Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2006., 17:04   #1
Njemačko državljanstvo

Pozdrav svima!

Zanima me što je sve potrebno sakupiti od dokumenata za osobu koja je rođena u Njemačkoj prije 33 godine, a živi u HR (roditelji HR državljani - bili na radu u Njemačkoj 70-tih), da bi mogla zatražiti njemačko državljanstvo.

Također me zanimaju i opcije za dvojno državljanstvo (HR/DE), te (ako se ne dobije državljastvo) što sve treba za radnu dozvolu kao HR državljanin.

Gdje se ti papiri šalju? Postoji li neka druga mogućnost (direktno u Njemačkoj), tj. da papiri ne idu preko njemačke ambasade / konzulata u HR, nego negdje tamo direktno.

Puno hvala!
DJ_SOS_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2006., 19:53   #2
Djete stranaca rodjeno u Njemackoj dobiva drzavljanstvo roditelja - ukoliko su oba roditelja stranci, djete nema pravo na Njemacko drzavljanstvo. Pravo na Njemacko drzavljanstvo stice se na razne nacine, recimo sklapanjem braka s Njemackim drzavljanom, ili boravkom u Njemackoj min 8 godina neprekinuto. U slucaju boravka potrebno je pruziti dokaze da se kandidat za drzavljanstvo u stanju brinuti sam za sebe i nece pasti na teret drzave. Po odobrenju zahtjeva za drzavljanstvo isto se ne dodijeljuje odmah (i traje koji mjesec, zivjela Njemacka birokracija) nego tek na osnovu te izvjave da ces biti primljen u Njemacko drzavljanstvo moras traziti ispis iz Hrvatskog drzavljanstva, sto traje oko godinu dana (zivjela Hrvatska birokracija). Po predocenju ispisa iz Hrvatskog drzavljanstva prolazis jos pokoju provjeru u Njemackoj (da slucajno nisi zatrazio socijalnu pomoc u mjedjuvremenu), te se onda dodjeljuje drzavljanstvo. Kao dodatni bonus prvo dobivas neki smjesni zeleni putni list. Dakle, ako sam dobro shvatio tvoju situaciju nemas sanse zatraziti drzavljanstvo, jer po odlasku iz Njemacke vjerojatno nisi zamrznuo trenutni status (sto mozes mislim raditi ako imas neogranicene dozvole), odnosno produzivao to zamrzavanje svake godine.

Sto se tice radne dozvole, moras si prvo naci posao, tada mozes predocenjem ugovora traziti u Njemackoj ambasadi u Zagrebu u Vukovarskoj ulici vizu na temelju vize ces u Njemackoj u lokalnom KVR-u dobiti boravisnu, a u Arbeitsagenturu radnu dozvolu, obicno ogranicenu na neko vrijeme. U IT struci mozes dobiti zelenu kartu za koju je pojednostavljena procedura izdavanja (jer se plase da im nitko normalan za IT doci nece ako ce ga maltertirati kao sto to obicno rade). Najlakse ti je da firma uzme agenciju koja obavi za tebe svu papirologiju, premda nisam siguran da li mozes izbjeci 1-2 odlaska u Njemacku ambasadu u Zagrebu (gdje se prema strankama odnose poprilicno bahato i bezobrazno).

Koji ce ti kurac uopce Njemacka? Odi radije raditi u neku normalnu zemlju: Irsku, Englesku, US, Australiju, Novi Zealand.
Arslan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2006., 20:54   #3
ukratko, šanse za državljanstvo su ti 0%, jedino da se oženis s njemicom.

radna dozvola ti je isto skoro nedostupna, jedino ako si neki stručnjak

a to što si se rodia u Njemačkoj prije 33 godine ti ama baš ništa ne vridi
__________________
Dalmatinska Zagora !
Hrvoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2006., 18:26   #4
S obzirom na to kakve su njemice savjetujem ti da budes strucnjak, hehe
Arslan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2006., 10:05   #5
Hvala puno na odgovorima.

Pozdrav !
DJ_SOS_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2006., 13:18   #6
Evo odgovor na tvoje pitanje.Sanse za dobivanje radne i boravisne dozvole su ti 00 posto,znaci imas iste sanse kao i svaki drugi gradanin HR to sto si roden u DE ti nista ne pomaze(mozda jedino znas jezik to je + za tebe) U DE je 5miliona nezaposlenih,znaci mozes doci u DE ako si neki strucnjak,tada mozes dobiti boravisnu i radnu dozvolu.Ili da dodes raditi sa nekom nasom firmom(kontigent) ali to je na 24mj,izuzetno na36mjako si u firmi u kojoj radis poslovoda.Ili pronades si firmu u DE koja ti dade preporuku pismeno da te treba,tada ides na nasu sluzbu za zaposljavanje i na De konzulat koji ti moze i ne mora odobriti odlazak na rad u DE(mislim da je ograniceno sa god starosti) NAJJEDNOSTAVNIJE JE DA SE OZENIS-ali moras vidjeti da ti buduca ima najveci status stranca u DE (neznam tocno kako se to zove, bitnoje da ima takav status jer ako nema taj status mozes dobiti samo dozvolu boravka po kojoj postoji mogucnos da ti daju papire da ne smijes 5 godina raditi) Ako ti buduca zena ima radnu i boravisnu dozvolu-njoj nije problem to zatraziti na policiji(sa tom mdozvolom moze i obrt otvoriti) kou dobi za nekih 1-2 mjeseca.Posto je dobila status mozes se ozeniti.
maksica6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2006., 15:56   #7
re

Quote:
DJ_SOS_ kaže:
Pozdrav svima!

Zanima me što je sve potrebno sakupiti od dokumenata za osobu koja je rođena u Njemačkoj prije 33 godine, a živi u HR (roditelji HR državljani - bili na radu u Njemačkoj 70-tih), da bi mogla zatražiti njemačko državljanstvo.

Također me zanimaju i opcije za dvojno državljanstvo (HR/DE), te (ako se ne dobije državljastvo) što sve treba za radnu dozvolu kao HR državljanin.

Gdje se ti papiri šalju? Postoji li neka druga mogućnost (direktno u Njemačkoj), tj. da papiri ne idu preko njemačke ambasade / konzulata u HR, nego negdje tamo direktno.

Puno hvala!

nemoze se vise po njemackom zakonu imati i njemacko i neko drugo drzavljanstvo.znaci ili jedno ili drugo
nazovi njemacki konzulat u hr pa pitaj koji je postupak..i uvijek ima sanse za sve
nikiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2006., 12:49   #8
Slučaj koji znam: roditelji HR državljani stalno nastanjeni u DE - dijete rođeno u DE dobiva oba državljanstva.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:04.