Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.06.2003., 12:37   #1
Baraba.

U starijim Matejevom evanđelju piše u stihu 27:16, uz ime baraba.
piše Jesus Baraba.

Očito je da se krščanskim cenzorima to nije sviđalo pa su jednostavno promijenili riječ božju, tako da su riječ jesus izostavili.

Prvi dio riječi Baraba je Bar= ta riječ znači " sin od" . Sin od koga nego od abba= otac bog.

Dakle, zaključak je da su krščanski cenzori ovdje izmjenili riječ božju, kako bi sakrili od vijernika da se i ovog čovjeka , koji je u tumačenjima i u bibliji nazivan najgorim imenima, a jasno je da su i njega zvali isusom, mesijom.

Znači li to da su bila dva Krista.

Jer kad znamo da i Baraba znači isus ili mesija, jasno je da to govori u prilog mišljenju kako je mesija u židovskim knjigama bio očekivani kralj. Moglo ih je biti i više od jednog. Kralj je trebao biti, morao biti od loze davidove.

Baraba je bio jedan o židovskih pobunjenika, vjerski fanatik, a ne običan ubojica.

Sad imamo dva čovjeka , istog imena obojica optuženi za sličan zločin, Jedan je pušten a drugi razapet.

Interesantno je da mnoge sekte sa bliskog istoka, uključujući i židove i muslimane misle da je netko drugi bio razapet, a da isus nije.

Znam da će ovo biti napadano ali šta ja mogu kad se tako govori.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2003., 13:10   #2
Bile su dvije struje unutar tadasnjeg zidovstva.
Jedna prozelotska koja je podrazumjevala da je Mesija onaj koji ce povesti narod izraela u borbz za slobodu podjednako na unutarnjem i vanjskom planu. Ovo potonje podrazumjevalo je i borbu na fizickom planu.
No esen Isus je smatrao da je takvo nesto besmisleno.
Kraljevstvo Bozje NIJE OD OVOGA svijeta.
Sto se tice upotrebe maca Isus nareduje Petru da spremi mac u korice.
Juda je npr. ocekivao da ce Isus uciniti upravo suprotno.
zato se nejgova koncepcija Mesije razlikovala od koncepcije jednog "ludog" esenskog mistika. Za militantnu zelotsku liniju, Isus je postao smetnja. Sto ce im takav koji ne vidi Kraljevtsvo Bozje na ovom svijetu, kad ga Baraba sasvim jasno vidi?

A mudri rimljani, koji su izmislili maksimu zavadi pa vladaj, su znali da im vise vrijedi mrtav revolucionar "onog svijeta" nego mrtav mucenik koji se bavi revolucijom po ovom svijetu.
Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2003., 15:22   #3
porto

zanimalo bi me tvoje vidjenje i komentar na dvije teme na koje, primjecujem, nisi dao odgovor

tj na moje postove(i semargla) koji ustvari povijesnim dokazima razotkrivaju evandjelja kao plagijat egipatskih,perzijskih i grckih mitova

-isus i marduk(zanimljive paralele)

nesto manje na ovu- 16 razapetih spasitelja

tj iako je tvoja specijalnost gnosticko tumacenje evandjelja
i slobodni izleti u simbolicka tumacenja krscanskih misterija

jako bi me zanimalo tvoje vidjenje i stav

TVRDOGLAVIH,DOSADNIH,MATERIJALNIH tj NESIMBOLICKIH
POVIJESNIH CINJENICA vezanih uz isusa i evandjelja

tj kratko

sto ti mislis da se doista dogodilo
a sto je nadodano,sto je lazno a prikazuje se kao povijesan dogadjaj

(molio bih tvoj odgovor tamo pa pronadji temu isus i marduk -zanimljive paralele (valjda je na str 2 ili 3 ) tj nedavno je bila aktivna
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2003., 15:38   #4
parsifal,
pa pisao sam o tome vec nekoliko puta..,
i nebrojeno puta naglasavao da je Univerzalna Istina uvijek ista, pa tako i mitovi i svjedocenja o njoj.
ona samo mjenja svoje ruho u skladu sa datim vremenom i prostorom, kulturom i svijesti pojedinaca.
i da na bibliju gledam kao na prekrasnu zbirkicu arhetipskih simbola i prica, kojih tamo ima okupljenih na jednom mjesto kao rijetko gdje. Bas kao u vicevima o hasi i muji.
Mehanizam linearnosti je isti, dokidanje lineranosti vicem isto, mjenjaju se samo akteri i okolnosti.

znas i sam da sam gnostik i da mi je apsolutno svejedno dali fragmente te univerzalne istine pronalazim u vedama, indijskoj, egipatskoj, hermetickoj, grckoj, krscanskoj ili islamskoj gnozi, alkemiji, epu o gilgameshu ili thompsonovim stihovima o svetom ocu....

Semargl i ja smo dosta pisali o tome, on je prije svega odlican komparatist teorije, a ja komparativni simbolist.
Nisam jednostavno htio kvariti temu
Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2003., 22:32   #5
nisam bas zadovoljan tvojim odgovorom.

ako si o tome pisao ,pa pronadji i postaj opet.

ja se toga ne sjecam iako te citam.

ja nisam specijalist religiozne povijesti i cinjenica ,i nedavno sam
poceo citati knjigu- was jesus pagan god koja je sada u engleskoj bestseler (napisao je je ugledni autor timothy freke cijih knjiga o misticizmu imam od prije)

ja saam zaprepascen koliko je literalisticko(tj fundamentalisticko) tj egzoterno krscanstvo pocinilo cisto spiritualnih zlocina i koliko tu ima lazi i praznovjerja koje su prihvacene kao materijalne istine
npr u rkc.

autor je "komparativni " gnostik.

preporucujem tu knjigu svima koje zanima istinsko razumijevanje krscanskih misterija. i opasnosti od prihvacanja nekih "istina" o krscanstvu kojim nas kljukaju "duhovni ucenici" rimskog cara konstantina od kojeg je sve pocelo.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2003., 15:27   #6
zao mi je parsifale,
ali stvarno se ne stignem sada posvetiti toj zanimljivoj temi.
mozda neki drugi put.
slazem se sa vecinom tamo iznesenog.

pozdrav

Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2003., 16:27   #7
Quote:
kom1 kaže: "Interesantno je da mnoge sekte sa bliskog istoka, uključujući i židove i muslimane misle da je netko drugi bio razapet, a da Isus nije."
Kao prvo, muslimani nisu sekta. Kao drugo, čak rani krscanski spisi (koje je crkva iybacila iz Biblija) takodjer navode istu stvar koju izlaže časni Qur'an, a to je da je Isusovo "raspeće bilo privid", to jest da je "raspet neko drugi"... O tome možeš pogledati "Knjižnicu Nag Hamadi" te "Gnostička Evandjelja" (obe su knjige prevedene u Hrvatskoj).
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2003., 18:29   #8
kom1,

Shady ti bas ne kuzi da je za gnostike je cijeli ovaj svijet privid pa kako nebi bilo raspece. A i Kur'an casni ce izvrnuti samo da dobije izliku za medjureligijsku svadju. I sta sad vrijedi objasnjavati gnosticku simboliku price o Barabi i Isusu, o dvije prilike unutar mikrokosmosa, o sinu bozjem i egu...o tome tko biva oslobodjen a tko raspet, kada se svi drze svetih spisa onako doslovce ko pijani plota i kada im sluze samo radi manipulacije iz vlastitih interesa. Koga tu opce zanima istina? Kad je bitno da je moj bog veci od tvojeg? I da se radi toga boga moze opljackati kakva karavana, poharati grad, povesti rat, ubiti, silovati i zapaliti...
Terorizirati nevine.
Fanaticima je uvijek samo potreban izgovor.
Kome je do istine?

Mozda je najmudriji bio i Pilat kada je rekao:
A sto je Istina?
I nakon toga oprao ruke...
Porto is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:10.