Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2011., 19:07   #21
A kaj je sa namirnicama koje se ne smiju prenositi (mlijeko , meso , kobase...) i sa povratom poreza. Konkretno -ako u Lidlu u Brežicama potrošim 1000kuna. Koga tražim potvrdu , račun ? To potvrdim na carini i drugi put podignem lovu.
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2011., 19:13   #22
E ne znam kako je u Lidlu. Inace pitas imaju li svoje formulare, ako imaju, super, dobit ces kompletan povrat poreza, ali mos ga dic samo u tom ducanu, ako imaju samo Global Refund, oni si uzmu, 40% na manje iznose, ali to mos dic i u Hrvatskoj posti (samo onda dobijes kune). Potvrdis kod slovenskog carinika, ponekad prije prijelaza granice, ponekad poslije. Kako carinik moze traziti da mu pokazes da robu stvarno iznosis iz drzave, nemoj pojesti nista sto se nalazi na tom racunu prije izlaska iz Slovenije.

Zivotinjske proizvode se mora prijaviti. Onda ce carinik pitati koliko ih imate, pregledati gepek, ponekad vas samo pustiti. Carinici su obuceni, recimo, znaju koje je mlijeko sojino. Ako ne prijavis, carinik to moze tretirati kao neprijavljenu robu i naplatiti kaznu. Jedino za Milka cokolade znam da ih ljudi obicno ne prijavljuju, ali, prema onome sto pise, bojim se da je i njih potrebno prijaviti.

Ljudi iz Rijeke i Istre su pisali da su kod njih carinici manje strogi nego na Breganama i Macelju.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2011., 19:14   #23
Inace, neprovjereno, ali iz vise izvora, tih 1000 kn sto se moze unijeti u hr je neto, kad se skine slovenski porez.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2011., 20:32   #24
Quote:
ANUŠKA kaže: Pogledaj post
A kaj je sa namirnicama koje se ne smiju prenositi (mlijeko , meso , kobase...) i sa povratom poreza. Konkretno -ako u Lidlu u Brežicama potrošim 1000kuna. Koga tražim potvrdu , račun ? To potvrdim na carini i drugi put podignem lovu.


1.to nije istina da se nesmiju prenositi, nesmiju se unusiti u EU. ja svaki put uredno kuzpujem i mlijeko i sir i meso i salamu.


2.ne...tražiš ih tax free.moraš imati putovnicu. oni ti ispune formular i ti ga potrdiš na slo carini, a lovu digneš u jednoj od pošta (popis pošta imaš na toj kuverti)


dodatak..na potrošenih 112-14-18 Eura (nisam ziher, ne sjećam se ), povrat je 7 Eura. taman za benzin
gospoja is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2011., 20:38   #25
I u rvacku i u EU se smije unositi do 11 kg zivotinjskih proizvoda po osobi, ali ih se mora prijaviti na granici. Tako je negdje od pocetka 2009. Kako rekose na rvackom radiju, sad ce Cesi moci donositi svoje pastete kad idu na more, gamad skrta, ali barem ce Hrvati moci nositi sarmu u loncu kad idu na skijanje u Austriju

Za povrat poreza u Sloveniji ne moras imati pasos, dovoljna je osobna. Provjereno, vise puta.

Ako zelis eure, lovu mozes dici u Menjalnici Ažur u Brezicama ili Obrezju, u mjenjacnici u Europarku u Mariboru, u mjenjacnici na prijelazu Gruskovje... U Hrvatskoj posti daju kune i navodno im je tecaj prebolestan.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2011., 21:22   #26
ja sam se znao zaletit u btc po robu da se naletit na jeftiniju
a i ove skuplje stvari su puno kvalitetnije,ali najnovije mi je saznanje da gitara
u austriji koja je ovdje 5000 kn tamo dode kad maknete porez 2600.
morino is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 17:29   #27
Kaj je s bijelom tehnikom , tj frižiderima i perilicama. Isplati li se to ? Ostala teh. roba? Obleka , ranjgle i ostalo suđe...?
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 17:34   #28
Mercator tehnika svako toliko ima akciju staro za novo. Problem je sto se ne moze dijeliti jedan proizvod skuplji od 1000 kn na vise osoba, cak niti ako su clanovi iste obitelji (jedan racun se moze dijeliti medju clanovima obitelji ako nema proizvoda skupljeg od 1000 kn, ali pravilnik za carinjenje nije uskladjen s obiteljskim zakonom i nevjencane parove se ne smatra clanovima iste obitelji). No, lako je moguce da bi ti se nesto od bijele tehnike i isplatilo nakon sto platis rvacki PDV i carinu (u Mercatoru Tehnici u Brezicama se moze dobiti kompletan povrat poreza). Male kucanske aparate i odjecu uglavnom kupujemo u Sloveniji. I posudje se isplati, ako ni zbog cega drugog, zbog povrata poreza. Ali stvarno pazi da nemate preko 1000 kn po osobi. Ako treba, natrpaj auto djecom.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 18:14   #29
hm, baš mi je krivo za tu bijelu teh , ali nema veze .Baš bum otišla da vidim kaj ima. U prosincu sam bila u Grazu i cijene su šrolike. U centru grada skupo, više nego Zg , a u metrou , Ikei jeftinije... vjerojatno je tak i u Slo.
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 18:17   #30
Dragome se isplatio kompjuter u Austriji, iako je platio rvacki PDV i carinu (uzeo je povrat poreza). Tak da, ipak provjeri za bijelu tehniku, mozda se isplati.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 20:00   #31
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
E ne znam kako je u Lidlu. Inace pitas imaju li svoje formulare, ako imaju, super, dobit ces kompletan povrat poreza, ali mos ga dic samo u tom ducanu, ako imaju samo Global Refund, oni si uzmu, 40% na manje iznose, ali to mos dic i u Hrvatskoj posti (samo onda dobijes kune). Potvrdis kod slovenskog carinika, ponekad prije prijelaza granice, ponekad poslije. Kako carinik moze traziti da mu pokazes da robu stvarno iznosis iz drzave, nemoj pojesti nista sto se nalazi na tom racunu prije izlaska iz Slovenije.

Zivotinjske proizvode se mora prijaviti. Onda ce carinik pitati koliko ih imate, pregledati gepek, ponekad vas samo pustiti. Carinici su obuceni, recimo, znaju koje je mlijeko sojino. Ako ne prijavis, carinik to moze tretirati kao neprijavljenu robu i naplatiti kaznu. Jedino za Milka cokolade znam da ih ljudi obicno ne prijavljuju, ali, prema onome sto pise, bojim se da je i njih potrebno prijaviti.

Ljudi iz Rijeke i Istre su pisali da su kod njih carinici manje strogi nego na Breganama i Macelju.
Nije istina da se mora prijaviti životinjske proizvode, pričaš gluposti. Po tome bi se skoro sve moralo prijaviti. Carinici bi se dobro zabavili da netko ide Milke prijavljivati.

Godinama već mi nitko, nakon što vidi račun na kojem piše hrenovke, jogurti, jaja....nije ništa prigovorio na moj odgovor: nemam ništa za prijaviti. Smije se voziti količina za "svoje potrebe". Mislim da većina ljudi ne ide u SLO samo po tofu, soju i zob. Ako su nečije vegetarijanske potrebe za mesom veće od količine koja se podrazumijeva za vlastite potrebe, pa se mora prijaviti, to je onda druga priča.

A carinici su obučeni u što? Skafandere? Kaže se osposobljeni.

Kaj ti sve ne natrkeljaš na toj Gatronomiji....
Sigurna is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 01.02.2011., 20:15   #32
Zamolila bih te da ne pises dezinformacije, ali znam da je to bit trolanja, pa umjesto toga molim potencijalne shopping turiste da sami procitaju sto pise na plakatu na granicnom prijelazu (onom na kojem su prekrizeni komad mesa, komad sira i jos nesto trece, tetrapak mozda), te da pri kupnji hrane, ako zakljuce da im se isplati, sami pitaju prodavace mogu li i na hranu dobiti povrat poreza (naravno da mogu, samo kako je porez na hranu 8.5%, a Global Refund si uzme dio, za manje iznose nije vrijedno gnjavaze). Povrat poreza se ne moze dobiti ako je roba koristena u EU. I ne moze se dobiti na "mineralna goriva, alkohol i alkoholna pica, te duhanske proizvode" (s Global Blue/Global Refund formulara).

Ako cariniku automatski pokazete racune, to se smatra prijavom. Mi ne pokazujemo racune ako ne traze, kazemo koliko otprilike imamo i ako imamo nesto sto se mora prijaviti. Ne traze svaki put da otvorimo gepek.

I da, ima situacija kad carinik pusti svercera s hrpom namjestaja u zamjenu za veliku Milku. To ne znaci da se hrpu namjestaja smije uvoziti.

EDIT: Uspjela si maknuti dio da se na hranu povrat poreza ne moze dobiti, ja cu ipak odgovor ostaviti. Isprika za slucaj da mi se pricinilo.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 20:20   #33
Postoji jaz između onog što piše u zakonu i onog što se svakodnevno događa na granici .U praksi je nemoguće pretresti sve aute i pročitati sve račune. Ali dobro je znati koja su prava građana Hrvatske koja prelaze u Slo. Mene zanima i jedno i drugo. I zakon i praksa.
ANUŠKA is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 20:28   #34
Na Macelju nam skoro uvijek pretresaju gepek. Zapravo, ne sjecam se da ga nisu pretresali. I kad odemo na "nista za prijaviti".

Na veliku Breganu smo isli svega par puta, i mislim da jos niti jednom nisu pretresali.

Najcesce smo na maloj Bregani i to pretresaju recimo svaki peti put, tu i tamo carinik samo mahne da prodjemo, a obicno pita imamo li sto za prijavit, ponekad trazi racune da se uvjeri da je iznos kojeg smo rekli tocan. Jednom kad je dragi reko da ima nesto zivotinjsko, reko nam je da pricekamo i morali smo cekat 10-15 minuta dok rijesi nekog lika, i kad ga je rijesio, samo nas je pustio, bez pretresanja

E da, ako imate nove gume na autu, pretresat ce vam auto i traziti stare gume.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 20:35   #35
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post

E da, ako imate nove gume na autu, pretresat ce vam auto i traziti stare gume.
pretresati ili pogledati u gepek? mislim da ti postoji svojevrsna razlika između ta dva termina.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 20:36   #36
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
I u rvacku i u EU se smije unositi do 11 kg zivotinjskih proizvoda po osobi, ali ih se mora prijaviti na granici. Tako je negdje od pocetka 2009. Kako rekose na rvackom radiju, sad ce Cesi moci donositi svoje pastete kad idu na more, gamad skrta, ali barem ce Hrvati moci nositi sarmu u loncu kad idu na skijanje u Austriju
a cuj, ok je iz hr ici u sloveniju kupovati jeftinije, a kad ceh donese u hr iz ceske jeftinije, e to je vec skrtost. doista svasta, ocekivati da strancima nije skupo, a nama je u vlastitoj zemlji.
Lola is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 20:38   #37
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
pretresati ili pogledati u gepek? mislim da ti postoji svojevrsna razlika između ta dva termina.
Gledati zbunjeno u gepek jedno 5 minuta, trazit da izadjete van, pipkat gume (na autu), pretresat pretinac ispred suvozaca. Vjerojatno i gledat zadnje siceve, to nisam primijetila.

Nakon toga smo za par dana isli opet, i dragi je na izlasku iz Hrvatske reko cariniku "gume su relativno nove, pa da ne bi bilo problema", a ovaj se nasmijao, valjda je cuo sto je njegov kolega radio par dana prije.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 20:39   #38
Quote:
Lola kaže: Pogledaj post
a cuj, ok je iz hr ici u sloveniju kupovati jeftinije, a kad ceh donese u hr iz ceske jeftinije, e to je vec skrtost. doista svasta, ocekivati da strancima nije skupo, a nama je u vlastitoj zemlji.
I to, i pastete su barem zatvorene, sarme u loncu nisu.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 21:25   #39
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Na Macelju nam skoro uvijek pretresaju gepek. Zapravo, ne sjecam se da ga nisu pretresali. I kad odemo na "nista za prijaviti".

Na veliku Breganu smo isli svega par puta, i mislim da jos niti jednom nisu pretresali.

Najcesce smo na maloj Bregani i to pretresaju recimo svaki peti put, tu i tamo carinik samo mahne da prodjemo, a obicno pita imamo li sto za prijavit, ponekad trazi racune da se uvjeri da je iznos kojeg smo rekli tocan. Jednom kad je dragi reko da ima nesto zivotinjsko, reko nam je da pricekamo i morali smo cekat 10-15 minuta dok rijesi nekog lika, i kad ga je rijesio, samo nas je pustio, bez pretresanja

E da, ako imate nove gume na autu, pretresat ce vam auto i traziti stare gume.
Uh Vas iz Zg baš dobro onda ispretresu na granici.
Mi idemo na Rupu kada idemo u Sloveniju ili Austriju, a na Pasjak kada idemo u Trst ili Palmanovu. Uvijek nas pitaju da li imamo što za prijaviti, mi uvijek kažemo nemamo i to je to - a miris mortadele se širi iz bunkera
Možda samo jednom morali otvoriti bunker.
*zlata* is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 21:43   #40
Od danas slovenski Spar ima kartice za bodove (tj. bonuse):
http://www.spar.si/spar/spar_plus/prednosti.htm
http://www.spar.si/spar/spar_plus/splosnipogoji.htm

I samo mogu reci: bilo je i vrijeme. Prije se za kupnju nekih proizvoda dobivao bonus, postotak cijene koji se skine sa sljedeceg racuna, kupon kojeg je trebalo iskoristiti u roku mjesec dana, ali vrijedio je tek od sutradan. I, naravno, par puta sam zaboravila ponijeti bonus. Nisu bili neki veliki iznosi, ali, nakupi se. Sad ce bonus bodovi vrijediti u tekucoj godini (i jos do kraja sijecnja sljedece godine). Dobit ce se i dodatne naljepnice koje se mogu dati clanu obitelji. Ne dodatne kartice. Te naljepnice se mogu zalijepiti na neke kartice. Ali tko ne bi prijeko gledao kupca koji ima naljepnicu drugog ducana na kartici njegovog ducana? OK, moze se zalijepiti na dzepni kalendarcic.

Naravno, kome smeta da Spar prati sto i gdje kupuje, nece uzeti karticu.

Zadnje uređivanje patientia : 01.02.2011. at 21:53.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:19.