Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2017., 10:11   #701
Ili nadjes manju firmu (od daniellia) di radis specijalne strojeve.

I onda si sve u jednom, dobijes osnovni plc projekt pa ga prilagodjavas stroju i glumis sistemstog programera. Pa onda jos neka specijalna namjena, npr NC, to je dosta zanimljivo i zabavno, pogotovo kad nesto krivo isprogramiras pa nesto kvrcne. Onda radis i popravljas HMI cijelo vrijeme usput, slazes slikice, pises alarme, i prevodis sitnice kad vidis da su ovi iz prevoditeljskih ureda kreteni koji ne razumiju tehniku. Cijelo to vrijeme trazis greske u elektrici i mehanici, pa se onda zabavljas s konstrukterima i seres po njima.

I onda na kraju commissioning, i to ovisi samo o tebi kako si skuhas juhu u prethodno navedenim koracima.

I taman vidis sve. I terene i ured i montazu. Imas od svega po malo. I spavas s zenom doma tokom tri cetvrtine projekta, cetvrtinu vremena odmaras od nje.

A ovo za rokove, zar itko stvarno misli da ti eventualni penali nisu vec uracunati u pocetnu cijenu projekta?

I onda za koju godinu odlucis di bi htio biti. Ili nastaviti se ovak zezat sa svime pomalo, ili u razvoj softvera ili hardvera, ili posjecivat prostitutke i cugat po terenima. Ili se zaposlis u odrzavanju kod najdrazeg klijenta.
__________________
Radim da tebi bude bolje..

Zadnje uređivanje Sprudelmeister : 19.04.2017. at 10:32. Reason: Pismenost lvl 9001
Sprudelmeister is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 10:23   #702
Quote:
Sprudelmeister kaže: Pogledaj post
Ili nadjes manju firmu (od daniellia) di radis specijalne strojeve.

I onda si sve u jednom, dobijes osnovni plc projekt pa ga prilagodjavas stroju i glumis sistemstog programera. Pa onda jos neka specijalna namjena, npr NC, to je dosta zanimljivo i zabavno, pogotovo kad nesto krivo isprogramiras pa nesto kvrcne. Onda radis i popravljas HMI cijelo vrijeme usput, slazes slikice, pises alarme, i prevodis sitnice kad vidis da su ovi iz prevoditeljskih ureda kreteni koji ne razumiju tehniku. Cijelo to vrijeme trazis greske u elektrici i mehanici, pa se onda zabavljas s konstrukterima i seres po njima.

I onda na kraju commissioning, i to ovisi samo o tebi kako si skuhas juhu u prethodno navedenim koracima.

I taman vidis sve. I terene i ured i montazu. Imas od svega po malo. I spavas s zenom doma tokom tri cetvrtine projekta, cetvrtinu vremena odmaras od nje i tako.

I onda za koju godinu odlucis di bi htio biti. Ili nastaviti se ovak zezat sa svime pomalo, ili u razvoj softvera ili hardvera, ili posjecivat prostitutke i cugat po terenima.
Ah ljepote precommissioninga.

Za nekoga tko je tek ispao sa faksa, to bi možda bio overkill. Ali svakako zanimljivo iskustvo da se vidi je li za to ili ne. Tko tu pukne, redovito se baci u mehaniku ili elektriku, no nažalost danas to više nije tako jednostavno. Bez znanja i rada sa softverom sve teže je dobiti posao. Moraš znati što više da bi ostao na površini.


Quote:
Sprudelmeister kaže: Pogledaj post
A ovo za rokove, zar itko stvarno misli da ti evenetualni penali nisu vec uracunati u pocetnu cijenu projekta?
Bez brige postoji netko da te redovito podsjeća na rokove. Bilo klijent ili site manager/firma doma. Netko je već tu da ti ga stavlja, nećeš bez toga proći.
automation is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 10:37   #703
Quote:
automation kaže: Pogledaj post
Ah ljepote precommissioninga.

Za nekoga tko je tek ispao sa faksa, to bi možda bio overkill.
Meni je savrseno.

Quote:
automation kaže: Pogledaj post
Bez brige postoji netko da te redovito podsjeća na rokove. Bilo klijent ili site manager/firma doma. Netko je već tu da ti ga stavlja, nećeš bez toga proći.
Pa ak ih pustis da gaze po tebi, sam si si kriv. Kazes da ne ide brze, dajes sve od sebe i odes popit kavu jer su te nazivcirali.
__________________
Radim da tebi bude bolje..
Sprudelmeister is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 12:17   #704
Meni je recimo bas drago sto sam kao klinac prosao kroz trnje i gulio terene po 'pripizdinama' bez telefona i interneta. Tih desetak godina ne bih mijenjao ni za kakav uredski 40 sati tjedno rad.
Volim putovati i privatno a na vecinu tih mjesta ne bih nikad otisao na godisnji npr. S druge strane sam se i profesionalno razvio puno brze jer cesto nisam imao niti jocker zovi niti jocker internet pa se ucilo iz iskustva, pokusaja i promasaja. Naucis i raditi u timu, biti vodja tima, cak i sitea kad zatreba, raditi pod stresom, raditi 'tudje' poslove od procesa do mehanike i elektrike.
Sve je to jedno zivotno iskustvo vise i danas kad sam u poziciji da sam zaposljavam ljude koji rade u mom timu vidim i na njima koliko znaci terensko iskustvo.
Danas recimo nema sanse da odem u neku afriku na 3 mjeseca ni pod razno, iako priznam da se ponekad zazelim terena. Tko zna, mozda jednog dana
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 12:46   #705
Quote:
Peterpunk kaže: Pogledaj post
Danas recimo nema sanse da odem u neku afriku na 3 mjeseca ni pod razno, iako priznam da se ponekad zazelim terena. Tko zna, mozda jednog dana
A cuj svi ti mladi idu u pripizdine za male pare. Pa im vlasnici firmi prodaju pricu kako je 5-6 tisuca kuna mjesecno super lova kao fiksna placa jer se kao na terenu zaradi i vise. Ono tipa pocket money, dnevnice, prekovremeni pa dodjes na 10-12 mjesecno. A ne kazu da se radi u losim uvijetima po 12+ sati dnevno bez slobodnog dana/vikenda. A onda skuzis da u ZG-u mozes raditi od 8-16h kao softweras za 10-12 mjesecno.

No, da fakturiras 1000 EUR-a dnevno * 3 mjeseca to je vec druga prica. Naravno transport, hotel i hrana zapadnog standarda placeni.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 12:50   #706
Quote:
automation kaže: Pogledaj post
Trebao bi naći neku firmu koja bi te bila voljna učiti poslu. Danieli Systec uvijek traži ljude. Ipak, oni će te bacati u vatru. Imati ćeš vatren početak, no opet ako što i zezneš na terenu, nije tolika frka. Neće te napucati van. No tereni će biti dugi, dakle po 3 mj. u komadu od po 1-2 godine dugi projekti što znači rotacije od 90/15 nekad i 90/7 u ovisnosti koliko im treba da ti novu vizu srede. Dakle kući ćeš biti iznimno kratko. Ipak naučiti ćeš posao.
bio sam na razgovoru u Danieliu prosli tjedan pa sad cekam odgovor.
AnteVoziStoju is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 12:57   #707
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
A cuj svi ti mladi idu u pripizdine za male pare. Pa im vlasnici firmi prodaju pricu kako je 5-6 tisuca kuna mjesecno super lova kao fiksna placa jer se kao na terenu zaradi i vise. Ono tipa pocket money, dnevnice, prekovremeni pa dodjes na 10-12 mjesecno. A ne kazu da se radi u losim uvijetima po 12+ sati dnevno bez slobodnog dana/vikenda. A onda skuzis da u ZG-u mozes raditi od 8-16h kao softweras za 10-12 mjesecno.

No, da fakturiras 1000 EUR-a dnevno * 3 mjeseca to je vec druga prica. Naravno transport, hotel i hrana zapadnog standarda placeni.
10-12 mjesecno na terenu nisam imao ni 2005. i to bez dnevnica i za Hr poslodovca. Ne znam tko daje tako male novce danas ali to je pljacka.
Kad sam tek krenuo na terene je bilo oko 100E dan + dnevnica i pocket money koji zavise od drzave. Vec nakon par terena uvjeti su isli na bolje.
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 13:17   #708
Quote:
Peterpunk kaže: Pogledaj post
10-12 mjesecno na terenu nisam imao ni 2005. i to bez dnevnica i za Hr poslodovca. Ne znam tko daje tako male novce danas ali to je pljacka.
Kad sam tek krenuo na terene je bilo oko 100E dan + dnevnica i pocket money koji zavise od drzave. Vec nakon par terena uvjeti su isli na bolje.
To su bila dobra stara vremena. Toga vise nema niti od korova. Danas ti je start €50 dan, plus pocket money koji varira od zemlje do zemlje. I dnevnice jako teško idu gore. No ono što je dobro jest da posla ima. U UK firmama pogotovo. I Belgija ima dosta firmi koje zapošljavaju. Svakako ovo je odlična struka.

No, ono što je OGROMAN minus, ali fakat OGROMAN jest činjenica da su nam škole katastrofa i tu će trebati hitna reforma ako se misli ostati u ovoj struci. Nemalo sam ostao iznenađen kako strani tehničari rasturaju i tehniku u polju i PLC programiranje i to dolaze izvrsno obučeni iz škole. Kod nas i inženjeri stručnih studija sa time imaju problema i to značajnih. To je nedopustivo jer danas naći poslodavca koji će te učiti posao od nule jest, gotovo pa nemoguće.
automation is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 13:38   #709
Quote:
automation kaže: Pogledaj post
To su bila dobra stara vremena. Toga vise nema niti od korova. Danas ti je start €50 dan, plus pocket money koji varira od zemlje do zemlje. I dnevnice jako teško idu gore. No ono što je dobro jest da posla ima. U UK firmama pogotovo. I Belgija ima dosta firmi koje zapošljavaju. Svakako ovo je odlična struka.
Lose, jako lose. U tom slucaju bi vec na prvom terenu presao u neku od stranih firmi. Znas da te placaju manje nego svoje domace ljude ali barem nije 50E dnevno ili neke slicne mizerije. Kasnije se lako popnes po ljestvici.
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 14:56   #710
Quote:
automation kaže: Pogledaj post
To su bila dobra stara vremena. Toga vise nema niti od korova. Danas ti je start €50 dan, plus pocket money koji varira od zemlje do zemlje. I dnevnice jako teško idu gore. No ono što je dobro jest da posla ima. U UK firmama pogotovo. I Belgija ima dosta firmi koje zapošljavaju. Svakako ovo je odlična struka.
Ne znam al UK firme se bas i ne trude ponudit work vizu za Belgiju treba francuski njemacki nizozemski, sta ne...
AnteVoziStoju is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 15:12   #711
Quote:
AnteVoziStoju kaže: Pogledaj post
bio sam na razgovoru u Danieliu prosli tjedan pa sad cekam odgovor.
Sretno ti bilo. Pazi sto potpisujes ako su i dalje robovlasnicki ugovori kao prije ali lova je bila losa. Doduse sada je to Danieli a ne Systec; no svejedno mi smo zanimljivi talijanima jer smo jeftiniji. Odnosno zelimo raditi za manje para.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 15:13   #712
Quote:
automation kaže: Pogledaj post
No, ono što je OGROMAN minus, ali fakat OGROMAN jest činjenica da su nam škole katastrofa i tu će trebati hitna reforma ako se misli ostati u ovoj struci. Nemalo sam ostao iznenađen kako strani tehničari rasturaju i tehniku u polju i PLC programiranje i to dolaze izvrsno obučeni iz škole. Kod nas i inženjeri stručnih studija sa time imaju problema i to značajnih. To je nedopustivo jer danas naći poslodavca koji će te učiti posao od nule jest, gotovo pa nemoguće.
Ili bus lotal i spajal luster kleme po ormarima ili bus programirao - tako je kod nas. A na fieldu se ocekuje i da lotas/spajas a i da programiras. A ne da imas inzinjera i tehnicara. Vani su ipak R&D inzinjeri u firmi a na teren saljes tehnicara koji radi rukama a i zna nesto izprogramirati.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 15:54   #713
Quote:
Peterpunk kaže: Pogledaj post
Lose, jako lose. U tom slucaju bi vec na prvom terenu presao u neku od stranih firmi. Znas da te placaju manje nego svoje domace ljude ali barem nije 50E dnevno ili neke slicne mizerije. Kasnije se lako popnes po ljestvici.
Tako im ljudi i rade. Zato uvijek traže nove ljude.

Quote:
AnteVoziStoju kaže: Pogledaj post
Ne znam al UK firme se bas i ne trude ponudit work vizu za Belgiju treba francuski njemacki nizozemski, sta ne...
Potraži malo ovdje.

https://www.totaljobs.com/

Nije baš da se ne trude ponuditi radne vize. Svi žele jeftiniju radnu snagu, a da im je bliže.

S druge strane... Napravi dobar LinkedIn profil. I kontaktiraj recruitere direktno. Mani se slanja životopisa na mailove. To ti malo tko čita. Direktno recruitere kontaktiraj i širi mrežu poznanstava. Inače za Belgiju može biti uvjet francuski ili nizozemski ali i ne mora jer u ovoj struci ako se radi o terenskom radu po svijetu, engleski je glavni jezik. Ako naučiš francuski ili njemački to ti je as na desetku. Znanje stranog jezika ti znači i više nego znanje struke. Zvuči čudno? Ali tako je. Srećom pa ima tih besplatnih servisa tipa duolinga i sličnih gdje si možeš izgraditi neke osnove.

Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Sretno ti bilo. Pazi sto potpisujes ako su i dalje robovlasnicki ugovori kao prije ali lova je bila losa. Doduse sada je to Danieli a ne Systec; no svejedno mi smo zanimljivi talijanima jer smo jeftiniji. Odnosno zelimo raditi za manje para.
Nema više tih ugovora na 5 godina. Raditi za Talijane je nužno zlo ali posao je posao. Mi nismo nacija koja si može priuštiti previše biranja. To se može tek nakon puno iskustva.
automation is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 17:39   #714
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Ili bus lotal i spajal luster kleme po ormarima ili bus programirao - tako je kod nas. A na fieldu se ocekuje i da lotas/spajas a i da programiras. A ne da imas inzinjera i tehnicara. Vani su ipak R&D inzinjeri u firmi a na teren saljes tehnicara koji radi rukama a i zna nesto izprogramirati.
Često se radi oboje. Servisni inženjeri su u potražnji. Dakle ljudi koji će ići na terene i imaju multidisciplinarna znanja. Tj. ljudi koji razumiju softver i imaju dovoljno jaka znanja u programiranju da mogu samostalno izmijeniti ono što nije ispravno. Opet moraju biti dobri i u elektrici kad nešto ode da su sposobni to i izmijeniti/popraviti. Sve ovisi od firme do firme ali uglavnom što više znanja imaš to bolje.
automation is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 23:06   #715
Quote:
automation kaže: Pogledaj post
TNapravi dobar LinkedIn profil.
moze neki savjet?
AnteVoziStoju is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 08:35   #716
Quote:
automation kaže: Pogledaj post
Često se radi oboje. Servisni inženjeri su u potražnji. Dakle ljudi koji će ići na terene i imaju multidisciplinarna znanja. Tj. ljudi koji razumiju softver i imaju dovoljno jaka znanja u programiranju da mogu samostalno izmijeniti ono što nije ispravno. Opet moraju biti dobri i u elektrici kad nešto ode da su sposobni to i izmijeniti/popraviti. Sve ovisi od firme do firme ali uglavnom što više znanja imaš to bolje.
To sve stoji ako si vec terenac sa godinama ili bar par godina iskustva pa si naucio vec ono sto ti fali.

No, netko tko zavrsi FER ili automatiku na FSB-u je ucio to sto je ucio i zna rjesavati probleme sa inzinjerske strane ali lemilicu ili cvikcange je vidio samo na fotografijama dok derivacije napravi zatvorenih ociju. Isto tako netko tko zavrsi srednju za elektro tehnicara zna super sa lemilicom i cvikcangama ali derivacije su mu nesto sto oni sa faksa uce. I prije ce inzinjer nauciti lemiti nego tehnicar nauciti derivacije.

I sada neki mlad inzinjer koji je zavrsio 2015/2016 i nema prakticnog
iskustva ili mlad tehnicar - da firme bi htjele kompletnu osobu sa iskustvom, po mogucnosti da je jos relativno mlada pa time i spremnija ici na terene a i manje kosta. Samo nije da ti takvi stoje na cesti da ih ti uzmes, nego obicno nakon skolovanja takve napravis unutar firme preko mentorstva i ucenja iz prakse (on the job training) a to kosta vremena i novaca i zato u svim tehnickim bransama stalno vicu da im fale ljudi, a nitko ne zeli stvoriti te ljude. Kao sto je bio slucaj desetljecima prije (70te, 80te, 90te).
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 18:32   #717
jel imao netko skype razgovor za posao? javio mi se neki lik pa me interesira sta bi me mogao pitati...
AnteVoziStoju is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 18:52   #718
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
To sve stoji ako si vec terenac sa godinama ili bar par godina iskustva pa si naucio vec ono sto ti fali.

No, netko tko zavrsi FER ili automatiku na FSB-u je ucio to sto je ucio i zna rjesavati probleme sa inzinjerske strane ali lemilicu ili cvikcange je vidio samo na fotografijama dok derivacije napravi zatvorenih ociju. Isto tako netko tko zavrsi srednju za elektro tehnicara zna super sa lemilicom i cvikcangama ali derivacije su mu nesto sto oni sa faksa uce. I prije ce inzinjer nauciti lemiti nego tehnicar nauciti derivacije.

I sada neki mlad inzinjer koji je zavrsio 2015/2016 i nema prakticnog
iskustva ili mlad tehnicar - da firme bi htjele kompletnu osobu sa iskustvom, po mogucnosti da je jos relativno mlada pa time i spremnija ici na terene a i manje kosta. Samo nije da ti takvi stoje na cesti da ih ti uzmes, nego obicno nakon skolovanja takve napravis unutar firme preko mentorstva i ucenja iz prakse (on the job training) a to kosta vremena i novaca i zato u svim tehnickim bransama stalno vicu da im fale ljudi, a nitko ne zeli stvoriti te ljude. Kao sto je bio slucaj desetljecima prije (70te, 80te, 90te).
Eh iznenadio bi se koliko je zapravo malo onih iz srednjih škola koji znaju svoju struku. Većina se provuče da ne takne alat. Tako nešto u Njemačkoj nije moguće. I ono što je zapravo najšokantnije jest kako se to olako shvaća. Zbog lošeg obrazovanja se čami na birou. Mi si to više ne možemo priuštiti jer nemamo domaćih firmi koje mogu obučavati naše radnike. One firme koje imamo, rade za strance i njima trebaju iskusni ljudi jer stranac neće trpjeti tuđe greške koje koštaju. Svi gube.

Niti fakulteti nisu ništa bolji. I FER-ovci kod stranaca razvlače kablove. Bome i u Danieliju samo tako. Nije niti u nekim drugim firmama ništa bolje. Ako je netko izvrstan programer taj i može dobiti uredski posao ali takvi su uvijek manjina. Znam ih par i nitko nije baš zadovoljan jer ih Talijani guze uzduž i poprijeko.
automation is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 18:58   #719
Quote:
AnteVoziStoju kaže: Pogledaj post
moze neki savjet?
Javi se u neku firmu i odradi neki volonterski projekt pa ga stavi u CV. Ne znam odakle si ali ZG ima puno automatičarskih firmi.
automation is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2017., 13:34   #720
Danieli Systec

Bok svima

Zanima me kakve su najnovije informacije (pošto sam pročitao svakve unazad koju godinu) o radu u Danieli-u.

Konkretno,početnik,strojar,bakalar iliti inž.

Jel zapošljavaju još početnike,kakvi su uvjeti radi,koliko ima godišnje terena i koja je shema plaće i porezi oko iste.

Znam onu shemu da minimalac ide u Hrvatskoj,pa dnevnice+ pocket money....iznosi neznam više koji su.
mgrci43 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:11.