Natrag   Forum.hr > Razno > Baš razno

Baš razno Teme za koje još nije otvoren specijalizirani podforum.
Podforumi: Kolekcionarstvo, Quizorama.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2014., 19:21   #41
Quote:
miroslav kadlec kaže: Pogledaj post
Na mom je s vremenom došlo do trošenja poklopca baterija. Šesto otvaranje i zatvaranje je jednostavno oslabilo plastiku. Ima i malo napuknuće na mjestu gdje kabel iz sonde ulazi u kućište detektora, ali to nema nikakav utjecaj na rad.
Moj je star sigurno dosta više od 2 godine. Tako da smatram da kupovina polovnog koji je star 2 godine ne bi trebala donijeti neke kvarove i probleme.

Moj Bounty Hunter prikazuje na ekranu brojeve po kojima se ja ravnam i procjenjujem što je pod zemljom. Dakle, radim na tom modu. Ima on i mod u kojem je zvuk konstantno traje, ali se mijenja visina i glasnoća pa se na tom principu radi procjena metala. Ali taj mod mi je brže trošio baterije. Rješenje problema je da se radi sa slušalicama. Ali takav rad mi ne daje užitak boravka u prirodi pa ga ne preferiram.

Info o podvodnom podraži na specijalnim forumima (u tražilicu unesi vumi detektor forum)...
Trazio sam na tom vumiju i na jednom drugom ali nisam nasao neke relevantne informacije, a ucinilo mi se da ovdje ima ljudi koji se razumiju... Datumi postova nisu bas recentni, primjetio sam da nema spomena Minelab Excalibur II a taj primjecujem da cesto neki koriste na youtube. Mozda je to sve samo reklama za doticni uredjaj, a da je npr u stvarnosti ovaj linkani Bounty Hunter s tom preinakom bolji? Zato sam tebe pitao za misljenje i kakva su tvoja iskustva...
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 08:03   #42
I ja bi se bavio tim hobijem, sismis kaze da se raspitao i da se smije koristiti ali i ja bi se volio raspitati, samo ne znam koga pitati, možda policiju ili otići u muzej ????? što vi mislite ???? zapeo mi je za oko fisher f2 ili tesoro silver u max što mislite ???
cestar222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 08:13   #43
evo jedan video kako stranci po hrvatskim plažama traže https://www.youtube.com/watch?v=703mkv-LwXU
cestar222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 10:35   #44
Najčešća greška kod ovog hobija (a mislim da to vrijedi u nekoj mjeri i za sve hobije) je da se ljudi koji tek ulaze u ovo na samom početku opskrbe svim i svačim, a onda nakon par mjeseci skuže da im životni ritam i ne ostavlja baš vremena, energije ili novca za posvetiti se koliko su mislili da će se posvetiti.
Zato ti je moj prijedlog da za početak kupiš neki rabljeni jednostavniji za par stotina eura, a da uštedu usmjeriš u gorivo. Nakon par mjeseci skužit ćeš je li uopće imaš vremena za detektiranje. Ako skužiš da imaš lako ćeš za isti novac taj detektor prodati nekom (evo možeš i ovdje nekom forumašu) a kupiti sebi neki novi napucani.
Najgore bi ti bilo sav novac potrošiti na detektor, pa ga držati u ormaru da skuplja prašinu zato što nemaš vremena ili novca. Imaj na umu da se ovo ovdje radi po principu da se ustaneš ujutro u 7h, naliješ 200 kuna goriva, voziš se u jednom smjeru sat-dva, onda pješačiš sat vremena do lokacije koja ti je zanimljiva. Kopaš par sati, jedeš, odmaraš, uživaš... i prije mraka se uputiš prema autu. Vratiš se kući navečer.
Znači, trebao ti je čitav dan vremena (subota), 200 kuna goriva, 50-100 kuna za hranu, piće...
I sutra u nedjelju opet tako.
miroslav kadlec is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 12:31   #45
par stotina eura nije malo moj maximum je do 2000 kn, pošto cijela Hrvatska je bogata, ali kako sam rekao mene ne zanimaju arheološka nalazišta, nego javne površine npr. neka šuma koja nije označena kao arheološko nalazište, ne očekujem da ću naći neko bogatstvo nego više iz hobija, šetati po šumi, cijela dalmacija, lika, istra, slavonija sve je to bogato i sve ima svoju povijest, ne treba meni 200 kn goriva kad je povijest od mene 10 - 20 km, ali pošto smo zemlja apsuda, htio bi se kod neke institucije o tome raspitati, jeli netko od vas imao problema zbog ovog hobija, jeli ga uhvatila policija ? šišmiš kaze da se smije kopati po javnim površinama mene zanima koga bi mogao pitati da mi da takav odgovor mislim na neku instituciju..........................npr. ako je neko selo poznato i zna se arheološki lokalitet mogu li ja tražiti u tom selu na sasvim drugom mjestu koje nije označeno kao arheo lokalitet ?

Čuo sam raznih mišljenja pa nisam niti sam siguran neki smiju neki ne, jedni su osnovali udrugu ljubnitelji starina banovac i legalno traže, dok druge se privodi sad kome da se obratim ???
cestar222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 12:58   #46
Raspitaj se u nekom areheološkom društvu da dobiješ iskaznicu. Plaćaš im godišnju članarinu...

Uvijek je poželjno tražiti na mjestu i u vrijeme kad te nitko ne vidi. Bez obzira kako je zakonom regulirano (mada nisam naišao na jednoznačno mišljenje), dolazak bilo koga samo će ti pokvariti užitak. Bio to vlasnik zemljišta, šumar, policajac, prolaznik, supruga... tko god da ti dođe, uprskat će ti sve.
Zato sam ti rekao da ti je bolje otići dalje od civilizacije.
miroslav kadlec is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 14:30   #47
ima stranica hrv arheo društva, vidit ću kod njih. jesi li ti član ?
cestar222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 14:51   #48
Quote:
miroslav kadlec kaže: Pogledaj post
Najčešća greška kod ovog hobija (a mislim da to vrijedi u nekoj mjeri i za sve hobije) je da se ljudi koji tek ulaze u ovo na samom početku opskrbe svim i svačim, a onda nakon par mjeseci skuže da im životni ritam i ne ostavlja baš vremena, energije ili novca za posvetiti se koliko su mislili da će se posvetiti.
Zato ti je moj prijedlog da za početak kupiš neki rabljeni jednostavniji za par stotina eura, a da uštedu usmjeriš u gorivo. Nakon par mjeseci skužit ćeš je li uopće imaš vremena za detektiranje. Ako skužiš da imaš lako ćeš za isti novac taj detektor prodati nekom (evo možeš i ovdje nekom forumašu) a kupiti sebi neki novi napucani.
Najgore bi ti bilo sav novac potrošiti na detektor, pa ga držati u ormaru da skuplja prašinu zato što nemaš vremena ili novca. Imaj na umu da se ovo ovdje radi po principu da se ustaneš ujutro u 7h, naliješ 200 kuna goriva, voziš se u jednom smjeru sat-dva, onda pješačiš sat vremena do lokacije koja ti je zanimljiva. Kopaš par sati, jedeš, odmaraš, uživaš... i prije mraka se uputiš prema autu. Vratiš se kući navečer.
Znači, trebao ti je čitav dan vremena (subota), 200 kuna goriva, 50-100 kuna za hranu, piće...
I sutra u nedjelju opet tako.
Je, prije dost godina smo tako radili, najstrucniji u povijesti/arheologiji je pretrazivao stare spise i anticipirao na kojim mjestima bi koje sitnice trebale biti, vrsni planinar i elektronicar organizirao detektore, nacin pretrage i voznju, uglavno smo najcesce bili trojica. Nekako se pokazalo utroje da lakse ide s dva detektora, dok dvojica cesljaju treci kopa/odmara/razmislja. Nakon nekog vremena ljudi se pozenise i djecu dobise pa im je to zamijenilo hobije i uzelo slobodno vrijeme. Ja jos ko momak zivim pa si mogu nes vremena prek ljeta posvetit zabavi cesljanja dok ronimo okolo...

Bez metal detektora smo izronili dost glinene kulture na lokacijama koje nisu nigdje upisane, bilo je tu metoda obzervacije, anticipacije i jos kojecega. Nalazi su razni, vecinom iz kamenog doba i iz neolita na mjestima gdje se obala Jadrana nalazila prije globalnog zatopljenja i dizanja razine mora. To je sve plitko, uglavnom do kojih cetrdesetak metara dubine pa je pristupacno i bez tehnickog ronjenja. Metalni djelovi su uglavnom ispod sloja pijeska/mulja/prasine i ta pokrivenost bi znala ocuvati predmet. Na primjer, strojnice iz drugog svjetskog rata su nekad losije ocuvane od fibula starih par tisuca godina. Ali bez metal detektora je tesko te manje predmete skuziti ispod dna di treba kopati.

Svaka ti cast na dobrom savjetu, tako sam nekako i ja razmisljao uzet neki bolji a rabljeni detektor, jer necu stici previse vremena provoditi na ronjenju/kopanju. Vidjeh Excalibur II na youtube kako radi, na netu ga cijene oko 1000€ s dostavom pa gledam jel ima nekih rabljenih do kojih upola cijene, do 500€ ili tako nes. Dakle, pozeljna je naprava koja registrira razlike u metalu (bakar/bronca, zeljezo/celik, zlato/srebro/plemenito) jer smo se nakopali toga s detektorima bez te razlike. Nije se pokazalo stimulirajuce kad se zbog jakog signala ponadas dobrom otkricu a onda skuzis da to nije to. A razliku oo rabljenog do novog mislim pojesti i popiti s ekipom ili ljudima dobre volje koji pruze koristan zavjet ili ugodno drustvo.

Imas li ideju kakav bi mi metal detektor mogao najvise odgovarati za takve potrebe..?
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 23:28   #49
Imam još jedno pitanje, pošto su nažalost svuda mine oko nas, naravno da treba izvjegavati povijesne lokalitete i minirana područja, ali uvijek me strah da kakva budala nije gdje postavila minu, postoje karte koje prikazuju minska sumnjiva područja a možda je netko postavio na drugom mjestu koje nije označeno, zbog toga bi voli znati kako kopati ima li netko kakav savijet, te mine me odvraćaju od kupnje detektora, npr u jednom selu ima mina što lako znači da ima i u drugom dovoljna je jedna da je netko postavi što iz straha, što zbog zaštite a što iz zlobe, zamisli dauzmeš lopatu i počmeš kopati a dolje minica, stoga me zanima kako sam već rekao kako kopati ????
cestar222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 01:47   #50
Quote:
cestar222 kaže: Pogledaj post
Imam još jedno pitanje, pošto su nažalost svuda mine oko nas, naravno da treba izvjegavati povijesne lokalitete i minirana područja, ali uvijek me strah da kakva budala nije gdje postavila minu, postoje karte koje prikazuju minska sumnjiva područja a možda je netko postavio na drugom mjestu koje nije označeno, zbog toga bi voli znati kako kopati ima li netko kakav savijet, te mine me odvraćaju od kupnje detektora, npr u jednom selu ima mina što lako znači da ima i u drugom dovoljna je jedna da je netko postavi što iz straha, što zbog zaštite a što iz zlobe, zamisli dauzmeš lopatu i počmeš kopati a dolje minica, stoga me zanima kako sam već rekao kako kopati ????
Ako osoba zeli uci u traganje za povijesnim izvorima s zeljom rjesavanja osobnih strahova ja bih preporucio radije strucnu osobu, bilo u vidu doktora/lijecnika ili profesionalonog inzinjera/minera. S strahom od eksplozivnog stradavanja bilo bi bolje prvo proci tecaj razminiravanja prije nego osoba krene u terenska istrazivanja. Savjetujem drugo misljenje jer moj stav je iz perspektive budale koja zna postaviti minu, razminirati ili eventualno promjeniti lokaciju mine naustrb onih koje su minu postavili.

Nemoj brinuti za mine koje se mogu detektirati metal detektorom, zabrini se kad naidjes na 'pastetu' koja je plasticna. Neces je registrirati niti cuti. Jes da mozda nece svijet izgledati isto nakon toga ali nema veze, ide dalje.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 07:27   #51
Hvala na savijetu što se tiče paštete, baš sam mislio da je plastična imam neku dobru intuiciju, dalmacija, lika pogotovo, slavonija sve je puno mina, znam neke kad idu u lov po lici pa dođeš u jedno selo i onda ovdje ima mina, ondje nema, ide se tu, ide se tamo, tako da to je dosta opasno, bio bi gušt tražiti npr u istri i zagorju tamo nema mina, ovo sve je sjebano, nisam znao da se moze polagati taj tečaj za mungosa ali eto budem vidio i to, samo ako se to da legalizirati i da je dobiti te iskaznice pa da možeš uz stručne ljude ići i učiti od njih na terernu....nemam nikakvu namjeru bilo što ako nađem zadržati za sebe, nego onaj osjećaj naći nešto staro iz doba rimljana pa čak i turaka mora biti gušt samo to primiti u ruku a onda neka ide u muzej, neka vide drugi što sam našao
cestar222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 08:54   #52
nije zabranjeno traženje i kopanje,no sve pripada državi,a na privatnom zemljištu bi trebao imati dopuštenje vlasnika,a i tu sve u zemlji ide državi
garakelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 09:02   #53
Ja nisam član arheološkog društva, ali sam nosio sa sobom iskaznicu koju sam sam napravio a izgleda kao stvarna. Računam, neće netko provjeravati je li stvarna.
miroslav kadlec is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 11:41   #54
Neka ide sve državi, meni samo da je naći pa da im imam što dati, kud bi ja sa tim, skrivao to ijeli život i strepio ili još gore prodavao na crnom tržištu.......nema, ništa protiv da ide državi, samo da postoji kakvo osposobljavanje kao npr. za lovca lijepo položiš ispit odna malo stažiraš i učiš to bi bilo idealno....a oni dobiju besplatnu radnu snagu.i tako su svi na dobitku jedino ako bi pronašao neki zlazni lančić i tako nakit koji nema povijesno značenje na nekoj plaži ili parku, e to bi išlo meni kao što traže po plažama, jel pošteno
cestar222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 13:40   #55
Quote:
cestar222 kaže: Pogledaj post
Hvala na savijetu što se tiče paštete, baš sam mislio da je plastična imam neku dobru intuiciju, dalmacija, lika pogotovo, slavonija sve je puno mina, znam neke kad idu u lov po lici pa dođeš u jedno selo i onda ovdje ima mina, ondje nema, ide se tu, ide se tamo, tako da to je dosta opasno, bio bi gušt tražiti npr u istri i zagorju tamo nema mina, ovo sve je sjebano, nisam znao da se moze polagati taj tečaj za mungosa ali eto budem vidio i to, samo ako se to da legalizirati i da je dobiti te iskaznice pa da možeš uz stručne ljude ići i učiti od njih na terernu....nemam nikakvu namjeru bilo što ako nađem zadržati za sebe, nego onaj osjećaj naći nešto staro iz doba rimljana pa čak i turaka mora biti gušt samo to primiti u ruku a onda neka ide u muzej, neka vide drugi što sam našao
Pa i nije tecaj, to je dio obrazovanja koji se nekad zvao vojska, zivotna skola koja je znala decke pretvorit u muskarce.

Quote:
cestar222 kaže: Pogledaj post
Neka ide sve državi, meni samo da je naći pa da im imam što dati, kud bi ja sa tim, skrivao to ijeli život i strepio ili još gore prodavao na crnom tržištu.......nema, ništa protiv da ide državi, samo da postoji kakvo osposobljavanje kao npr. za lovca lijepo položiš ispit odna malo stažiraš i učiš to bi bilo idealno....a oni dobiju besplatnu radnu snagu.i tako su svi na dobitku jedino ako bi pronašao neki zlazni lančić i tako nakit koji nema povijesno značenje na nekoj plaži ili parku, e to bi išlo meni kao što traže po plažama, jel pošteno
S ovim zeljama ti bi mogao biti idealan kandidat za se prijavit u Hrvatsku vojsku, smjer inzinjerije. Nis te ne kosta pitati, mozda se nekako moze spojiti takva zelja s koristi da bude dobro tebi i vojsci. Sve sto nadjes mozes uvijek donirati muzejima koji te mogu spojiti s profesorima da ti objasne koji nalaz je iz kojeg doba. Ljudi se nekad zanose s pricama o skrivenom blagu ali u 99% slucajeva radi se o neplemenitim metalima, od cavala i zica do cekica i obruca. I hrpa bakrenih novcica dok su srebro i zlato rijetki.

Quote:
miroslav kadlec kaže: Pogledaj post
Ja nisam član arheološkog društva, ali sam nosio sa sobom iskaznicu koju sam sam napravio a izgleda kao stvarna. Računam, neće netko provjeravati je li stvarna.
A kakve bi to zakonske ovlasti mogla imati arheoloska drustva u odnosu na gradjane koji jednostavno poznaju zakone?

I ako moze tvoje cijenjeno misljenje o Excalibur II te odgovor koliko bi to moglo odgovarati mojoj namjeni?
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 16:24   #56
Naravno da nema blaga da je naci stariju konjsku potkovu meni bi to puno znacilo.
cestar222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2014., 05:28   #57
interesira me dali netko ima iskustva sa detektorom Klarstein
Picard_047 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2014., 10:48   #58
Nema arheološka iskaznica zakonsku vrijednost. Ali na terenu se susrećeš s upitima od šumara, lovaca, stočara, svašta oni znaju upitati. Tad je dobro imati tu iskaznicu, jer se oni onda ušute i odu. Inače gubiš sat vremena s tim slučajevima koji zaključe da ti tražiš kovčeg s blagom pa bi da ih počastiš jer si na zemlji koju oni svojataju.

Nisam nikad radio s modelom Excalibur, pa nemam izravno iskustvo na osnovu kojeg mogu napisati nešto pouzdano.
miroslav kadlec is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2014., 20:03   #59
Quote:
miroslav kadlec kaže: Pogledaj post
Nema arheološka iskaznica zakonsku vrijednost. Ali na terenu se susrećeš s upitima od šumara, lovaca, stočara, svašta oni znaju upitati. Tad je dobro imati tu iskaznicu, jer se oni onda ušute i odu. Inače gubiš sat vremena s tim slučajevima koji zaključe da ti tražiš kovčeg s blagom pa bi da ih počastiš jer si na zemlji koju oni svojataju.

Nisam nikad radio s modelom Excalibur, pa nemam izravno iskustvo na osnovu kojeg mogu napisati nešto pouzdano.
A znas li mozda nekoga tko ima iskustva s podvodnim detektorima metala za ronjenje, ne nuzno Excalibur..? Dakle neki metal detektor koji moze dobro prepoznati razlike metala i da moze radit na dubini.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2014., 09:52   #60
Znam da podvodni detektori postoje, ali stvarno ne znam nekog da to koristi.
Na našem jeziku, najbolji ti je onaj Vumi forum za detektore. Ali sumnjam da ćeš i tamo naći info o podvodnim detektorima s obzirom da su članovi uglavnom iz Srbije.
Morat ćeš na neki strani forum.
miroslav kadlec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:34.