuju dividendu iznad 7%, ali tu preuzims i rizik. iako ni taj rizik nije bas nesto kod takve firme.

razlikuj stednju i investiciju. stednja je namjenjena da bude ultra sigurna i da ocuva vrijednost. investicija otvara mogucnost dodatnoj zaradi, ali i gubitku.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 19:50   #6
Quote:
Lion_punk kaže: Pogledaj post
Kako će mi bit smisla ako mi je ulog uvećan za 4%, a njegova vrijednost temeljem inflacije smanjena 2%?! Ne razumijem kako je moguće da ne daju kamate za oročene štednje bar 10%? Gledam, razmišljam malo sigurno uložit, pošto mislim uz malo neku dionicu, fond, i naravno neku štednju nabacit, za svaki slučaj, jer je jednokratno davanje, pa da se ima za crne dane nedajbože. Ovo mi onda definitivno nije opcija... 165kn! maa daaaj... pa da samo mijenjam iz valute u valutu lovu svakodnevno i ako me posere dobar tečaj toliko ću zaraditi u 2 dana!
Pa ti nemoj imat oročenu štednju, ako ne vidiš smisao. Za mene je bolje 2% plusa nego 2% minusa a ti kako želiš. Nitko te ne sili na štednju. Uostalom dobro ti je rekao markotros. Možeš i u kladionici i kasinu poduplati u pol sata, ne

Zašto ne daju 10% kamate, kakvo je to pitanje? Pa što ti misliš da bankari seru tu lovu koju isplaćuju kroz kamatu. Netko mora to platiti, a to plaćaju oni što su digli kredite i vraćaju ih sa kamatom. A sad se ekipa žali da im je 7-8% kamate na kredit previše, a ti bi da banka isplaćuje štedišama 10%. Na koju foru?
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 23:09   #7
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Zašto ne daju 10% kamate, kakvo je to pitanje? Pa što ti misliš da bankari seru tu lovu koju isplaćuju kroz kamatu. Netko mora to platiti, a to plaćaju oni što su digli kredite i vraćaju ih sa kamatom. A sad se ekipa žali da im je 7-8% kamate na kredit previše, a ti bi da banka isplaćuje štedišama 10%. Na koju foru?
Plaćaju je kamatama sa kredita koji su mnogo veći nego u kamatama u oročenoj štednji. Ako se tako gleda, svaka moja kuna stavljena u banku postat će 3 kredita od 25lipa nekome + 25 lipa obvezne rezerve... plus na sva 3 kredita ide kamata, i nakon par ciklusa uloga i izdavanja kredita banka na temelju 1kn uložene, ako se teoretski gleda, mogu izdati 3kn kredita uz kamate, još ako se gledaju bezgotovinske transakcije.... uglavnom- imaju oni para, trebale bi veće kamate biti. Znam da tržište određuje cijenu, ja sam samo izrevoltiran time što takva štednja nema veze s pameti. OĆU PARE SIGURNO I BRZO! hahah znam da toga nema, al proučavam pa da u budućnosti imam nešto... nemojte me odma napadat- nisam ni ja ekspert u financijskom svijetu
__________________
Life is a bitch and Im gonna fuck it
Lion_punk is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 00:33   #8
otvori banku, daj ljudima bolje uvjete štednje i kredita od aktualnih, obogati se i usreći narod.
glazar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 00:56   #9
Meni je ova tema super!
__________________
"U životu sam mnogo novca potrošio na alkohol, lijepe žene i brze automobile. Ostatak sam spiskao." George Best
maq is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 10:35   #10
teoretski, osoba A polozi 100 kuna u banku. osoba B uzme kredit od 87 kuna i to potrosi kod osobe C, koja nakon toga taj novac opet polozi u banku. Banka izda osobi B (cisto za potrebe primjera) 75 kuna, koje osoba B opet potrosi kod osobe C, koja taj novac opet polozi u banku.
Iduca iteracija 65 kn.
Iduca iteracija 57 kn.
Iduca iteracija 50, 43, 38, 32, 28, 25, 21, 19, 16, 14, 12, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, ...zanemarivo.

Ukupno od 100 originalnih kuna banka u najidealnijem slucaju napravi 640 kuna kredita.
ALI! najidealniji slucaj ne postoji. Mnogo kuna je u opticaju, ljudi stede u carapama, trose novac izvan drzave (gdje primaju kune), itd... Uz to HNB, koja izdaje novac bankama (onih 100 originalnih kuna) uzima od banaka odredenu vrstu "kamate" koju banke moraju placati od svoje zarade, i taj novac se opet vraca u proracun RH.
Ne moram napominjati troskove najma prostora, radnika, usluga utjerivanja dugova, itd koje banke imaju, i kroz koje takoder vracaju novac u sustav. Zato kamata ne moze biti tolika kolko si zamislio.

To ne pisem da opravdam banke, jer banke svakako imaju jako visoku dobit, imale su je svih ovih godina i imaju je i sad u ovoj kriznoj godini. Ali banke znaju tocno kolko smiju povuc, a da konop ne pukne. tj znaju tocno kolko mogu nabit kamate i povecat svoju dobit a da ne krene masovno defaultanje sto bi onda rezultiralo propascu svih banaka.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 13:25   #11
Ta računica je malo glupa jer nije uopće bitno koliko se para multiplicira i koliko puta se vraća u banku zato jer na sve novce koji se vrate u banku idu kamate štedišama pa onda banci nije niti bitno (niti banka to ikako može znati) je li to svježi novac ili se ista novčanica vratila nakon što je napravila puni krug.

Znači, ako bi rekli da se onih 640 kn vratilo u banku u obliku oročene štednje, onda banka ima trošak poslovanja u iznosu kamata na 640 kn, a ne samo na početnih 100 kn.
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 20:49   #12
Moju orocenu stednju zbog infacije cijena preimenovao sam u - ogorcena stednja .
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2011., 19:09   #13
Oročena štednja ne povećava novčanu masu nego on demand depoziti. Oročena štednja je isto kao da daš nekome novac i kažeš mu da ti vrati za godinu dana. Novac se u takvoj transakciji ne stvara bez obzira dal se radi preko posrednika ili ne.
__________________
I can't quantify my hatred of the State. Preferences are ordinal.
Pike B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 11:30   #14
Quote:
Lion_punk kaže: Pogledaj post
Postoji li ikakav smisao oročene štednje danas? Pošto se sve kamate svode na nekih 4%, godišnja zarada na štednju bi iznoslila nekih 200kn na uloženih 2000kn u 2 godine ili se varam? Barem tako tvdi kalkulator za izračun na stranici zagrebačke banke. I sada ako u tu sferu ubacimo inflaciju koja je u RH gotovo uvijek između 1,5 i 2% onda ta oročena štednja baš ni nema smisla. Čemu uštediti 10k eura, ako oni nakon određenog vremena vrijede oko 5-10% više od početnog uloga???

A banke samo izvlače samo korist, iz svakih 1000kn oni teorijom multiplikacije dižu i 6-7puta više para, a vraćaju nazad - koliko? 4% na oročenu štednju? Dali se meni čini ili je oročena štednja prijevara stoljeća ili samo mudra politika koju vode banke?
Ako stedis u Eurima, onda nemoj gledat inflaciju Kune u Hrvatskoj vec inflaciju u EUR-prostoru.
U Hrvatskoj se od orocene stednje moze sasvim fino zivjeti (u odnosu na vecinu razvijenog svijeta).
Al cini mi se da si nesto pogresno shvatio - kako mislis "pojede ti 5-10% vise od pocetnog ulaganja"? Da, pojede ti recimo 10%, ali kamata na depozit ti je "glavnicu" u tom vremenu podigla za 20%, imas dakle dobit od 10% u odnosu na inflaciju. I to bez da si ista radio i skoro nista riskirao. Ako nisi zadovoljan zaradom bez rada, uvijek se moze otic na baustelu .

Inflacija i kamate na depozite i kredite su mehanizmi nuzni za funkcioniranje kapitalizma kakog poznajemo. To su "motivi" za opticaj novca.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 16:46   #15
Ma nekako mi se čini da je ta kamata na oročenu štednju samo navlakuša, istina je da si u plusu, ali 150kn na 2000kn? To je čisti bullshit. Ako hoćeš da ti se imalo isplati ta štednja, treba minimalno 10k eura i 10 godina... i onda ces biti u plusu- koliko? 2k kn?
__________________
Life is a bitch and Im gonna fuck it
Lion_punk is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 17:23   #16
Quote:
Lion_punk kaže: Pogledaj post
Ma nekako mi se čini da je ta kamata na oročenu štednju samo navlakuša, istina je da si u plusu, ali 150kn na 2000kn? To je čisti bullshit. Ako hoćeš da ti se imalo isplati ta štednja, treba minimalno 10k eura i 10 godina... i onda ces biti u plusu- koliko? 2k kn?
Sorry, ali fakat ne razumijem po kojoj logici se ne "isplati".
To je zarada bez rada i skoro bez rizika, naravno da ako netko zeli vise riskirat da ce mozda moc ostvarit i veci prinos, ali ne kuzim sto ti to uopce ocekujes od zarade bez rada? Naravno da treba vise vremena i vecih iznosa, za hazarderstvo postoje opcije, ali to onda nije stednja.
Inflacijau eurozoni varira negdje izmedju 1.5 i 2.5, na banci za 50.000 Eura dobijes oko 4.4%, dakle komotno si 2% u plusu. U stranim bankama kamatama jedva da pokrijes tu inflaciju, stoga zaista ne vidim razloga da govoris o nekakvoj navlakusi.

Orocena stednja nije za one koji znaju i zele bolje oplodit novac.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 17:34   #17
Ne ako je 150 kn 7,5% (a što je u odnosu na 2000 kuna) na godinu onda bi 10000 eura nakon 10 godina bilo 20610 i nešt sitno (uz uvjet da se na kraju svake godine kamata pripiše glavnici).
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 18:55   #18
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Inflacijau eurozoni varira negdje izmedju 1.5 i 2.5, na banci za 50.000 Eura dobijes oko 4.4%, dakle komotno si 2% u plusu. U stranim bankama kamatama jedva da pokrijes tu inflaciju, stoga zaista ne vidim razloga da govoris o nekakvoj navlakusi.

Orocena stednja nije za one koji znaju i zele bolje oplodit novac.
Siguran sam da si svjestan toga da se sa statistickim vrijednostima inflacije cijena manipulira. Osim toga, veliku vecinu ljudi ne zanima da li su cijene diesel lokomotiva i svemirskih raketa pojeftinile. Njih zanima kretanje cijena hrane, energenata i svakodnevnih usluga a one su sigurno iznad 5%. Dakle, tu za takve nema zarade.
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 19:57   #19
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
Siguran sam da si svjestan toga da se sa statistickim vrijednostima inflacije cijena manipulira. Osim toga, veliku vecinu ljudi ne zanima da li su cijene diesel lokomotiva i svemirskih raketa pojeftinile. Njih zanima kretanje cijena hrane, energenata i svakodnevnih usluga a one su sigurno iznad 5%. Dakle, tu za takve nema zarade.
Kako god. I da je inflacija 5%, s orocenom stednjom dobijes 4%, a bez orocene stednje u carapi dobijes 0%. Ja nisam apologet ovog monetarnog sustava i fiat novca, cak bih se mozda i mogao slozit s time da je orocena stednja "navlakusa", ali mi je muka kad vidim da netko nije zadovoljan da bez rada zaradjuje 4% i onda jos kuka kako bi htio vise. A sav "normalan" svijet mora ili zivjet uz duplo manju kamatu, ili jos gore - mora RADIT da bi prezivio. Da ne spominjem i to kako u nasem raju nema niti poreza na dobit od tih kamata niti postoje porezi na dividende, imovinu i druga opterecenja na prinos ili supstancu kapitala koja su vani sasvim normalna. Preporucio bih ljudima koji imaju kapital da uzivaju dok jos mogu, jer ovaj nas raj za kapital i zaradjivanje (makar i fiktivno) bez rada ne moze vjecno potrajat. Trebalo bi svako gundjalo po tom pitanju barem nakratko poslat u recimo Austriju gdje su kamate duplo nize, gdje se na kamatu placa 25% kamate, gdje se oporezuju i nekretnine (koju su mnogi u RH ionako dobili besplatno), gdje se placa i porez na zaradu od trgovinu dionicama...
Kod nas u drzavi puno stvari ne stima, ali po pitanju niskih kamata i oporezivanja kapitala se zaista nitko ne bi trebao bunit.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 22:02   #20
Ima još mogućnosti u Srbiji..
ivan x is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:49.