Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2003., 20:34   #21
Taormina

Taormina je vjerojatno najpoznatije turisticko mjesto na Siciliji, a nalazi se jako blizu Catanije. Kao takva, nije bas tipicna za Siciliju, u smislu da je prilicno skupa i vrlo europeizirana ~ meaning, covjek nema bas osjecaj da je na Siciliji, jer je sve prepuno turista, tipiziranih kafica i slasticarnica i cjelokupne turisticke infrastrukture, ali svejedno, Taormina je cool.

Arhitekturom je Taormina tipican mediteranski gradic. Stvarno je slatka i zgodjusna, a ono sto je izdvaja od drugih slicnih gradica je par stvari:
1. ima prekrasan amfiteatar koji je na brdu i s kojega se pruza pogled na cijeli grad i na zaljev. U tom amfiteatru, kao i u onom u Segesti, se stalno odrzavaju predstave, koncerti i slicno, tako da je super naletit kad je neki event;
2. gradic je na brdu, a plaza osjetno nize, tako da se iz grada do plaze ide nekakvom uspinjacom, koja je totalno smijesna i bas je super. Naravno, moze se i pjesice, ali jako je dugacko, strmo i serpentinasto, a kad je vani vruce, stvarno je tlaka pjesaciti ;
3. ima jednu od rijetkih ne-pjescanih plaza na Siciliji. Plaza nije dugacka kao ostale, nego se sastoji od brojnih uvalica prekrivenih sitnim sljunkom. Osim toga, plaza je odlicno opremljena kaficima u kojima se moze popiti divna kava, kapucino ili nesto hladno, kako kome pase.

Taorminu je vrijedno posjetiti, ali jedan dan u njoj bit ce vam sasvim dosta. Ako planirate ljetovati u njoj, pripremite se na prilicne izdatke. Stvarno je skupa.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 20:40   #22
Messina

Messina je prvi sicilijanski grad koji cete vidjeti ako dolazite vlakom. Ako dolazite avionom, sletjet cete ili u Cataniju ili u Palermo i zaista nema prevelikog razloga da idete u Messinu.

To je jedan ruznjikav, prilicno nezanimljiv i prljav lucki grad. Buduci da se nalazi preko puta Calabrije, koja je vrlo siromasna regija, mnogi stanovnici Calabrije odlaze brodom u Messinu u shopping, na izlaske, koncerte, u kafice i sl. Zato cete u centru grada naravno naci brojne trgovine, ali njih cete naci svugdje. Ako vam je do shoppinga, svakako je bolja Catania ili Palermo.

Messina u biti ima sve sto i drugi sicilijanski gradovi (crkve, par atraktivnih palaca, kafice, klubove, shopping pjesacku zonu i sl.), ali meni je ostala u sjecanju kao bas bezvezan grad. Tako da ne bih preporucila neko posebno provodjenje vremenea u njoj.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 20:49   #23
mafija

He, he. Mafija.

Kad sam isla na Siciliju, da mi je svatko tko me pitao je l' se bojim mafije dao samo jedan euro, bila bih bogata zena. Barem bih tih par tjedana imala kaj trosit na pive i mogla bih piti na tudji racun.

Dakle, da rijesimo sve nedoumice ~ kao turist ne morate se ni najmanje bojat mafije.

Kako stvari funkcioniraju? Mafija zivi od reketarenja. Koga reketare? Pa prvenstveno one kojima biznis ide dobro ~ kafice, trgovine, klubove, i slicne. Njima ide dobro ako ima dovoljno turista koji trose. Ako se turisti ne osjecaju sigurno, nece dolaziti na Siciliju. Ako ne dolaze na Siciliju, nema tko trositi. Ako nitko ne trosi, mafija nema koga reketariti. Dakle ~ mafija se sama brine da je turistima dobro, ugodno i da nikome ne padne dlaka s glave.

Na primjer, u Palermu (to sam vec spomenula) otkad padne mrak pa do duboko u noc u uskim vijugavim ulicicama u sredistu grada sjede muskarci svih zivotnih dobi i starije zene. Svaki kvart navodno ima svog mafijaskog capu, koji je nesto kao lokalni sef i koji je osobno odgovoran za dogadjaje u tom kvartu (tako su nam barem objasnili nasi frendovi Sicilijanci kod kojih smo bile). Ako nocu setate sami i izgubite se, takav stariji gospon (u starim zmazanim hlacama i potkosulji) ce odrediti nekog mladjeg decka da vas isprati iz kvarta i da vas u jednom komadu i sigurno otprati do mjesta na koje zelite doci. To mi se dogodilo nekoliko puta. Naime, on se zeli osigurati da sasvim sigurno dodjete na svoje odrediste, tj. da vas ne napadne neki 'neovisni' lopov, jer bi vi za to mogli okriviti mafiju, otici sa Sicilije, prosiriti glas da je to nesigurno odrediste za godisnji odmor, itd, a to je posljednje sto oni zele.

Mafijaskih obracuna u javnosti, kao onih u filmovima, vec odavno nema ~ barem ne za vrijeme sezone. Dakle, ako se bojite da ce vas pogodit zalutali metak, nema frke.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2003., 15:47   #24
BRAVO

Odlican putopis! Svaka cast!

Pa ti bi mogla pisati knjige!
trpimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2003., 12:42   #25
Re: BRAVO

Quote:
trpimir kaže:
Odlican putopis! Svaka cast!

Pa ti bi mogla pisati knjige!



I, ono sto sam cuvala kao posljednje je unutrasnjost otoka. To je nesto sto se jednostavno mora vidjeti.

Dakle, ako imate volje i vremena, nemojte cijeli godisnji provesti na plazama, nego izdvojite koji dan da obidjete i otok. Najbolji nacin za to je (no ne i najprakticniji, nego najautenticniji i svakako najjeftiniji) putovanje normalnim linijskim busevima koji povezuju razna, za nas anonimna, sicilijska mjesta i gradice.

Dakle, ako i kad se odlucite za tu avanturu, dobro provjerite raspored voznje lokalnih autobusa. Buduci da gotovo sve na Siciliji kasni, vjerojatno ce kasniti i busevi, ali nemojte se pouzdati na to. Za vecinu mjesta busevi voze jednom u tri-cetiri sata, tako da ako fulate bus u 14h kojim se, npr. iz sredista otoka vracate u svoje ljetovaliste, vjerojatno cete morati cekati do pred vecer na iduci.

Busevi su, otprilike, kao iz filma 'Ko to tamo peva'. Stari, trosni, prljavi... Ali dozivljaj je dozivljaj.

U sredistu Sicilije krajolik se mijenja, tako da covjek uopce nema osjecaj da se nalazi na istom onom otoku na cijim obalama rastu palme i svo ono prekrasno, sareno cvijece. Priroda je skrta, kamenita, puna makije, ceste su uske i vijugave (to su ceste kojima vozi lokalni bus, kako bi uspio doci do svakog sela. Inace je cijela 'siromasna' Sicilija ispresijecana auto-putom i svaka dva iole vaznija grada su spojena odlicnim cestama, onakvima kakve mi tek planiramo), ima puno serptentina. Sa sobom trebate uzeti vodu, sendvice, svakako vlazne maramice (jer se moze dogoditi da su sjedala od skaja koji je neopisivo zmazan, a ako imate kratke hlace, moze vam se jednostavno gaditi da sjednete na to), suncane naocale i, ako vam je zlo u voznji, obavezno popijte tabletu prije ulaska u bus.

Vozaci su obicno jako simpa, ali izgledaju kao tipicni mafioze (onako kako ih mi zamisljamo). Ono, inkarnacija Kuma i njegovih fakera: crna kosa prosarana sijedima, briljantinom zalizana prema natrag, prave ili lazne Ray Ban naocale, cackalica koju zvacu u uglu usana i opasan pogled. Zapravo su jako dragi i simpaticni, ako ih nesto pitate.

Ono sto me je u sredistu otoka fasciniralo jest otkrice mjesta koje se zove Corleone. Da, tocno kao obitelj iz 'Kuma'. Taj se gradic jos naziva i 'grad stotinu crkava', jer su brojni mafijasi koji su potekli otamo, kako bi iskupili svoje grijehe, dali sagraditi crkvu, ili barem kapelicu. Tako da kad setate Corleoneom, svaka druga, treca gradjevina na koju naidjete, bit ce crkva (velicine su od XXS do XXL ). Inace je to obicna selendra i nije pretjerano vrijedna posjete, ali stvarno je fora setati gradicem koji se zove Corleone.


Evo, mislim da je to to. Moram iskreno priznati da mi je pisanje ovog 'putopisa' po Siciliji bilo malo autisticno iskustvo: imala sam osjecaj da pricam sama sa sobom. Ono, vidim da je bilo uzasno puno citanja, ali nemam neki feedback pa se stvarno pitam jesam ja neki teski egzibicionist.

Nis, bilo bi mi drago da se na mene nadovezu i drugi koji su bili na Siciliji. I bilo bi mi jos draze da sam nekoga od vas nagovorila da posjeti Siciliju.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2003., 16:57   #26
Re: Re: BRAVO

Quote:
Princeza kaže:
Ono, vidim da je bilo uzasno puno citanja, ali nemam neki feedback pa se stvarno pitam jesam ja neki teski egzibicionist.
Dakako da jesi, ali takve volimo.

Quote:
I bilo bi mi jos draze da sam nekoga od vas nagovorila da posjeti Siciliju.
Recimo da se otok popeo na mojoj rang-listi iducih izleta...
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2003., 01:57   #27
Pa nećemo valjda pustiti da ovaj topic padne u zaborav...
Tila is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2003., 22:29   #28
Thumbs up

Po prvi put chitam i odusevljena sam, bacila si me na Siciliju u roku 5 minuta. Super napisano!
LaPerla is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2004., 01:25   #29
i meni se dopalo! samo reci koji bi bio tvoj izbor. sicilija, cipar, grcka? joj mene sve to zanima...
Iva is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2004., 20:40   #30
hmm..planiram vec neko vrijeme zapalit tamo..

ima neki dobar hostel u Palermu i Cataniji? d aja to rezerviram par mjeseci unaprijed fino...sta je sigurno, sigurno je.
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2004., 20:46   #31
Sa velikim sa užitkom čitala tvoj opis Sicilije ! Još iz doba studija mi je bio san posjetiti ju, ali se zbog raznoraznih okolnosti to nikada nije realiziralo. Sada sam se opet zapalila. Ti bi zbilja trebala pisati putopise jer imaš savršen osjećaj kako kroz riječ pretočiti boje, mirise, okuse, ...
Bila boja is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2004., 21:42   #32
meni je ove godine vec 3 puta propao plan za siciliju

sto je najgore, onaj put koji sam najduze mogla ostati sam mogla ici a nisam
__________________
I don't want to set the world on fire
I just want to start a flame in your heart
Ava Adore is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2004., 22:46   #33
Upravo sam se vratio sa putovanja na kojem sam posjetio i Siciliju.
To mi je uvijek bila želja, a pogotovo nakon što sam pročitao Princezine doživljaje.
Prije Palerma smo bili u Napulju i tamo san vidija nešto što me šokiralo i ostavilo takav dojam na mene da mislin da ga nikad neću zaboravit. Toliko smeća po ulici, takav kaos, toliko narkomana, beskućnika, sirotinje... Ima san osjećaj da san u nekom predgrađu Rio de Janeira, tako san zamišlja favele.
Proveli smo cili dan u šetnji gradon, pojeli najbolju pizzu u mom životu i uživali u kaosu. Taj dan je Napoli igrao neku utakmicu pa je grad bija u jos večem ludilu nego šta ga inaće živi. Par skutera u koloni nas je skoro zgazilo na nogostupu. Šteta što nismo uspili otići na utakmicu. Vlak je išao za Palermo malo poslije utakmice, nebi stigli.
Po pričama sam mislio da nas u Palermu ćeka pakao kad je ovako bilo u Napulja, kad u Palermu skoro pa Beć. Uredne ulice, puno policije mirno... Možda se nešto prominilo otkad je Princeza bila ali sad nema puno smeća. Možda nije idealno čisto, ali negdi na razini rima, ništa prljavije.
U Cefaluu mi je bilo odlično. Mislili smo da će more bit hladno pa nismo ponili kupaće iz Palerma. To nam je najveća greška. More je bilo bar 23-24. Teško je bilo ići 60-ak kilometara nazad.
Bar smo se okupali posli u Ateni, Glyfada... ali to je druga priča.
Inaće... ako van je do žena ne idite na Siciliju i u Grčku. Cure ne interesiraju stranci. Cak mi nije jasno kako se ljudi u Grčkoj reproduciraju. Nisan primjetija ni navještaj flerta na ulici. Ja san mislija da su Grkinje temperamentne....
*Vixo* is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 12:46   #34
Sicilijski je sigurno dijalekt, ne jezik, posto se ne pise i se upotrebljava u jednostavnim i ogranicenim kontekstima... pretvaranje sicijliskog dijalekta u jezik ce ovisiti samo o sicilijancima...
Michele San Pietro is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2005., 14:40   #35
Princeza hvala ti na prekrasnom opisu Sicilije.


Da li je netko bio skoro? kako najpovoljnije i najbezbolnije(avion) doci do tamo?
franka72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2006., 15:11   #36
..i mene zanima kako najpovoljnije doci do sicilije..recimo catanije, avionom naravno...vlakom mi malo dugo.
znam da ima par talijanskih avio kompanija koje lete iz venezije ili trsta za manju lovu ali sve ide preko neta i to mi ne znam nekako nesigurno zvuci..radije bi ja kartu u ruku :-)
inace bas sam se vratila iz Portugala, Lisabona...iznenadilo me kako je jedan glavni grad tako zmazan i dosta smrdljiv, ali evo citala sam Princezin susret sa hrpama smeća u Palermu vecim od nje..tako da...hm :-) to bas nisam u lsabonu vidjela...ali sve u svemu, ljudi moji imamo divnu zemlju...Zagreb je Beč naspram Lisabona po cistoci... ipak ljudi su ljubazni i spremni pomoci tako da se nekako sve izbalansira....
i mislim da cu se vratiti opet tamo
__________________
Optimism's my best defense...
baby jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2006., 15:57   #37
hej!

bila sam na siciliji u 4.mjesecu i iako sam citavsi tude putopise bila pripremljena na hrpe smeca u palermu, ostala sam ugodno iznenadena- tih hrpa vise nema. prljavija je bila catanija u nekim svojim dijelovima ali palermo..ma mislim, nije da je najcisci grad koji sam vidjela ali nije ni kako je bilo prije koju godinu.
i slazem se da je to jedan diiivan otok. meni je zao sto nisam imala love, ni strpljanja cekat da ih skupim , za posjet eolskim otocima
a etna...etnu jednostavno treba dozivjet.
__________________
oh lord, make me pure...
but not yet ;)
HeLga von Strumph is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2006., 08:54   #38
kako avionom najjednostavnije doći do sicilije s obzirom da direktne linije iz zagreba nema?
frenchkiss is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2006., 18:15   #39
Iz Pise je sada jeftini let za Trapani, koji se nalazi zapadno od Palerma. Mozda je najbolje napraviti Zagreb-Firenze autobusom (ima jedna voznja tjedno s Eurolines-om) pa onda Pisa-Trapani (od Firenzi do Pise su samo 50 km.).
Michele San Pietro is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2006., 21:43   #40
Pozdrav svima!
Posve slucajno naletjela sam na ovu temu i odmah se zagrijala. Na sam spomen imena Sicilija u meni se bude intenzivna sjecanja na neponovljive dozivljaje s tog otoka. Svima koji planiraju putovanje, odmah cu predloziti na koji nacin mogu relativno povoljno otputovati na taj prekrasan otok. Isla sam tamo dva puta i svaki put na isti nacin: vlakom do Monfalconea (malo iza Trsta), potom lokalnim autobusom do aerodroma Ronchi dei Legionari, te letom Alitalie (preko Rima) do Catanie. Povratna avio-karta TRST-CATANIA-TRST je kostala oko 190 eura. Kako sam dosla do te karte? Moj tadasnji prijatelj Sicilijanac (glavni razlog zbog kojeg sam isla na put) rezervirao je kartu na moje ime u tur. agenciji u Catanii, platio je i poslao mi podatke o uplati. Kada sam dosla na aerodrom Ronchi, prijavila sam se, zatrazila avio-kartu i dobila ju bez problema. Novce za kartu sam mu poslala preko jedne od kompanija za brz transfer novaca. Eto, moja je prednost bila u tome sto sam imala nekog u Italiji tko ce mi napraviti uslugu i kupiti avio-kartu za tuzemni let. Inace, svaka druga solucija, tj. kupnja avio-karte u Hrvatskoj, bi me puno vise kostala.
Sada je moguce nabaviti avio-kartu preko web stranice aerodroma, no ne znam kakve su cijene. Valja probati.
Ciao!
__________________
Andautonia
andautonia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:42.