Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.10.2004., 15:17   #81
Evo ovako:

Zakone je donela drzava. Tj. izvjesni pojedinci u drzavi. Tj. oni pojedinci koji su na vlasti. A slozit ces se da ti pojedinci na vlasti nisu bas olicenje niti morala niti sposobnosti. Stovise, sto se morala tice, oni su i ispod prosjeka. Dakle, zakoni koje su doneli takvi pojedinci sigurno nisu savrseni, niti s moralne niti s pragmaticne strane. To znaci da u pojedinim slucajevima moze biti bolje uciniti nesto protuzakonito nego u skladu sa zakonom. Na srecu, takvi slucajevi su rijetki, ali ipak postoje.

Npr. moze biti moralno ispravnije zakinuti drzavu za 150 KN poreza (ako ta osoba ionako bas nema velike prihode) nego dati taj novac drzavi koja ce ga mozda potrositi na neku glupost. Ne tvrdim da to jest moralno ispravnije, nego da, ovisno o okolnostima, moze biti. Naravno, ispravnu moralnu odluku je vrlo tesko doneti. Mozda je najlakse slijepo se drzati zakona. No to ne znaci nuzno da je takav izbor i najispravniji. Najcesce je, no postoje i izuzeci.

Ako zivis u nekoj sredini, trebas postovati pravila te sredine. Ne samo radi drugih, nego i radi sebe. I ne samo ona pisana pravila (zakone) nego i ona nepisana. A ako je nepisano pravilo neke sredine da se porez na iznajmljivanje stana ne prijavljuje, tada trebas postovati to pravilo. Inace ces doci u sukob sa tom sredinom. Bez obzira sto u "zakonu" pise da si u pravu.

Naravno, ako se neko pravilo sredine u kojoj zivis kosi s tvojim moralnim nacelima, bilo da se radi o pisanim ili nepisanim pravilima, tada ne moras nuzno postovati to pravilo, nego se trebas pokusati boriti protiv toga. U takvoj borbi treba biti vrlo mudar, jer je jako tesko ici protiv vecine. No ako se tvoje moralno nacelo svodi na princip da treba postovati pisani zakon, ma kakav god on bio, tada bih ja rekao da je tvoje shvacanje morala prebanalno i naivno.

I da, nepisani zakoni su cesto ne samo jaci nego i bolji i pravedniji od onih pisanih. Ali da bi se to shvatilo, treba znati razmisljati svojom glavom. A to bas ne moze svatko.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2004., 15:54   #82
ovo sam sad snimio a nema smisla da duplam postove pa ću sve izbrisat
cijeli post je kat niže
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2004., 15:56   #83
dobar ti je ovaj post samo sadrži jednu-dvije greške koje ga ruše u vodu.

ovdje se ne radi o većini stanovništva. eventualno o većini iznajmljivača stanova. kako o njima znamo da ih u Zagrebu možeš nabrojati na prste radi se o jebenoj manjini(oprostite na izrazu).

druga koja ti se potkrala je ona o siromasima. onaj tko iznajmljuje stan nije siromah. ako mu za bilo šta zatreba lova može prodat stan. i dobit jebenu hrpu para(opet se ispričavam). to što neće prodat nekretninu da bi imao lovu već će radije UKRAST SVAKI MJESEC 150KN ga čini kriminalcem i jadnikom i jebo mu ja mater.

znaš, ispast će naravno da serem ali znam vrlo dobro o čemu pričam. oni ljudi koji su fakat jadni i koji uistinu nemaju su ujedno i najveći poštivatelji svih mogućih propisa i najurednjiji platiše svih obaveza. i da se nad njima treba sažaliti si u pravu.

samo, usrani pojedinci se na silu pokušavaju ugurati u jadne i siromašne, naravno lažima i prevarama jer to im je jedini način na koji mogu ostvariti svoje interese, zato što socijalno društvo mekše nastupa prema takvima i ima za njih više razumijevanja. a vidim da su i tebe prešli.....
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2004., 16:08   #84
ovo nisam mislio napisat jer je Vojky isto napisao zilion puta...

ONI na vlasti se ne biraju sami, NJIH biramo mi...
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2004., 16:12   #85
Quote:
brzi kaže:

ovdje se ne radi o većini stanovništva. eventualno o većini iznajmljivača stanova. kako o njima znamo da ih u Zagrebu možeš nabrojati na prste radi se o jebenoj manjini(oprostite na izrazu).
Iznajmljivaca stanova ili soba ima otprilike koliko i podstanara. (Logicno, zar ne?) A ovih drugih bas i nema tako malo.

I da, onaj koji iznajmljuje nije siromah, ali najcesce ni bogatas.
Samo, jesi li razmisljao zasto drzava UOPCE ne kontrolira da li ljudi prijavljuju porez na iznajmljivanje stanova (osim u turisticke svrhe)? Zato sto zna kakve bi to posljedice imalo na SIROMASNE, tj. one koji su prisiljeni bit podstanari. Vidis, opet ne razmisljas o tome da je krsenje zakona ponekad moralno ispravnije od postivanja istog. Cak ti i drzava kaze - iznajmljujte stanove, necemo vas traziti porez, jer to je, zbog teske socijalne situacije, dobro za drzavu - samo sto ti ne smije to rec eksplicitno. Ali pametan covjek ce shvatiti i kad nije eksplicitno, a budala ce se drzati onog sto sluzbeno pise ko pijan plota.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2004., 16:22   #86
Quote:
brzi kaže:

ONI na vlasti se ne biraju sami, NJIH biramo mi...
E, to je jedna od najcescih zabluda o demokraciji ...

Zamisli da ti postavim ovakve uvjete.
Hoces li da te istucem tankim ili debelim stapom?
A ako ne izaberes nista, pitat cu druge da oni izaberu za tebe.
A onda kad jadnik prestrasen izaberes jednu od te dvije opcije pa dobijes ono sto si izabrao, ja ti kazem: Pa nemas se sto zaliti, sam si to odabrao.

E to ti je demokracija!!

A sad ce netko reci pa sto se onda oni sposobniji i posteniji ne prijave kao kandidati za izbore? Mogu se oni prijaviti, ali sposobnost i postenje nisu odlucujuci faktor za pobjedu na izborima. Nego reklama. A za dobru reklamu potrebno je nesto drugo.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2004., 16:28   #87
ZAčetniku topika - ako VEĆ iznajmljujes taj stanČić za 250€ i imas musterije, koje su eto sretne u toj prostorijici za tu lovu, cemu onda natezanje za izbit jos koju kunu vise?!

malo jadno zvuci...22 kvadrata samo i mozes iznajmit nekom paru jer je svakodnevno neko nekom na glavi doslovno, al ovako...sam da placas punu cijenu za taj sobicak... moj prijatelj u Berislavicevoj na samom centru tik iza jelacica daje stan za 500€ od 75!!kvadrata i to stan u potkrovlju, prejebeno namjesten jer je i on i stari mu arhitekt, plus sto je stan na nivoima i sa galerijom. dvije sobe, veliki dnevni, trpezarija, kuhinja, wc...jedna soba u potkrovlju do koje vodi galerija sa stepenica...ma prejako.

po mom misljenju je TO nisko..al posto je sarajlija gazda, nije tesko za povjerovat.
TiNa. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2004., 16:34   #88
Tina, nisam shvatio, jel nisko trazit tako puno, ili je niska cijena?
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2004., 23:43   #89
Quote:
brzi kaže:
ako će forum pomoći podizanju razine svjesti o tome šta je prihvatljivo a šta nije, a kršenje zakona svakako nije, onda ću svakome tko krši zakon, pa makar bilo to trganje travke za držat u ustima reć da me može povuć za ***** pa ga držat po ustima a ne trgat travke, kužiš?
Ajd se naući nekoj kulturi i prestani lamatat svoji ****** jer nemamo mikroskope pri ruci i ne možemo naći tvoj *****. Zaradi sam za svoj stan i kupi ga, umjesto da ga otkupljuješ od države po peterostruko nižoj cijeni pa mi onda dođi ovdje moralizirat.
__________________
Čik u oko, burek sa mesom.
Mr. Wolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2004., 10:12   #90
slušaj ti zaštičeno živinče, jedi jaja, šta si se propeo na zadnje noge. istina boli, jel da?

a što se tiče tih nekih tvojih maloumnih presumcija nitko mi nikada ništa nije dao niti poklonio niti sam išta otkupio po nerazumno niskoj cijeni. samo što tvoj zakržljali mozčić ne može uopće pojmit da ima ljudi koji ne kradu i varaju i koji su sve pošteno stekli zato što si ti lopov i prevarant....

i ako imaš još kakvih uvreda zatakni si ih u dupe i drži ih tamo dok ne budeš mogao reći da si pošten i da si sve platio što si trebao platiti i da si pomeo svoja govna...
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2004., 10:24   #91
skeptiče, jel stvarno misliš da bi se sve svaljivalo na leđa podstanara kada bi uredno funkcioniralo tržište stanova za najam. ja mislim da ne bi. jednostavno bi oni stanovi što se iznajmljuju kao "komforni i namješteni", a u biti su vlažne rupčage sa zajedničkim sanitarnim čvorovima, toliko izgubili na cijeni i nikome se ne bi niti mogli iznajmljivati po 250 eura, kao danas.

ne vjerujem da bi poskupili...možda nisu, u biti ne možda nego sigurno nisu još postavljeni kriteriji do kraja šta se i kako može iznajmljivati. zato su i stanodavci postupili kao ajkule. namirisali krv i zagrizli.

pitam ja sad tebe nešto. jel misliš da bi oni gazde koji se povlače po forumu a ponekad i po novinama(gazde vlažnih rupčaga) riskirali ostati bez mjesečnog prihoda od najma da postoje propisani uvjeti šta se može iznajmljivati ili bi ipak malo uredili, očistili, ofarbali, sredili?

vidiš, a sve je to malo teško dok recimo Zagreb ubire 1.000,00 kn mjesečno poreza od najma stana. i kaj da radi s 1.000,00 kn mjesečno? predloži zakone, pravilnike, ustroji inspekcije, provjere? šta?

i od kud ti ideja, molim te, da bi država trebala kontrolirati iznajmljivače? država je tu kao osigurač za neke druge stvari. ove male trivijalne su ostavljene svakom razumnom pojedincu da se sam brine o njima. samo kaj kod nas vlada mišljenje "PA ZAKAJ BI BAŠ JA?!" A kaj misliš koliki bi s ugovorom o najmu stana morali prijaviti i prebivalište i platiti prirez? 18% u zagrebu

i za kraj mogu poručiti svakom onom podstanaru koji je došao odnekud u moj grad(V.G.) ili u bilo koji drugi neka se vrati kući ako mu je skupo biti podstanar. meni je movi mercedes skup pa ga nemam. dobar mi je i ford.
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2004., 17:20   #92
Re: iznajmljivanje stana

Quote:
Bepa Joseph kaže:
Za koliko mislite da se može iznajmiti garsonjera u centru grada (Ribnjak), nalazi se u dvorišnoj zgradi, prizemlje novouređena (tek se uređuje, nova kupaonica, nove pločice u kuhinji i sl.).
Mi smo mislili 1500 kn, što mislite, da li je to previše, premalo.....
A ja mislila da je u Puli podstanarstvo skupo

Da se nalaziš ne znam di, za garsonijeru ne bih dala iznad 1000kn pa da se nalazi odmah preko puta ekonomskog faksa. Šta je previše - previše je.

Sagledaj to objektivnije - bi li ti dao 1500kn za tu tvoju garsonijeru da si podstanar? Tako ćeš najlakše dobiti odgovor.
__________________
x
Elektra is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2004., 17:58   #93
Re: Re: iznajmljivanje stana

Quote:
Elektra kaže:
A ja mislila da je u Puli podstanarstvo skupo
Naravno da je u Zagrebu puno skuplje nego drugdje u Hrvatskoj.
To ti je svuda tako u svijetu da je u najvecim gradovima najskuplje. I razlike su redovito ogromne.

Stoga je posteno i da su u Zagrebu place u prosjeku vece nego drugdje u Hrvatskoj.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2004., 11:18   #94
Pitanje malo pravdašima ovdje. Kolika bi bila realna cijena najma stana po vama?
Npr. ja iznajmljujem stan. 38 m2, jednoipolsoban, širi centar (kod Britanca), suh i sunčan, centralno, plin, telefon, kablovska, namješten 5 god starim namještajem, kreveti 1 god. stari.
Svi troškovi održavanja su naravno moji.
Nedavno sam promijenila podstanare. Nakon godinu dana je stan trebalo kompletno nanovo pomaljati jer je izgledao kao štala, čak je i plafon bio zmazan i to od čađi u stanu gdje nemaš što i gdje ložit. Parketi su zaliveni nečim što je otopilo lak. Vešmašina stara 1 god je crkla, Gorenje – probušena kada, uništen programator i drugo. WC školjku u tih god. dana nisu niti jednom očistili za sobom kao niti bar isplahnuli kadu iz tuširanja/kupanja. Sva vrata na ormarima su potrgana. Na štednjaku svi regulatori za plin/struju su potrgani, potrgan je i limeni poklopac štednjaka. Zavjese su skinuli tako da su se jednostavno na njih objesili, pa su popustile i karniše.
Ovo moje iskustvo nije najgore, još sam dobro prošla kakve stvari se dešavaju drugima.
Ali stvarno mi nije jasno kakva živina treba čovjek biti do ne počisti WC i kak si može guzicu namakat u kadi koja je poslije čišćena prvo sa industrijskim sredstvom za otapanje masnoće pa onda solnom kiselinom. Kako se kvalitetna vešmašina može skršit nakon 1 god? Kako se može strgat poklopac štednjaka?
I čiji bi to trebali bit troškovi?
I da stan iznajmljujem za 250 EUR + režije. I ne zalazim podstanarima u stan jer za to nemam vremena a još manje volje jer mi takav vid druženja jednostavno nije potreban.
I mislim da u stanu može živjet više osoba od jedne.
Danas je i moj dnevni boravak veći od 25m2, ali u tom stanu smo živjeli moj muž, dvoje djece i ja jer se drugačije nije moglo.
Zanima me da li ovi/ova što spominju kako i pas ima veći komfor od tih dvadesetak kvadrata garsonijere imaju u svom vlasništvu koje su stekli zaradom (ne poklonjeno ili naslijeđeno od roditelja ili rodbine) kakvu nekretninu koja naravno odgovara veličinom, kvalitetom i komforom njihove visoke kriterije.
Naravno da postoje i nepošteni najmodavci isto kao što postoje i uredni podstanari.
Ne možete strpat sve najmodavce u kategorije nepoštenih a sve podstanare u jadne dobrice.
Ni sve bijelo ili crno, postoji jako puno nijansi sive boje.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2004., 11:39   #95
polly,
pa vise vam se isplati prodati tu garsonjeru

ne znam jeste li imali ugovor, ali ako jeste, mogli se bolje zastititi od takve devastacije kakvu si dozivjela.
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2004., 11:48   #96
ili si mogla uzet polog kad već daješ novouređen i lijepo namješten i održavan stan
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2004., 11:48   #97
Treba mi za stare dane. Mislim djecu stambeno opskrbit a nas dva bumo se vratili u stančić.
A ugovor mogu spustit u onaj gore spomenut WC.
Inače stan je bio iznajmljen bračnom paru. On 40 god purger, ona 30 god Makaranka. Ja naivna mislila da bu sve u redu, pa nisam stan iznajmila Ciganima iz čerge. Bolje bi bilo da jesam.
Valjda bu sad više sreće. Imam mladi bračni par sa malim djetetom.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2004., 12:01   #98
Quote:
brzi kaže:
ili si mogla uzet polog kad već daješ novouređen i lijepo namješten i održavan stan
A koliki bi to morao biti polog da mi svu štetu nadoknadi?
Samo ta vešmašina košta 3.000,00 kn.
Da tu napišem da tražim polog 1.000,00 EUR prvi bi me popljuvao. Jeli tako?
Ma sve to ide u rok živorta. Ja sam svoje prežalila.
Morala sam samo to ovdje spomenut.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2004., 12:05   #99
a pa jebi ga, da si imala polog za dvomjesečnu stanarinu sad bi ti bilo 500 eura lakše....
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2004., 12:07   #100
ili fino uzmi ugovor o najmu i zapisnik o primopredaji nekretnine i utuži podstanare sudu za nadoknadu štete
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:45.