Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.11.2007., 10:16   #81
Quote:
tica091 kaže: Pogledaj post
Ljudi pomažite...Danas sam solemizirao i potpisao glavni ugovor za kupnju moje prve nekretnine (48 m2) u Zagrebu... Stan koji sam kupio bit ce tek useljiv za 5 mjeseci... Ja želim i dalje ostati prijavljen na staroj adresi (Sisak), a ujedno se i želim osloboditi plaćanja poreza... Kako da to napravim i kada bi ja trebao u mom slučaju prijaviti taj porez, u roku od 30 dana od potpisivanja ugovora ili tek tada kada se ja uknjižim u gruntovnici kao vlasnik tog stana. Koji su dokumenti potrebni za prijavu u poreznoj upravi? (Molim Vas sviježije informacije, jer kako vidim kod nas se iz dana u dan mijenja papirologija za svemoguće prijave (ah ta administracija)...
Unaprijed hvala...
Promet nekretnina (tvoju kupnju stana) MORAŠ prijaviti u roku od 30 dana, bez obzira kad ćeš biti upisan da si vlasnik te nekretnine. Mislim da možeš ostati na staroj adresi dok stan ne bude useljiv, pa ćeš na PU izjaviti da ćeš se preseliti kad stan bude useljiv i tada prijaviti boravak. Dokumentacije treba hrpa, imaš sve na webu, ili odi tamo, ponesi ugovor, osobnu, domovnicu i predaš prijavu poreza na promet nekretnina i zahtjev za oslobođenje da budeš u roku, a oni ti daju popis kaj još trebaš donijeti i to doneseš kad prikupiš. Važno je da porez prijaviš u roku od 30 dana. Sve kaj ti fali i kako da riješiš nedoumice, objasnit će ti referent na šalteru.
Dana2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 10:25   #82
evo nedavni kupih neki stari stančić

-kupoprodajni ugovor (moze ovjerena preslika)

- osobna iskaznica ili domovnica (ili-ili) (neki pričaju da trebaš odmah izvadit osobnu,krivo)

- izvod iz matične knjige rođenih (ne stariji od 6 mj)

- prijava novog prebivališta (za ovo ti već treba kopija kupoprodajnog + TABULARNA IZJAVA ako je navedena u ugovoru)

- dokaz bivšeg vlasnika o kupnji stana (stari kupoprodajni ugovor)

- vlasnički list nekretnine od roditelja (da dokažeš di si prije živio)

- obrazac za prijavu poreza

- obrazac za oslobođenje od poreza (imaš pravo na to zbog stana manjeg od
50m2)
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 10:37   #83
čak i ako ne prijaviš kupnju nekretnine u roku 30 dana, neće ti doći policija i uhapsiti te, niti će ti itko skinuti glavu zbog toga. meni nisu.
da bi ostvario pravo na oslobođenje poreza za kupnju prve nekretnine kojom rješavaš stambeno pitanje, moraš se prijaviti na toj adresi (ako je nekretnina useljiva) odn. dati izjavu na PU (to ti je Dana opisala).
Treba ti: obrazac za prijavu poreza, obrazac - zahtjev za oslobođenje od poreza, kupoprodajni ugovor, opis nekretnine (zbog kvadrature), domovnica (kopiraj ju), rodni list ne stariji od 6 mjeseci, potvrda iz katastra (iz općine / mjesta / grada gdje sada živiš) o neposjedovanju nekretnina (u katastru reci da ti je to za oslobođenje od plaćanja poreza, pa ne plaćaš naknadu), ukoliko si oženjen onda treba i vjenčani list, ženin rodni list, potvrda da žena ne posjeduje nekretnine, izjava da će stanovati na toj adresi...
goldilock is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 10:45   #84
Quote:
Mladenac kaže: Pogledaj post
ak naslijedim nekretninu, imam li pravo na oslobađanje od poreza kod kupnje nove.
u slučaju da nekretnina koju si naslijedio ne rješava tvoje stambeno pitanje (tj ako je manja od 50 m2 za samca, 60 m2 za bračni par, 80 m2 za tročlanu obitelj itd.), a prodaš ju i kupiš drugu nekretninu, onda ostvaruješ pravo na oslobođenje plaćanja poreza, i to na 50 m2 za samca, 60 m2 za bračni par, 80 m2 za tročlanu obitelj itd.
goldilock is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 11:32   #85
Quote:
tica091 kaže: Pogledaj post
Ljudi pomažite...Danas sam solemizirao i potpisao glavni ugovor za kupnju moje prve nekretnine (48 m2) u Zagrebu... Stan koji sam kupio bit ce tek useljiv za 5 mjeseci... Ja želim i dalje ostati prijavljen na staroj adresi (Sisak), a ujedno se i želim osloboditi plaćanja poreza... Kako da to napravim i kada bi ja trebao u mom slučaju prijaviti taj porez, u roku od 30 dana od potpisivanja ugovora ili tek tada kada se ja uknjižim u gruntovnici kao vlasnik tog stana. Koji su dokumenti potrebni za prijavu u poreznoj upravi? (Molim Vas sviježije informacije, jer kako vidim kod nas se iz dana u dan mijenja papirologija za svemoguće prijave (ah ta administracija)...
Unaprijed hvala...
uvjet za poreznu olakšicu je prijavljivanje prebivališta na novoj adresi.
__________________
Tko leti vrijedi, tko vrijedi leti, tko ne leti ne vrijedi!
GRUNF
andy_0702 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 11:36   #86
Quote:
bela777 kaže: Pogledaj post
Mislim da nemaš. Jer ako imaš već nešto u vlasništvu, onda imaš stambeno pitanje riješeno. Jedino ako to što si nasljedio nema adekvatne uvjete za život: npr. nema vode, kanalizacije, u derutnom je stanju i tako... tad bi mogao biti oslobođen poreza na prvu kupnju.
ili ako je bilo malo kvadrata
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 11:43   #87
Ajme, što je sve ovdje rečeno! Svih mogućih uputa, koje su samo djelomično točne, a mogu izazvati velike probleme.

Dakle, čim se uzima stan na kredit (s hipotekom na taj isti stan) - sve se mijenja! Prema Zakonu o nekretninama, prijava poreza mora se napraviti u roku od 30 dana od dana sklapanja konačnog ugovora. Da bi se predala prijava poreza, osim svega nabrojanoga potrebno je i prijaviti prebivalište na novoj adresi.

Istovremeno, postupak solemnizacije (upisa hipoteke na novu nekretninu) traži da kupac nekretnine ne smije biti prijavljen na novoj adresi. Zašto? E, ne znam! Samo znam da gruntovnica odbija upis hipoteke na nekretninu na kojoj je prijavljen kupac (na novoj nekretnini).

I tu dolazi do 'kolizije'! Kredit se odobrava u 90% slučajeva u roku većem od 30 dana, tek nakon čega slijedi upis hipoteke u gruntovnicu, a porezna prijava traži (u roku manjem od 30 dana) predaju prijave s prijavom prebivališta.

Tu se koristi 'caka' (ono čega nema u zakonu, niti će netko od djelatnika u poreznoj to reći - osim ako ga se ne pita) - potrebno je zatražiti u poreznoj Izjavu (gotov obrazac) u kojoj je navedeno da ja_____ JMBG_____ izjavljujem da je moja nekretnina neuseljiva (odnosno nije dovršena), te da se ne mogu prijaviti (u MUP-u) na tu adresu, no da ću to učiniti čim to bude moguće. I to sve 'začinjeno' s 'krivičnom i materijalnom odgovornošću'. Takvu izjavu treba ovjeriti kod javnog bilježnika i odnijeti (sa svim ostalim 'kupusom') u poreznu.

Tako se riješe oba problema. Ionako se konačno preuzimanje stana argumentira potpisom Izjave o preuzimanju stana - što investitor izdaje tek kad je kredit isplaćen i svi eventualno ostali iznosi. A to će investitor napraviti tek kad stan bude gotov i useljiv! Koliko sam čuo, i MUP traži tu Izjavu prilikom prijave prebivališta (na novu adresu).

Ja sam tako i napravio. Uselio u (novi stan) u srpnju, predao prijavu poreza s tom Izjavom (o neuseljivosti), isplatio ga krajem kolovoza, tek krajem rujna dobio Izjavu o preuzimanju nekretnine, a da se još uopće nisam prijavio (prebivalište) u MUP-u.

U Zakonu o prebivalištu nigdje eksplicitno ne stoji kako će se definirati koja je stvarna adresa na kojoj netko živi... Navodi se samo da postoje okolnosti prema kojima se to može utvrditi. E sad, da li sam kupio stan, a nisam imao novaca da ga bar malo opremim i tako smjestim 'my ass' u taj stan - to mi nitko ne može dokazati. U međuvremenu se mogu riješiti svi ostali problemi s priglupim rokovima koji nisu usklađeni.

I još nešto, ne dobiva se porezna olakšica za 'prvu' nekretninu, već za nekretninu kojom se riješava stambeno pitanje! Može se imati puno nekretnina, no ne te veličine kao nekretnina kojom se riješava stambeno pitanje. Evo linka za kupnju stare nekretnine, i linka za kupovinu nove. I objašnjenje što je nekretnina kojom se riješava stambeno pitanje.

Post je malo podugačak, ali mislim da je bilo potrebno za uspješno rješavanje ovog 'veselog' dijela kupovine.
shunkyman is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2007., 21:30   #88
Puno hvala na svim informacijama...nadam se da će mi pomoći jer sljedeći tjedan krećem u poreznu...
Javim se ako trebam pomoć
tica091 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 18:31   #89
Pitanje.
kupujem prvi stan.Kvadrature 56,88 kvadrata.
ako sam oslobođen plačanja poreza prilikom kupnje prve nekretnine površine do 50 kvadrata plaćam li samo porez za ovih extra 6,88 kvadrata ili mi lupe porez na cijeli stan?
josip1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 18:36   #90
samo na ovih 6,88
__________________
Mene, ako se sete za dan bezbednosti, sete se, ako se ne sete, nikom ništa.
emerald is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 23:00   #91
I to ako se istovremeno nema nekretnina u posjedu znatne vrijednosti - odnosno one koja bi zadovoljavala životne potrebe. Životne potrebe određuje broj kvadrata u odnosu na broj prijavljenih članova domaćinstva. Ima i ostalihhttp://ccenterclient.pu.mfin.hr/ uvjeta koji moraju biti zadovoljeni!
shunkyman is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 11:03   #92
povrat poreza na prvu nekretninu

Dragi i ja smo kupili stan pola-pola.Mi smo ga renovirali ..... za nešto imamo račune za nešto nemamo.... Ja sam sad saznala da ako imaš račun za npr. elektro - materijal a nemaš račun za izvođenje tih radova ti neće to priznati.Pa jeli to moguće??? To znači ako sam znaš napraviti te radove svejedno moraš naći neki obrt jer ti oni mogu izdati račun za to????
Zna li neko na koji način ja sad mogu dobiti račun da bismo ostvarili povrat poreza???
I što ako je recimo na jednom računu stvar za koju imamo pravo na povrat.... recimo plinski bojler ( za to imamo račun izvođača) a na istom tom računu su i neke cijevi za vodovodne inst. za koje nemamo račun izvođača pa kao neće proći????
ivana_5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 11:21   #93
Tocno, ako nemas racun izvodjaca, nece ti priznati olaksicu. zasto? Vjerojatno zato da se na neki nacin drzava 'osigura' da je taj materijal stvarno bio iskoristen za to sto je, a to je adaptiranje bas vase nekretnine, a s druge strane da natjera(te) majstora da i on plati porez drzavi.

Uvijek ti ostaje APP sistem (ako prodje, prodje). Predas sve sto imas (do 12000 kn) pa cekas rjesenje.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 13:19   #94
e a jel se ispalti ono da ja nađem nekoga da mi napiše fakturu pa ja njemu platim samo porez a ja svoj dobijem natrag jer imam račun?????
sorry ak je glupo pitanje ali se ne kužim pa ak prodje prodje heheh
ivana_5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 14:58   #95
Mislim da ti na istom računu mora biti izvođenje radova i materijal. Dakle izvođač radova, mora biti i dobavljač materijala, tek onda možeš dobiti povrat.
Još jedna od genijalnih ideja naše PU.
Sa izdavanjem fiktivnih računa se nemojte igrati!Ako vas skuže tu ste jako naj.....
mrblond is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 15:06   #96
zašto mora biti na istom računu i roba i radovi.... pa feroterm koji ima za moj pojam najeftiniji plinski bojler ne vrši uslugu i postavljanja tog bojlera?????? Gdje je tu faking logika. Fakat smo gori od bilo koje države na svijetu.Sprdamo se Slovencima a ljepše im je živjeti u njihovoj državi nego nama u našoj.
Kod njih za svu bijelu tehniku energetskog razreda A dobijaš povrat poreza
Katastrofa... porez naplaćuju gdje stignu a kad treba dati........... nemaaaaaaaa
ivana_5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 15:48   #97
Ako ti je na istom racunu, npr. klima i ugradnja, ostvarujes olaksicu na ukupan iznos. Ako pak klimu ili plinski bojler kupis u Ferotermu, a ugradi ti ih Pero Ugradjivac i izda ti racun za ugradnju bojlera, povrat ostvarujes na temelju racuna o ugradnji, znaci samo na iznos usluge od Pere Ugradivaca.
To u neku ruku i ima smisla (iako nije 100%-tna garancija) da se ugradjuje ono sto si kupio, a ne plinski bojler kojeg si uzeo iz starog stana, a ovaj iz Feroterma si prodao susjedu, a ostvario poreznu olaksicu.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 15:54   #98
Quote:
mrblond kaže: Pogledaj post
Mislim da ti na istom računu mora biti izvođenje radova i materijal. Dakle izvođač radova, mora biti i dobavljač materijala, tek onda možeš dobiti povrat.
Još jedna od genijalnih ideja naše PU.
Netocno, vidjeti post iznad za detalje.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 17:09   #99
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Ako ti je na istom racunu, npr. klima i ugradnja, ostvarujes olaksicu na ukupan iznos. Ako pak klimu ili plinski bojler kupis u Ferotermu, a ugradi ti ih Pero Ugradjivac i izda ti racun za ugradnju bojlera, povrat ostvarujes na temelju racuna o ugradnji, znaci samo na iznos usluge od Pere Ugradivaca.
To u neku ruku i ima smisla (iako nije 100%-tna garancija) da se ugradjuje ono sto si kupio, a ne plinski bojler kojeg si uzeo iz starog stana, a ovaj iz Feroterma si prodao susjedu, a ostvario poreznu olaksicu.
ima smisla?

država te, u smislu da se 'osigura', zakinula za tvoje zakonsko pravo ostvarivanja dijela povrata poreza

ima smisla, ali samo za državu. ovakvim dodatnim pravilima i propisima smanje se rashodi za povrat poreza
__________________
don't help them to bury the live
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2008., 17:23   #100
Quote:
zed_alive kaže: Pogledaj post
ima smisla?

država te, u smislu da se 'osigura', zakinula za tvoje zakonsko pravo ostvarivanja dijela povrata poreza

ima smisla, ali samo za državu. ovakvim dodatnim pravilima i propisima smanje se rashodi za povrat poreza
Zakonsko pravo je investicijsko odrzavanje, a ne povrat poreza za kupovinu bijele tehnike ili bilo cega drugoga sto se (potencijalno) nece ugraditi u tvoj stan. Nije idealno, daleko od toga, no imas li bolju ideju sprijecavanja zlouporabe povrata poreza po tom pitanju? Je, glupo je da ti kupis prozore u Alu-PVC d.o.o., a ugradi ti ih Pero, ostvaris pravo na povrat samo na uslugu od Pere, a ako ti ih ugradi Alu-PVC d.o.o, onda na cjelokupan iznos. Ja ne znam kako bi se to rijesilo. Izjava Pere da je ugradio bas prozore od Alu-PVC-a d.o.o.? Gle, svima (ajde, vecini) nam je super kad nam majstor odradi posao na crno i platimo manje. Onda ne zazivamo drzavu u kojoj zivimo. Kad drzava uvede nesto ovog tipa, da, kako ti kazes (i u pravu si) smanji rashode za povrat, onda pljuc, bljak, ne valja, lose, itd. itd.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:26.