Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2011., 23:24   #1
Kako ste odselili od roditelja??

Pozdrav svima!

Student sam i star sam 21 godinu. Živim u Zagrebu, s roditeljima. Mi smo peteročlana obitelj i odlično se slažemo, međutim, u zadnje vrijeme sve češće razmišljam o preseljenju jer, kako vrijeme prolazi, tako mi je sve gluplje biti 100% na teret starcima.

Problem je u tome što ne vidim nikakvu realnu mogućnost za preseljenje. Kupiti stan ili kuću je nemoguće iz moje perspektive (kao i iz perspektive 99% ostalih studenata, vjerujem), kredit ću moć dobit tek za 3-4 godine, najam je skup i nepouzdan (trebao bi mi prilično siguran posao kako bih imao kakve-takve šanse da me usred zime ne istjeraju na ulicu), često se radi i na crno i bez ikakvih pravila i zaštite za podstanare (za razliku od zemalja razvijenog zapada koje to imaju prililčno dobro riješeno).

I tako... Jasno da osamostaljivanje nije bezbolno, ali me zanima ima li tko kakav konstruktivan prijedlog po tom pitanju??

P.S. Ako sam temu pokrenuo na pogrešnom podforumu, ispričavam se - al nije mi ni sad baš jasno gdje bi ovakva tema trebala pripadati.
Mucije Scevola is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2011., 00:29   #2
iznajmi stan , radi preko student servisa tjedno i preko ljeta tako 3-4 godine dok nezavrsis faks i ne zaposlis se onda dignes kredit i kupis stan....
Spir1t is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2011., 01:18   #3
Ostani kod roditelja dok ne nadjes stalan posao. Dotad mozes raditi na crno ili preko student-servisa, pa tim novcem ili platiti nesto rezija ili hrane, i/ili trositi TAJ novac na nekakve svoje potrebe, a ako je financijsko stanje u obitelji OK, stavljaj sve na stednju, bit ce ti puno lakse kasnije kupiti stan.
__________________
But she took me back to her courtyard, where magnolia perfume screams
Behind the gates and the granite, of the planet of New Orleans
Matesonik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2011., 10:15   #4
Ako roditeljima nije potrebna tvoja pomoć u financijskom smislu, ono što zaradiš stavljaj na štednju i neka ti posluži kao polog za stan ili kao rezerva za selidbu. Najgluplje bi bilo otići pa se onda snalaziti ili se vraćati njima kad god zaškripi.

Ili, ako imaju mogućnosti neka ti oni sad kupe stan a ti pomaži u vraćanju kredita.

Za svaku od situacija uzmi u obzir ekonomsku krizu (teže ćeš do posla, pitanje u kojoj valuti štediti, cijene nekretnina etc etc.)
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2011., 22:57   #5
Ako nije nužno gibanje onda prvo završi fax i usputno nešto radi.

Ako je fax perspektivan onda ćeš vjerojatno odmah naći posao pa imaš opcije:
a) podstanar - glupo gledaš kako vlasniku plaćaš preskup najam
b) kupit stan - onda si opterećen cca 20 godina vraćanjem kredita i misliš kako bi bilo uber-gadno da izgubiš posao
c) dobiješ na lotu - kupiš si stan u uživaš -

PS. pod C je najbolja opcija, ali teško ostvariva
__________________
Ogromna kolekcija mudrih misli | Svijet izreka i citata
Nibs is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2011., 23:17   #6
odselila sam s manje od 18 zapravo kao da nikada nisu živjeli sa mnom to su ljudi od karijere i uvijek su takvi bili,a sad im ja kao stalo do dobrog odnosa sa mnom više se i ne čujmo tako često, 1 u mjesecu
__________________
Svi za Vahida, e e Vaha, Vaha, e e Halihodžiću, baš si majstor, dala te Afrika,
Svi za Vahida, e e Vaha, Vaha, e e Halihodžiću, baš si majstor, dala te Afrika.
matija mmmm is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 18:42   #7
Slično nešt je bilo i kod mene, doduše sam ja iselila s 18. Do srednje je sve manje-više bilo ok, al kak su se izdogađale neke stvari, tak smo se sve više udaljavali i srednju sam prošla praktički niti ne pričajući s ikim od ukućana...
Odselila, fkors, zbog faksa, al i da nisam išla na faks, otišla bi prije ili kasnije zbog okoline doma. To te ubije u pojam prije ili kasnije.
__________________
...something wicked this way comes...
Lady_D is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2011., 08:30   #8
i ja sam otisla vise manje zbog obitelji emotivno su me iscrpljivali, jedva sam cekala maknut se
tako da kad sam zavrsila srednju sam rekla ja se selim i odselila se u drugi grad... nije lako,al ono sto sam dobila je puno vaznije... da su prilike bile drugacije, sa nekom normalnom obiteljskom situacijom, vjerujem da bi ostala s njima barem dok ne zavrsim fax(ukoliko se radi o faxu u istom gradu afkors)...
pokretac teme spominje da nije siguran da bi imao za stanarinu? a sto je s ostalim, rezije, hrana, izlasci? ukoliko za nista od navedenog nemas, ostani doma ukoliko je "samo" stanarina problem, mozda da probas s cimerom?
Beck is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2011., 15:32   #9
Pa gle. Ja sam se odselila prije 3 mjeseca, zbog faxa.
Imam dvije cimerice, stanarina mi je skroz okej - 850 kn mjesečno. Ako želiš živjeti sam, možeš uvijek nać neku garsonijeru ili jednosoban stan za pristojne novce, a da sve ima. Ako je doma dobra financijska situacija, onda ti starci uvelike mogu pomoći dok ti ne staneš na noge potpuno, ne zaposliš se i to.
Meni baš financijska situacija ovu godinu i nije najbolja, zbog određenih situacija, ali i dalje imaju za mene i još uvijek nije problem izdvojit za stanarinu i to.
Nisam se htjela odselit zapravo, jer mi je doma situacija odlična, volim svoje starce i brata i super se svi slažemo, al da mislim s njima zauvijek živjet, ne mislim, to prepuštam bratu Malo sam požurila s tom selidbom jel radi faxa, al izvedivo je skroz.
A iznajmljivanje ti sve ovisi o vlasniku, ja sam imala sreće pa mi je vlasnica stvarno predobra žena i maximalno nam pomaže u svemu, neki dan je čak platila popravak cimeričinog laptopa jer se utičnica neš sjebala pa joj je izgorio laptop.
Sve se može, kad se hoće! Ne preporučam ti da već kupuješ stan, za to radije pričekaj kad završiš fax, osiguraš si posao, i to da te prime za stalno, onda razmišljaj o kupnji nečega. Za sad ti preporučam najam, nije tako loše kako si opisao vjeruj mi.
Ili ostani sa starcima još malo, nije da im smetaš.
__________________
.sadašnja minuta bolja je od minute kasnije.
azzra is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2011., 12:48   #10
Evo, ja sam se uspjela od svojih odvojiti zahvaljujući dečku koji ima stalan posao i koji nam je našao stan (za unajmiti). Bila sam poprilično rastrojena u svojoj obitelji i oboje smo zaključili da će nam što dalje biti još gore ako se ne odvojimo, on od svojih i ja od svojih. Zapravo, glupo je odlaziti na stan ako nemaš dobar razlog (ako se svi dobro slažete). Ono što možeš učiniti je naći posao i potpomagati svoju vlastitu obitelj (dok ne nađeš si curu s kojom ćeš htjeti odvojeno započeti život) jer bolje je svojima ulijevati u džep nego nekom strancu. Znam da je neugodno imati preko 20 g i biti kod svojih jer si sa 20 + već odrastao čovjek, ali živimo u državi u kojoj nema neke velike perspektive osim tako - životariti iz dana u dan. Ok, možda zvučim negativno, ali jel imaš još koji razlog otići od svojih osim što im ne želiš biti na teret (a stvarno ni to ne moraš ako se snađeš i odlučiš im pomoći maksimalno)?
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2011., 12:27   #11
Quote:
Lady_D kaže: Pogledaj post
Slično nešt je bilo i kod mene, doduše sam ja iselila s 18. Do srednje je sve manje-više bilo ok, al kak su se izdogađale neke stvari, tak smo se sve više udaljavali i srednju sam prošla praktički niti ne pričajući s ikim od ukućana...
Odselila, fkors, zbog faksa, al i da nisam išla na faks, otišla bi prije ili kasnije zbog okoline doma. To te ubije u pojam prije ili kasnije.
Potpuno shvaćam ovo, al me zanima kako bi se odselila da u igri nije bio faks?
Jer pretpostavljam da te oni sad financiraju, inače bi bilo puno teže raditi i studirati. Ja sa svojim faksom nikako još ne stignem raditi da bi svaki mjesec imala 3000kn za samostalni život (stanarina, režije, hrana i sl.)
__________________
Had my head in the oven so you'd know where I'll be.

the most wonderfully weird moment in the series
*tearsinheaven is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2011., 22:30   #12
Pa nekako nisam ni razmišljala o tome previše. Odselila sam s 18 zbog faksa. Tijekom studiranja sam prošla, čini mi se, 11 stanova. Loša iskustva baš i nisam imala. Naprotiv, upoznala sam ljude koje inače nikad ne bih i osamostalila se. Sad sam u stanu u dečkovom vlasništvu. Vjerujem da je to trajna adresa.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2011., 17:43   #13
Odselila sam se na faks.
Da sam mogla studirati u svome gradu dala bi bubreg.
Super je živjeti studentski, ono, mama i tata financiraju sve i traže za uzvrat samo ocjene.
Ali...
Puno je bolje biti doma. Dođeš slomljen s ispita, netko te čeka, zagrli te, roba ti uvijek miriše na najbolji omekšivač, u frižideru je uvijek hrana, wc papira normalne marke, a ne neki jednoslojni žnj itdd....
Za 100000 sitnica se moraš brinuti kad se odseliš, što naravno niti je loše i niti je preteško, ali onda počneš cijeniti sve što imaš doma.
Mislim da za svaki vikend kući mami kažem 1000x hvala za ovo, ono, opeglanu košulju, toplu juhu itd. Malo sam sentimentalna, jedva čekam doma za Božić, ali mislim da možeš skužiti bit


Ako nije nužno, ne idi. Ako imaš dobre razloge, idi. Nađi posao, radi, uči. Ni prvi ni zadnji koji to može.
Anavi=) is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2011., 21:31   #14
Quote:
*tearsinheaven kaže: Pogledaj post
Potpuno shvaćam ovo, al me zanima kako bi se odselila da u igri nije bio faks?
Jer pretpostavljam da te oni sad financiraju, inače bi bilo puno teže raditi i studirati. Ja sa svojim faksom nikako još ne stignem raditi da bi svaki mjesec imala 3000kn za samostalni život (stanarina, režije, hrana i sl.)
pa ako ne želiš studirati onda se negdje zaposliš taman to bilo čišćenje wc-a jer nečim se čovjek mora baviti
__________________
Svi za Vahida, e e Vaha, Vaha, e e Halihodžiću, baš si majstor, dala te Afrika,
Svi za Vahida, e e Vaha, Vaha, e e Halihodžiću, baš si majstor, dala te Afrika.
matija mmmm is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2011., 18:20   #15
Odeš od kuće u drugi grad studirati. Uredno od roditelja svaki mjesec primaš od 2000 do 5000 kn. (Toliko piše negdje na ovom forumu). Ja u tome ne vidim nikakvu samostalnost.
Braco11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2011., 21:15   #16
Quote:
Braco11 kaže: Pogledaj post
Odeš od kuće u drugi grad studirati. Uredno od roditelja svaki mjesec primaš od 2000 do 5000 kn. (Toliko piše negdje na ovom forumu). Ja u tome ne vidim nikakvu samostalnost.
lol. da sam ja toliko dobivao sad bih imao šest firmi... stvarno ljudi pretjeruju s potrebama i ciframa.....
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 02:59   #17
Tko dobiva 5000 kn da mi je znat? Svaka mu čast ak tolko potroši u mjesec dana.
Ja za sebe imam oko 800, 1200 ode na stanarinu i režije.
__________________
.sadašnja minuta bolja je od minute kasnije.
azzra is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 10:53   #18
Quote:
azzra kaže: Pogledaj post
Tko dobiva 5000 kn da mi je znat? Svaka mu čast ak tolko potroši u mjesec dana.
Ja za sebe imam oko 800, 1200 ode na stanarinu i režije.
pa i nije to teško potrošit. evo meni su stan i režije bili nešto manje od 2000 kn.
a za sebe sam imala još 2 soma. a nisam vodila ne znam kakav život.
Tinkerbell 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 12:20   #19
Dajte, nisu novci tema.
https://www.forum.hr/showthread.php?t=258927
vitamin D is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:17.