Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2014., 08:40   #61
Po tome kaj sam ja čuo, nije problem u nabavci rezervnih dijelova ili popravaka, već u samoj svrsi vozila, koja za njih u RH ne postoji. Naime, ta su vozila osmišljena za rad na ravnome. Pri nagibu većem od 30% se automatski prevrtaju, troše nekih 50 litara na 100 km, a da ne govorim o tome kako unutra ne stane ni jedna desetina.
Potencijalne puškostrojnice na njemu.. navodno se dogodila slijedeća anegdota:
Ameri su nudili novu u zamjenu za M2 Browning sa našeg Hummwee-ja kako bi ga mogli staviti u muzej u USA XD
__________________
Sent from my iSrać using Truć 3.0
Ubergeist is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 09:10   #62
A vi stratezi mislite da HV više nigdje neće u misiju ili da će stalno ameri dovoziti iz USA vozila i onda ih nama davati na korištenje ,pa nisu baš tolike budale .....ili bi se vi rađe vozili u land roveru kao što su naši na početku misije ISAF ko gologuzani su došli tamo ...pa sad razmislite što je bolje ...

Sent from my Blade III using Tapatalk
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 11:01   #63
Quote:
Ubergeist kaže: Pogledaj post
Po tome kaj sam ja čuo, nije problem u nabavci rezervnih dijelova ili popravaka, već u samoj svrsi vozila, koja za njih u RH ne postoji. Naime, ta su vozila osmišljena za rad na ravnome. Pri nagibu većem od 30% se automatski prevrtaju, troše nekih 50 litara na 100 km, a da ne govorim o tome kako unutra ne stane ni jedna desetina.
Potencijalne puškostrojnice na njemu.. navodno se dogodila slijedeća anegdota:
Ameri su nudili novu u zamjenu za M2 Browning sa našeg Hummwee-ja kako bi ga mogli staviti u muzej u USA XD
Ova vozila itekako imaju svoju namjenu. Evo samo jedno prisjećanje na 1991. U nekih mjesec i pol dana moj grad (mali grad u Slavoniji) ostao je bez 20ak golobradih mladića. Svi su poginuli na sličan način, odnosno iz zasjede lokalnih Srba prilikom dotura hrane, streljiva, smjene vojnika,... odnosno prilaza prvoj crti. I svi su poginuli od sitnog kalibra. Položaj je bio isturen i vrlo važan, put do njega je prolazio kroz nekoliko uskih grla, odnosno cesta je prolazila putem gdje medo čuva vuka i gdje su Četnici i domaći Početnici povremeno rado obitavali pa radili zasjede. Kratko im je trajalo... no ne ponovilo se. Samo u jednom danu 11 mladića je poginulo (2. prosinca 1991.)! Takvih cesta smrti je bilo u svakom kraju zahvaćenom agresijom. Toliko o tome da ova vozila nemaju namjenu.

O tome kako su se naši dečki proveli u raznim „Golan“ ekspedicijama neću ni pričati. Zadnja i predzadnja skupina do dana današnjeg uglavnom šute i Bogu zahvaljuju što su izvukli živu glavu. Predzadnja kolona je izrešetana kao sir iz zemlje gdje je franak valuta!

Bilo je ovdje nekog govora i o tome koliko troši kamion od 14 tona... pa nek troši 30 litara u leru i 50-60 pod opterećenjem. Ako bi sva ova donirana vozila godišnje napravila po 5.000 km (svako) u svrhu vježbe to je opet manji utrošak goriva nego što zetovi autobusi potroše u 5 dana. Dakle... niti tjedan dana ZETa ili godinu dana svih oko 250 MRAPova u HV. Godišnja potrošnja u tom slučaju bi bila oko 6 miliona kuna za gorivo. To kod Merzel u podrumu nađemo! Ili prodamo Sanaderov bmw 7 de Remetinec edition!

Valjda je svima jasno da MRAPovi nemaju što tražit na prvoj crti niti mogu proći gdje jedino prolazi konj ili tovar sa dva sanduka municije, no u RH još uvijek ima tisuće i tisuće kilometara lokalnih cesta (asfaltiranih), dobro nasutih cesta (puteva) od strane HŠuma... koje imaju obvezu održavati protupožarne puteve i gdje vatrogasni kamion od 15 tona još uvijek ide bez većih problema. Da će s MRAPovima biti problema po većem snijegu, blatu i kiši - hoće. Da će biti prevrtanja zbog mekog pokraj puta - hoće, da će biti muka mimoići se na uskoj cesti - hoće... no to su i inače čari vožnje težih vozila po zahtjevnom terenu i tu ne treba praviti buku ako ih se godišnje prevrne manje od 5 komada.

Nek su ona nama došla, razina zaštite im je slična onoj na Patrijama (dakle, mine i kalibar do 12,7, eventualno 14.5), platili ih jesmo (u afgan valuti + PDV) u slučaju raznih napetosti, sukoba niskog intenziteta, „događanja naroda“, „SAO - balvan revolucija“, „republika Mrska“ itd... „Ukrajina scenarija“ dovoljno je da protutnje sa visoko istaknutim hrvatskim stijegom kroz središte pobune i mir narednih 50 godina. Dobro nam došla, i dabog da nam ne trebala!

Pitanje za kraj! Kad mrap/patira naleti na ozbiljnu minu ili ga pogodi kakvo protuoklopno sredstvo jel bolje da se u njemu nalazi više ili manje vojnika?

Rusi su svojedobno slali svoje vojnike u Afganistan u mi-26... jedan stinger uplakao više od stotinu majki!

P.S. 7-8 vojnika u jednom vozilu je ponekad puno, jako puno!
mala truba is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 11:07   #64
Quote:
Ubergeist kaže: Pogledaj post
Po tome kaj sam ja čuo, nije problem u nabavci rezervnih dijelova ili popravaka, već u samoj svrsi vozila, koja za njih u RH ne postoji. Naime, ta su vozila osmišljena za rad na ravnome. Pri nagibu većem od 30% se automatski prevrtaju, troše nekih 50 litara na 100 km, a da ne govorim o tome kako unutra ne stane ni jedna desetina.
Potencijalne puškostrojnice na njemu.. navodno se dogodila slijedeća anegdota:
Ameri su nudili novu u zamjenu za M2 Browning sa našeg Hummwee-ja kako bi ga mogli staviti u muzej u USA XD
Kad sam ja govorio da nase naoruzanje vrijedi puno vise nego sto mi mislimo, ljudi su mi se smijali. Za jedan originalni Thompson iz recimo ere WW2 danas dobijete izmedju $10.000 - $30.000 po komadu na slobodnom tržištu, a vi si sada mislite.
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 13:21   #65
Quote:
terc bela kaže: Pogledaj post
eee vidiš, meni je isto pitanje prošlo par puta kroz glavu.
netko je na drugom portalu postavio pitanje rezervnih djelova i koliko će samo oni koštati...

2+2=?

dakle, konzervirati veći broj, manji dio izraubati na poligonima. s vremenom će se sigurno izdvojiti manje perpektivni kamioni s kojih će se guliti dijelovi. kosturi se daju dobro unovčiti, ipak je to 18 tona čelika

pa m-atv ima istu zadacu kao i hmmw zar ne? a takva vozila uvijek dobro dodu
david335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 13:35   #66
Thumbs up

Quote:
mala truba kaže: Pogledaj post
Ova vozila itekako imaju svoju namjenu. Evo samo jedno prisjećanje na 1991. U nekih mjesec i pol dana moj grad (mali grad u Slavoniji) ostao je bez 20ak golobradih mladića. Svi su poginuli na sličan način, odnosno iz zasjede lokalnih Srba prilikom dotura hrane, streljiva, smjene vojnika,... odnosno prilaza prvoj crti. I svi su poginuli od sitnog kalibra. Položaj je bio isturen i vrlo važan, put do njega je prolazio kroz nekoliko uskih grla, odnosno cesta je prolazila putem gdje medo čuva vuka i gdje su Četnici i domaći Početnici povremeno rado obitavali pa radili zasjede. Kratko im je trajalo... no ne ponovilo se. Samo u jednom danu 11 mladića je poginulo (2. prosinca 1991.)! Takvih cesta smrti je bilo u svakom kraju zahvaćenom agresijom. Toliko o tome da ova vozila nemaju namjenu.

O tome kako su se naši dečki proveli u raznim „Golan“ ekspedicijama neću ni pričati. Zadnja i predzadnja skupina do dana današnjeg uglavnom šute i Bogu zahvaljuju što su izvukli živu glavu. Predzadnja kolona je izrešetana kao sir iz zemlje gdje je franak valuta!

Bilo je ovdje nekog govora i o tome koliko troši kamion od 14 tona... pa nek troši 30 litara u leru i 50-60 pod opterećenjem. Ako bi sva ova donirana vozila godišnje napravila po 5.000 km (svako) u svrhu vježbe to je opet manji utrošak goriva nego što zetovi autobusi potroše u 5 dana. Dakle... niti tjedan dana ZETa ili godinu dana svih oko 250 MRAPova u HV. Godišnja potrošnja u tom slučaju bi bila oko 6 miliona kuna za gorivo. To kod Merzel u podrumu nađemo! Ili prodamo Sanaderov bmw 7 de Remetinec edition!

Valjda je svima jasno da MRAPovi nemaju što tražit na prvoj crti niti mogu proći gdje jedino prolazi konj ili tovar sa dva sanduka municije, no u RH još uvijek ima tisuće i tisuće kilometara lokalnih cesta (asfaltiranih), dobro nasutih cesta (puteva) od strane HŠuma... koje imaju obvezu održavati protupožarne puteve i gdje vatrogasni kamion od 15 tona još uvijek ide bez većih problema. Da će s MRAPovima biti problema po većem snijegu, blatu i kiši - hoće. Da će biti prevrtanja zbog mekog pokraj puta - hoće, da će biti muka mimoići se na uskoj cesti - hoće... no to su i inače čari vožnje težih vozila po zahtjevnom terenu i tu ne treba praviti buku ako ih se godišnje prevrne manje od 5 komada.

Nek su ona nama došla, razina zaštite im je slična onoj na Patrijama (dakle, mine i kalibar do 12,7, eventualno 14.5), platili ih jesmo (u afgan valuti + PDV) u slučaju raznih napetosti, sukoba niskog intenziteta, „događanja naroda“, „SAO - balvan revolucija“, „republika Mrska“ itd... „Ukrajina scenarija“ dovoljno je da protutnje sa visoko istaknutim hrvatskim stijegom kroz središte pobune i mir narednih 50 godina. Dobro nam došla, i dabog da nam ne trebala!

Pitanje za kraj! Kad mrap/patira naleti na ozbiljnu minu ili ga pogodi kakvo protuoklopno sredstvo jel bolje da se u njemu nalazi više ili manje vojnika?

Rusi su svojedobno slali svoje vojnike u Afganistan u mi-26... jedan stinger uplakao više od stotinu majki!

P.S. 7-8 vojnika u jednom vozilu je ponekad puno, jako puno!
odlican post mala trubo!!!
Epos is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 01:05   #67
Hmm, da, ima Mala Truba nekih tocaka sa smislom, ali zanemaruje to da MRAP nije dosao besplatno, odnosno da smo mozda za cijenu MRAP-a mogli imati Patrie, mozda gole, a mozda i s 30mm stanicama i Spike-ovima.
katra46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 01:18   #68
Idealni za trenutnu situaciju u Ukrajini i tamošnje barikade po cestama, da ljudi ne ginu.
Za nas, dok se ne puca oko guzice isto Ok. Samo ako se ne može skidati oklop gotovo neupotrebljivi u sadašnjim potrebama HV. Jednostavno s ekonomske točke gledano.
Da smo ih imali u Domovinskom ratu mogili smo sačuvati tisuće mladih života.Jer tankanje viška goriva i mladi život se ne daju usporediti.
Objektivno, HV ih neće u miru u HR moći puno operativno koristiti jer troše ko tenk. A perja nema na stavci obrana.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 09:59   #69
Pratim komentare na ovoj temi, jednostavno, moram se uključiti, jer ispada da mnogi imaju razinu vojnih igrica na PC.
1. Oklopna vozila koja su uzeta apsolutno trebaju u OS, zbog formaciskog manjka i postojeće starosti slićnih vozila.
2. Uzeto je onoliko vozila koliko nam trenutno treba te odgovarajućih karakteristika za namjenjene zadaće.
3. Manevarske postrojbe, namjenski organizirane, razine bojne ili brigade po ustroju imaju puno više potrebe za vozilima svih namjena nego što je to nekad bilo, nema više klasićne pješadije!
4. Asimetrično ratovanje, čija je pojavnost veća nego klasičnih sukoba je veća u svim dijelovima svijeta, pa i kod nas. Takvi sukobi traže brza premještanja, trenutne akcije i najvažnije, oklopljenost i zaštitu vlastitih snaga. Dubina fronta je veća, zahvat artiljerije je veći, djelovanje ubaćenih snaga je značajnije. Nema sigurne komunikacije.
5. Teški MRAPovi namjenjeni su komunikacijama, prednjim logističkim točkama, zapovijednim mjestima, radio komunikacijskim mjestima. (Na razini brigade toga ima dosta).
6. Lakši M-ATV oklopnjaci imaju zadatak osigurati zaštitu i prohodnost specijalističkim timovima i određenim zadaćama. M-ATV je vrlo prohodno vozilo. Specijalistički timovi su: ABKO izviđaći, tim bespilotnih letjelica, taktička veza, ometači radiokomunikacija, prislušni i goniometrički timovi, piritehnički timovi, ....Ima toga. Prema tome OVA VOZILA NISU NAMJENJENA PREVOZU PJEŠAŠTVA.
7. MRAP HAGA vozila spadaju u grupu S-4 sanitetskih vozila, to znaći da služe za sanitetski prijevoz do 4 ležeća ranjenika i to od saniteta bojne prema višim sanitetskim zbrinjavalištima. DAKLE NE SLUŽE ZA PRIKUPLJANJE NA PRVOJ LINIJI, za to služe manja S-2 vozila (Ona nam još nedostaju u OS).
8. Stalno se spoćitava potrošnja, ovih vozila, a zaboravlja se da sva vojna vozila iznimno troše. Zbog toga se tenkovi ne voze svaki dan. Ova vozila će se koristiti kao i sva vojna tehnika, sukladno potrebama, odnosno u miru na vježbama. TO ZNAĆI DA SE NEĆE IĆI SA 300 MRAPOVA PO SPIZU TRI PUTA DNEVNO!
9. Održavanje ovih vozila je puno jetinije i manje nego starih ZILova, Fapova i ostale prastare tehnike. Auditorij nema pojma koliko su TAM 110 i TORPEDA bila na popravcima od 1990. do danas, mogli smo imati novi vozni park.
10. I najvažnije, za podcrtati, ovim se oklopljenim vozilima štite vlastite snage. svakom pametnom dosta. Većina razvijenih vojska traži čak, za svoja logistička vozila balističku zaštitu.
olujno nebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 11:51   #70
Imam jedno pitanje za upućene, naime Sporazumom o subregionalnoj kontroli naoružanja Republika Hrvatska smije imati 340 oklopnih borbenih vozila pa me zanima ulaze li vozila poput M-ATV i MRAP Max pro u tu kategoriju? S obzirom na 126 Patria i dvjestotinjak ovih vozila što je sa gusjeničarima odnosno kako se uklopiti u tu brojku?

http://arhiva.morh.hr/hvs/SPORAZUMI/SSKN-HR.htm
__________________
No One Is Safe
No 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 13:40   #71
Quote:
olujno nebo kaže: Pogledaj post
Pratim komentare na ovoj temi, jednostavno, moram se uključiti, jer ispada da mnogi imaju razinu vojnih igrica na PC.
1. Oklopna vozila koja su uzeta apsolutno trebaju u OS, zbog formaciskog manjka i postojeće starosti slićnih vozila.
Formacijski manjak? Misliš na manjak po knjigama materijalnog ustroja? Volio bi vidjeti knjigu ustroja gdje je upisano neko od ovakvih vozila. Još više bi volio vidjeti vozila sliča ovima, a da se nalaze u ustroju neke od postrojbi OS RH.

Quote:
olujno nebo kaže: Pogledaj post
2. Uzeto je onoliko vozila koliko nam trenutno treba te odgovarajućih karakteristika za namjenjene zadaće.
Leba ti ... Uzeli su vozila odokativno i bez da je prije odluke o uzimanju napravljena bilo kakva analiza moguće uporabe i rasporeda istih u postrojbe ... naravno da su zaboravili i na analizu logističkih kapaciteta (radionice, hangari za smještaj ...) kao i ljudskih potencijala (obučeno osoblje za održavanje, vozači (kojih bdw i dan danas nedosatje u postrojbama iako je stanje voznog parka takvo kakvo je, sada kad dođe ovi 200+ oklopnjaka, pa kamioni iz Njemačke jako me zanima tko će to voziti obzirom da je za sva ta vozila obvezna C kategorija ...)) ...

Quote:
olujno nebo kaže: Pogledaj post
3. Manevarske postrojbe, namjenski organizirane, razine bojne ili brigade po ustroju imaju puno više potrebe za vozilima svih namjena nego što je to nekad bilo, nema više klasićne pješadije!
Tu se slažemo, ali obrati pažnju na na moj prethodni komentar. Uz to jedna od ideja je jednu cijelu bojnu utovariti na M-ATV ... naravno da su uz gore navedeno zaboravili na uređaje veze i oružja koja bi mogli montirati na kupole ...

Quote:
olujno nebo kaže: Pogledaj post
4. Asimetrično ratovanje, čija je pojavnost veća nego klasičnih sukoba je veća u svim dijelovima svijeta, pa i kod nas. Takvi sukobi traže brza premještanja, trenutne akcije i najvažnije, oklopljenost i zaštitu vlastitih snaga. Dubina fronta je veća, zahvat artiljerije je veći, djelovanje ubaćenih snaga je značajnije. Nema sigurne komunikacije.
Ili bi bilo bolje reći da ova vozila baš i neće doprinjeti poboljšanju sposobnosti u izvršavanju najvažnije ustavne zadaće OS RH, već su prije svega namjenjena nekim angažmanima u današnjim i budućim "mirovnim" operacijama ...

Quote:
olujno nebo kaže: Pogledaj post
5. Teški MRAPovi namjenjeni su komunikacijama, prednjim logističkim točkama, zapovijednim mjestima, radio komunikacijskim mjestima. (Na razini brigade toga ima dosta).
Teški MRAP. je isto kao i M-ATV (barem u ovim inačicama koje su došle u RH) namjenjen isključivo prijevozu ljudstva od točke A do točke B uz relativno veliku balističku zaštitu i uz mogućnost aktivnog suprotstavljanja prijetnjama iz nekog od oružja ugrađenih na kupole, naravno kada takvo oružje nabavimo ...

Quote:
olujno nebo kaže: Pogledaj post
6. Lakši M-ATV oklopnjaci imaju zadatak osigurati zaštitu i prohodnost specijalističkim timovima i određenim zadaćama. M-ATV je vrlo prohodno vozilo. Specijalistički timovi su: ABKO izviđaći, tim bespilotnih letjelica, taktička veza, ometači radiokomunikacija, prislušni i goniometrički timovi, piritehnički timovi, ....Ima toga. Prema tome OVA VOZILA NISU NAMJENJENA PREVOZU PJEŠAŠTVA.
Recimo da si tu u pravu, pa upravo iz tih razlog je jedna od ideja da se cijela jedna pješačka bojna utovari na njih ...

Quote:
olujno nebo kaže: Pogledaj post
7. MRAP HAGA vozila spadaju u grupu S-4 sanitetskih vozila, to znaći da služe za sanitetski prijevoz do 4 ležeća ranjenika i to od saniteta bojne prema višim sanitetskim zbrinjavalištima. DAKLE NE SLUŽE ZA PRIKUPLJANJE NA PRVOJ LINIJI, za to služe manja S-2 vozila (Ona nam još nedostaju u OS).
Znači od saniteta bojne prema gore. To bi u shemi zdravstvenog zbrinjavanja u OS RH značilo prema bolnicama ... Nisam stručan i ne znam što su pokazale analize iz DR, ali nekako sumnjam da je HAGA u tom poslu daleko bolja od običnog vozila hitne pomoći ...

Quote:
olujno nebo kaže: Pogledaj post
8. Stalno se spoćitava potrošnja, ovih vozila, a zaboravlja se da sva vojna vozila iznimno troše. Zbog toga se tenkovi ne voze svaki dan. Ova vozila će se koristiti kao i sva vojna tehnika, sukladno potrebama, odnosno u miru na vježbama. TO ZNAĆI DA SE NEĆE IĆI SA 300 MRAPOVA PO SPIZU TRI PUTA DNEVNO!
Svi zaboravljaju da vozila u pravilu više propadaju ako se uopće ne koriste nego ako se koriste redovito. Ja znam da je nerijetko drama kada se treba nabaviti akumulatore za vozila obzirom na proračune postrojbi ... a ovo je sitnica od novih 2 akumulatora po vozilu (plus po dva manja u kupolama) ... gume, filteri, ulja (motori, transmisije), tekućine za hladjenje, klima uređaji ... zanima me kakvim vozilima misle izvlačiti MRAP ili M-ATV u slučaju kvara na cesti, a još više kada stane negdje na terenu ...

Quote:
olujno nebo kaže: Pogledaj post
9. Održavanje ovih vozila je puno jetinije i manje nego starih ZILova, Fapova i ostale prastare tehnike. Auditorij nema pojma koliko su TAM 110 i TORPEDA bila na popravcima od 1990. do danas, mogli smo imati novi vozni park.
Auditorij ima pojma. Ima pojma i o tome kako se i dan danas na prijevoz i održavanje tehnike uludo lupa novac kojega i ovako nedostaje ... ali isto tako ima pojma da danas nedostaje novca za održavanje ovoga što imamo trenutno, a ne za novih 200+ vozila ... i zanima mene kakve veze i jedno od ovih vozila koje pominješ (izuzev možda LOV Torpeda) ima veze s bilo kojim od MRAP vozila koja dolaze ...

Quote:
olujno nebo kaže: Pogledaj post
10. I najvažnije, za podcrtati, ovim se oklopljenim vozilima štite vlastite snage. svakom pametnom dosta. Većina razvijenih vojska traži čak, za svoja logistička vozila balističku zaštitu.
S ovime se slažem, ali od svih vozila koja dolaze kao logistička možemo nazvati HAGE koje služe kao MEDEVAC. Sve ostalo nema veze s logistikom ...

Zadnje uređivanje Grga-os : 21.04.2014. at 13:45.
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 14:16   #72
Quote:
mala truba kaže: Pogledaj post
Ova vozila itekako imaju svoju namjenu. Evo samo jedno prisjećanje na 1991. U nekih mjesec i pol dana moj grad (mali grad u Slavoniji) ostao je bez 20ak golobradih mladića. Svi su poginuli na sličan način, odnosno iz zasjede lokalnih Srba prilikom dotura hrane, streljiva, smjene vojnika,... odnosno prilaza prvoj crti. I svi su poginuli od sitnog kalibra. Položaj je bio isturen i vrlo važan, put do njega je prolazio kroz nekoliko uskih grla, odnosno cesta je prolazila putem gdje medo čuva vuka i gdje su Četnici i domaći Početnici povremeno rado obitavali pa radili zasjede. Kratko im je trajalo... no ne ponovilo se. Samo u jednom danu 11 mladića je poginulo (2. prosinca 1991.)! Takvih cesta smrti je bilo u svakom kraju zahvaćenom agresijom. Toliko o tome da ova vozila nemaju namjenu.
Dakle iako smo samostalni, novisni ... po tvome i danas možemo očekivati da nam se ponovi 1991. Pitam se gdje su u tom slučaju obvještajne i prouobavještajne službe, policija ... jer je to posao za njih a ne za vojsku ...
Istina je da ovakva vozila imaju svoju namjenu. Čak i danas, pa čak i u sadašnjem ustroju OS. No zanima mene tko je prije odluke o nabavci tu namjenu odredio kroz neka dokumenta ... nabava kao i sve ostalo u lijepoj našoj ide po principu stihije i temelji se na odokativnim metodama ... ili kako je jedan general rekao, pa poslije toga bio poslan da nas predstavlja u NATO, a službeno glasilo MORH objavilo: "odabir kandidata za izobrazbu je svake godine sve više u skladu s kriterijima koje smo si postavili" ...

Quote:
mala truba kaže: Pogledaj post
O tome kako su se naši dečki proveli u raznim „Golan“ ekspedicijama neću ni pričati. Zadnja i predzadnja skupina do dana današnjeg uglavnom šute i Bogu zahvaljuju što su izvukli živu glavu. Predzadnja kolona je izrešetana kao sir iz zemlje gdje je franak valuta!
Da smo i imalo ovih oklopnjaka misliš da bi netko platio da ih se vozi tamo ... ja baš i nisam siguran u to obzirom na aranžman u sklopu kojega je dogovoreno naše ućešće u toj misiji.

Quote:
mala truba kaže: Pogledaj post
Bilo je ovdje nekog govora i o tome koliko troši kamion od 14 tona... pa nek troši 30 litara u leru i 50-60 pod opterećenjem. Ako bi sva ova donirana vozila godišnje napravila po 5.000 km (svako) u svrhu vježbe to je opet manji utrošak goriva nego što zetovi autobusi potroše u 5 dana. Dakle... niti tjedan dana ZETa ili godinu dana svih oko 250 MRAPova u HV. Godišnja potrošnja u tom slučaju bi bila oko 6 miliona kuna za gorivo. To kod Merzel u podrumu nađemo! Ili prodamo Sanaderov bmw 7 de Remetinec edition!
Ako se i pominje potrošnja pominje se prije svega zbog trenutne ekonomske situacije i proračuna MORH u kojem je teško naći novce i za tenkiranje i održavanje ovoga što sad imamo, a jako će zanimljivo biti vidjeti što će se desiti kada sva "nova" tehnika uđe u operativnu uporabu ...
Što se tiče love ima nje i u novim mobitelima i vozilima nabavljenim za današnju ekipu koja nas vodi u provaliju pjevajući, kao i na još puno drugih mjesta ...

Quote:
mala truba kaže: Pogledaj post
Valjda je svima jasno da MRAPovi nemaju što tražit na prvoj crti niti mogu proći gdje jedino prolazi konj ili tovar sa dva sanduka municije, no u RH još uvijek ima tisuće i tisuće kilometara lokalnih cesta (asfaltiranih), dobro nasutih cesta (puteva) od strane HŠuma... koje imaju obvezu održavati protupožarne puteve i gdje vatrogasni kamion od 15 tona još uvijek ide bez većih problema. Da će s MRAPovima biti problema po većem snijegu, blatu i kiši - hoće. Da će biti prevrtanja zbog mekog pokraj puta - hoće, da će biti muka mimoići se na uskoj cesti - hoće... no to su i inače čari vožnje težih vozila po zahtjevnom terenu i tu ne treba praviti buku ako ih se godišnje prevrne manje od 5 komada.
Ne treba praviti buku ... jedva čekam novinske naslove ... a i broj prevrtanja bi trebao biti obrnuto proporcionalan s brojem sati obuke vozača ... ali već vidim da će nama biti jeftinije popravljati vozila poslije prevrtanja nego platiti gorivo i održavanje vozila za obuku vozača ...

Quote:
mala truba kaže: Pogledaj post
Nek su ona nama došla, razina zaštite im je slična onoj na Patrijama (dakle, mine i kalibar do 12,7, eventualno 14.5), platili ih jesmo (u afgan valuti + PDV) u slučaju raznih napetosti, sukoba niskog intenziteta, „događanja naroda“, „SAO - balvan revolucija“, „republika Mrska“ itd... „Ukrajina scenarija“ dovoljno je da protutnje sa visoko istaknutim hrvatskim stijegom kroz središte pobune i mir narednih 50 godina. Dobro nam došla, i dabog da nam ne trebala!
Ja stvarno ne kužim da se danas pored svih institucija i organizacija koje imaju ustavom i zakonima propisane zadaće mi moramo bojati nekih pobuna na teritoriju RH ... ako je tako onda mi nije jasno čemu te i takve organizacije i institucije služe ... a posao vojske je prije svega izaći na bojno polje protiv neke druge oružane sile koja prijeti suverenitetu i teritorijalnom integritetu RH

Quote:
mala truba kaže: Pogledaj post
Pitanje za kraj! Kad mrap/patira naleti na ozbiljnu minu ili ga pogodi kakvo protuoklopno sredstvo jel bolje da se u njemu nalazi više ili manje vojnika?
Ja imam protupitanje. Kada postrojba dođe do kraja puta i dalje mora nastaviti pješice, jel bolje da se iz vozila iskrca cijela streljačka desetina, vod, satnija ... ili da isti moraju ostaviti 40% snaga uz vozila obzirom na njihov broj (u M-ATV bi po nekim pravilima trebali ostati najmanje vozač i gunner, a van izlaze samo 3 čovjeka po vozilu) ili u najboljem slučaj 20% (ako uz vozila ostaju samo vozači) ... isto tako zanima mene što će nam iti jedno o tih vozila ako u klasičnom ratnom sukobu nemamo zrakoplovstvo koje je sposobno osigurati premoć u zračnom prostoru ...

Quote:
mala truba kaže: Pogledaj post
Rusi su svojedobno slali svoje vojnike u Afganistan u mi-26... jedan stinger uplakao više od stotinu majki!

P.S. 7-8 vojnika u jednom vozilu je ponekad puno, jako puno!
Kako bi neki mudraci rekli, sve je u životu relativno ... 10 minuta ležanja na plaži traje isto dugo kao i 10 minuta ležanja pod protivničkom paljbom ...
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2014., 14:12   #73
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post

Tu se slažemo, ali obrati pažnju na na moj prethodni komentar. Uz to jedna od ideja je jednu cijelu bojnu utovariti na M-ATV ... naravno da su uz gore navedeno zaboravili na uređaje veze i oružja koja bi mogli montirati na kupole ...

Quotao sam samo tvoj odgovor na točku 6. forumaša "olujno nebo" i ako je on samo u toj točki u pravu, posve je opravdano uvođenje M-ATV u HV. Uostalom, kad sam se u jednom ranijem postu pitao gdje s tolikim brojem M-ATV, sam si mi odgovorio da je to mali broj koliko nam takvih vozila treba.

Ta ideja da se jedna bojna potrpa u M-ATV je valjda patka. Ja sam na temi "Forumašenje..." kalkulirao sa raspodjelom oklopnih vozila i predložio da se unutar bojni formiraju ojačane satnije u kojima bi pješaštvo bilo u M-80 ili AMV, a prateće borbene skupine (MANPADS, protuoklop, veza,...) u M-ATV. Uz to bi bojne imale formacijski pridruženu skupinu tenkova (ne znam da li to nazvati satnijom ili vodom), a izvan bojni bi bila još prateća skupina (ili bitnica) samohodnog topništva.

Troškovi uporabe takvih sredstava se racionaliziraju na način tako da se unutar postrojbi ostavi minimalan broj sredstava svih tipova radi redovnih vježbi, a ostatak se uskladišti ili čak i konzervira.

Usput, i meni je palo na pamet ono pitanje koje je već netko postavio: mi po regionalnom sporazumu ne možemo imati više od 350 oklopnih borbenih vozila. A kad zbrojimo AMV i M-80 već smo iznad 350. Dodamo li razne BTR, BOV, LOV i sad naoružane M-ATV koji će očito imati i borbenu svrhu, ispada da ćemo ih imati preko 600.
Sinji strijač is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2014., 14:57   #74
Misliš da nećemo rashodovati uskoro?
__________________
mučko jedno džubre
asmodeus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2014., 15:13   #75
Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Quotao sam samo tvoj odgovor na točku 6. forumaša "olujno nebo" i ako je on samo u toj točki u pravu, posve je opravdano uvođenje M-ATV u HV. Uostalom, kad sam se u jednom ranijem postu pitao gdje s tolikim brojem M-ATV, sam si mi odgovorio da je to mali broj koliko nam takvih vozila treba.

Ta ideja da se jedna bojna potrpa u M-ATV je valjda patka. Ja sam na temi "Forumašenje..." kalkulirao sa raspodjelom oklopnih vozila i predložio da se unutar bojni formiraju ojačane satnije u kojima bi pješaštvo bilo u M-80 ili AMV, a prateće borbene skupine (MANPADS, protuoklop, veza,...) u M-ATV. Uz to bi bojne imale formacijski pridruženu skupinu tenkova (ne znam da li to nazvati satnijom ili vodom), a izvan bojni bi bila još prateća skupina (ili bitnica) samohodnog topništva.

Troškovi uporabe takvih sredstava se racionaliziraju na način tako da se unutar postrojbi ostavi minimalan broj sredstava svih tipova radi redovnih vježbi, a ostatak se uskladišti ili čak i konzervira.

Usput, i meni je palo na pamet ono pitanje koje je već netko postavio: mi po regionalnom sporazumu ne možemo imati više od 350 oklopnih borbenih vozila. A kad zbrojimo AMV i M-80 već smo iznad 350. Dodamo li razne BTR, BOV, LOV i sad naoružane M-ATV koji će očito imati i borbenu svrhu, ispada da ćemo ih imati preko 600.
Sub-regionalni ugovor o razoružanju se odnosi samo na Oklopna Borbena Vozila koja su naoružana najmanje topom ili strojnicom kalibra 20 mm.

Isto tako, ako nam oklopno borbeno vozilo na kotačima pređe određenu težinu(16.5t), onda će se ono smatrati borbenim tenkom.
__________________
Ja sam disleksičan!

Zadnje uređivanje darkwood : 22.04.2014. at 15:25.
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2014., 17:14   #76
Quote:
asmodeus kaže: Pogledaj post
Misliš da nećemo rashodovati uskoro?
I mene to zanima... Za pretpostaviti je da će ova nova oklopna vozila značiti i povlačenje dobrog dijela BOV-ova i LOV-ova, možda čak i kompletno rashodovanje istih. Nema smisla da uz 212 novih oklopnjaka i budućih nekoliko desetaka HMMWV imamo i te stare mašine. Jer uz njih i još 10-ak LMV-ova koje imamo logistika (čitaj: održavanje) bi bilo noćna mora.

Hoće li svi donirani M-ATV i MRAP-ovi ići na pituravanje, ova pustinjska boja im je ko šaka u oko u našim uvjetima?

Kako smo krenuli s nabavkama polovne (a poprilično solidne opreme) bilo bi pametno i stare M-80ke za koju godinu zamijenit sa CV-90!
Mikojan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2014., 17:55   #77
često se pominje potrošnja MRAP-ova (50l/100km), a ne piše u kojim uvjetima je ta potrošnja? Na sfaltu, tvrnom makadamu, ili slavonskoj oranici ( kad zapadne do odovine).
Kolika je potrošnja Patrije i ostalih oklopnjaka u istim uvjetima?

Da okrenem pilu naopako, koliko znam šleper pod punim opterećenjem na asfaltu troši oko 50l/100km (znači 40t tereta) pa mi nije jasno kako u nekim normalnim uvjetima 3-4 puta laganije vozilo troši jednako toliko?
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2014., 18:15   #78
Quote:
Mikojan kaže: Pogledaj post
I mene to zanima... Za pretpostaviti je da će ova nova oklopna vozila značiti i povlačenje dobrog dijela BOV-ova i LOV-ova, možda čak i kompletno rashodovanje istih. Nema smisla da uz 212 novih oklopnjaka i budućih nekoliko desetaka HMMWV imamo i te stare mašine. Jer uz njih i još 10-ak LMV-ova koje imamo logistika (čitaj: održavanje) bi bilo noćna mora.

Hoće li svi donirani M-ATV i MRAP-ovi ići na pituravanje, ova pustinjska boja im je ko šaka u oko u našim uvjetima?

Kako smo krenuli s nabavkama polovne (a poprilično solidne opreme) bilo bi pametno i stare M-80ke za koju godinu zamijenit sa CV-90!
Idu svi na pituravanje u naše boje. A što se IFV tiče, njemački Marderi čekaju, treba se samo javit.
Sinji strijač is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2014., 18:43   #79
Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Idu svi na pituravanje u naše boje. A što se IFV tiče, njemački Marderi čekaju, treba se samo javit.
Neznam zašto nisam optimist u vezi toga da će se naši javiti....
zuikaku is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2014., 20:29   #80
Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Quotao sam samo tvoj odgovor na točku 6. forumaša "olujno nebo" i ako je on samo u toj točki u pravu, posve je opravdano uvođenje M-ATV u HV. Uostalom, kad sam se u jednom ranijem postu pitao gdje s tolikim brojem M-ATV, sam si mi odgovorio da je to mali broj koliko nam takvih vozila treba.
Tako je, broj M-ATV uopće nije prevelik ukoliko ih se iskoristi za ono za što su napravljeni. Malo više o tome što sam napisao ima u ovm postu: https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...4&postcount=54

Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Ta ideja da se jedna bojna potrpa u M-ATV je valjda patka. Ja sam na temi "Forumašenje..." kalkulirao sa raspodjelom oklopnih vozila i predložio da se unutar bojni formiraju ojačane satnije u kojima bi pješaštvo bilo u M-80 ili AMV, a prateće borbene skupine (MANPADS, protuoklop, veza,...) u M-ATV. Uz to bi bojne imale formacijski pridruženu skupinu tenkova (ne znam da li to nazvati satnijom ili vodom), a izvan bojni bi bila još prateća skupina (ili bitnica) samohodnog topništva.
Ta ideja nije samo patka i o njoj se prilično ozbiljno razmišlja, ma što ti mislio o otme.
I sada si usro motku. Mudrovanje s ustrojima i izmišljanje tople vode. Satnija, pješačka, treba biti jednostavno pješačka satnija. Ojačanja dobija prilikom provedbe zadaće ukoliko je to potrebno i ukoliko za to imamo raspoloživih snaga, ali ustrojbeno satnija ne može i ne smije biti ojačana. Bojna naravno u svom sastavu ima paljbenu potporu, PO pa njima ojačava satije prilikom provedbe bojevih djelovanja, isto kako i brigada ojačava bojne ovisno o njihovj ulozi priliko provedbe zadaće. Sada bi mogli malo o M-ATV u postrojbama borbene potpore unutar manevarske (pješačke, oklopne, mehanizirane ...) bojne. Na njima mogu jurišati izvidnici, ali treba imati na umu da specijalizirana IFV ili APC vozila za izvidnike imaju daleko više senzora kojima je moguće osmatrati bojište, ali i M-ATV je iskoristiv u ovoj ulozi. U slučaju da ih stavimo u paljbenu potporu znači da na njih kačimo MB120 mm ili eventualno tovarimo MB 82 mm što ima smisla ukoliko prate pješačku postrojbu koja je na kamionima, ali tako što je malo nepraktično prilikom praćenja Patrije, M80 ili M84, obzirom da je za postavljanje paljbenog položaja potrebno neko vrijeme pa onda dok dođu elementi za paljbu ... uglavnom tu bi morala biti neka "samovozna" oružja ... S ovih kupola koje su na M-ATV nije moguće ispaljivati PO rakete, što znači da i te postrojbe uz pješadiju mogu biti na njima, ali uz bilo koje druge oklopnjake je to poprilično sporo i ne praktično ... Veza uz bojne na vozilima bilo koje vrste baš i nije potrebna na razini satije, nego isključivo na razini bojne za komunikaciju prema dolje i prema gore ...
Tenkovi u sastavu nekih neznam kakvih postrojbi. Tenkovi su udarna snaga kopnene vojske i najjače manevarske bojne su upravo one naoružane njima. Cjepkanje takvih bojni u neke skupine je u pravilu glupost. Upravo njih treba upotrebljavati kao nosioce udara, a ne dati nekim pješadinicima da se igraju velikih komandanata zapovjedajući s svoja 2-3 tenkića ... Naravno da je po potrebi, ukoliko situacija na bojištu to dozvoljava moguće i tenkove pridodavati pješaštvu kao ojačanje, ali isto tako pješaštvo može ojačavati tenkovske bojne. Ali raditi kemiju u ustrojima je ludost.


Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Troškovi uporabe takvih sredstava se racionaliziraju na način tako da se unutar postrojbi ostavi minimalan broj sredstava svih tipova radi redovnih vježbi, a ostatak se uskladišti ili čak i konzervira.
Je to je moguće napraviti. Samo prvo moramo nedje napraviti nadstrešnice ili hangare za 200+ takvih vozila...

Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Usput, i meni je palo na pamet ono pitanje koje je već netko postavio: mi po regionalnom sporazumu ne možemo imati više od 350 oklopnih borbenih vozila. A kad zbrojimo AMV i M-80 već smo iznad 350. Dodamo li razne BTR, BOV, LOV i sad naoružane M-ATV koji će očito imati i borbenu svrhu, ispada da ćemo ih imati preko 600.
Ovo je netko već pojasnio ...
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:33.