Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.04.2015., 12:04   #1661
Quote:
inra kaže: Pogledaj post
imam jedno pitanjce za znalce. imam dva komada bifteka, oba po nekih 3,5 kg. kupljeni su prije nekih desetak dana, svježi i nedugo po klanju i odmah smrznuti.

sad su konačno stigli do mene, tako smrznuti i ja ne znam kako dalje s njima postupati. ne mislim odjednom potrošiti 3,5 kg, ali ne znam kako da ih ovako smrznute podijelim. ne znam niti na kolike komade. je li bolje u pojedinačne bifteke ili na komade kolike mislim odjednom trošiti? muž spominje cirkular i sl, a ja samo ne bih htjela upropastiti svoje biftekiće

svaki savjet dobro došao!
Preporučujem rez cirkularom. Odreži koliko misliš spremiti pa u pac kako ti Pelle kaže.
Nema potrebe pacati 3 kile mesa odjednom.
Ako nemaš cirkular probaj naći mesnicu koja ima električnu pilu za kosti pa šarmiraj mesara
panorama is offline  
Old 08.04.2015., 08:30   #1662
Ha biftek. Baš ga mjerkam u mesnici i mislim da li da probam.. No svi jedu biftek lagano krvav, tj crveno rozi. Ja ni moji to ne bismo mogli jesti (meni se gadi) Ima li smisla pripremiti ga reš ili je to onda uništeno meso, krivi izbor mesa?
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.

Zadnje uređivanje katjes : 08.04.2015. at 08:42.
katjes is offline  
Old 08.04.2015., 08:40   #1663
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Imaš samo jedan način. Odmrzni ga, nareži i stavi u uljni pac. Ako imaš mogućnosti vakumiraj. Čuvaj ga na najhladnijem mjestu frižidera i potroši unutar 14 dana.
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Preporučujem rez cirkularom. Odreži koliko misliš spremiti pa u pac kako ti Pelle kaže.
Nema potrebe pacati 3 kile mesa odjednom.
Ako nemaš cirkular probaj naći mesnicu koja ima električnu pilu za kosti pa šarmiraj mesara
probat ću ovo s cirkularom pa natrag u led ta mi se opcija sviđa više nego da svaki dan dva tjedna jedem biftek eto me brzo natrag s pitanjima o spremanju bifteka
inra is offline  
Old 08.04.2015., 08:50   #1664
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Ha biftek. Baš ga mjerkam u mesnici i mislim da li da probam.. No svi jedu biftek lagano krvav, tj crveno rozi. Ja ni moji to ne bismo mogli jesti (meni se to gadi) Ima li smisla pripremiti ga reš ili je to onda uništeno meso, krivi izbor mesa?
Reš nipošto, to bi bilo uzaludno upropaštavanje mesa, ali well done zašto ne.
Pellaprat is offline  
Old 14.04.2015., 21:31   #1665
Trebala bi dobar recept za juhu od sparoga. Lani sam jela u Bobanu i bila je odlicna. Doma kad sam je spremala uvijek prevladava lagano gorcina a to se i danas osjetilo kad sam jela u restoranu. Daleko od toga da nije bila fina al nije bila tolko ukusna a imam vazne goste i hrpu smrznutih šparoga (drvenastih dijelova za temeljac nemam). Hvala
__________________
Brusim pilu
Bani is offline  
Old 15.04.2015., 08:20   #1666
Ja isto nikad nisam bila zadovoljna sa svojom juhom od šparoga. Ne znam, možda ovisi o starosti šparoga
Mene isto zanimaju prijedlozi recepata. Htjela bi neku pitu ili tart napraviti sa šparogama. Baš sam dobila oveću balu. Začudo su u dobrom stanju, s obzirom da su stigle poštom.
__________________
hik.
ellory is offline  
Old 15.04.2015., 09:06   #1667
Sigurna si da ih Boban radi od divljih šparoga?
klonka is offline  
Old 15.04.2015., 09:36   #1668
Quote:
ellory kaže: Pogledaj post
Ja isto nikad nisam bila zadovoljna sa svojom juhom od šparoga. Ne znam, možda ovisi o starosti šparoga
Mene isto zanimaju prijedlozi recepata. Htjela bi neku pitu ili tart napraviti sa šparogama. Baš sam dobila oveću balu. Začudo su u dobrom stanju, s obzirom da su stigle poštom.
Meni odličan recept za pogaču sa šparogama je...umijesiš tijesto za kruh, podijeliš na dva dijela. Razvaljaš na cca 1 cm debljine, na to pobacaš blanširane vrhiće šparoga, tanko narezanu domaću pancetu i 10-15 ak dag kozjeg sira. Ostatak tijesta razvaljaš na veličinu nešto većeg od donjeg, prekriješ ga i rubove podložiš pod donje tijesto. Gornji dio pogače namažeš maslinovim ulje i ispečeš. Kombinacija okusa je izvrsna i niti jedna od tri namirnice ne dominira već se prožimaju.
nastasja00 is offline  
Old 15.04.2015., 09:44   #1669
A što se tiče juhe, mnogi to rade od drvenastih dijelova. Ja ne iz razloga što ih puno uberem tijekom sezone, ne štedim sa takvom namirnicom niti se gombam s tim žilavim stapkama. Radim od mekanih dijelova, kuham u vodi sa povrtnom kockom, dodam malo češnjaka i luka. Kad se skuha, izmiksam štapnim mikserom, dodam papar, sol i vrlo malo vrhnja za kuhanje, tek toliko da razblaži i bude kremastije. Kad poslužujem, u juhu ubacim i par kuhanih vrhova, radi dekoracije uz 2-3 kapi maslinovog ulja.
nastasja00 is offline  
Old 15.04.2015., 10:30   #1670
Hvala svima . I ja radim tako ali jednostavno nije mi dovoljno kremasta i osjeti se ta gorcina ne znam kak da to objasnim.
U Bobanu well... znam da je bila poprilicno gusta, bilo je nutra krumpira i bas ej bila kremasta. Ne mogu biti 100% sigurna no bez obzira bila je puno kremastije teksture i stvarno vrlo ukusna. Ove sve ostale koje sam jela ili ja kuhala su mi bile "vodenije" i s tom gorcinom. Da se razumijemo znam kaj je divlja sparoga i znam da je gorkasto ali ne zelim da mi ta gorcina prevlada ak me razmete. Hvala

edit: e jesam ga sad zmotala te kremsato te ovakvo te onakvo ...
__________________
Brusim pilu
Bani is offline  
Old 15.04.2015., 12:02   #1671
Gledao sam proteklih dana lijepe Spicove uratke od patke i tune. Zbunjuje me termički slabo obrađeno meso.
S obzirom da kod peradi može biti riskantna konzumacija mesa ( salmonela ) koje nije dovoljno prženo/kuhano, zanima me stručno mišljenje.

Nađoh nešto na netu : http://www.labosan.hr/dobro-je-znati/ pa me zanimaju kometari kuhara.
panorama is offline  
Old 15.04.2015., 14:53   #1672
Moja hrana je za većinu ljudi presirova, ali čitao sam da pačja prsa smiješ bez straha jesti kad su roza jer patka ima tamno meso i potrebna je nešto viša temperatura da se postigne "pink" boja mesa u odnosu na bijelo meso kod piletine. Ja imam jak želudac i imunitet tako da mi do sada ama baš ništa sirovo nije ni najmanje naškodilo, ali to je individualno.
Tuna prepečena ne valja i ako je nekog strah jesti medium ili slabije pečenu neka naruči nešto drugo za jesti... Pačja prsa well done su oke, ali puno bolja su malo slabije pečena.
spic is offline  
Old 15.04.2015., 14:53   #1673
Sjećam se da sam kod nekoga forumaša na ovom podforumu vidio potpis u stilu "kako sam izgubio 20 kilograma, i dobio 40"
U potpisu je bio link na njegov blog na kojem je bilo tonu njegovih recepta, skupa sa kalorijskim i drugim vrijednostima....
Nažalost, link sam izgubio.
Jel zna itko o kojem se forumaši radi
stadleter is offline  
Old 15.04.2015., 16:11   #1674
Quote:
stadleter kaže: Pogledaj post
Sjećam se da sam kod nekoga forumaša na ovom podforumu vidio potpis u stilu "kako sam izgubio 20 kilograma, i dobio 40"
U potpisu je bio link na njegov blog na kojem je bilo tonu njegovih recepta, skupa sa kalorijskim i drugim vrijednostima....
Nažalost, link sam izgubio.
Jel zna itko o kojem se forumaši radi
To je bio forumaš minus40kg. Link
Gipsyqueen is offline  
Old 16.04.2015., 10:18   #1675
Quote:
Gipsyqueen kaže: Pogledaj post
To je bio forumaš minus40kg. Link
Zahvaljujem Gipsy
stadleter is offline  
Old 17.04.2015., 20:52   #1676
da li tko zna što se događa sa medom na niskim temperaturama - npr u sladoledu. činjenica je da nisam nikad čula za sladoled s medom. da li se odmah kristalizira?

drugo pitanje: gustin tj kuk.škrob -na kutiji piše da se koristi za kolače, biskvite,. u starim kuharicama se još može naći recept za kolače koji uključuje škrob ali u suvremenim bogme nisam naletjela. zašto više nije popularno? zašto je dobro zamijeniti npr trećinu brašna time, što se dobije?
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Old 19.04.2015., 14:20   #1677
Koliko se dobije mesa od svinje?

Zanima koliko se dobije mesa od svinje teske 200-220kg,
koliko se dobije kg prsuta, obmola itd.
airmax90 is offline  
Old 19.04.2015., 15:21   #1678
Quote:
airmax90 kaže: Pogledaj post
Zanima koliko se dobije mesa od svinje teske 200-220kg,
koliko se dobije kg prsuta, obmola itd.
Ovisi od koje vrste ali načelno.... http://www.stocarstvo.com/aps/meso/v...nje_svinje.htm

Pršut ovisi i koliko se dugo suši, dulje...lakši je.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Old 20.04.2015., 17:20   #1679
Pravila sam karamel kolač i odlična mi je krema,sad planiram tu kremu staviti u oblatnu pa me zanima savjet iskusnijih od mene,da li je 550ml mlijeka i 300 g šećera dovoljno za klasičnu oblatnu? Ili da nešto povećam/ smanjim?
aaatina is offline  
Old 21.04.2015., 12:14   #1680
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
da li tko zna što se događa sa medom na niskim temperaturama - npr u sladoledu. činjenica je da nisam nikad čula za sladoled s medom. da li se odmah kristalizira?

drugo pitanje: gustin tj kuk.škrob -na kutiji piše da se koristi za kolače, biskvite,. u starim kuharicama se još može naći recept za kolače koji uključuje škrob ali u suvremenim bogme nisam naletjela. zašto više nije popularno? zašto je dobro zamijeniti npr trećinu brašna time, što se dobije?
Malo pogledaj po netu, imaš hrpu recepata za sladoled s medom. Ja sam ga radila doma, ispadne super.

Gustin koristim uglavnom samo u nekim kremama i domaćim pudinzima. Jače zgušnjava nego brašno pa na to treba paziti. U kremi je neutralniji od brašna, koje se jače osjeti.
Znam da se u nekim kolačima koristi i za tijesto, npr.u prhkim tijestima da se dobije prhkost, u biskvitima da budu mekši..

Quote:
aaatina kaže: Pogledaj post
Pravila sam karamel kolač i odlična mi je krema,sad planiram tu kremu staviti u oblatnu pa me zanima savjet iskusnijih od mene,da li je 550ml mlijeka i 300 g šećera dovoljno za klasičnu oblatnu? Ili da nešto povećam/ smanjim?
Ako misliš raditi cijeli paket oblatni, onda ti je to malo kreme. Koliko se sjećam, kuhala sam kremu od litre mlijeka i oko 600g šećera.
Gipsyqueen is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:15.