Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2015., 10:39   #1
(Ne)Planirani rok trajanja "Pila"

Pozdrav na početku svima.

Kod stanja atmosfere 974hPa ja i meni slični imamo velikih tegoba pa se bavimo nebitnim stvarima kako bi umanjili šansu da upadnemo u konflikt s dragim osobama ..

Prošle sam godine negdje pisao kako mi se čini da naši Pilatusi imaju reset tipke na cajgerima ili baš to nije toliko važno da bi se zabrinuli. U DPRovima ni starom ni novom nisam vidio planirane revizije ili sam pogriješio i previdio, pa se ospričavam.

Naime na CAFu neka diskusija između Sove i fotospotera pa rekoh ja da zbrojim neke brojeve.

PC-9 ima TBO okruglo 3000h

Proslava izvršenih 50.000 sati bila i završila

Avijona ima 17 + 3 prva različita dugo raskanibalizirana ali opravljena i davno na njuškalo.hr stavljena na prodaju.

Ako je 95% do sada resursa utrošeno sa 17 avijona

2941 -5% ---> 2793 u najgorem slučaju po avijonu

Ako je svih 20 podjednako korišteno imali bi stanje najbolje 2500h po avijonu.

Znači u:

worst kejsu: Pile imaju po 207h prosječno

best kejsu: Pile imaju po 500h do odmora u Štancu

Ove godine gospodnje objavljen je plan da ćemo „obućit“ 12 pilota iz pustinjskog sultanata bogatog naftom.

Lijep visok, plav gospodin Harapin reko je u mikrofone da će tijekom „obućavanja“ naletiti po 150 sati pojedinačno.

12 x 150 ----> 1800h

Isto tako visok plav ali još ljepši gospodin Barišić od Š'benka (meni osobno ljepši od Harapina) onomad u pero pitatelja Aerosvijeta u prosincu 2010. rekao je:

„Godišnji je pak od 140 do 200 sati, što odgovara najvišim NATO-ovim standardima.

Od tih sati naleta na akrogrupu otpada samo 50 do 60 sati. "

Kako se meni kroz maglu (krive naočale, pogrešna dioptrija i hipertenzija) čini trebalo bi 7 pilota održavati tu godišnji nalet 50-60h za potrebe KO. Onda se podrazumijeva planirati:

7 x 60 i 420 tinjak sati ak' bi KO ove godine redovno odrađivali program i trening pred nastupe.

Pa dođemo da bi 2015 samo za KO i سلطنة عُمان ske pilote na „obućavanju“ trebalo planirati:

-----> 2200h !?

Ak' imamo plan 14 avijona opstaju u EA, 6 je na prodaju, onda računica kaže:

Za 14 aviona samo za KO i سلطنة عُمان treba 157h po avijonu bez nastave HRVATSKIM kadetima i PILOTIMA trenaže, koji podatak ne znam jer je TAJNA !

Ali idem špekulirati za HRVATE kadete i ostalo navedeno trebati po 43h tako da zaokružim plan na 200h u 2015 po avijonu.

Znači u :

Worst kejs situaciju 2015. Godina Gospodnja bi bila posljednja godina korištenja prije slanja na odmor u Štanc prekrasnih bijelih školskih civilnih avijona PC-9(m)

Best kejs situaciji, odmor u Štancu prekrasnih bijelih školskih civilnih avijona PC-9(m)

bi bio zakazan za 2017.

E sad koja je sudbina obavljanja promotivno opravdanih letova akro grupe Krila Oluje i kako će se sve to uklopiti u „redovne nastavničke dužnosti koje su na prvom mjestu“ ostaje za vidjeti.

Svim djelatnicima i pripadnicima čestitam početak 2. Ciklusa „obućavanja“ i želim im puno osobnog i profesionalnog uspjeha i sreće.

Veselim se Vašim komentarima i konstruktivnim kritikama te meni najdražim uvredama po ideološko, partijskoj i nacionalnoj liniji
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2015., 12:31   #2
Kolko se ja razumijem u situaciju( a dopuštam veliku vjeorojatnost da sam izrazito neupućen pa mi oprostite) Pile su trenutno najmanji problem EA 93. zrakoplovne baze HRZ-a.
Resursa avionskjih ima, letački su donedavno bil izadovoljavajući.Para od komercijalnih djelatnosti je do sada bilo u iznosima od više desetaka milijuna kuna što bi bilo i previeš za platiti šivarske majstore i nadogradnju ,pa i kupnu (tzv. ZANAVLJANJE letjelica nakon 18 godina).
U tom duhu vidim i gubitak posla TZC i davanje istog Švicarcima.
Ako se horiznontalna i vertikalna zapovjedna shema na svim ustrojbenim mjestima i rapidno ne izmjeni, nikakva Kolinda i novi zapovjednik HV i zapovjednik HRZ ne može pomaknuti ništa.
Toga su svjesni i preostali letači u svim eskadrilama HRZ-a 93. ZB
Rajlovaččki duh je doveo do dosada nezapamćene situacije a brzo odumiranje slijedi.
Uvjeti materijalni, statusni, profesionalnog razvoja, post karijerni se rapidno na bolje moraju mijenjati jer a za 2-3 godine neće imati tko kositi a ni vodu nositi.
Od pisanja dopisa,strategija i javnih rasprava nema ništa jer smo vremenski resur potrošili, ali ne avionski.
Nema sredine-ili ili.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2015., 12:51   #3
Onda sam ja totalno promašio željezničku stanicu i završio u moru.

Molim moderatora da pobriše ovo moje promišljanje izazvano nevjerovatnim padom tlaka.

__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2015., 12:58   #4
Zračni, ja bi bio presretan da je to što ti pišeš problem EA 93. baze HRZ-a i cijele grane.
Ali meni su slagali da nije - i od te laži ja sam još u šoku.Istinskom šoku.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2015., 14:26   #5
Ajme meni nije mi dobro kaže pjesma.

Ak je inspekcija vrućeg odjeljenja izvedena prema pravilu na svim pticama osim uno, znači da je cajger odvrtio 1500 još 2013/4. Nakon toga su se dogodili intenzivni nastupi po EU, "obućavanje" 1. "skupine" naftaša, odvajanje dijela ptica 3+3 i reklama na njuškalu.

Nikako mi ne sjeda da imaju "manje od pola" ?!?

Onda se objavilo, ali nisam pridavao previše pažnje:


Quote:
Za potrebe održavanja vlastitim kapacitetima (u postrojbama HRZ i PZO-a) MORH je u pregovaračkom postupku javne nabave bez prethodne objave sklopio ugovore sa proizvođačima odnosno nositeljima licence održavanja (tvrtke Pilatus Aircraft Ltd. i Air Tractor Eurupe S.L.) za nabavu pričuvnih dijelova i potrošnog materijala te ZT dokumentacije. Također, na isti način proveden je i postupak javne nabave usluga preventivnog i korektivnog održavanja s tim tvrtkama, a riječ je o vrstama usluga za koje ZTC nema potrebna ovlaštenja i certifikate.
Nekako mi se čini da ZTC nema baš to za TBO na PT6A-62 i da se onda to na vrijeme i s kompetentnim izvođaćem i dogovorilo što mi opet daje natruhe prisutnosti odgovornosti u tim kancelarijama.


Znači ima se možemo naprid TBO nije prepreka nego neki drugi razlozi.
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia

Zadnje uređivanje AirBag : 31.01.2015. at 14:41.
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 17:21   #6
Pc-9(M) TBO Planer 10000h naleta /20000letova.
Motor PT6A-62 TBO 3000 sati.
amile109 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:41.