Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2016., 16:08   #1
Grozna, grozna dilema oko knjigovodstvenih usluga

Pozdrav,

vlasnik sam malenog poduzeća gdje sam jedini zaposlen. Već par godina imam knjigovođu koja je dobar poznanik. Plaćam joj 500 kuna mjesečno, obavlja mi sljedeće usluge:

- općenito vođenje računa na mjesečnoj bazi
- stvara mi datoteke za plaću i PDV
- kvartalni izvještaji
- godišnji obračun
Naravno, ako me nešto zanima, pitam mailom i dobijem odgovor.

Ono što se meni čine da su možda greške ili propusti te iste osobe koja mi vodi knjige:

- kao mikro poduzetnik sam silom zakona ušao u PDV za nekih sitnih par tisuća kuna
- djelatnost mi je pogrešno upisana u registar, odnosno uploadan je tuđi obrazac
- sve se radi prekasno, npr. pretprošle godine mi je tek u 12. mjesecu javljeno da moram nakupovati razne stvari preko firme samo da smanjim porez na dobit
- poštom pošaljem dokumentaciju preporučeno i ta pošta mi se vrati natrag jer ju ona nije stigla preuzeti
- tek nakon 2 godine poslovanja mi je rečeno da moram imati istaknut cjenik i obavijest o podnošenju prigovora potrošača


Mene sad zanima - jesu li to valjani razlozi za mijenjanje knjigovođe? Kako bi vi postupili? Uzmite u obzir da je riječ o pozaniku i da plaćam svega 500 kuna za sve.
Jednostavno ne znam što da radim.

Hvala na mišljenjima
eichhoernchen is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 20:23   #2
Quote:
eichhoernchen kaže: Pogledaj post
- tek nakon 2 godine poslovanja mi je rečeno da moram imati istaknut cjenik i obavijest o podnošenju prigovora potrošača
Kakve ovo ima veze s knjigovodstvom?
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 21:32   #3
objasni mi ti.
upravo zato je otvorena tema.
da mi netko da konstruktivno mišljenje.
eichhoernchen is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 21:59   #4
Gledaj za 500 kn ako ti odrađuje sve na vrijeme, predaje obrasce itd, mislim da je omjer cijene/isporuke u redu.

Ti želiš nešto više - praćenje prihoda/rashoda tokom cijele godine, savjete oko poslovanja i praćenje da ne pobereš neku kaznu itd.

Takve stvari dodatno koštaju, jer tu je vrijeme koje knjigovođa ulaže u proučavanje i praćenje propisa, izmjena zakona itd., plaćanje seminara, vrijeme utrošeno u analizu tvog poslovanja i sugeriranje što i kako napraviti u svrhu optimizacije poreza.

Za ovu cijenu koju plaćaš smatram da ne možeš očekivati te stvari.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 22:12   #5
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Gledaj za 500 kn ako ti odrađuje sve na vrijeme, predaje obrasce itd, mislim da je omjer cijene/isporuke u redu.

Ti želiš nešto više - praćenje prihoda/rashoda tokom cijele godine, savjete oko poslovanja i praćenje da ne pobereš neku kaznu itd.

Takve stvari dodatno koštaju, jer tu je vrijeme koje knjigovođa ulaže u proučavanje i praćenje propisa, izmjena zakona itd., plaćanje seminara, vrijeme utrošeno u analizu tvog poslovanja i sugeriranje što i kako napraviti u svrhu optimizacije poreza.

Za ovu cijenu koju plaćaš smatram da ne možeš očekivati te stvari.
Ne bih se slozila. Knjigovođa bez obzira na cijenu za svakog klijenta treba postupati isto u smislu pracenja zakona i propisa. Pracenje prihoda i rashoda i planiranje dobiti/dohotka jedna je od osnovnih zadaca knjgovođe. A sto se tice cijene, svatko formira cijenu kako smatra da treba. Totalna je glupost da ako ti je netko poznat pa mu malo spustis cijenu, da mu se knjige vode djelomicno. Zna se koje su obveze knjigovođe. Koji je smisao knjiziti ulazne i izlazne racune, a neces pratiti dobit/dohodak samo zato sto naplacujes mali iznos...?
Po mom misljenju, ovdje je rijec o aljkavosti i stavu "nije me briga"
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 22:19   #6
Quote:
mala-vidra kaže: Pogledaj post
Ne bih se slozila. Knjigovođa bez obzira na cijenu za svakog klijenta treba postupati isto u smislu pracenja zakona i propisa. Pracenje prihoda i rashoda i planiranje dobiti/dohotka jedna je od osnovnih zadaca knjgovođe. A sto se tice cijene, svatko formira cijenu kako smatra da treba. Totalna je glupost da ako ti je netko poznat pa mu malo spustis cijenu, da mu se knjige vode djelomicno. Zna se koje su obveze knjigovođe. Koji je smisao knjiziti ulazne i izlazne racune, a neces pratiti dobit/dohodak samo zato sto naplacujes mali iznos...?
Po mom misljenju, ovdje je rijec o aljkavosti i stavu "nije me briga"
Savjetodavne usluge, optimizacija poreza nije posao knjigovođe, to je računovođa/financijaš u pitanju.

Što se tiče praćenja prihoda/rashoda stvar je u tome da on želi konstantno praćenje i upozorenje kad treba smanjiti ili povećati troškove, sorry to nije osnovna zadaća knjigovođe nikad bila...

Smisao knjiženja URA/IRA je zadovoljenje zakonskih normi, neki ne žele ništa više od toga, a to što je nekom smisleno a što nije o tom bi se dalo pričati....
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 22:27   #7
Potpisujem devilgirl

Konkretno, ako si vlasnik biznisa, ti si ta ogovorna osoba, ti si taj koji mora pratit zakone i propise (osobito one koji su usko vezani za struku) , pa onda ako imaš pitanja i ako ti nije jasno tražiti savjet.
Za 500 kuna mjesečno, ne možeš očekivati da će to netko drugi raditi za tebe.

Takve stvari malo više koštaju. (pretplate na stručne časopise, seminari, savjetovanja, radionice..... sve su to ulaganja i to moraš uzeti u obzir).
Ne moraš znati kako se što knjiži (to će ti odraditi knjigovođa) , koji su rokovi dostave izvješća, ali moraš znati osnove poslovanja da možeš sam odgovorno donositi poslovne odluke.
Jer si ti vlasnik firme. Ti si taj koji zna što želi, koji su ti planovi, koje , eventualne, buduće investicije i slično.

Neke stvari (poput npr. internih financijskih izvješća svakih 3-4 mjeseca)uvijek možeš dogovoriti s knjigovođom, ali to morate unaprijed definirati jer to nije lak posao, zahtjeva dodatno vrijeme.
Ali isto tako zahtjeva od tebe da ćeš ta izvješća razumjeti i da ćeš znati kako postupati na osnovu podataka koje dobiješ.

Radila sam godinama u knjig. servisu i znam iz iskustva da je najteže raditi s onima koji misle da ništa sami ne trebaju znati i da netko drugi za njih treba voditi poslovnu politiku njihove firme/obrta (što već).

Osobno, nikad nikome ne bih to radila za 500 kuna.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 23:34   #8
Quote:
eichhoernchen kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

vlasnik sam malenog poduzeća gdje sam jedini zaposlen. Već par godina imam knjigovođu koja je dobar poznanik. Plaćam joj 500 kuna mjesečno, obavlja mi sljedeće usluge:

- općenito vođenje računa na mjesečnoj bazi
- stvara mi datoteke za plaću i PDV
- kvartalni izvještaji
- godišnji obračun
Naravno, ako me nešto zanima, pitam mailom i dobijem odgovor.

Ono što se meni čine da su možda greške ili propusti te iste osobe koja mi vodi knjige:

- kao mikro poduzetnik sam silom zakona ušao u PDV za nekih sitnih par tisuća kuna
- djelatnost mi je pogrešno upisana u registar, odnosno uploadan je tuđi obrazac
- sve se radi prekasno, npr. pretprošle godine mi je tek u 12. mjesecu javljeno da moram nakupovati razne stvari preko firme samo da smanjim porez na dobit
- poštom pošaljem dokumentaciju preporučeno i ta pošta mi se vrati natrag jer ju ona nije stigla preuzeti
- tek nakon 2 godine poslovanja mi je rečeno da moram imati istaknut cjenik i obavijest o podnošenju prigovora potrošača


Mene sad zanima - jesu li to valjani razlozi za mijenjanje knjigovođe? Kako bi vi postupili? Uzmite u obzir da je riječ o pozaniku i da plaćam svega 500 kuna za sve.
Jednostavno ne znam što da radim.

Hvala na mišljenjima
Prije nego pročitam ostale odgovore, ovo ti je moj: sve nabrojano nisu valjani razlozi za mijenjanje knjigovođe, definitivno. To su sve sitne greške i sitni propusti koji se jednostavno događaju.
Moraš biti također svjestan, da u svemu što si nabrojao, nisu sadržane samo knjigovodstvene usluge, nego i usluge poslovnog savjetovanja i administracijske, tajničke usluge. U tu cijenu od 500 kn znači, nemaš samo knjigovodstvene usluge, nego dodatne usluge.

Ono što je mene odmah ubolo u oči je cijena koju plaćaš. Cijena je užasno mala. Možda radi tog poznanstva...

Razmisli čime si zaista nezadovoljan, tj. možda si samo nesiguran. Što točno očekuješ od servisa?
BILANCEDIN is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 23:41   #9
Quote:
mala-vidra kaže: Pogledaj post
Ne bih se slozila. Knjigovođa bez obzira na cijenu za svakog klijenta treba postupati isto u smislu pracenja zakona i propisa. Pracenje prihoda i rashoda i planiranje dobiti/dohotka jedna je od osnovnih zadaca knjgovođe. A sto se tice cijene, svatko formira cijenu kako smatra da treba. Totalna je glupost da ako ti je netko poznat pa mu malo spustis cijenu, da mu se knjige vode djelomicno. Zna se koje su obveze knjigovođe. Koji je smisao knjiziti ulazne i izlazne racune, a neces pratiti dobit/dohodak samo zato sto naplacujes mali iznos...?
Po mom misljenju, ovdje je rijec o aljkavosti i stavu "nije me briga"
Ja bih rekla da je praćenje prihoda i rashoda te planiranje dobiti/dohotka jedna od osnovnih zadaća financijskih menagera, a ne knjigovođa. Knjigovođa ima zadatak evidentirati promjene u poslovne knjige. Analiza, kontrola i sl. nije na knjigovođi i često zahtijeva veće znanje od osnovnog knjigovodstvenog, nego na menageru za financije.

Smisao knjiženja računa bez praćenja dobiti/dohotka je smisao knjigovodstvenog posla. Praćenje uključuje razinu više. I nikako ne može biti isto.

Osobno ne bih rekla da je slučaj aljkavosti nego jednostavno servis nije organiziran za menagersku razinu, nego samo osnovnu ovu knjigovodstvenu. Da je stav nije me briga, sve što je on naveo da mu knjigovođa radi, ne bi uopće ovaj radio ni na vrijeme niti točno...Pogotovo za tu mizeriju od iznosa.
BILANCEDIN is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 00:21   #10
ja isto mislim da ti kao poduzetnik moraš o tim stvarima voditi računa, moraš dodatno naučiti osnove o računovodstvu kako bi mogao planirati i voditi poslovanje. nema smisla da se ta odgovornost prebacuje na knjigovođu, ona nije tu da za tebe odrađuje tvoj dio posla.
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 00:31   #11
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Ti želiš nešto više - praćenje prihoda/rashoda tokom cijele godine, savjete oko poslovanja i praćenje da ne pobereš neku kaznu itd.

Takve stvari dodatno koštaju, jer tu je vrijeme koje knjigovođa ulaže u proučavanje i praćenje propisa, izmjena zakona itd., plaćanje seminara, vrijeme utrošeno u analizu tvog poslovanja i sugeriranje što i kako napraviti u svrhu optimizacije poreza.

Za ovu cijenu koju plaćaš smatram da ne možeš očekivati te stvari.
Da, ne želim "pobrat" kaznu jer će mi kao mikro poduzetniku koji jedva preživljava u ovom šupku od hrvatistina jedna pogrešna stvar poput točke na računu ugasiti poslovanje.


Da, iz tog razloga pitam ovo sve i treba mi savjet: ŠTO KONKRETNO onda da napravim, da odaberem nekog drugog ili po vašem mišljenju da pitam ovu već postojeću nudi li, šta, pravne usluge??

@dreamer dreams: Ja znam osnovne stvari, ali ja nemam niti je moj posao da provjeravam svako malo zakone i RRIF. ZA TO SE NISAM NI ŠKOLOVAO. Da sam knjigovođa, nudio bih i te usluge u sklopu svog biznisa.

Netko je spomenuo da su ove gore navedene greške iz prvog posta - sitne greške. Ček, ozbiljno, sitna greška je što ja u uredu dvije i nešto godine nemam istaknute stvari radi kojih inspekcija puca kazne i do 50 000 kuna?
Vi to ozbiljno?
eichhoernchen is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 00:34   #12
Quote:
BILANCEDIN kaže: Pogledaj post
Ono što je mene odmah ubolo u oči je cijena koju plaćaš. Cijena je užasno mala. Možda radi tog poznanstva...
Cijena koju sam ja platio za prvu godinu poslovanja kao jako zelena osoba od 26 godina koja se upušta u to sve, a radi propusta iste te osobe da me obavijesti o tome kako smanjiti porez na dobit, je šteta od 20 000 kuna koje su otišle u džep države.
eichhoernchen is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 00:38   #13
pa za ovo zadnje što si spomenuo ja nikad ne bih očekivala od knjigovođe da će znati i to mi reći. to je nešto što ja moram istražiti, što je potrebno za moju djelatnost.

nije to njen posao... ima previše djelatnosti, ne može knjigovođa znati što je sve potrebno za svaku od njih. ona sigurno ima puno klijenata, nisi joj ti jedini... gdje bi ona došla da za svakog proučava detalje o djelatnosti i prati bilance od svakog klijenta i upozorava ih trebaju li ovo ili ono... ti trebaš redovito pitati i pratiti to kolika će ti biti dobit na kraju ili gubitak i planirati poslovanje u skladu s tim.
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 00:44   #14
sve u svemu, ako nisi zadovoljan, promijeni knjigovođu. dobar knjigovođa je zlata vrijedan.

ali imaj realna očekivanja od nje ili njega. dodatne usluge poslovnog i poreznog savjetovanja se dodatno plaćaju, i ne nude ih svi.
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 07:41   #15
Ma da, ali zar pocetnika od 26 godina ipak nije trebala malo upozoriti RANIJE da pokusa spasiti 20 000 kuna koji su otisli drzavi u vjetar?
eichhoernchen is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 08:05   #16
Quote:
eichhoernchen kaže: Pogledaj post
Ma da, ali zar pocetnika od 26 godina ipak nije trebala malo upozoriti RANIJE da pokusa spasiti 20 000 kuna koji su otisli drzavi u vjetar?
Kako, tako što si platio porez na dobit?
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 09:10   #17
Kad sam napisala da knjigovođa mora pratiti zakone i propise, nisam mislila na propise vezano usko uz djelatnost svakog klijenta poduzetnika, nego na računovodstveno zakonodavstvo. Npr., kad je novi ZOR stupio na snagu i pojavila se obveza likvidacije računa, logično mi je da knjigovodstveni servis klijenta obavijesti o tome, neovisno o cijeni, ako zbog ničega drugog jer nelikvidirane račune nije smio knjižiti. O tim zakonima i propisima sam pisala, a ne o MTU, knjizi žalbi i sličnom.
Ne smatram da cijene trebaju ići u bescijenje, daleko od toga. Uopće ne mislim tako. Smatram da je dobar i kvalitetan knjigovođa zlata vrijedan. Iz ove priče ja zaključujem da je cijena niska jer je u pitanju poznanstvo.
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 09:13   #18
Malo se raspitaj, nazovi nekoga komu u imenu stoji "računovodstveni servis". Iznesi probleme s kojima si se susretao i pitaj kako bi oni reagirali, plus što točno očekuješ od njih. Naime, po prirodi stvari oni bi trebali pružati širi opseg usluga od knjigovodstvenog sesrvisa, uključujući savjetovanja o poslovanju, porezima i sl.
Da, to košta više od 500 kuna, a sam ćeš procijeniti isplati li ti se to.
__________________
Extra Croatiam non est vita, sed est vita, non est ita.
Medosaur Rex - prirodni vladar i tiran među zvijerima od četvrt mikrometra. Strah i trepet nanosvijeta.
nadzakbaba is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 09:43   #19
Bio mi je ima par dana električar i to moj poznanik, postaviti struju u kuhinji, dakle samo kabele na pripremljenu podlogu, uzeo mi je 400 kn, radio je dva sata i to onako laganini...jesam li već rekao da mi je poznanik?
Ovo što ti opisuješ je kombinacija tvoje greške i jada na koju je knjigovodstvena profesija spala...
S jedne strane mislim da bi ti bilo jako dobro nauciti i razumiti knjigovodstvene termine, dakle što to znači, prihod, trošak, odljev...jer jedino tako mozes voditi kvalitetno posao. Vjerojatno ti sve te knjigovodstvene gluposti idu na zivce ali vjeruj mi, svi najuspješniji poduzetnici koje znam, jako dobro razumiju računovodstvo i što znači rezultat, što je likvidnost, što je stanje imovine...to su osnove za uspjeh svakog posla. Pogledaj koji put tu bruto bilancu i slicno...nije to toliko komplicirano... Obrnuto, imaš situaciju primjera Pevec-a koji se čude "uvijek je dobro išla prodaja a otišli smo u stečaj, kao tu nešto nije u redu...".
S druge strane svatko se danas bavi knjigovodstvom, spušta cijene u beskonačnost samo da bi dobili posao, poduzeca razmišljaju radije cu uzeti ovog jeftinijeg knjigovođu a ne razmisljaju sta ce dobiti s tom cijenom. Budimo realni, ti ostvaruješ preko 230.000 kn prihoda godišnje, voditi kvalitetno jedan takav d.o.o. iziskuje vremena za analize, procjene, stanja...to ti tih 500 kn mjesečno ne pokriva ni u ludilo. Pretpostavka jest i da bi taj tvoj knjigovođa preživio uzeo je još 20 takvih kao ti po 500 kn, dakle on nema vremena niti za knjižiti a kamoli da ti još daje savjete... Da je knjigovodstvena struka zaštićena od raznih "kumica sa placa" i da naši poduzetnici shvaćaju što znači kvalitetan računovođa (umjesto da ih podcjenjuju) plaćali bi daleko veću cijenu od navedene a dobili puno toga.
Inaće dodatno, netko ti je dobro rekao, pola stvari što si nabrojao nema veze sa knjigovodstvom, ali i to je nažalost već poznata stvar da poduzetnici misle da ako su uzeli knjigovođu da su s tim dobili i pravnika i voditelja ljudskih resursa i zaštitu na radu, poreznog savjetnika i poznavatelja svih zakon RH itd...
ChaosInMotion is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 09:53   #20
Quote:
nadzakbaba kaže: Pogledaj post
Malo se raspitaj, nazovi nekoga komu u imenu stoji "računovodstveni servis". Iznesi probleme s kojima si se susretao i pitaj kako bi oni reagirali, plus što točno očekuješ od njih. Naime, po prirodi stvari oni bi trebali pružati širi opseg usluga od knjigovodstvenog sesrvisa, uključujući savjetovanja o poslovanju, porezima i sl.
Da, to košta više od 500 kuna, a sam ćeš procijeniti isplati li ti se to.
Postoji tzv.upravljačko računovodstvo koje nije vezano za klasične računovođe. Planovi, analize,projekcije,BI......sve to treba odrađivati. Klasično knjigovodstvo je više vezano za interne korisnike; Fina,Porezna,Banke......
Isto tako većina poduzetnika ne dozvoljava i ne želi da mu knjigovođe vode posao i i da im previše pametuju.
Na kraju godine bili rezultati odlični/puno poreza/ ili loši/malo poreza/ većinom se krivnja prebacuje na?
Isto tako manja dobit slabi pozicije kod financijskih institucija, natječaja....
Za sada toliko, neću više, bili su godišnji
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:23.