Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Glazba

Glazba Rock around the clock
Podforumi: Play liste, Stvaranje glazbe, Zabavna glazba, Gitaristički kutak

Pogledaj rezultate ankete: Pet najboljih pjesama Magazina moglo bi biti:
Kokolo 5 20.00%
Ivana 1 4.00%
Tamara 4 16.00%
Piši mi 10 40.00%
Sve bi seke ljubile mornare 3 12.00%
Put putujem 14 56.00%
Idi 5 20.00%
Tri sam ti zime šaptala ime 8 32.00%
Ti si želja mog života 10 40.00%
Kako sam te voljela 3 12.00%
Suze krijem, one padaju 2 8.00%
Besane noći 0 0%
Ljube se dobri, loši, zli 6 24.00%
Rano, ranije 4 16.00%
Starimo dušo (Da mi te zaljubiti u mene) 2 8.00%
Simpatija 4 16.00%
Nostalgija 5 20.00%
Zlato jubavi 1 4.00%
Suze biserne 5 20.00%
Minut srca tvog 6 24.00%
Ginem 6 24.00%
Opijum 5 20.00%
Gutljaj vina 3 12.00%
Na svijetu sve 1 4.00%
Idi i ne budi ljude 1 4.00%
Ako poludim 3 12.00%
Kasno je 1 4.00%
Nemam snage da se pomirim 1 4.00%
Ko me zove 3 12.00%
S druge strane Mjeseca 1 4.00%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 25. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.04.2017., 22:59   #761
Quote:
KingCrimson kaže: Pogledaj post
A tema je "Indexi"

[I]... Slijedi istorijski datum u karijeri Indexa – 15. januar 1969. Tog dana započelo se snimanje pjesme „Plima“, koju je komponovao Slobodan Bodo Kovačević, a tekst napisao Davorin Popović (podaci sa singl ploče "Plima",
Očigledno ti podaci nisu tačni budući da je autor teksta čuvene pesme Plima Kornelije Kovač, čovek koji je par meseci ranije napustio Indexe i napravio Korni grupu. Pesma je objavljena kasnije iz razloga što su je diskografi smatrali nekomercijalnom. Teško je bilo probiti se u svetu šlagera tih godina.
https://www.discogs.com/Indexi-Plima/master/648940

A, evo i dokaza
Plima
suburbian is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2017., 08:41   #762
Quote:
OGM SA86 kaže: Pogledaj post
Preporuka za zaboravljenu sarajevsku grupu Major
Stranac u svome plemenu

U modrim ocima
Nisu zaboravljeni...bar ne u nekim krugovima.

OT: Modra rijeka

Slovo o čovjeku
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2017., 09:23   #763
Znala sam da ce Plima u zadnji cas izgubiti vodstvo.
Enter Sandwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2017., 19:17   #764
Sreća je što su glasači prepoznali kakav je užas od pjesme Sve ove godine. Ono o čemu sam pričao jučer na temi o Roxyjima, vezano uz važnost stihovne vrijednosti pjevane pjesme, kondenzirano je u toj stvari: taman da pjevaju te imbecilne stihove na glazbu iz A Day in the Life, pjesma bi bila smeće, kao da si razmazao govno po Munchovom Kriku.

A i glazbeni dio je debelo ispodprosječan.
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2017., 21:03   #765
Quote:
fassgodard kaže: Pogledaj post
Sreća je što su glasači prepoznali kakav je užas od pjesme Sve ove godine. Ono o čemu sam pričao jučer na temi o Roxyjima, vezano uz važnost stihovne vrijednosti pjevane pjesme, kondenzirano je u toj stvari: taman da pjevaju te imbecilne stihove na glazbu iz A Day in the Life, pjesma bi bila smeće, kao da si razmazao govno po Munchovom Kriku.

A i glazbeni dio je debelo ispodprosječan.
Indexi su imali tu moć da obećavajuću pesmu sa skoro genijalnim introm kako u melodiji tako i u vokalu upropaste kasnije u refrenu. To je najizraženije bilo u pesmi Sanjam, ali i u Predaj se srce i pomenutoj Sve ove godine. Doduše potonja je kontinuirano manje-više loša stvar koja bi u nekoj idelanoj kombinaciji mogla da prođe, međutim, kod Sanjam to je već zločin prema glazbi zbog katastrofalnog prelaza.
suburbian is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2017., 21:04   #766
Bude nesto novo??
Ovo je vec treci tjedan s Indexima.. Daj Zabranjeno pusenje..
Travis Bickle is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2017., 22:12   #767
Quote:
suburbian kaže: Pogledaj post
Indexi su imali tu moć da obećavajuću pesmu sa skoro genijalnim introm kako u melodiji tako i u vokalu upropaste kasnije u refrenu. To je najizraženije bilo u pesmi Sanjam, ali i u Predaj se srce i pomenutoj Sve ove godine. Doduše potonja je kontinuirano manje-više loša stvar koja bi u nekoj idelanoj kombinaciji mogla da prođe, međutim, kod Sanjam to je već zločin prema glazbi zbog katastrofalnog prelaza.
Ovo je bas kolega neki dan komentirao, za iste te pjesme. I doista je tako. Kod Sanjam je to najizrazenije, od glazbe, teksta pa do svega ostaloga. Refren kao da nije dio te pjesme, i rijeci skroz odskacu od onih pocetnih prekrasnih stihova.
Enter Sandwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2017., 22:25   #768
Dobar uvid, Suburbiane, posebno za Sanjam. Ipak, glasao sam za nju jer mi je sve vezano uz nju bolje nego "kontinuirano manje-više loša" Sve ove godine, pa i refren. Tako drukčije od Da sam ja netko gdje refren podiže pjesmu barem za dvije stepenice.

Čovjek nikad ne osjeća strani jezik kao materinski i vjerujem da bi mnogi forumaši bili kritičniji i prema inojezičnim - u prijevodu anglofonim - glazbenicima i njihovim pjesničkim pokušajima: pitaj ljude zvuči li im u pjesmi bolje "Oh babe I love you so much" ili "Oh mala/draga, toliko te volim" i glasat će u 90% slučajeva za prvo.

Ne mora nužno poezija pjevane pjesme biti visokoparna, metaforička ili što već, štoviše često je bolje da ne bude. Recimo, meni je Milanova poetika uvijek bolje pristajala na papir nego u ušima, a opet je Apsolutno tvoj Mirzinog jata maestralan razigrano-infantilni vatromet i združen s glazbom ulazi u antologiju.
Od svih je umjetnosti poezija dala najmanje vrhunskih artista - od 100 ljudi 99 ih neće napisati dobru pjesmu u čitavom životu taman da stanu na trepavice, ali će od istih tih 100 sigurno 20 sklepati barem jednu zavodljivu kombinaciju akorda nakon godinu-dvije druženja s gitarom.

Vlastiti stihovi često dobro zvuče čovjeku koji ih je napisao, ali čista poezija dolazi prije svakodnevnog govora, ona je njegov embrij prije no što je on dosegao racionalnu i neutralnu razinu. Trebalo bi se dakle vratiti na tu embrionalnu, antilogičku, razinu, što gotovo nikome ne uspijeva.
Zato je za pjevanu pjesmu bolje da nije takvog poetskog usmjerenja jer će rezultat biti loš, ili zbog manjka talenta ili zbog nespretnog sraza (to se EKV-u znalo dogoditi iako je Milan jedan od najvećih pjesnika svjetskog rocka), a sasvim je dobrodošla narativna poezija, svi oblici jezične igre, asocijacijska nizanja ili neposredan, intimistički izričaj.
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2017., 22:56   #769
Quote:
suburbian kaže: Pogledaj post
Indexi su imali tu moć da obećavajuću pesmu sa skoro genijalnim introm kako u melodiji tako i u vokalu upropaste kasnije u refrenu. To je najizraženije bilo u pesmi Sanjam, ali i u Predaj se srce i pomenutoj Sve ove godine. Doduše potonja je kontinuirano manje-više loša stvar koja bi u nekoj idelanoj kombinaciji mogla da prođe, međutim, kod Sanjam to je već zločin prema glazbi zbog katastrofalnog prelaza.
Tako je. To se i meni uvijek činilo dok sam slušao Sanjam, lijepo si to opisao riječima

Nisam baš puno komentirao Indexe. OK su mi, kao što je već napisano, da su samo snimili Plimu, to bi bilo dovoljno pošto je to klasik YU rocka.
__________________
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong
Bask is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 00:39   #770
tri za vremensku kapsulu

Sanjam
Da sam ja netko
Plima
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 00:59   #771
Tjedan s domaćim (i okolnim) glazbenim legendama: LEB I SOL

LEB I SOL


Osnovani 1976. godine u Skopju

Albumi:
Leb i sol (1977)
Leb i sol 2 (1978)
Ručni rad (1979)
Beskonačno (1981)
Sledovanje (1982)
Kalabalak (1983)
Tangenta (1984)
Zvučni zid (1986)
Kao kakao (1987)
Putujemo (1989)
I taka nataka (2008)

Članovi: Vlatko Stefanovski, Bodan Arsovski, Nikola Kokan Dimuševski, Garabet Tavitjan, Kiril Džajkovski, Dragoljub Đuričić, Dimitrie Čučurovski, Srđan Dunkić, Mičo Božikov, Mihail Parušev

video stream
__________________
vremenska kapsula
dile is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 02:10   #772
LEGENDE!

Country
suburbian is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 04:59   #773
pa kud bez ove stvari?
https://www.youtube.com/watch?v=5WBgGifknGQ
Leb i Sol - Čekam kišu
arenx is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 08:21   #774
Au, kako je ovo bilo teško za izabrati!

Sjajan band sastavljen od vrhunskih muzičara, s naravno jednim od najboljih gitarista... Vlatko je i nakon Leba i Soli nastavio s kvalitetnim radom, nema par dana slušao sam na Jubitou snimke s njegovih solo koncerata. Vrhunska tehnika, odličan osjećaj za izvedbu i divan repertoar ovog virtuoza na gitari.

Gledao sam ih nekoliko puta uživo, bili su odličan koncertni band.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 10:09   #775
Nisam ih skoro uopće slušao tako da sad imam što slušati par dana.
Zasad su mi naslovi zakon.
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 20:36   #776
Ono što je kod Indexa Plima, to je kod Leb i sol Čuvam noć od budnih
__________________
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong
Bask is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 00:43   #777
Quote:
suburbian kaže: Pogledaj post
LEGENDE!
Da ne ponavljam, budući da je suburbian to tako dobro elaborirao.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 19:29   #778
sve više se pronalazim u ovoj pjesmi
https://www.youtube.com/watch?v=1IslMr6TnQ8
Leb i Sol - Lenja pesma
arenx is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 00:02   #779
Leb i Sol je vešto uklopio jazz standarde sa dodatkom etno sadržaja koji ne deluju nimalo patetično već rock muziku čini još življom. To nije jednostavno učiniti, nešto je lakše kad imate prosto idealnu grupu muzičara počevši od genijalnog gitariste Vlatka Stefanovskog, ali treba pogledati koji su sve vrhunski muzičari prošli kroz bend. Početni period su obeležili atraktivni instrumentali gde su retko korišćeni tekstovi, a bend je bio prinuđen da modifikuje zvuk odlaskom klavijaturiste Mikija Petkovskog (po drugi put) negde 1980. godine. Tada zvanično postaju trio i kao takve ih mnogi od nas pamte. Ipak, najveća promena je usledila sa albumom Kao Kakao iz 1987. godine kada su napravili radikalni stilski zaokret jer su snimili 10 vokalnih pesama. Kiril Džajkovski je gostovao za klavijaturama a pojavile su se i Bebi Dol i glumica-pevačica Ana Kostovska (dama koja je kod Bore anđeoski pevala Prokleto Sam). Arsen je napisao, između ostalih, jednu pesmu na albumu pod nazivom Femme Fatale. Iako su 1978. godine proglašeni za najbolji bend godine, dobivši usput i prestižnu nagradu Sedam sekretara SKOJA, mislim da su deceniju kasnije sa albumom Kao Kakao postali mainstream bend, ako se to uopšte može reći za rock bend. Jedna zanimljivost je da su upravo na tom albumu prvi put otpevali na maternjem makedonskom jeziku pesmu Skopje.

Za mene je jedan od vrhunaca benda bio album "Zvučni Zid" iz 1986. godine sa primenjenom muzikom za film, teatar i televiziju. Tu su bili sublimirani nezaboravni hitovi iz filmova
Srećna nova '49.
Šmeker
Za sreću je potrebno troje


Složio bih se sa kolegenicom Arenx da nedostaje Čekam kišu, verovatno bih dao glas iako sam se teško odlučio za 5 poučen ranijim lošim iskustvom sa Balašom ili Diletom, kako se uzme.

Iznenađen sam da nema pesme koja je otvorila album "Kalabak", kada su zvanično napravili veliki transfer iz PGP RTB-a u Jugoton, nešto što je Robi kasnije u fudbalu napravio u kontra smeru.

Pubertet vlada gradom

Jedan od mojih favorita koju, nažalost, nisam uočio je obrada folk pesme koja potiče iz Zapadne Makedonije.

Aber dojde Donke taj instrumental iz 1978 je otvorio bendu vrata raznih studija.

Zadnje uređivanje suburbian : 04.05.2017. at 00:12.
suburbian is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 00:43   #780
Ovo definitivno nije moj zvuk, a ni nešto čemu bi se redovno vraćao, ali čini mi se da nisam čuo bolji fusion.
Kvragu, ovo je najbolji fusion ikada. Smeće od Bitches Brew je upravo to - smeće - prema ovome. Zahtjevno, a opet pitko za slušanje i čini mi se da su tu bili daleko bolji nego stvari od polovine liste nadalje.
Za koji dan dat ću glasove, ali mislim da će skoro svi otići u prvu polovicu liste.
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:54.