Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2014., 06:36   #61
kako se čuva svinjska mast i može li se koristiti više od jedanput za prženje i pečenje?
Klarion is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 07:19   #62
Quote:
Klarion kaže: Pogledaj post
kako se čuva svinjska mast i može li se koristiti više od jedanput za prženje i pečenje?

1. Bilo koje hladno mjesto(frižider, podrum)
2. Može
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2014., 21:04   #63
Quote:
Klarion kaže: Pogledaj post
kako se čuva svinjska mast i može li se koristiti više od jedanput za prženje i pečenje?
Ja je spremam u emajlirane "kace" od po 30 litara.
Ove godine smo dobili preko 50 litara.
Držimo to na tamnom i suhom mjestu gdje je najhladnije ljeti.
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2015., 18:06   #64
Jel postoji nešto što se ne smije peći u tavi na masti? Mene jedna osoba pokušava uvjeriti da se npr. fritule, uštipci ne smiju peći na svinjskoj masti već isključivo na ulju.
real thing is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2015., 21:59   #65
riba nije za peći na masti. makar, znam jednu osobu koja je pekla šarana

fritule.....mislim da bi ih trebalo odmah pojesti. ako koja ostane pa se jede na hladno, vjerojatno se opet mast u njima stisne, a to mi se ne sviđa nikak.

mast je super za pečenje mesa, nema boljeg!
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 03:16   #66
Quote:
Kladi kaže: Pogledaj post
riba nije za peći na masti. makar, znam jednu osobu koja je pekla šarana

fritule.....mislim da bi ih trebalo odmah pojesti. ako koja ostane pa se jede na hladno, vjerojatno se opet mast u njima stisne, a to mi se ne sviđa nikak.

mast je super za pečenje mesa, nema boljeg!
pečena jaja na svinjskoj masti - mljac
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2015., 14:39   #67
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Samo bi dodal da je uz sve nabrojene masnoće jako bitno kako ćemo ih poslije sagorjeti tj. potrošiti.
Dok sam bil dečec, doslovno sam svaki dan maznul dvije šnite kruha, masti i obilato češnjaka ( jednu doma a drugu za "van" ), stalno u nekoj akciji i vjerujem da mi nije ništa naškodilo.
Nekada su ljudi od jutra do sutra hrmbali na njivama a danas pred TV i daljinski u ruku.
To je po meni jako bitno.
Čak se i kod Dalmatinaca javljaju neke boleštine koje bi kao trebale biti nespojive s mediteranskom prehranom s puno maslinovog, ribe i povrća.
Tocno. Moj dida je bio fizicki radnik u tvornici i jos doma na vrtu i brajdi, a prije je bio na selu (dok nije dosao u grad i u tvornicu). Jeo je po domaci, spek, grah, mast, itd - i bio je normalne gradje. Nije bio debeo/pretio.

A da jedes tak i sjedis i pises na forumu - budes imao hrpu problema.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2015., 15:41   #68
Quote:
real thing kaže: Pogledaj post
Jel postoji nešto što se ne smije peći u tavi na masti? Mene jedna osoba pokušava uvjeriti da se npr. fritule, uštipci ne smiju peći na svinjskoj masti već isključivo na ulju.
šteta je dobru mast trošit na tako bezvezni način....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2015., 19:03   #69
Quote:
Kladi kaže: Pogledaj post
riba nije za peći na masti. makar, znam jednu osobu koja je pekla šarana
Ja znam jednu osobu koja poha sarana na ulju ...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2015., 19:47   #70
Quote:
real thing kaže: Pogledaj post
Jel postoji nešto što se ne smije peći u tavi na masti? Mene jedna osoba pokušava uvjeriti da se npr. fritule, uštipci ne smiju peći na svinjskoj masti već isključivo na ulju.
Kajgod, naprotiv. Ali mora ih se jesti dok su topli. Uštipak se tradicionalno pekao na masti.

Quote:
Kladi kaže: Pogledaj post
riba nije za peći na masti. makar, znam jednu osobu koja je pekla šarana

fritule.....mislim da bi ih trebalo odmah pojesti. ako koja ostane pa se jede na hladno, vjerojatno se opet mast u njima stisne, a to mi se ne sviđa nikak.

mast je super za pečenje mesa, nema boljeg!
Ne slažem se. Ako je riba krta, kao npr. štuka, izvrsna je na masti. Masne ribe kao što je som treba hitat na roštilj ak se može. A ribnjački šaran mi je katastrofa, jestiv je samo ako se odimi.

Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
šteta je dobru mast trošit na tako bezvezni način....


Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Ja znam jednu osobu koja poha sarana na ulju ...
Katastrofa...
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2015., 20:12   #71
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Masne ribe kao što je som treba hitat na roštilj ak se može. A ribnjački šaran mi je katastrofa, jestiv je samo ako se odimi.
Pohani saran dvoipol do trokilas s nasickog ribnjaka je nesto izvrsno, samo ga treba znat napravit... Narucio mi se osmerac (ja cu biti kormilar) na pohanog sarana u subotu...

Kupit cu 2 komada do 2,5 kg svaki, zive, cistim ih sam... Ljuska ide dole, skarama odsjecem peraje i rep... Gipserskim (maznute iz bolnice) skarama porim stomak od supka do glave, vadim drob (pazim na zuc) i ako ima, a bit ce, odvajam ikru/mlijec... Pranja iznutra nema...

Dobra nozina i od glave do zadnjih desetak centimetara trupa sjecem trocentimetarske potkove, koje prepolovim da dobijem sipke, prakticnije su za rad... Zadnih deset centimetara skinem snicle s kicme i sitno poprijeko zarezem... Skrge pocupam spicangama a glave raspolovim...

Ide dobro solenje, 1-1,5% tezine ribe, obilno limuna koji ucvrsti meso i sat vremena odmora, tu vec krece rakija...

Dalje su dvije varijante: brasno s paprikom (meni draza) ili klasicni becki pohung, brasno-jaje-prezle (ovu varijantu preferira akipa, pa ce tako i biti)...

Imam Sebastijanovu tucanu tavu od kojih 35 cm promjera, ida na prastari plinski sporet pod nadstresnicom na viksi, 2/3 mast 1/3 ulje (iskustvo...), duboko, srednja vatra, nikakvo prepecanje i isusivanje ribe, ne pretrpavat tavu, jedno okretanje, vadjenje na papirnate rucnike... Prilog krumpir salata... Par polutki limuna na stolu, zgodno ga je malo nakapat po ribici... Bijeli svjez kruh... Rizling, beljski nije los... Od escajga viljuska za salatu i prsti za ribu....

Ispod pola kile sarana po osobi bi bilo premalo....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2015., 21:01   #72
Ajde stavi to pohanje na natječaj
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2015., 21:11   #73
Ne jedem ribnjačarskog šarana ni na koji način jer jednostavno ta riba mi ne valja ni okusom ni mirisom ni teksturom za razliku od šarana divljaka kojega mi je u nekoliko navrata poklonio frend koji ih lovi na rijeci Lici, na ušću Novčice. Iskreno, da mi nije poklonio cijelu ribu nego komad mesa nikada ne bih povjerovao da je to šaran. Meso mu je bilo crvenkasto, sočno, a bez ijedne vidljive nakupine masti, okus i miris predivni, a radilo se u više navrata o primjercima od 2,5 do 4 kg.

Nikada mi ne bi palo na pamet ribu pržiti ili pohati u svinjskoj masti ali u jednoj od mnogobrojnih kulinarskih tv emisija to je radio chef Tomislav Špiček.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2015., 21:18   #74
Da malo skrenem sa ribe

Mast je nenadmašiva u spravljanju kora za pite tipa mađarica, boem, bijela itd...
Margarin, maslac, biljna mast nisu ni do koljena svinjskoj masti.
Plava Gruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2015., 00:10   #75
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Pohani saran dvoipol do trokilas s nasickog ribnjaka je nesto izvrsno, samo ga treba znat napravit... Narucio mi se osmerac (ja cu biti kormilar) na pohanog sarana u subotu...

Kupit cu 2 komada do 2,5 kg svaki, zive, cistim ih sam... Ljuska ide dole, skarama odsjecem peraje i rep... Gipserskim (maznute iz bolnice) skarama porim stomak od supka do glave, vadim drob (pazim na zuc) i ako ima, a bit ce, odvajam ikru/mlijec... Pranja iznutra nema...

Dobra nozina i od glave do zadnjih desetak centimetara trupa sjecem trocentimetarske potkove, koje prepolovim da dobijem sipke, prakticnije su za rad... Zadnih deset centimetara skinem snicle s kicme i sitno poprijeko zarezem... Skrge pocupam spicangama a glave raspolovim...

Ide dobro solenje, 1-1,5% tezine ribe, obilno limuna koji ucvrsti meso i sat vremena odmora, tu vec krece rakija...

Dalje su dvije varijante: brasno s paprikom (meni draza) ili klasicni becki pohung, brasno-jaje-prezle (ovu varijantu preferira akipa, pa ce tako i biti)...

Imam Sebastijanovu tucanu tavu od kojih 35 cm promjera, ida na prastari plinski sporet pod nadstresnicom na viksi, 2/3 mast 1/3 ulje (iskustvo...), duboko, srednja vatra, nikakvo prepecanje i isusivanje ribe, ne pretrpavat tavu, jedno okretanje, vadjenje na papirnate rucnike... Prilog krumpir salata... Par polutki limuna na stolu, zgodno ga je malo nakapat po ribici... Bijeli svjez kruh... Rizling, beljski nije los... Od escajga viljuska za salatu i prsti za ribu....

Ispod pola kile sarana po osobi bi bilo premalo....
Svaka čast, ali kao što rekoh - ribnjački šaran dolazi u obzir samo & isključivo dimljen, da mu se iscijedi to smrdljivo galafak salo...

Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Ne jedem ribnjačarskog šarana ni na koji način jer jednostavno ta riba mi ne valja ni okusom ni mirisom ni teksturom za razliku od šarana divljaka kojega mi je u nekoliko navrata poklonio frend koji ih lovi na rijeci Lici, na ušću Novčice. Iskreno, da mi nije poklonio cijelu ribu nego komad mesa nikada ne bih povjerovao da je to šaran. Meso mu je bilo crvenkasto, sočno, a bez ijedne vidljive nakupine masti, okus i miris predivni, a radilo se u više navrata o primjercima od 2,5 do 4 kg.

Nikada mi ne bi palo na pamet ribu pržiti ili pohati u svinjskoj masti ali u jednoj od mnogobrojnih kulinarskih tv emisija to je radio chef Tomislav Špiček.
Čekaj malo, koliko sam skužio, ti si kulinarski genijalac.
Probaj bacit štuku na mast pa onda reci - nije valjda da se bojiš?
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2015., 09:38   #76
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Pohani saran dvoipol do trokilas s nasickog ribnjaka je nesto izvrsno, samo ga treba znat napravit... Narucio mi se osmerac (ja cu biti kormilar) na pohanog sarana u subotu...

Kupit cu 2 komada do 2,5 kg svaki, zive, cistim ih sam... Ljuska ide dole, skarama odsjecem peraje i rep... Gipserskim (maznute iz bolnice) skarama porim stomak od supka do glave, vadim drob (pazim na zuc) i ako ima, a bit ce, odvajam ikru/mlijec... Pranja iznutra nema...

Dobra nozina i od glave do zadnjih desetak centimetara trupa sjecem trocentimetarske potkove, koje prepolovim da dobijem sipke, prakticnije su za rad... Zadnih deset centimetara skinem snicle s kicme i sitno poprijeko zarezem... Skrge pocupam spicangama a glave raspolovim...

Ide dobro solenje, 1-1,5% tezine ribe, obilno limuna koji ucvrsti meso i sat vremena odmora, tu vec krece rakija...

Dalje su dvije varijante: brasno s paprikom (meni draza) ili klasicni becki pohung, brasno-jaje-prezle (ovu varijantu preferira akipa, pa ce tako i biti)...

Imam Sebastijanovu tucanu tavu od kojih 35 cm promjera, ida na prastari plinski sporet pod nadstresnicom na viksi, 2/3 mast 1/3 ulje (iskustvo...), duboko, srednja vatra, nikakvo prepecanje i isusivanje ribe, ne pretrpavat tavu, jedno okretanje, vadjenje na papirnate rucnike... Prilog krumpir salata... Par polutki limuna na stolu, zgodno ga je malo nakapat po ribici... Bijeli svjez kruh... Rizling, beljski nije los... Od escajga viljuska za salatu i prsti za ribu....

Ispod pola kile sarana po osobi bi bilo premalo....



Osjetio sam miris i okus šarana dok sam čitao post...
Svaka čast.
Hvala..

Morat ću po jednog na Draganićki ribnjak pod hitno..
Obožavam šarana na bilo koji način..
Pržio sam prije par mjeseci šajbe u tavi vulgaris i bio je super sa krumpir salatom..
Ulje/mast pol-pol.
Njam
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2015., 09:38   #77
Ajmo svi na temi o svinjskoj masti do iznemoglosti pričati o riječnoj ribi
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2015., 10:15   #78
Dok se vi ribičijom bavite, ja mažem domaću svinjsku mast, na domaći kruh od krumpirovog tijesta i posipam ljutom mljevenom paprikom. Domaćom naravno
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2015., 11:37   #79
Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Dok se vi ribičijom bavite, ja mažem domaću svinjsku mast, na domaći kruh od krumpirovog tijesta i posipam ljutom mljevenom paprikom. Domaćom naravno


Moj duboki naklon.

Dajem bilo koje jelo iz bilo kojeg restorana za ovo gore..
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2015., 13:20   #80
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post


Moj duboki naklon.

Dajem bilo koje jelo iz bilo kojeg restorana za ovo gore..
Jašta.....jab jedino preskočijo krumpirov kruv.......
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:59.