Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2008., 12:27   #61
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
OK?
Nije ok niti približno.Do njih je stajao prekrasan mladi bob po cijeni 30 kuna za kilogram.A bob je trebalo uzgajati.
Prošle godine su te šparoge bile po 10kuna.Ali sad su valjda moderne,ili kaj je u pitanju.
Jedino kaj me veseli u toj priči je da su u 13 sati stajale neprodane u kantama.
A što misliš kako su te šparoge došle na Dolac?

Znaš li gdje one rastu, jesi li ih ikada išla brat?

Šparoge, ovdje u Dalmaciji, rastu na nepristupačnom terenu, divljem, za ubrati struk šparoga ponekad ti treba i sat vremena. Da ne govorim da sam ja jedamput se pentrao po vrletina, pao i razbio glavu.

A bob je skup, skup za popizdit. Njega posadiš u vrta, sve ti je ispod ponistre, malo okopaš, malo zaliješ i gotovo.

Zato prije nego što nešto napišeš o svojoj veselosti, promisli kako je to došlo do tebe.
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2008., 13:52   #62
ja u zivotu sparoge nisam vidla po 10 cuna. bit ce se valjda tad neki naivko zabunio. na dolcu su redovito 30-40 kuna mac.
u istri ovaj vikend vidjela po 20 kuna dobar snop, uz cestu, i glupaca se nisam stigla vratiti po njih, prostrelit sam se htela...
a i trazila ih ujutro po grmlju, al cini se da ili ne znam ili su ih vec obrali prije mene
__________________
you'll shoot your eye out,kid!
la-di-da is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2008., 13:57   #63
Quote:
Saharun kaže: Pogledaj post
A bob je skup, skup za popizdit. Njega posadiš u vrta, sve ti je ispod ponistre, malo okopaš, malo zaliješ i gotovo.

Ovo je istina. Još sam ga ja iz zajebancije posadila u lipnju i normalno je narastao, pa sam se čudila zašto ga kod nas ima samo u proljeće. A onda su mi boduli objasnili - još je kišno, pa raste a da ga ne treba ni zaljevat
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2008., 15:23   #64
Evo, naleto sam na jedan članak o berbi puževa, u Dalmaciji je teren za branje puževa i za poć u šparoge isti, pa vidite što se sve dešava.

http://www.slobodnadalmacija.hr/Spli...8/Default.aspx

Pa kad drugi put vidite šparoge i puževe da znate kako dolaze na plac
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2008., 08:49   #65
Quote:
Saharun kaže: Pogledaj post
A što misliš kako su te šparoge došle na Dolac?

Znaš li gdje one rastu, jesi li ih ikada išla brat?

Šparoge, ovdje u Dalmaciji, rastu na nepristupačnom terenu, divljem, za ubrati struk šparoga ponekad ti treba i sat vremena. Da ne govorim da sam ja jedamput se pentrao po vrletina, pao i razbio glavu.

A bob je skup, skup za popizdit. Njega posadiš u vrta, sve ti je ispod ponistre, malo okopaš, malo zaliješ i gotovo.

Zato prije nego što nešto napišeš o svojoj veselosti, promisli kako je to došlo do tebe.
Prošlo proljeće sam brala šparoge u Istri.Nisam bila po nikakvim vrletima ni gudurama.Nas dvoje smo ih za sat vremena nabrali po vašim "opravdanim " cijenama za jedno 400kuna.Za to spremačica radi 13 sati !!!!
Ma koliko vi mene u to uvjeravali ne mislim da 20 stručaka korova,ma kako ukusan bio,vrijedi 30 ili 40 kuna.
Hvala na informacijama,mislim da ću te biljke naručiti od sestrične iz Rijeke.
A ,da - kako to da to zeleno zlato tamo vrijedi 3x manje.Ta nije transport 20 kuna po stručku ????
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2008., 10:17   #66
branje šparoga je relaks i zadovoljstvo za amaterske berače i one koji je cijene kao nešto posebno. berači za prodaju su nešto drugo, tu cijenu regulira pijaca, ali očito se sve proda kad drži cijenu.
brundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2008., 11:02   #67
Question

Quote:
brundo kaže: Pogledaj post
branje šparoga je relaks i zadovoljstvo za amaterske berače i one koji je cijene kao nešto posebno. berači za prodaju su nešto drugo, tu cijenu regulira pijaca, ali očito se sve proda kad drži cijenu.
Slažem se s tobom,ali mi je malo čudno što na placu drže cijenu ,a šparoge venu na tezgama.Morat ću poći oko 14 kad zatvaraju,možda spuste cijenu.
Ipak je izglednija narudžba iz Istre ili Rijeke.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2008., 12:34   #68
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Meni je grijeh kuhati sparoge i nikada ih nisam opkuhavala.
Nije grijeh, nije grijeh. Vidi se da nisi iz dalmcije

Quote:
Donata; kaže:
Isti taj recept dobije cisto drugu dimenziju ako se izlomljene divlje sparoge operu i bace na malo zagrijanog maslinog ulja i dinstaju na laganoj vatri 5-10 minuta, uglavnom vrlo kratko. Nakon toga s njima mozes raditi salatu kao i sa kuhanima. Osim toga, divlje sparoge su tanke i ne znam sto u njima od korisnih sastojaka ostane nakon sto se kuhaju u vodi?
Draga nije isti recept jer mi ti pojedemo i juhu. Meni ti je ta tekućina draža od samih šparoga. Evo sam dovukla 6 maceva divljakuša čak i do Danske. Začudno dobro su preživile vožnju od 1500 km. Sad se bacam na čišćenje ( od tvrdih djelova uvijek napravim temeljac za kasnije) i onda u vodu da se malkice skuhaju pa u juhicu dodati kuhana jaja, maslinovo ulje i , po želji, par kapljica kvasine....
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2008., 11:21   #69
zasto mi je juha ispala gorka?
kuhala sam sparoge, ma maslinovu ulju dinstala malo luka, bacila nasjeckane sparoge na to, dolila temeljac od sparoga, solila, paprila.

ostalo mi jos i za danas, nadam se da se juhica moze podgrijati?!
__________________
manje je više
argentina is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2008., 11:54   #70
Jer su sparoge gorke Ozbiljno, ne zezam se. Sparoge imaju specifican gorkast okus
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2008., 23:26   #71
evo ja stajem u "obranu" i jedne i druge "struje"..
i meni su na placu PREskupe divlje šparoge za 40 kn- u početku (manje-više za mene osobno) u smislu u kojem se dlap1307 "buni"..
isto tako kužim i "drugu stranu" da to oduzima vrijeme, trud, "otegotne okolnosti"... da je tu uložena ljubav, strast sakupljača, godine "iskustva"..

i mislim da je istina negdje na sredini (kao i obično )
ne omaložavajući i umanjujući trud, iskustvo, volju, "posvećenost" sakupljanju šparoga isto tako smatram da se ne treba precjenjivati taj isti rad i trud, i bezobrazno precjenjivati proizvod koji je ukusan, zdrav i u njegovo sakupljanje je uloženo znanje, trud i ljubav , na račun gore navedenog

a opet, kako je netko gore naveo.. plac određuje cijenu... nemaju svi nekog u dalmaciji ili istri da pošalju pa kupe i za tu lovu... kao npr. ja iako znam da je precijenjeno.. ipak kupim
edipa maas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2008., 14:01   #72
konbinacija šparoga i šampinjona,izvrsno
ne bacajte donji dio šparoga, -napravite začin i uživajte u vrijeme kad ih nema?
-nije ih baš tako lako nabrati ali su zato slađe od kupljenih !
astor3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2008., 21:02   #73
Kako napraviti zacin od donjeg dijela?
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2008., 21:23   #74
Quote:
Saharun kaže: Pogledaj post
Evo, naleto sam na jedan članak o berbi puževa, u Dalmaciji je teren za branje puževa i za poć u šparoge isti, pa vidite što se sve dešava.
Jel jedete te puže, evo imam 30 komada u mreži, koliko dana treba da se ispurgaju, kako ih očistit????

Baš bi sam naumila to probat.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2008., 21:55   #75
Quote:
Noemi kaže: Pogledaj post
Kako napraviti zacin od donjeg dijela?
ja ih skuham i propasiram na "pašabrod", zaledim u kockicama
brundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2008., 22:12   #76
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
Jel jedete te puže, evo imam 30 komada u mreži, koliko dana treba da se ispurgaju, kako ih očistit????

Baš bi sam naumila to probat.
Evo ti ja velim kako purgam puževe ... najprije ih par dana ostavim na bijelom brašnu, par dana je dovoljno dok ne počnu bijelo kakiti.
Nakon toga priredim otopinu od vode, vinskog octa i kuhinjske soli (i znam da je okrutno, ali šta ćeš), to odokativno radim, ali recimo na 5-6 litara vode, šaka soli i čaša octa, u koju bacim puževe i rukom ih vrtim da se fino operu, mijenjam vodu kada ova postane jako slinava, puštaju bijelu i prozirnu sluz. Taj postupak ponavljam sve dok voda u kojoj ih perem više ne bude sluzava. Nakon toga ih pripremaj kako voliš.
Ovdje ih pripremamo u njhovoj kućici, zato ih stavljam na polaganu vatru da malo izađu van tako da ih je lakše vaditi. Nema ih potrebe dodatno čistiti, jer ih je brašno pročistilo od trave i pranjem su izgubili sluz.
__________________
Generation X
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2008., 22:17   #77
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Evo ti ja velim kako purgam puževe ... najprije ih par dana ostavim na bijelom brašnu, par dana je dovoljno dok ne počnu bijelo kakiti.
Nakon toga priredim otopinu od vode, vinskog octa i kuhinjske soli (i znam da je okrutno, ali šta ćeš), to odokativno radim, ali recimo na 5-6 litara vode, šaka soli i čaša octa, u koju bacim puževe i rukom ih vrtim da se fino operu, mijenjam vodu kada ova postane jako slinava, puštaju bijelu i prozirnu sluz. Taj postupak ponavljam sve dok voda u kojoj ih perem više ne bude sluzava. Nakon toga ih pripremaj kako voliš.
Ovdje ih pripremamo u njhovoj kućici, zato ih stavljam na polaganu vatru da malo izađu van tako da ih je lakše vaditi. Nema ih potrebe dodatno čistiti, jer ih je brašno pročistilo od trave i pranjem su izgubili sluz.
Ali on je onako kao i nanara iznad stopala su crijeva, jel se to baca ili ne?
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2008., 23:45   #78
Quote:
astor3 kaže: Pogledaj post
k
-nije ih baš tako lako nabrati ali su zato slađe od kupljenih !
pa ne bih se složila da su slađe, ali definitno su jefitinije
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2008., 09:24   #79
donji dio šparoga osušiti,samljeti u multipraktiku i uživati u mnogim jelima sa okusom šparoga!
astor3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2008., 09:26   #80
ukoliko imate mnogo slobodnog vremena onda se mogu složiti sa Vašim mišljenjem?!
astor3 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:59.