Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2015., 09:07   #561
Quote:
Tavanka kaže: Pogledaj post
necu garantirat,jer se nisam nikad s tim poigrala, jer jednostavno jastoga ne volim bas, presladak mi je, dosadan, pa sad da ne dolijevam ulje dodatno skoro bi se okladila u mj placu da bi ih sirove prepoznala i skuhane na pari, al prvom prilikom napravim test
Ma dobro, naravno da ne mogu tvrditi 100%, ali poanta je da razlike u cijeni ne opravdavaju eventualne razlike u okusu.

A i istina je da dojmove i o hrani stvaramo očima.
Takve stvari koriste i u supermarketima kod izlaganja namirnica da bi nas uvjerili da je nešto nekakvog okusa čisto koristeći vizuelni doživljaj.

Bio i je onaj test vina kad su ekspertima u Francuskoj servirali isto bijelo vino, ali u jednu čašu su stavili to bijelo a u drugu su stavili to isto bijelo samo pofarbano crvenom bojom bez okusa ili mirisa.
Naravno svi su bili oduševljeni kako je crno super

Bio sam par puta u blind testovima stvari koje doduše nemaju nikakve veze s hranom, tvrdio sam da mogu prepoznati razliku, a ispalo je da nisam prepoznao praktički ništa.

Da ne pričam o blind testovima kvalificiranih kušača vina koji nisu mogli prepoznati razlike između vina od 10 Eura i 100 Eura...

Npr. divlje orade vs orade iz uzgoja , svi će se zakleti da osjećaju razliku.
Da vam je napravim bez da gledate čisto sumnjam da bi itko znao koja je koja... meni nema nikakve razlike, a ja sam ih se i nalovio i nakupovao...
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 09:48   #562
Quote:
spic kaže: Pogledaj post
Kozica, škamp i jastog ulovljeni na istom području imaju minimalne razlike u okusu. Isprobali smo prošle godine, svo troje ulovljeno u blizini Lastova, jednako termički obrađeno
Jedina razlika je u čišćenju i cijeni...
uh. koliko krivih tvrdnji u jednom upisu nece kozica nikad bit slatkasta kao skamp i jastog, ne hrane se na istim dubinama i ne zive zajedno. lovim i ja svako toliko oko crnca i kopista i nije mi se nikad dogodilo da jastog i kozice imaju isti okus.

a kozice su za prave znalce, jastog i skampi su meni precijenjeni dok su kozice na sve nacine savrsentvo.
__________________
ad arma! ad arma!
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 10:06   #563
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Npr. divlje orade vs orade iz uzgoja , svi će se zakleti da osjećaju razliku.
Da vam je napravim bez da gledate čisto sumnjam da bi itko znao koja je koja... meni nema nikakve razlike, a ja sam ih se i nalovio i nakupovao...
Čitala sam već tu tezu i čini mi se neke rezultate testova, ali meni i dalje nevjerojatno. Kako ne viditi onaj prst špeka kod orade iz uzgoja i kako ne osjetiti razliku u kompaktnosti mesa ne kužim.
Na nivou mi je kao da se ne prepoznaje picek koji je trčao po dvorištu i onaj iz krletke.
sis is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 10:25   #564
Quote:
7nationarmy kaže: Pogledaj post
uh. koliko krivih tvrdnji u jednom upisu nece kozica nikad bit slatkasta kao skamp i jastog, ne hrane se na istim dubinama i ne zive zajedno. lovim i ja svako toliko oko crnca i kopista i nije mi se nikad dogodilo da jastog i kozice imaju isti okus.

a kozice su za prave znalce, jastog i skampi su meni precijenjeni dok su kozice na sve nacine savrsentvo.
Jeo sam kozice slađe od škampa i jastoga, ali nije bitno. Stvar je u tome da okus nije puno drugačiji i da ljudi najčešće idu prema tome ako je cijena veća da je i okus bolji...

Što se tiče orada iz uzgoja, istina uglavnom imaju sloj špeka, pogotovo veći primjerci. Zato je lubin iz uzgoja bolji jer nije toliko mastan Samo na primjercima od 1,5kg sam znao naći nešto špeka... Ali opet divlja orada je bolja od lubina jer za razliku od njega nije strvinar i jako je izbirljiva
spic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 10:40   #565
Quote:
sis kaže: Pogledaj post
Čitala sam već tu tezu i čini mi se neke rezultate testova, ali meni i dalje nevjerojatno. Kako ne viditi onaj prst špeka kod orade iz uzgoja i kako ne osjetiti razliku u kompaktnosti mesa ne kužim.
Na nivou mi je kao da se ne prepoznaje picek koji je trčao po dvorištu i onaj iz krletke.
Govorimo o okusu, ne izgledu.

Ako ti ja dam da probaš pečen komad orade sa recimo leđa, ti ćeš u blind testu znati prepoznati da li je iz uzgoja ili divlja?

Jednom sam na roštilju pekao fete amura od 10 kila.
Dakle slatkovodnu ribu.
Bio mi je certified Dalmoš koji je jeo i rekao da mu nisam prije rekao da je amur, da bi mislio da je palamida..
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 10:44   #566
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Ako ti ja dam da probaš pečen komad orade sa recimo leđa, ti ćeš u blind testu znati prepoznati da li je iz uzgoja ili divlja?

..
Vjerujem da hoću. Meso divlje je kompaktnije. Ne vidim kako postići da meso uzgojene ne bude mljackavo.
sis is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 11:01   #567
Quote:
spic kaže: Pogledaj post
Jeo sam kozice slađe od škampa i jastoga, ali nije bitno. Stvar je u tome da okus nije puno drugačiji i da ljudi najčešće idu prema tome ako je cijena veća da je i okus bolji...
meni je razlika ogromna, skroz drugi osjecaj na nepcima izmedju kozica i skampa. dobro, nije to nebo-zemlja razlika ali cijena tu ne igra nikakvu ulogu.

Quote:
Što se tiče orada iz uzgoja, istina uglavnom imaju sloj špeka, pogotovo veći primjerci. Zato je lubin iz uzgoja bolji jer nije toliko mastan Samo na primjercima od 1,5kg sam znao naći nešto špeka... Ali opet divlja orada je bolja od lubina jer za razliku od njega nije strvinar i jako je izbirljiva
ribu iz uzgoja nikad nisam (svjesno) probao pa ne znam razliku, imam srece s nabavkom ribe skoro cijelu godinu. znam samo da prijatelji po obali koji drze restorane, ribu iz uzgoja nemaju muda prodavati domacima
__________________
ad arma! ad arma!
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 11:04   #568
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Ako ti ja dam da probaš pečen komad orade sa recimo leđa, ti ćeš u blind testu znati prepoznati da li je iz uzgoja ili divlja?
vjerujem da bih prepoznao. iz onog sto sam cuo i citao, tekstura je razlicita, sigurno postoji i razlika u okusu.

Quote:
Jednom sam na roštilju pekao fete amura od 10 kila.
Dakle slatkovodnu ribu.
Bio mi je certified Dalmoš koji je jeo i rekao da mu nisam prije rekao da je amur, da bi mislio da je palamida..
uh, ne znam kako se taj certifikat dodjeljuje al mislim da ga je on dobio preko veze. amur od 10 kila tesko da zivi u tekucici, prije ce bit u jezeru.
__________________
ad arma! ad arma!
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 16:11   #569
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Jednom sam na roštilju pekao fete amura od 10 kila.
Dakle slatkovodnu ribu.
Bio mi je certified Dalmoš koji je jeo i rekao da mu nisam prije rekao da je amur, da bi mislio da je palamida..
e to bi voljela doživit, da riječna riba prođe pod morsku. nekako mi je to teško za povjerovat, jer su razlike nebo i zemlja inače.
__________________
hik.
ellory is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 17:19   #570
I meni je to neobično, ali čak znam dosta Dalmatinaca koji ih ne raspoznaju. Kod mene su neki jeli amura, neki smuđa i nisu skužili da to nije morska riba. Možda je do Dalmatinaca, možda do ribe, ali događa se.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2015., 20:25   #571
Svašta po malo

Pozdrav forumašima. Stariji me članovi znaju i poseban pozdrav pellapratu i spykeru22. još uvijek čekam da dođeš do mene barem da popričamo.

Prvo debata kozica ili škampi- Kozica uvijek. pogotovo Tigrasta(neretvanska) nema bolje stvari u moru.

Drugo- spyker vidim da si negdje bio iznenađen količinom kovača odjednom. ako znaš prepoznati našeg od uvoznog znati ćeš razlog.

Treće- vrištim od smijeha na tezu da ako si dalmatinac da ti je u genetskom kodu da znaš koja je sviježa riba i da prepoznaš divlju od uzgojne orade. na to mogu samo reći hahahahahah.

Pellaprat javi se koji put. zvao sam te više puta ali si izgleda promijenio broj. propustio si krasne kokote, divlje smuđeve i svašta drugo. ako želiš pošalji na pm svoj broj.

Ljudi jedite ribu što više. Pozdrav svima
ANZELENI is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2015., 21:02   #572
Quote:
ANZELENI kaže: Pogledaj post

Pellaprat javi se koji put. zvao sam te više puta ali si izgleda promijenio broj. propustio si krasne kokote, divlje smuđeve i svašta drugo. ako želiš pošalji na pm svoj broj.
A kečige nije bilo ?

Novi broj stiže.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2015., 00:21   #573

imgupload

Ne znam kakvi su uvozni, ali ovi su meni jučer došli
spic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2015., 07:14   #574
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
A kečige nije bilo ?

Novi broj stiže.
kečige? kaj njih ima u Jadranu još? kaj one nisu zaštićene?
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2015., 07:56   #575
Profesore, keciga nikad nije zivjela u Jadranu... Mrcina lijena ne izlazi iz rijeka... I to onih crnomorskog sliva... Nije zasticena (osim lovostajom)...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2015., 09:47   #576
njami njami

Spic prekrasna roba. I da definitivno nasa.
Pellaprat kecige nije bilo, iskreno nisam se vise ni trudio nabaviti.
A jel se sjecas onih linjaka? )
Sad imam broj pa ces dobiti ponudu na mob kad budem imao nesto .
ANZELENI is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2015., 17:14   #577
bila na Mljetu, pa vezano za diskusiju prije:
-mogu prepoznat jastoga vs kozica skuhano na pari izrezano na malu kockicu, skampi nismo imali

+ mogu prepoznat dagnju iz Stona vs divlja dagnja

pusac sam i ne mislim da imam neko spektakularno cudo okusa

spic ok izgleda, ko GMO malo su sve skarpine iste boje, a i oni su slicni, al valjda zbog nekog normativa

recimo po slici bi rekla da su uvozni, samo jer mi isto izgledaju, blage veze nemam kako bi raspoznala jesu li il nisu
__________________
Toliko briga oko viška kilograma. Niko da se brine za manjak pameti!
Tavanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2015., 18:00   #578

how to take screenshots

Ove su bile u drugoj kašeti. Šanpjeri su skoro uvijek identične boje kad nam ovaj ribar donese
spic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2015., 20:01   #579
Quote:
Tavanka kaže: Pogledaj post
bila na Mljetu, pa vezano za diskusiju prije:
-mogu prepoznat jastoga vs kozica skuhano na pari izrezano na malu kockicu, skampi nismo imali

+ mogu prepoznat dagnju iz Stona vs divlja dagnja

pusac sam i ne mislim da imam neko spektakularno cudo okusa
Da li je to bila ćorava koka test ili..?
Hoću reći da ako nisi barem 3 puta probala i svaki puta pogodila, onda test ne vrijedi....

Gdje si bila?
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2015., 20:02   #580
spic

Prekrasne Škarpine.
Što se tice kovača lako je prepoznati našeg od uvoznog ali dobro.
Što se tiče škarpine to je vec malo teže, jer i njena boja ovisi od podnjeblja i dubine mora na kojoj je ulovljena.
Tavanka vjeruj mi na rijec kad kazem da je naš kovač jer imam lanac ribarnica tako da mi je to posao da prepoznam. E sad da mi das čisti filet od naseg i uvoznog kovača nebi znao razliku jer ga nisam puno puta jeo. Uvijek si kazem da cu si napraviti kad mi ostane koji a to je jako rijetko. .
Najsmjesnije od svega je sto ja tu nevidim ribu na spicovim slikama, nego novce. Hahaha. Profesionalna deformacija.
Sad jedno pitanje: koje su vam školjke najdraže?
ANZELENI is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:12.