Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.03.2015., 17:50   #381
Quote:
Deck_zg kaže: Pogledaj post
te eva mediterana i dalmatina su odvratne. Doslovno odvratne. Nešto tako gadno nisam dugo probao. Eva skuša sa povrćem mi je fina . I nisam nešto zahtjevan. Ne znam šta im je to trebalo
Na koga misliš "Ne znam šta im je to trebalo" ?


Ako misliš na proizvođača iz Tajlanda oni to rade godinama prema talijanskim i inim naruđbama.. kome se sviđa sviđa

Ako misliš na Podravku, to je izbor njihovog menađera uvoza koji je bio vjerovatno kod predstavnika proizvođača i probao uzorke, dao svoj sud i potpisao narudžbu od par stotina tisuća limenki ..

Meni je samo žao koliki broj ljudi još misli da su to proizvodi povezani s Hrvatskom ?!?!
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2015., 20:36   #382
jedine meni jestive ribe iz konzerve su: tuna rio mare (u ulju, iako ga iscjedim; i ako mi je gušt od masnjikavog, dodam svoje maslinovo) te skuša u povrću - izola brand
leonidas27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2015., 22:32   #383
Quote:
leonidas27 kaže: Pogledaj post
jedine meni jestive ribe iz konzerve su: tuna rio mare (u ulju, iako ga iscjedim; i ako mi je gušt od masnjikavog, dodam svoje maslinovo) te skuša u povrću - izola brand


Evo još jednom, ako bi Vam bilo lakše da umjesto tunjevine Rio Mare to nazovete pravim imenom možda bi se trend u Hrvatskoj promijenio iz zavaranih potrošača u svjesne potrošače

Znači, kolega forumašu, kad bi se točno izražavali;

„Od sve konzervirane ribe volim samo : „Ribu Katsuwonus pelamis, odnosno skipjack ili prugastu tunu, ulovljenu mrežom plivaricom u zoni zapadnog indijskog oceana ili negdje u tri zone pacifičkog oceana.“

Onda bi sve bilo jasnije i taj vrijedni usađeni osjećaj u nama koji vrstu ribe tunjevina povezuje s našim jadranskim morem i simpatičnim moržem iz Eva reklame polako bi otišao u povijest gdje spada a ne u marketinški element koji iz nas izvlači kunu više jer se sjećamo da smo nekad jeli našu ukusnu prirodnu tunjevinu i ostalu konzerviranu ribu.

Na žalost tvornica je sve manje, sve više je ribe na našem jelovniku koja ima jako malo i ništa veze s našim morem poglavito prerađene u limenkama, pa sjetimo se kako nas bombardiraju u tkz kulinarskim šou emisijama, domaćim LOSOSOM !!
Sad je vrhunsko riblje jelo samo ako imaš propisno ispečen file LOSOSA !! Ili dimljeni LOSOS !! Među ribom iz limenke istaknuo bi HARINGU ! Odličnu ne hrvatsko i ne jadransku ribu koju ni naše tuneu uzgoju, nisu htjele jesti.
Svjedoci smo što radi tihi marketing i kako je postalo normalno da ako želimo biti „master šefovi „pripremamo LOSOSA !!

Mi ako želimo možemo kupiti LOSOSA svaki dan, cijelog ili narezanog, filetiranog u svim hrvatskim gradovima koji imaju KONZU i slične šopove.. !!

Ali iz Jadrana ?!? Malo i rijetko.. sve otkupljuju nakupci za restorane ili izvoze u Italiju..

Na žalost mi nemamo više sustav koji izlovljava kvalitetne skuše i lokarde dovoljne za proizvodnju filea u limenkama, naše plivarice sad love i smiju loviti samo sitnu plavu ribu i to je srdela i inčun, ribari su sretni ako ulove u „zapas“ samo jednu vrstu ili pretežito, jer otkupljivači imaju svoja pravila, ako ulove izmiješano od svega po malo, to najčešće završava kao hrana za tune u uzgoju.
Sad ispada da je najlakše ne uvesti samo smrznutu ribu s nekog tržišta na svijetu nego samo uvoz limenki s prerađenom ribom, limenke su bez oznaka, oznake se stavljaju na kutije naručitelja a luksuz EVA je što se okrugle konzerve tunjevine koja sad stiže iz Španjolske tamo rade prema grafičkom predlošku iz Podravke.. nerijetko i na brodu tvornici.

Da se razumijemo to je naj kvalitetniji način jer se riba ne smrzava pa razleđuje nego najsvježija prerađuje na moru ali to je odlika južnoameričkih ribarskih kompanija na istočnom Pacifiku ali i dijelom na istočnom Atlantiku…

Kad bi morao birati od tih konzerviranih tunjevina svakako biram Albakora iz Atlantika, koji mahom izlovljavaju "španjoli i portugeži" a koji je u okruglim EVA konzervaka a ne Skipjacka koji love po indijskom oceanu a koji je u K+ i RioMare i sličnim dalekoistočnim proizvodima.
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2015., 23:02   #384
"Pitanje: Kakva je razlika između tune iz konzerve koju kupujem u prodavnici i plavorepe tune koju pecaju u „Opakoj tuni“?

Prvo, važno je znati da su tuna iz konzerve i plavorepa tuna iz emisije dve različite vrste tune.

Oko 70% tune koja se jede u Americi jeste prugasta tuna i ona se najčešće kupuje za sendviče sa tunom.

Žutorepa tuna može se naći sveža, zamrznuta ili u konzervi (često pomešana sa prugastom tunom). Oko 30% tune iz konzerve ili kese u Americi jeste „albakor“ tuna – jedina vrsta mesa od tune koja se naziva „belim mesom“."

http://natgeotv.com/rs/wicked-tuna/f...sked-questions



Ovo je bijela tunjevina ili Albakore,nekoliko različitih proizvođača:




__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia

Zadnje uređivanje AirBag : 29.03.2015. at 23:36.
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2015., 23:33   #385
Slana šala

Nije tema topica li je vezano uz pripremu i konzerviranje ribe

Uh sjetih se jedne zanimljivosti koja zorno oslikava situaciju obmanjivanja hrvatskih potrošaća primamljivim imenom.

Tamo prije 20i kusur godina imao sam zadaću jednu u tvrtku postaviti unix sustav s proizvodnim i knjigovodstvenim aplikacijama.. ta tvrtka je ime formirala od grada na otoku i godine osnutka te je pakirala i prodavala konzumnu sol.
Kako je jedna poznata solana isto u tom gradu i na tom otoku bila upala u probleme, ratno doba privatizacija like todorićcompany itd, nastao je prostor za taj proizvod ..

Naravno da nitko nije dovodio u pitanje sol odakle je ako na kutiji piše ime grada poznatog po proizvodnji soli ali nitko nije obraćao pažnju na dva broja tj godinu. Naravno tada i dana se u tim kutijama i kesicama, pakirana tuniška sol najeftinija na mediteranu, u to doba prije 20ak godina sakupljali su je grederima po nepreglednim plažama, danas su ipak malo osavremenili proizvodnju ali ipak naša Hrvatska sol je dostupna samo za posipanje cesta oko Zagreba, Solana Ston i jedina hrvatska vrhunska morska sol iz solane Nin.

Ostale soli nisu vrijedne spomena
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2015., 10:11   #386
čekaj, po tome Paška sol kaj se prodaje u Konzumu nije sa Paga?
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2015., 10:17   #387
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
čekaj, po tome Paška sol kaj se prodaje u Konzumu nije sa Paga?
Sve ovisi koja firma pakira sol i koji joj je komercijalni naziv, ako misliš na Solanu Pag i njen brand Paška sol, to ovisi o godini kakva je bila berba ali svakako ima nedovoljnu proizvodnju pa uvoze jer kamioni iz luke Zadar redovno prometuju puni soli prema Pagu, sol je vrlo vjerovatno iz TUNISA

Svjedoci ste da je paškim stočarima trebalo 8 godina da dokumentiraju i zaštite brand "paške janjetine" evo od ovog mjeseca i to je propisano a paška sol će izgleda ostati samo uspomena i postati BRAND koji prodaje razne jeftine soli
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2015., 13:16   #388
Quote:
AirBag kaže: Pogledaj post
Kako je jedna poznata solana isto u tom gradu i na tom otoku bila upala u probleme, ratno doba privatizacija like todorićcompany itd, nastao je prostor za taj proizvod ..

Naravno da nitko nije dovodio u pitanje sol odakle je ako na kutiji piše ime grada poznatog po proizvodnji soli ali nitko nije obraćao pažnju na dva broja tj godinu. Naravno tada i dana se u tim kutijama i kesicama, pakirana tuniška sol najeftinija na mediteranu
a kako je to prošlo bilo kakvu inspekciju ako na deklaraciji piše
Zemlja porijekla: Hrvatska
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2015., 13:54   #389
Valjda zato sto ne pise zemlja proizvodnje vec porijekla.
bobibobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2015., 14:02   #390
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
a kako je to prošlo bilo kakvu inspekciju ako na deklaraciji piše
Zemlja porijekla: Hrvatska
Zato ja kupim kamenu sol, em jeftinija em iz tuzle....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2015., 17:52   #391
Znam da ipak misliš da sam kriva ja za sve I da moja sreća tvoju uzela je
Kako zbog mene nemaš sve što imam ja I kako je tužna samo tvoja sudbina
A ne znaš da nisam ni ja sretna s njim I kako se svako jutro sjetna probudim
Pa mi dođe da te još jednom pitam ja Ima li nade za nas



A čini mi se da bi i ja dao pola života svog Da sam opet dušo samo dio srca tvog
Jer nema dana kada na te ne pomislim Kako da se onda i ja s tim pomirim
Jer dao bi sve godine mladosti i sne Da si opet kraj mene
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 18:51   #392
Zanima me jesu li Eva tuna fileti u maslinovom ulju od plavorepe tune iz Sredozemlja ili žutorepa iz Tajlanda. Danas sam uzeo konzerve na kojim samo piše da se proizvodi u Hrvatskoj, mislim na one skuplje, smeđe pakiranje.
1brato is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2015., 18:25   #393
Quote:
1brato kaže: Pogledaj post
Zanima me jesu li Eva tuna fileti u maslinovom ulju od plavorepe tune iz Sredozemlja ili žutorepa iz Tajlanda. Danas sam uzeo konzerve na kojim samo piše da se proizvodi u Hrvatskoj, mislim na one skuplje, smeđe pakiranje.
U sredozemnom moru je pravilima svjetskih i EU ribolovnih autoriteta zabranjen izlov odnosno izuzetno ograničen. U Hrvatskim limenkama odavno nema domače ulovljene ni uvezene tunjevine Thunnus thynnus ili Plavorepe tune.

Dio konzervirane tunjevine mahom španjolske i netajlandske proizvodnje puni se albacore tunom (Thunnus alalunga) još znane kao BONITO !

Največi svjetski proizvođač brand i noname konzervirane tunjevine puni kvalitetnije konzerve mesom "Thunnus albacares" ili žutorepom tunom/pacifičkom dok se masovne konzerve ove po 6kn okrugle do 160grama OCEAN i K+ pune Skipjack prugastom tunom Katsuwonus pelamis, to je kako vidiš potpuno drugi rod, jer su sve tri gore pomenute u rodu i imaju sposobnost podizanja tjelesne temperature, Plavorepa najviše dok ova najmanja i najlošija Skipjack može imati tjelesnu temperaturu samo jednaku temperaturi vode u kojoj pliva.

Tako na primjer

EVA (Podravka) uvozi kompletne proizvode iz Tajlanda:

Eva party tuna



Tuna namaz pikant do 32% mesa Katsuwonus pelamisa od 50g i 100g pakiranju
Tuna namaz classic do 32% isto skipjack pacifička
Tuna komadi u vlastitom soku 80g i 160g !

Firma Adria d.d je u stečaju i ne radi više četvrtaske poznate limenke od 115g

Kako kažu novine, te su strojeve zakupoprimci razmontirali i prevezli u Benkovačko/Stankovačku Ostreu i predmet su istrage i sudskog spora. Zato se sad pojavljuju sve više neki EVA proizvodi u novim pakiranjima jer je domaći partner sa strojem za pakiranje vijetnamsko tajlandske tunjevine u problemima.

http://www.zadarskilist.hr/clanci/17...vima-iz-adrije

http://www.vecernji.hr/kompanije-i-t...krenuli-993011

Kako vidite pakiranje aka tunjevine u konzerve je izuzetan i unosan biznis pa se ne rijetko poseže i za nelegalnim radnjama da bi se osigurao ostanak u unosnom biznisu. Za kvalitetu nitko ne pita, pa pogledajte reklame LEDO !

" Svježe SMRZNUTO !" ali gdje ? Kod Islanda i Aljaske, u Nizozemskoj, Poljskoj i Austriji...

Ljubitelji tunjevine iz konzerve, samo Španjolski proizvodi preko 10€ po limenci garantiraju kvalitetnu ribu kakvu smo mi nekad mogli loviti i pakirati po jadranskim tvornicama.
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 23:46   #394
Quote:
AirBag kaže: Pogledaj post
samo Španjolski proizvodi preko 10€ po limenci garantiraju kvalitetnu ribu kakvu smo mi nekad mogli loviti i pakirati po jadranskim tvornicama.
Kako to što je do prije koji mjesec koštalo 2 eura vani košta 10?
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2015., 20:34   #395
Pa i nije isto, recimo "panceta" od Albacore tune koju konzerviraju u Španjolskoj je extra kvalitete, evo ranije u postu sam opisao:



The Queen of the Coast - Tuna in Vegetable Oil

€1.99 ili oko 16 kn !!


Jose Gourmet - Ventresca Tuna in Olive Oil

€9.79 ili 75 kn !!!



€ 19.50 ili 150 kn !!!!! 1.300 kn po kilogramu !!!!



E sad koja se kod nas prodaje kao najkvalitetnija iz SRCA MORA ???

Recimo EVA Tuna party, okus mediterana :


Po pravilima u CrnojGori mora pisati odakle je artikal uvezen a ne samo proizvede, tako je vidljivo da EVA Tuna party proizvodi firma iz Tajlanda za Podravku a uvozi se iz "Holandije" !?!?


Što reći ? Koju posluhu porati ? Kome ?
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia

Zadnje uređivanje AirBag : 14.04.2015. at 21:40.
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2015., 14:36   #396
Quote:
AirBag kaže: Pogledaj post
[img]http://i.imgur.com/RXUhrOW.jpg
Po pravilima u CrnojGori mora pisati odakle je artikal uvezen a ne samo proizvede, tako je vidljivo da EVA Tuna party proizvodi firma iz Tajlanda za Podravku a uvozi se iz "Holandije" !?!?
[img]http://i.imgur.com/fKsZtOI.png

Što reći ? Koju posluhu porati ? Kome ?
E sad, ako se potrudimo ubaciti ime te firme iz Tajlanda u google, dobit ćemo snimke nekoliko vrlo čistih i modernih tvornica s kvalitetno izgledajućom ribom, ništa kao one konzerve nalik na pseću hranu koje si prije linkao.

Pa se postavlja pitanje tko tu koga obmanjuje, i iz kojih razloga.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 18:53   #397
Što je sa tunom koju proizvodi Mirna ribolov ili mirna rovinj?

Po mirisu i okusu je dosta bolja nego konzerve jeftinije od 10 kn.
Piše na konzervi Thunus Obesus, zona ulova 34, 51 -> istočni atlantik i zapadni indijski ocean.
Mango_man is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 19:34   #398
Quote:
Mango_man kaže: Pogledaj post
Što je sa tunom koju proizvodi Mirna ribolov ili mirna rovinj?

Po mirisu i okusu je dosta bolja nego konzerve jeftinije od 10 kn.
Piše na konzervi Thunus Obesus, zona ulova 34, 51 -> istočni atlantik i zapadni indijski ocean.
ta tuna je fakat super ali se u vrlo malo trgovina prodaje
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 22:29   #399
e pa ta Mirna Rovinj je bila u Lidlu pod markom Okusi zavičaja pa su ju povukli prije par mjeseci... ako neko zna gdje ima Mirna Rovinj neka javi
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2015., 00:03   #400
Ima u Billi pod Mirna brandom.

I u KTC-u vidio neke čudne kutijice tune na kojima piše Mirna Rovinj. Možda rade za KTC robnu marku?
Mango_man is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:37.