Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2003., 09:59   #41
[QUOTE]Ame®icano kaže:
[B]Korak po korak.

Postoji pozitivno i negativno.
Postoji smisao i besmisao.
Postoji istina i laz.
Poztoji dobro i zlo.
Postoji apsolutno dobro i ... ???

Sto sada?

Spominje se zadnja instanca koju citiram Aganora: ja onda ovdje nazivam _BOG_ To je tvoje subjektivno misljenje, sa kojim se ja ne slazem, prije svega sto nema dokaza o njegovom postojanju.
__________________________________________________ __

Vidis koliko je tesko diskutirati s onim ljudima, koji nisu filozofski ili na drugi nacin akademski izobrazeni. Naime, da si malo promislio, onda bi dosao do zakljucka, da je svaki doneseni sud ili misljenje subjektivnog karaktera, neovosno o procentima razlicito donesenih sudova, iz jednostavnog razloga, jer mi smo subjekti koji donosimo te sudove. Bez nas ne postoji nista. Da li ti je to filozofsko misljenje poznato?

__________________________________________________ _
Takodje, tvoja tvrdnja da ne postoji apsolutno zlo negira postojanje i apsolutnog dobra, ukljucujuci i religijska vjerovanja.
__________________________________________________ __

Po misljenju velikih teologa i filozofa, ovo misljenje nije ispravno. A Dualizam nije po logici moguc. Naime, ako bi pored Apsolutnog dobra postojalo i apsolutno zlo, onda bi borba izmedju ova dva apsolutna entiteta po principima polariteta koje poznajemo, morala jednom zavrsiti u korist jednoga od ovih entiteta.
A da je tome tako, jedan primjer iz obicnog svijeta. Naime, ako bi postojao jedan apsolutno agresivan virus, kojega se nicim nebi moglo zaustaviti, onda bi on unistio cijeli zivot u univerzumu, a u konacnici onda i samoga sebe, jer bi si unistio podlogu za zivot.
Zato je princip apsolutnog zla nemoguc, jer bi sve unistilo, a na koncu i sebe!

__________________________________________________ __
Bez postojanja zla nema potrebe ni za postojanjem dobra, tako da tvrdnja da je dobro izvor svega, nema smisla. Da si rekao da su dobro i zlo zajedno izvor svega, onda bi negirao da ono sto ti nazivas _BOG_ postoji kao izvor svega dobrog.
__________________________________________________ _


Da je moja tvrdnja logicna moras ipak priznati. Pogledaj objasnjenje gore!
Medjutim, ako je po definiciji apsolutno Dobro, kao jedini princip u univerzumu, onda je po definiciji koju sam u jednom od mojih postova dao za -Zlo-; kao udaljavanje od dobra. OK? Zlo kao apsolutni princip nije moguce, jer bi sve unistilo, a na koncu i sebe!


__________________________________________________
Ako u tome nalazis svoj smisao, onda ga nazovi svojim i on ne mora obavezno da bude i moj smisao, jer moja istina je jako udaljena od tvoje, s tim, da ni jedna nema dokaza da moze biti apsolutna. Ti za svoju istinu mozes navesti veliki broj "dokaza" koji su vazeci za tvoj nacin vidjenja stvari, ali ne i za moj ili neciji drugi.
__________________________________________________

Ja akceptiram tvoje misljenje! Ali, ako se ti upustis u kritiku mojih postova nesuvislom kritikom, onda je cilj diskusije donositi bolju argumentaciju, a ne pitati koje je misljenja od apsolutne vrijednosti. Da li sada razumjes, o cemu je rijec? Nije rijec o univerzalnosti misljenja i teorija, nego o boljim argumentima.


__________________________________________________ _

I da, ne vjeruj u sve sto je napisano u knjigama. Neke su kontradiktorne.

Hvala na paznji.

P.S. Jos uvijek ocekujem tvoj odgovor na onoj drugoj diskusiji.
__________________________________________________ _

Ja nisam vidio da si mi negdje postavio relevantno pitanje, na koje nisi dobio odgovor! Zato ne vidim razloga da mi to non-stop predbacujes.
__________________

Ich bin der Meister !!!
A.
Aganor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2003., 14:06   #42
djidjimidji kaže: Shady, ako MISLE - onda ne mogu misliti Isusu jer to bi značilo da NE MISLE nego bubaju gluposti! Isus nije niti Tvorac niti Izvor. Isus je duhovni vođa kršćana kao što je Muhamed duhovni vođa muslimana, a Buda budista itd.
__________

Veoma jasna i svakom razumnom čovjeku prihvatljiva istina! Ali um, zadojen politeizmom, Boga radje vidi bilo kakvim, nego kakav On doista - Jest.
Pogledaj, na primjer, kako mi je Aganor gore replicirao.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2003., 23:43   #43
[QUOTE]Shady kaže:
[B][FONT=arial]djidjimidji kaže: Shady, ako MISLE - onda ne mogu misliti Isusu jer to bi značilo da NE MISLE nego bubaju gluposti! Isus nije niti Tvorac niti Izvor. Isus je duhovni vođa kršćana kao što je Muhamed duhovni vođa muslimana, a Buda budista itd.
__________

Veoma jasna i svakom razumnom čovjeku prihvatljiva istina! Ali um, zadojen politeizmom, Boga radje vidi bilo kakvim, nego kakav On doista - Jest.
Pogledaj, na primjer, kako mi je Aganor gore replicirao.
__________________________________________________ __

Shady,
pa nisi valjda toliko okrutan, da bi i Boga ogranicio u njegovoj svemoci? Zar to nije MISTERIJ vjere, pa ako u to ne vjerujes, nesmjes misliti da je nemoguce, jer time ogranicavas Boziju
svemoc . A ti si dobar "krscanin-musliman", pa ti je to onda veliki grijeh!
__________________

Ich bin der Meister !!!
A.
Aganor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:04.