Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.09.2016., 01:34   #1
firma naručuje iz eu

pozdrav,

uskoro otvaram firmu i trebaju mi neke stvari koje sam našla jeftinije vani, sve u eu. ja bih to naručila kao firma, ali nigdje ne postoji način da upišem PDV ID broj jer su to web trgovine namijenjene privatnim osobama. kako se onda to porezno riješava? jel smijem naručiti iz eu iz takvih trgovina?
chloe jay is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2016., 11:44   #2
Recimo amazon ima opciju da se doda PDV ID broj samo je u opcijama. Za ostale web trgovine mozda se mozes dogovoriti sa njima,
Grinch24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2016., 12:09   #3
da, znam da amazon ima, ali nisam vidjela za ove da imaju
slala sam emailove, nitko mi ne odgovara :/

ja vjerojatno necu odmah uci u sustav pdv-a, jel mi treba onda uopce pdv id?
chloe jay is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2016., 13:03   #4
Quote:
chloe jay kaže: Pogledaj post
da, znam da amazon ima, ali nisam vidjela za ove da imaju
slala sam emailove, nitko mi ne odgovara :/

ja vjerojatno necu odmah uci u sustav pdv-a, jel mi treba onda uopce pdv id?
Ako nećeš ulaziti u sustav PDVa, nemoj onda ni vaditi PDV ID broj, te imaš pravo kupiti stvari do 77.000 kn godišnje bez da vadiš PDV broj.

Oni će obračunati svoj VAT i to je to, kompletan iznos ti ulazi u nabavnu vrijednost, normalna URA, ne podliježe.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2016., 16:38   #5
hvala devilgirl, a ako ulazim u sustav?

nisam jos sigurna... cekam da vidim hocu li dobiti sredstva za samozaposljavanje, a ako dobijem, puno pdv-a moram platiti i ne mogu ga odbiti kao pretporez. jos razmisljam sto cu i kako cu
chloe jay is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2016., 19:48   #6
Ako je trgovina u EU onda ti moraju omogućiti da upišeš VAT ID (i time dobiješ račun bez PDV-a), a ako je trgovina van EU onda VAT ID ne treba... samo je bitno da na računu piše ime firme.
dovahkiin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2016., 21:39   #7
Quote:
chloe jay kaže: Pogledaj post
hvala devilgirl, a ako ulazim u sustav?

nisam jos sigurna... cekam da vidim hocu li dobiti sredstva za samozaposljavanje, a ako dobijem, puno pdv-a moram platiti i ne mogu ga odbiti kao pretporez. jos razmisljam sto cu i kako cu
Ako uđeš u sustav, tada trebaš 15 dana prije transakcije s EU izvaditi PDV ID broj, i EU dobavljači temeljem toga ne obračunavaju svoj PDV već prenose poreznu obvezu na tebe.

Znam da postoje web shopovi koji nemaju mogućnost unosa PDV broja, no ako ti se nitko ne javlja niti na mailove, tada oni jednostavno ne rade s firmama, i morat ćeš naći firme kod kojih imaš tu mogućnost.

Mislim, postoji varijanta i da ako ti oni naplate svoj PDV broj, da onda ako skupiš dovoljno prema pravilima određene države kroz refund naše porezne tražiš povrat tog naplaćenog PDV od te države...tipa mislim da je za NJemačku da iznosi računa moraju biti preko 400 eura da se može tražiti povrat...no to je po meni sve komplikacija nepotrebna...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2016., 22:36   #8
hm... pa dosta mi je jeftinije čak i s pdv-om, jedan webshop čak obračunava naš pdv, a ne svoje matične zemlje (valjda je prešao prag)..

tek to je debilno skroz jer se već plaća naš pdv... da mi odbiju, opet bih ga platila

jedino bi mi koristilo ako uđem u sustav pdv-a
chloe jay is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:10.