Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2023., 07:33   #1
Vodene turbine

Pozdrav svima, trebao bih napraviti nekakav generator na rijeci koji bi davao malu struju...
Zanima me ima li tko voljan da bi mi mogao udjeliti par savjeta, sta koristiti, sta iskoristiti, sta mi je sve potrebno da realiziram tu ideju...

Hvala unaprijed, lp.
pennsylvanian is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2023., 07:41   #2
Počet ću sa šalom!
Dinamo od bicikla pogonjen lopaticama preko multiplikatora!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2023., 08:21   #3
Na internetu se štošta može naći, primjerice:
https://youtu.be/hJbiSY2CijE
__________________
Siniša
sdespoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2023., 08:45   #4
Da li je tako nesto legalno? Ili mislis nekakav prijenosni generator koji bi po potrebi stavio/micao?
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2023., 10:48   #5
Možda čovjek ima svoj potok.
__________________
NE porezu na nekretnine!
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2023., 21:35   #6
Imam kolibu kraj potoka 10km u šumi. Prvi strujni vod je udaljen isto toliko, znači treba mi 100.000€ po HEPovim cijenama da mi toliko povuku struju.
Tko ce mi sta ako ubacim mali generator u vodu da može goniti 2 žarulje i eventualno puniti mobitel ili zvučnik...

E sad, pošto nisam neki vrsni ni električar ni mehaničar ni ne znam šta, zanima me kako najjednostavnije da to odradim, ova ideja s dinamom od bicikla, i nekim lopaticama mi se čini najjednostavnije, a hoće li to moći goniti ovo što sam gore naveo?
Pretpostavljam ne istovremeno??
pennsylvanian is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2023., 11:29   #7
Dinamo ti je samo primjer.
Trebaš nešto šta je deklarirano da proizvodi struje koliko će ti biti potrebno. To nešto će imati otpor trebat će neka brzina potoka a poslije toga je bitna i veličina i konstrukcija svake lopatice da je voda dobro gura.
Vjerovatno je poželjno da postoji neka mala elektronika i baterija radi same stabilnosti rada.
Samo nagađam nije moja struka ali od ruda bi krenuo.
Vjerovatno postoje i gotovi sistemi i prema veličini jer nema šta ne postoji.
__________________
NE porezu na nekretnine!
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2023., 12:19   #8
Za par zarulja i punjenje mobitela ti je dovoljna jedna velika solarna ploca od 300W, mppt regulator i jedna malo veca olovna baterija. sve skupa nekih 500€ i miran si. stavis LED rasvjetu koja ne trosi nista, USB punjace, cijeli sistem ti radi na 12V kao u brodovima. Za jedan dan sve montiras, provuces kabele i pospajas.

Naravno to igra pod uvjetom da ti suma potpuno ne zaklanja sunce. Nije prolem solarnu plocu postaviti ni 50m dalje ako ima cistina, samo se malo prilagodi kabel i uzme 24V panel.

Ako imas dosta sunca i voljan si potrositi malo vise, mozes staviti dvije ploce, dvije baterije i mali inverter za male 230V uredjaje. To bi te izaslo jos barem 500€, ali za to sto si nabrojao potpuno nepotrebno.
Mekong is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2023., 21:42   #9
Za solarnu ploču nemam dovoljno sunca jer je to šumetina, a i kladim se da bi je netko maznuo u roku 7 dana. Tako da to otpada.

Htio sam nešto kemijati sam, imam vremena i volje.
pennsylvanian is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:12.