Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2017., 14:06   #1
Solo žene, kako ste riješile stambeno pitanje?

(Ako ovakva ili slična tema postoji, unaprijed se pardoniram i molim da me usmjerite. Hvala!)

Drage sve!

U nazivu teme sažeto je moje pitanje. No, naravno da ću i malo duljiti. Uglavnom, lomim se trebam li ući u nešto što se zove trajno rješavanje stambenoga pitanja i što više kopam po netu, vidim koliko posla u vezi toga ima tako da me sve to pomalo plaši.

Kako se nemam na koga osloniti da mi pomogne i više-manje sve moram odraditi sama, voljela bih čuti vaša iskustva.

Kako nešto svoje ušteđevine imam (36. mi je, radim već desetak godina), reći ću da bi mi cijena najma normalnoga stana i visina rate kredita bila otprilike jednaka. Tu je, naravno, dvojba u startu - ostati u unajmljenom stanu ili ulagati u svoje (znam, znam, čitala sve one teme o tome da 70% ljudi na Zapadu živi u unajmljenom, da to smanjuje našu mobilnost itd.)

Nameće mi se stotinu pitanja i dvojbi (proračun je, naravno, ograničen - nisam bogata nasljednica ni sretnica koja je odabrala struku čije se usluge plaćaju suhim zlatom): ići na minimum kvadrature (i tiskati se sljedećih x godina) ili stisnuti koju stotinu kuna više svaki mjesec pa kupiti komforniji stan - tj. što ste vi odabrali, kako ste pregovarali oko cijene stana, kako ste se "natezali" s majstorima, gdje vam je bilo najlakše dogovoriti dostavu namještaja na 3. kat bez lifta (a nemate pet kršnih kumova koji bi isto odnijeli gore), što vam je bilo u cijeloj priči najkomliciranje organizirati i sl.

Zahvaljujem na podijeljenim iskustvima
__________________
"Pogačice od čvaraka, kad postaju rijetkost, onda sa historijskom epohom ne stoji dobro." M. K.
Alexanderplatz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 14:22   #2
Što planiraš ako ostaneš bez posla?
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 14:25   #3
Naći drugi.
__________________
"Pogačice od čvaraka, kad postaju rijetkost, onda sa historijskom epohom ne stoji dobro." M. K.
Alexanderplatz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 14:35   #4
Ja sam nakon povratka u rodni grad (zbog posla), odlučila nakon par mjeseci života sa starcima da mi jako nedostaje taj samostalni život. I idem u unajmljeni stan. Za početak 30-35 kvadrata - to je dovoljno za mene samu.
Lady Anne is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 20:06   #5
Kako sam riješio stambeno pitanje? Uzel kredu i kupil stan.
Išao sam na minimum kvadrature i nemrem ti reć da se gužvam u 34 kvadrata. Taman mi je.

U kojem sektoru radiš? Poslovi se ne pronalaze u svim sektorima jednako brzo.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 20:54   #6
Državna služba.

Znam da uvijek postoji mogućnost gubitka posla, no tom logikom čovjek u životu ne bi trebao preuzimati nikakvu odgovornost (da ne govorim o ljudskim bićima poput zasnivanja obitelji) jer može ostati bez posla i što onda...
__________________
"Pogačice od čvaraka, kad postaju rijetkost, onda sa historijskom epohom ne stoji dobro." M. K.

Zadnje uređivanje Alexanderplatz : 17.04.2017. at 21:24.
Alexanderplatz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 20:58   #7
Državna služba? Pfffff, onda te boli kurac. Fino se uhljebiš i ostaviš naš iz privatnog sektora da ti dajemo plaću.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 20:58   #8
Slafko je malo nervozan
__________________
"Pogačice od čvaraka, kad postaju rijetkost, onda sa historijskom epohom ne stoji dobro." M. K.
Alexanderplatz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 21:04   #9
Ako bi imala čime vraćati kredit i od čega živjeti bar pol godine-godinu da popušiš posao i ne možeš tako lako naći drugi, super. S kreditima je nezgodno što ti se može dogoditi da ga nemaš čime vraćati, a prodaš li nekretninu nećeš imati dovoljno novca da zatvoriš kredit, i onda si bez stana, u dugovima, i piješ razvodnjeni čaj s Viliborom.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 21:06   #10
Quote:
Alexanderplatz kaže: Pogledaj post
Slafko je malo nervozan
Nervoza i realnost nisu sinonimi.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 21:19   #11
A kakvo ti je trenutno stambeno pitanje, ako se smije znati?
Nisam bila u tvojoj situaciji, ali oko sebe imam dosta solo kolegica koje su se nakon godina podstanarstva odlucile na kupnju stanu. Kao podstanarke su se morale seljakati po stanovima u losim stanjima i stalno natezati.s gazdama moronima. Ovako s ratom kredita otprilike u visini rente ulazu u svoje. A sad, istina da je crnjak ukoliko ostanes bez posla u takvim situacijama, a nemas pozadinu, jbg.
petrunjela84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 21:26   #12
Quote:
petrunjela84 kaže: Pogledaj post
A kakvo ti je trenutno stambeno pitanje, ako se smije znati?
Nisam bila u tvojoj situaciji, ali oko sebe imam dosta solo kolegica koje su se nakon godina podstanarstva odlucile na kupnju stanu. Kao podstanarke su se morale seljakati po stanovima u losim stanjima i stalno natezati.s gazdama moronima. Ovako s ratom kredita otprilike u visini rente ulazu u svoje. A sad, istina da je crnjak ukoliko ostanes bez posla u takvim situacijama, a nemas pozadinu, jbg.
Trenutačno sam na stanu. Također, selila se nekoliko puta jer većinu stanova koji se iznajmljuju vlasnici, uglavnom, prije ili kasnije prodaju. Riječ je o manjem mjestu gdje su cijene najma (i nekretnina) niže, no pritom su stanovi koji se iznajmljuju u groznom stanju i služe za odlaganje namještaja koji bi inače završio u podrumu.
__________________
"Pogačice od čvaraka, kad postaju rijetkost, onda sa historijskom epohom ne stoji dobro." M. K.
Alexanderplatz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 21:38   #13
Quote:
petrunjela84 kaže: Pogledaj post
Kao podstanarke su se morale seljakati po stanovima u losim stanjima i stalno natezati.s gazdama moronima.
Ako te kaj tješi, ni nama najmodavcima nije neka bajka.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 21:41   #14
Quote:
slafko kaže: Pogledaj post
Ako te kaj tješi, ni nama najmodavcima nije neka bajka.
I sama sam najmodavac i mogu reci da dosad nisam imala negativnih iskustava, a ni podstanari se ne zale. Dosada sam imala samo poslovne ljude, samce.
petrunjela84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 21:42   #15
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Ako bi imala čime vraćati kredit i od čega živjeti bar pol godine-godinu da popušiš posao i ne možeš tako lako naći drugi, super. S kreditima je nezgodno što ti se može dogoditi da ga nemaš čime vraćati, a prodaš li nekretninu nećeš imati dovoljno novca da zatvoriš kredit, i onda si bez stana, u dugovima, i piješ razvodnjeni čaj s Viliborom.
ja sam trtaroš i paranoik, pa ću potpisati kuki

ako tako možeš, onda super.
isadora w. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 21:44   #16
Neka ti se tako i nastavi. <kuca u drvo>
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 21:59   #17
Quote:
Alexanderplatz kaže: Pogledaj post
(Ako ovakva ili slična tema postoji, unaprijed se pardoniram i molim da me usmjerite. Hvala!)

Drage sve!

U nazivu teme sažeto je moje pitanje. No, naravno da ću i malo duljiti. Uglavnom, lomim se trebam li ući u nešto što se zove trajno rješavanje stambenoga pitanja i što više kopam po netu, vidim koliko posla u vezi toga ima tako da me sve to pomalo plaši.

Kako se nemam na koga osloniti da mi pomogne i više-manje sve moram odraditi sama, voljela bih čuti vaša iskustva.

Kako nešto svoje ušteđevine imam (36. mi je, radim već desetak godina), reći ću da bi mi cijena najma normalnoga stana i visina rate kredita bila otprilike jednaka. Tu je, naravno, dvojba u startu - ostati u unajmljenom stanu ili ulagati u svoje (znam, znam, čitala sve one teme o tome da 70% ljudi na Zapadu živi u unajmljenom, da to smanjuje našu mobilnost itd.)

Nameće mi se stotinu pitanja i dvojbi (proračun je, naravno, ograničen - nisam bogata nasljednica ni sretnica koja je odabrala struku čije se usluge plaćaju suhim zlatom): ići na minimum kvadrature (i tiskati se sljedećih x godina) ili stisnuti koju stotinu kuna više svaki mjesec pa kupiti komforniji stan - tj. što ste vi odabrali, kako ste pregovarali oko cijene stana, kako ste se "natezali" s majstorima, gdje vam je bilo najlakše dogovoriti dostavu namještaja na 3. kat bez lifta (a nemate pet kršnih kumova koji bi isto odnijeli gore), što vam je bilo u cijeloj priči najkomliciranje organizirati i sl.

Zahvaljujem na podijeljenim iskustvima
ja sam kupila stan
nisam ljubitelj podstanarstva
ovako kad otplatiš kredit imaš nešto konkretno, a kad si podstanar nemaš ništa - gdje ćeš provest starost?
ja sam išla s idejom da kupujem stan za sebe, za jednu osobu - a ako nađem partnera s kojim ću zajedno živjeti uvijek možemo moj stan rentat i živjet u njegovom ako ima veći, ili zajedno kupit jedan veći ili nešto... ima tu više mogućnosti.
Ali dok sam solo skupo mi je plaćat velik kredit, ali puno ljudi zaboravi da se ne radi samo o rati kredita. treba više kvadrata i namjestit i opremit - sve to košta, režije su veće ... a sad još kad uvedu ovaj porez na nekretnine od 01.01. 2018. mislim da ti je racionalnije kupit oko 40 m2 nego nešto veliko.

za majstore ako si u zagrebu ili okolici mogu ti preporučiti fantastičnu firmu - vlasnik je jako profesionalan, mene je totalno oduševio. kuži se u posao, gleda kako da ti uštedi gdje može (ne izmišlja posao gdje ga nema), ima odličan tim majstora i drže se rokova. Meni su s adaptacijom stana kasnili jedan dan i čovjek mi se silno ispričavao zbog toga. eto ima dobrih i kvalitetnih majstora

što se tiče dostave namještaja iz dućana, ja sam kupovala namještaj tamo gdje mi se sviđao i nisam angažirala dostavu koja se nudi u tom dućanu, nego sam preko njuškala našla kombi prijevoz. uglavnom ako malo potražiš možeš naći jeftiniju dostavu od firme koja ima ugovor s dućanom. danas ti više niti jedan dućan nema svoju dostavu, nego ugovor s nekom firmom - kak bi se to moderno reklo autsorsaju dostavu
kad dogovaraš dostavu oni ti uvijek prvo vele cijenu za dostavu pred zgradu, a onda slijedi pregovaranje za unošenje u stan.
jedino ako ćeš imati i montažu npr. kuhinje onda uzim ozbiljnu firmu da ti ne sfušaju.

cjenkanje kod kupovine stana ide nemislosrdno i tu nema ničeg osobnog. prodavač želi dobiti što više novaca, ti želiš platiti što manje.
ponudiš manje od onog što oni traže, onda oni kukaju, pa malo spuste, pa ti ponudiš više nego prvi put... ak ne znaš kak to ide gledaj par dana zalogaonicu na doma tv oko 20 sati
onaj ćelavi je majstor u pregovaranju
ako je uključena agencija, pazi tko plaća proviziju i preko njih cjenkanje ide teže, ali nije nemoguće.
nemoj da te bude sram cjenkat se, ili da ti bude neugodno, to ti je dio folklora
isto tako kad kupujem namještaj ili nešto za stan i plaćam gotovinom uvijek pitam da li mogu dobit dodatni popust - nekad dobijem, nekad ne... al da nisam pitala platila bi više
__________________
pretpostavka je majka svih zajeba
sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 13:17   #18
Quote:
Alexanderplatz kaže: Pogledaj post
Državna služba.

Znam da uvijek postoji mogućnost gubitka posla, no tom logikom čovjek u životu ne bi trebao preuzimati nikakvu odgovornost (da ne govorim o ljudskim bićima poput zasnivanja obitelji) jer može ostati bez posla i što onda...
Ukoliko imaš opciju gdje živjet ukoliko se desi besposlica (privremeno kod rodbine i sl.) stan uvijek možeš iznajmit da se otplaćuje sam najmom na neko vrijeme.

U državnoj službi ćeš teško izgubit posao.

Osobno ne dižem kredite ikad niti bih, ali ako se odlučiš na to, sa dobrim planiranjem opcija imaš.
Alexa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 13:56   #19
Quote:
Alexa kaže: Pogledaj post
Ukoliko imaš opciju gdje živjet ukoliko se desi besposlica (privremeno kod rodbine i sl.) stan uvijek možeš iznajmit da se otplaćuje sam najmom na neko vrijeme.


Kazes da ti rata kredita ne bi bila puno veca od stanarine. Ako ne mozes platiti kredit, znaci da ne mozes ni stanarinu tako da ti nije neki rizik.
Mozes uzeti i cimericu da ti financijski bude lakse.
Penika is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 14:13   #20
Osobno ne bih imala muda dići kredit na tvom mjestu, ali ako ti imaš, more power to you. Dobro se osiguraj prije toga i nemoj se polakomiti, izračunaj detaljno financijski sve šbbkbb situacije.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:20.