Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Pogledaj rezultate ankete: Dopustate li svojoj djeci da budu ljevoruka?
Da, vec je ljevak 62 74.70%
Da, ali je desnjak 18 21.69%
I kisobran ce nositi desnom 3 3.61%
Isprva nismo 0 0%
Glasovatelji: 83. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2013., 21:49   #21
Mala je dešnjakinja, ali dosta dugo nismo mogli odraditi hoće li biti ljevak ili dešnjak. Cuclala je lijevi palac, u početku dosta hvatala lijevom rukom, jela s lijevom i desnom. Kad je dohvatila škare i olovku ispostavilo se da će biti dešnjak, to nije ni pokušala raditi lijevom.

Tak da je sad dešnjak, ne bi se bunili da je ljevak i ispravljali je.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 00:27   #22
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Ti se tome stvarno cudis ili samo tako izrazavas svoje zgrazanje takvim kretenizmima u danasnje doba?
Ja se iskreno čudim. Zadnji put sam čula za forsiranje korištenja desne ruke kad sam čitala Ptice umiru pjevajući ili tako nešto, u osnovnoj školi.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 07:26   #23
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Ja se iskreno čudim. Zadnji put sam čula za forsiranje korištenja desne ruke kad sam čitala Ptice umiru pjevajući ili tako nešto, u osnovnoj školi.
Pa evo, onda stvarno ne znam... Ja se zapravo s tim nisam ni susrela, niti o tome razmisljala dok moja klinka nije pocela sve vise koristiti lijevu ruku i dok nije postalo jasno da je ljevoruka. Ali od tada sam dovoljno puta cula komentare i misljenja o tome da me niti cudi, niti sam pomisljala da je to neuobicajen (ma koliko glup i primitivan) stav.

Ali ja zivim u vukojebini u kojoj sam cula mnoga misljenja i stavove iz kamenog doba. Tako da je mozda to...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 08:09   #24
Pa nisam ni ja baš odrasla u centru Berlina, najbolja prijateljica u osnovnoj je bila ljevakinja, zbilja se ne sjećam da je itko ikad to uopće komentirao.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 10:28   #25
Niti kužim anketu, niti temu u 2013. Mojoj prababi su branili pisati lijevom rukom i to je valjda zadnja vijest koju sam čula o toj temi.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 20:27   #26
anketa je valjana jer vjerovali ili ne, još uvijek i dan danas ima ljudi koji tjeraju djecu da pišu sa desnom rukom... i ne samo to, prije godinu dana sam se šetala Jarunom sa suprugom i ispred mene je hodala mlada gospođa sa djetetom i mužem te su vodili raspravu o ljevacima... htjela ne htjela, čula sam sve od riječi do riječi kao i njen zaključak da su ljevaci blago retardirani
došlo mi je da je doslovce primim za rukav i objasnim joj da je ona blago retardirana...
btw, ja sam ljevak, 84' godište, sjećam se da je me majka pokušavala nagovarati da koristim desnu dok joj doktorica nije rekla da me pusti na miru i da ću pisati kojom god budem htjela
dantea84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 21:33   #27
Ja sam dešnjakinja, no nikad neću zaboravit kad je u osnovnoj školi, u prvom razredu učitelj starog kova tjerao dvoje ljevaka u mom razredu da pišu desnom i pričao da je ljevorukost bolest. Te mi scene i danas, nakon x godina ne izlaze iz glave. Ponašao se prema njima ko da nisu normalni jer pišu lijevom rukom...

Nešto prestrašno...
Sunshine19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2013., 09:11   #28
ne da su im branili, nego bi im čak i vezali lijevu ruku da se njome ne koriste. Fakinkatastrofa.
Dvije sestre su mi lijevakinje i bože mili nikad nisu imale problema s profesorima, ovo što čitam mi je horor
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2013., 09:44   #29
meh, to je vjerojatno ovisilo od skole do skole, od ucitelja do ucitelja..
i u mojoj generaciji ima ljudi koje su forsirali da koriste desnu ruku, no ima i onih koje nisu.
moj caca je morao pisati desnom rukom, i dan danas pise desnom rukom iako je ljevak i sve ostalo radi lijevom rukom. al ono, skolovao se sezdesetih u malom slavonskom gradicu, uopce me ne cudi da su ga sili na desnu ruku.
i da, rukopis mu je bozemesacuvaj. bio bi citljiviji da pise lijevom nogom
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2013., 21:20   #30
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Roditelji, biste li dopustili djeci da pisu ljevom rukom? Biste li djecu ucili da je jedino ispravno pisati desnom rukom?
moja djeca će pisati onom rukom u koju uzmu olovku, bila to lijeva ili desna.
Quote:
Ljevorukost je nasljedna. Ako ti je ujak ljevoruk, velika sansa je da ce tvoje dijete biti ljevoruko.
ok, nasljedno je, ali otkud ovo o ujaku, koji bi to tip nasljeđivanja bio?
Quote:
Djeca ostaju ljevoruka tijekom cijelog zivota, ako ih se nauci pisati desnom, ljevom ce kuhati, prati, drzati kisobrane, a desnom pisati.
tu bi bolje bilo reći da će ta djeca biti naučeni ambideksteri, tj da će se podjednako dobro služiti objema rukama.
Quote:
Ako ste se susreli s osobom koja tjera svoju djecu da pisu desnom, iako su ljevaci, jeste li ih upitali za razloge? Znate li zasto to cine?
pretpostavljam da to čine zato jer misle da će im biti lakše kao dešnjacima u svijetu koji je prilagođen dešnjacima, a ima i onih raznoraznih već spomenutih zatucanih mišljenja s kojima se ne bih dalje bavila.
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Posto je imala problem prihvatiti da sam ja mater i da ja ne dozvoljavam da se dijete prisiljava na koristenje desne ruke, konsenzus je postignut kad sam joj objasnila da cu ja njoj slomiti desnu ruku ne bude li sjahala s djeteta.

konsenzus
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2013., 13:14   #31
Quote:
ok, nasljedno je, ali otkud ovo o ujaku, koji bi to tip nasljeđivanja bio?
To je samo primjer.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 00:34   #32
ja sam ljevoruka,ali se sjećam da je deda mene i sestru blizanku pokušavao natjerati da koristimo desnu,što je sa sestrom i uspjelo,ali meni je realno to prestrašno.
uopće ne mogu razumijeti zašto se to nekoć smatralo tako strašnim?? i ne,ne primjećujem da sam mentalno zaostala zato što pišem lijevom,osim što nekada masniju kemijsku malo razmuljam
u svakom slučaju to svome djetetu nikada ne bih priuštila,što se mene tiče neka piše i lijevom nogom,samo neka piše i bude pametna
__________________
Not all those who wander are lost...
MetallicAngel is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2013., 02:12   #33
ja sam dešnjak, ali bacam loptu lijevom, lopatu držim lijevom i sl.
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2013., 07:19   #34
ja sam ljevoruka... i istina silili me da pišem desnom...i propisala sam desnom ali rukopis mi katastrofa... u svemu ostalom sam ljevak
moja mlađa primjećujem da sve radi lijevom ali tako je mala da to ništa još ne znači.
starija je dešnjak
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 11:08   #35
Iskreno me začudila ova tema u ovo doba. U školu sam kretala sedamdesetih i ne sjećam se da je itko u školi ikoga tjerao da piše desnom ako je ljevoruk. Sin mi je ljevoruk i jedino na što su se osvrtali glede toga u školi je da se takvu djecu stavi lijevo sjediti u klupu ako sjede s dešnjakom da si ne smetaju dok pišu.
Zadnja osoba od koje sam vidjela zgražanje glede toga je muževa danas 93 godišnja baka. Mislila sam da je to davno prošlo
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 13:47   #36
ja ljevoruka (imala najljepši rukopis u razredu ), moj tata a i nona isto ljevoruki
mala je još premala da bi još znala šta je povukla mada je sve igračke prebacivala u lijevu da bi mahala s njima štoliveć - ne sisa prst pa ni po tom ne mogu zaključit - jedini problem u svijetu desnorukih su mi škare (nemrem objasnit zašto) i ono za gulit krumpire al definitivno ne smatram da je ljevorukost nešto šta bi se trebalo ispravljat za lakše prilagođavanje

al neugodnosti s ljudima kojima je ljevorukost oblik "retardacije" sam doživjela od profesora na fakultetu prije koju godinu - koji je dao nižu ocjenu zbog ljevorukosti - odnosno njegovim riječima - ispit bi sigurno bio bolje napisan da je osoba pisala PRAVOM rukom
__________________
Better to save the mystery Than surrender to the secret
Azzul S'phyre is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 14:30   #37
Trebala si otici nekome se zaliti. Po mogucnosti onome tko bi ga pritisnuo da ti da zasluzenu ocjenu.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 08:07   #38
Sviđa mi se tema i dat ću svoj mali doprinos.

Dakle, ljevorukost je urođena upravo zato jer je tim osobama desna strana mozga dominantna. Dominantnost ne možemo "popraviti" ni promijeniti, zamijeniti... MEĐUTIM, svijet JESTE prilagođen dešnjacima, tako da bih poticala djecu koja bi eventualno bila ljevaci da se koriste objema rukama, ali bih pustila da pišu lijevom rukom. Korištenje obje ruke je poticajno za mozak, posebno za mozak u razvoju, stvaraju se nove sinapse u mozgu, te se na taj način ako smijem reći, razvija i inteligencija, spretnost, motorika itd. (inteligenciju spominjem jer je jedna od teorija inteligencije vezana za broj sinapsi u mozgu, ali vjerojatno to nije apsolutna istina).

U svakom slučaju, ne bih nikada dopustila da dijete primijeti da se oko toga stvara neka fama, rasprava i sl. jer jednostavno ne bih htjela vršiti pritisak na dijete zbog bezvezarija kao što je ta kojom će rukom pisati.
anjabooklover is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 08:33   #39
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Jos nedavno, uciteljice su silile djecu da pisu desnom rukom. To su nedavno ukinuli, ali ne moze se sprijeciti da roditelji sile djecu da pisu samo desnom rukom, i ni jednom drugom.
Roditelji, biste li dopustili djeci da pisu ljevom rukom? Biste li djecu ucili da je jedino ispravno pisati desnom rukom?
Ja sam krenula u školu početkom osamdesetih i niko me nije silio da pišem desnom rukom. Pisati sam naučila ranije, tačnije, kada mi je bilo četiri godine. Roditelji su me odveli kod pedijatrice na konsultacije kada su primijetili da pišem isključivo lijevom rukom (iako sam i ranije sve radila lijevom) i doktorica je kazala da me ne tjeraju da pišem ili bilo šta drugo radim desnom rukom. Niko me nikad nije tjerao ni na što, jedino je mama imala osjećaj da ću odsjeći sebi prste kada režem kruh.

Mnogo toga nije prilagođeno ljevacima, ali nikad se nisam osjećala diskriminiranom zbog toga, već sam se prilagodila "svijetu dešnjaka". Neke stvari radim isključivo desnom rukom, jer sam se morala prilagoditi. Slušala sam razne komentare, ljudi se i dan-danas pomalo začude kad primijete da pišem lijevom rukom, držim naopako escajg za jelo i sl. ali mene nikad nije bilo briga za bilo kakve komentare niti se smatram "drugačijom".

Imam rođaka koji je stariji od mene petnaestak godina i njega jesu tjerali da piše desnom rukom, ali to mu je pomoglo, jer je na fakultetu koristio obje ruke za pisanje i crtanje (završioje arhitekturu).

Dijete mi je dešnjak, a ima potpuno isti rukopis kao ja, tako da ni stereotip o tome da ljevaci imaju ružniji rukopis od dešnjaka nije tačan.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 15:23   #40
Quote:
anjabooklover kaže: Pogledaj post
MEĐUTIM, svijet JESTE prilagođen dešnjacima, tako da bih poticala djecu koja bi eventualno bila ljevaci da se koriste objema rukama, ali bih pustila da pišu lijevom rukom. Korištenje obje ruke je poticajno za mozak, posebno za mozak u razvoju, stvaraju se nove sinapse u mozgu, te se na taj način ako smijem reći, razvija i inteligencija, spretnost, motorika itd.
Ako korištenje obiju ruku potiče inteligenciju, zašto bi poticala samo ljevoruko dijete, zašto ne i ono koje piše desnom?

Ja sam ljevak. Mene su tjerali da pišem desnom dosta dugo, ali su valjda shvatili da ništa od toga i odustali. Škare koristim desnom jer mi jednostavno ništa ne režu kad ih koristim lijevom.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:34.