Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.11.2014., 15:36   #1
50. gastronomski natječaj - Jela od nepšeničnog brašna [PRODUŽEN]

Vidim da me zapala čast otvoriti jubilarni natječaj

Dakle, jela bez pšenice. Ne samo za one koji boluju od celiakije ili danas tako popularne intolerancije na gluten, nego za sve nas koji uživamo u brašnima raznih drugih žitarica, pseudožitarica, orašastih plodova...

Jela mogu biti slatka ili slana, uvjet je da sadrže brašno koje nije klasično pšenično. Pir i kamut dolaze u obzir, kao i kukuruz, heljda, proso, riža, bajami, konoplja, kokos...

Želim vam maštovito kuhanje!
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Old 13.11.2014., 15:38   #2
50. gastronomski natječaj - Jela od nepšeničnog brašna - Jela izvan natječaja

Tu stavljamo jela koja se ne natječu.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Old 13.11.2014., 15:49   #3
Natječaj:
- natječaj traje od postavljanja do ponedjeljka 15.12.2014. u 23:00 sata
- natjecati se mogu svi članovi foruma bez ograničenja, sa samo jednim jelom
- za jelo koje se prijavljuje na natječaj potrebno je navesti (ispisati) sastojke i objasniti način izrade te ga prezentirati s minimalno 1 i maksimalno 5 fotografija
- jedna od fotografija mora na sebi imati cedulju (komad papira, listić) s natpisom "forum.hr"; jelo bez takve fotografije neće biti u konkurenciji za glasovanje

Izvannatječajni topik:
- jela koja želite prikazati u sklopu određene teme, ali s kojima se ne natječete, postajte na topicu za izvannatječajna jela
- izvannatječajna jela trebaju također biti još neprikazana na forumu, spremana na temu natječaja u toku natječaja, ali se ne natječu po izboru forumaša-kuhara
- izvannatječajna jela također treba prikazati fotografijama (minimalno 1, maksimalno 5) i detaljnim receptom s opisom izrade
- i na izvannatječajnoj fotografiji mora biti ceduljica s natpisom "forum.hr"

Tema za komentiranje:

- u svrhu komentiranja jela otvoren je poseban topic
- topici s natječajnim i izvannatječajnim jelima sadrže samo recepte i fotografije

Glasovanje:
- glasovanje za najbolje jelo natječaja traje po postavljanju ankete do srijede 17.12.2014. u 23:00 sata
- glasuje se za 1 do 3 jela, ovisno o broju natječajnih radova, a što će odrediti moderatori nakon zatvaranja natječaja.
- ukoliko netko glasuje za više od određenog broja mogućih glasova svi njegovi glasovi su nevažeći
- pravo na glasovanje imaju svi forumaši, bez ograničenja

Nagrada:
- pobjednik natječaja zadaje temu idućeg natječaja

Moderiranje:
- naknadne intervencije moderatora moguće su samo u slučaju da se neki detalj recepta zaboravio ili pogrešno napisao
__________________
"Do I wanna know?"

Zadnje uređivanje Pringles : 08.12.2014. at 23:00.
L3go is offline  
Old 21.11.2014., 13:57   #4
Zobeni keksi s rogačem, bademima i brusnicama





Pripremite:

100g sitnih zobenih pahuljica
50g krupnih zobenih pahuljica
50g brašna od rogača
50g badema
50g suhih brusnica
50g smeđeg šećera (možete zamijeniti stevijom ili sladilom po želji)
2 jaja
70g maslaca
1 i pol žličicu praška za pecivo
začini po želji (vanilija, klinčić, đumbir, cimet...)



Pomiješajte sitne i krupne zobene. Dio odvojite i sameljite u brašno (ali i ne morate ako volite hrskavije kekse). Dodajte rogač, prašak za pecivo, nasjeckane bademe i brusnice. Šećer kratko istucite s jajima i ulijte u smjesu. Promiješajte spatulom i dodajte začine i omekšali maslac.





Grabite žlicom za sladoled i stavljajte hrpice na tepsiju obloženu papirom za pečenje. Malo pritisnite kekse, da dobijete plosnati oblik. Pecite u pećnici zagrijanoj na 180C, 15ak minuta.

Zadnje uređivanje Gipsyqueen : 21.11.2014. at 14:20.
Gipsyqueen is offline  
Old 21.11.2014., 20:25   #5
MUFFINI OD PIROVOG BRAŠNA BEZ JAJA

1 i 3/4 šalice pirovog brašna
2 žličice praška za pecivo
1/2 žličice sode za kolače
1 paketić burbon vanilin šećera
stevija po želji
prstohvat soli
1 šalica mlijeka
2 žlice kokosovog ulja
1 šalica kaše od banane

u jednoj zdjeli pomiješati suhe, a u drugoj mokre sastojke. suhe dodavati vlažnima i polako mješati. rasporediti u kalupe za muffine i peći na 170°-180° 15-20 min (test čačkalicom). ja sam oko 15 min pekla na 170 i onda još nekoliko minuta na 180°. mislim da se komotno od početka može peći na 180°.
kravlje mlijeko se može zamijeniti i nekim drugim kao i voćna kaša (planiram probati i sa pireom od manga).



gargamišamel is offline  
Old 21.11.2014., 23:00   #6
PALAČINKE OD PIROVOG BRAŠNA S NAMAZOM OD ROGAČA I ČOKOLADE

Ovo nam je večeras slučajno ostalo pa sam uslikala jer se uklapa u temu

Palačinke su od pirovog brašna
Namaz čoko-rogač:
2 dl slatkog vrhnja, zakuhat i dodat
4 reda čokolade za kuhanje od 20dkg
1 žl. meda
4 žl. rogača


bilaboja32 is offline  
Old 23.11.2014., 12:01   #7
Pirov kruh s prirodnim kvascem

Predtijesto

30 gr aktivnog startera (100 % vlaznosti)
30 gr pirovog brasna
30 gr vode

Pomijesati i ostavit oko 4 sata, volumen bi trebao da se udupla

Svo tijesto iz prethodnog koraka
90 gr pirovog brasna
90 gr vode

Ponoviti postupak kao u prethodnom koraku

Tijesto

500 gr pirovog brasna
300 gr vode
2 zlicice sole ili 1.5 - 2% na ukupnu tezinu brasna

Brasno i vodu umijesti mikserom tek toliko da se sastojci spoje. Prekriti
posudu prozirnom folijom i ostavit 20 minuta.
Dodati svo predijesto i sol. Miksati 5-7 minuta, tijesto bi trebalo da se odvaja
od stijenke posude i da se penje uz kuku miksera.

Prebaciti tijesto u posudu za dizanje i prekriti prozirnom folijom. Nakon 20 minuta
tijesto razvuci i preklopiti par puta(*). Ponoviti postupak 2 puta svako 20 minuta.
Ostaviti tijesto da se dize oko 2 sata.

Kad je tijesto vidno naraslo prebaciti ga
na radnu plocu i ostaviti desetak minuta da se odmara. Formirati kruh(**), dobro ga
pobrasniti pa prebaciti u kosaru za dizanje, u ovom slucaju tijesto je podijelnjeno i formirana su 2 kruha.

Ostaviti tijesto da se dize oko 2 sata.
Zagrijati pecnicu na 250, na dno pecnice ubaciti manju posudu u koju ce se usuti voda na pocetku
pecenja. Vlaga je potrebna da se odgodi stvaranje kore, sto omogucuje kruhu da
se vise digne u pocetnoj fazi pecenja. Ubaciti kruh i oko 1 dl vode u prethodno ugrijanu posudu.
Peci oko pola sata, smanjiti temperaturu na 200 nakon 5 minuta. Ovaj je pecen na kamenoj ploci.


* pogledati na youtube "strech and fold"
** pogledati na youtube "shaping bread"

Nakon prvog dizanja


Prije drugog dizanja


Nakon drugog dizanja




Justin Thyme is offline  
Old 23.11.2014., 22:58   #8
ČOKO-ROGAČ PITA

prhko tijesto:
200g integralnog pirovog brašna
50g šećera
100g maslaca
kora od 1 limuna, sol
malo hladne mineralne ili obične vode

10-tak minuta peći prhko tijesto na 180°, dodati

4 žumanjka tući sa
100g mljevenog rogača
1 žl. meda
sok i kora od 1 naranče, dodati
100g rastopljene čokolade
snijeg od 4 bjelanjka

kad je drugi dio pečen preliti ganache od

2dl slatkog vrhnja
200g čokolade



bilaboja32 is offline  
Old 29.11.2014., 13:50   #9
slana štrudla s porilukom

nije baš neki veliki trud za natječajnu temu jer su kore kupljene, al da ne bi opet bilo jedva koje jelo ....


prvo polki koja mi je otkrila postojanje heljdinih kora

daklem, sastojci:

- paket heljdinih kora
- poriluk
- svježi sir
- quark
- vrhnje
- jaja
- ulje
- sol,papar

poriluk prvo malo prodinstati na ulju da omekša, kad se ohladi pomiješati ga sa sirom, vrhnjem, quarkom (kupljen u kauflandu, njihova marka, ali i lidlova milbona je zapravo to iako je krivo nazivaju skutom) i jajem, posoliti i popariti po želji

na kore staviti tako napravljen nadjev i zarolati
peći oko pola sata na 180-200 stupnjeva

ispalo je bolje od očekivanog

dobar tek



__________________
mi ti u kroejši rijetko imamo kante za separirane otpatke.. nama je svako smeće jednakovrijedno (c) sunček
cilla is offline  
Old 29.11.2014., 22:04   #10
Slatki pirov kruh s orasima

Ovaj kruh je nastao potpuno slučajno, trebala sam napraviti heljdin kruh za frendicu, i onda sam u trenutku kad sam ga išla staviti u pećnicu skužila da sam umjesto heljde stavila pir Prvi impuls je bio da sve zafrljim u kantu, ali ipak sam ga ispekla i mogu vam reć da je jako fin. Dakle, kreirala sam novi recept

Trebat će vam:
  • 250 g pirovog brašna (stavila sam glatko)
  • 180 g šećera (stavila sam smeđi, neki od trske)
  • 4 jaja
  • 200 g krupnije narezanih oraha
  • 100 ml vode
  • 100 ml repičinog ulja
  • 1 prašak za pecivo
  • 1 vanili šećer


U model za štrucu se stavi navlaženi list peki papira.
Pećnicu zgrijati na 180.
Miksamo jaja, šećer i vanilin, kad se izjednači dodajemo brašno prosijano s praškom za pecivo, orahe, ulje i vodu.
Prelijemo u kalup i pečemo 55 minuta.



Dobar tek!
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Old 30.11.2014., 13:40   #11
LCHF francuz
(recept s fb grupe LCHF sljedbenici )

1 jaje
50 ml vode
sol (stavila sam manje od male žličice bez vrha)
50 g mljevenog zlatnog lana
50 g mljevenog sezama (stavila sam 45 g sezama i 5 g bučnog brašna)
50 g mljevenih badema
1 žličica psyllium praha

Lan, sezam i bademe samljeti u brašno.

Izmiksati jaje, sol i vodu, dodati brašna i psyllium, izmiksati, ostaviti pet minuta da nabubri psyllium.

Francuz oblikovati na pekpapiru do duljine crnog pleha od pećnice i uvaljati u sezam.

Peći pola sata na 180 stupnjeva.

mod: igranje s fotićem





mod: isključeno igranje s fotićem






Zadnje uređivanje tweetee : 30.11.2014. at 13:49.
tweetee is offline  
Old 04.12.2014., 13:49   #12
MEDENJACI OD PIROVOG BRAŠNA

500g pirovog brašna
250g meda
80g neprerađenog smeđeg šećera
1 vrećica praška za pecivo
2 jaja
80g maslaca
začini (cimet, klinčić, đumbir...)

brašno prosijati s praškom za pecivo. dodati med, šećer začine, otopljeni maslac i jaja, te sve izmiješati. staviti u frižider najmanje pol sata. od tijesta praviti kuglice koje se mogu i spljoštiti (meni se sviđaju veliki i spljošteni), te ih slagati na namašćeni lim ili obložen papirom za pečenje. paziti da ostane dovoljno razmaka između kuglica. peći na 180° oko 15 min.





gargamišamel is offline  
Old 04.12.2014., 14:06   #13
ŠTRUKLI OD HELJDE

500g heljdinog brašna
350ml tople vode
1 žličica soli
1/2 kg svježeg sira
mileram
začini (peršin, vlasac, muškatni oraščić, sol)

brašno umijesiti s toplom vodom i žličicom soli te razvaljati na pobrašnjenoj krpi. na tijesto staviti nadjev od pomiješanog sviježeg sira sa 3 žlice milerama (posoliti po želji). pomoću krpe zarolati tijesto, zavezati i tako u krpi kuhati u slanoj vodi oko 40min.
umak: u posudu staviti ostatak milerama sa začinima, te na laganoj vatri kuhati do vrenja. preliti po kuhanim štruklima.

gargamišamel is offline  
Old 06.12.2014., 15:57   #14
Ovo je za ljubitelje rogača. Oni koji ne vole rogač i žele klasični lava cake, neka ga zamijene sa 100g brašna.


Lava cake s rogačem i prošekom





Pripremite, za 4 kalupića:

20ak g maslaca za premazivanje kalupa
kakao za posipanje kalupa

100g čokolade
100g maslaca narezanog na komadiće
2 žlice prošeka
100g šećera
2 jaja + 2 žumanjka
100g brašna od rogača


150ml slatkog vrhnja
1 uvrh puna žlica skute
1 žlicu šećera u prahu
domaći džem od smokava


Kalupiće namažite otopljenim maslacem tako da kistom radite pokrete od dna prema gore. Pazite da je cijela unutrašnjost kalupa premazana maslacem. Stavite ih u hladnjak i kada se maslac u kalupima stvrdne, ponovite postupak premazivanja. U kalupić zatim stavite žlicu kakaa u prahu, da obloži stijenke kalupa pa istresite višak kakaa. Ponovite postupak sa svakim kalupom pa ih zatim vratite u hladnjak.





Stavite posudu s čokoladom i maslacem nad posudu s lagano uzavrelom vodom. Povremeno promiješajte, da se smjesa čokolade i maslaca ujednači. Kada se čokolada skroz otopi, stavite posudu sa strane i ostavite 10ak minuta da se ohladi. Čokoladi dodajte 2 žlice prošeka.
Dok se čokolada hladi, tucite šećer i jaja. Smjesa mora postati gusta, glatka i svijetlo-žuta. Prosijte brašno od rogača u jaja i žumanjke i miješajte dok se ne ujednači. Zatim dodajte otopljenu čokoladu, u trećinama i cijelo vrijeme miješajte.

Raspodijelite smjesu u kalupiće.
Napunjene kalupe možete zamrznuti, čuvati u zamrzivaču do mjesec dana i kasnije ispeći zamrznute, ali u tom slučaju vrijeme pečenja produžite za 5 minuta.
Možete ih pripremati i dan ranije, ostaviti napunjene kalupe preko noći u hladnjaku pa ispeći idući dan.
Ako ih pripremate i pečete isti dan, onda napunjene kalupe stavite u hladnjak na 20min i upalite pećnicu da se zagrije na 180C.





Kalupe rasporedite na veću plitku tepsiju i stavite u pećnicu. Pecite 12 minuta. (U slučaju da koristite metalni kalup ili kalup za muffine, skratite vrijeme pečenja na 10min.)

Kada se ispeku, izvadite ih i ostavite minutu-dvije da miruju. Zatim prođite oštrim nožem uz rub i odvojite lagano i pažljivo od stijenki kalupa. Poklopite tanjurom i preokrenite.

Servirajte uz tučeno slatko vrhnje, sladoled, karamel, kiselkasti pekmez ili svježe bobičasto voće. Ja sam servirala uz slatko vrhnje tučeno sa skutom i svoj domaći džem od smokava.

Zadnje uređivanje Gipsyqueen : 06.12.2014. at 17:17.
Gipsyqueen is offline  
Old 07.12.2014., 13:25   #15
Mousse od avokada i rogača





Pripremite:

1 zreli avokado
3-4 žlice brašna od rogača
1 veliku žlicu meda, agave ili javorovog sirupa (možete upotrijebiti i steviju)
2 žlice bademovog mlijeka (ili mlijeka po želji)
začine/ekstrakt po želji





Prerežite avokado, uklonite košticu i žlicom izdubite sadržaj. U blender stavite avokado i sladilo koje ste izabrali. Kratko smiksajte pa dodajte prosijani rogač i bademovo mlijeko. Možete dodati i neki začin ili ekstrakt - vanilija, naranča, đumbir, cimet.. Ako želite, dodajte i žličicu nekog finog likera.





Ukrasite po želji, ohladite u hladnjaku i poslužite. Ako biste radije čokoladnu verziju, zamijenite rogač kvalitetnim kakaom.
Gipsyqueen is offline  
Old 07.12.2014., 23:42   #16
evo meeeeee

23:42
volim glasovati..i ne jedem pšenicu..morala sam nešto zakeljiti

dakle napravila sam brzinsku mini pogaču..i naravno da sam se jedva suzdržala da ju sad ne smažem

500 gr brašna(ja sam stavila raž..pir i konoplju)
250 ml mineralne..
pola praška za pecivo
dvije žlice maslinovog ulja
žličica soli

mijesiti par minuta sve skupa,,staviti na papir u protvan..izbockati vilicom..prekriti folijom i krpom..uključit pećnicu na 200,peći 10-15 min.(uklonit foliju i krpu! )
izvadit i zamotat u krpu prije konzumacije.. iiiii mljacko ))






__________________
Ne gledaj u meni svoga goluba
*dobra s modicama*
Sabur..ti je kad gutaš..kiselo..gorko..i ljuto..a da ti se na licu ništa, sem osmjeha ne vidi..
PLAVI GOLUB is offline  
Old 08.12.2014., 18:25   #17
Pogača od slanutkovog brašna s kalamata maslinama i pistacijama

S ovom pogačom upoznala me jedna draga forumašica koju već dugo nisam vidjela ovdje. Pogača je popularna u Italiji, gdje se zove farinata, i u Francuskoj, gdje se zove socca. Može sadržavati razne dodatke (ili biti bez njih), a jedna od najdražih kombinacija su mi kalamata masline i pistacije.



Pogača od slanutkovog brašna s kalamata maslinama i pistacijama

Sastojci:
1 šalica slanutkovog brašna
1 šalica vode
1 žlica maslinovog ulja
desetak kalamata maslina
dvadesetak pistacija
1/4 žličice soli (poduplati količinu ako su pistacije neslane)
papar i chili prema ukusu

Priprema:
Ugrijte pećnicu na 225°C. Manji kalup (može i za tortu) obložite papirom za pečenje. Prosijte slanutkovo brašno. Umiješajte pjenjačom vodu, maslinovo ulje i sol. Ulijte u kalup. Masline narežite na manje komadiće (odstranite koštice), pistacije oljuštite i oboje ravnomjerno rasporedite na vrh smjese u kalupu. Pospite paprom i chilijem prema ukusu. Pecite 15-20 minuta. Pojedite pazeći da se ne opečete.
patientia is offline  
Old 09.12.2014., 19:59   #18
Pohana piletina malo drugačije

Pohana piletina je super comfort food, ali sigurna sam da bi koji put pasalo malo promjene od klasičnog trojstva brašno - jaje - prezla.

Za ovo jelo krenula sam od ideje majstora Goljata, putem skrenula malo po svome da bi se opet sreli u velikom finalu.

Za super ukusnu pohanu piletinu trebate komade bez kože (najbolji su dobatci), koje za 10-12 sati ubacite u marinadu.

Sastojci za marinadu:
- soja sos (Goljat savjetuje svijetli, ja sam stavila tamni)
- 5 češanja češnjaka, nasjeckanih na sitno
- kao palac velik komad đumbira, nasjeckan na sitno
- 0,5 dl konjaka (Goljat kaže sake)
- 1 dl bijelog vina (e, tu se slažemo )
- malo soli stučene s korijanderom, ali malo jer je soja sos slan

Najbolje je sve složiti u porcelansku zdjelu i poklopiti. Nakon mariniranja osušimo komade mesa papirom, sa svih strana dobro uvaljamo u gustin i pržimo u vrućem repičinom ulju.



Dobar tek!
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Old 09.12.2014., 20:15   #19
PURETINA SA HELJDINIM NOKLICAMA, GRAŠKOM I ŠAMPINJONIMA

kao i uvijek nešto jednostavno i brzo.
omjer sastojaka možete prilagoditi svom ukusu.

350g purećih šnicli narezanih na komadiće (ili neko drugo meso po želji)
300g šampinjona narezanih na ploškice
400g smrznutog graška
oko pola litre pilećeg temeljca ili vode
1 luk
začini (sol, peršin, kopar, ljupčac)
2 žlice zobenog brašna

5-6 žlica heljdinog brašna
2 jaja
malo ulja
sol

luk kratko popržiti na ulju. dodati meso, te ga malo popržiti. dodati gljive i kad malo omekšaju i puste vodu dodati grašak i 2dcl temeljca ili vode i nasjeckane začine. pustiti da se pirja u polupoklopljenoj posudi. kada voda ispari uliti ostatak temeljca. u 1,5-2dcl hladne vode umutiti 2 žlice zobenog brašna i dodati u jelo da se zgusne. sa malom žličicom grabiti tijesto za noklice i stavljati ih u lonac. grabiti male komadiće vrhom žličice jer će se noklice kuhanjem napuhnuti. po potrebi dodati još vode da jelo ne zagori. kuhati nekoliko minuta, maknuti sa vatre i 10-ak minuta ostaviti poklopljeno.

NOKLICE- u zdjelici lagano razmutiti 2 jaja sa malo ulja i soli. polako mješajući dodavati heljdino brašno dok se ne dobije željena gustoća (osobno ne volim jako gusto).
mislim da je to sve.





gargamišamel is offline  
Old 10.12.2014., 21:33   #20
BRZINSKE FRITULE OD KUKURUZNOG BRAŠNA

20 žlica kukuruznog brašna
1 burbon vanilin šećer
stevija ili šećer po želji
1 prašak za pecivo
prstohvat soli
2 jaja
325g jogurta
70g grožđica
3 žlice prošeka
ulje za prženje

pomiješati suhe sastojke i u njih umiješati mokre. grabiti žlicom i pomoću druge stavljati u vruće ulje i pržiti.

gargamišamel is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:09.