Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.11.2017., 23:38   #1
Ozicenje sustava optickim kablovima

ovako
imam 5.1 sustav a zice same po sebi stvaraju otpor shto dovodi do pada kvalitete zvuka
i sad, iam ideju da zaprao iz A/V receiver-a imam adapter rca2optical pa optikom dovedem zvuk do zvucnika gdje opet prebacim optical2rca i spojim na zvucnik
shto mislite?
gledam, opticki kabel je sigurno nemjerljivo bolji od bilo kojeg basnoslovno skupog zvucnickog kabela a jeftiniji da ne velim kolko puta (za 60ak kn se nabavi i 10m optickog kabela)
usput,josh jedno pitanje
svi opticki kablovi mogu prenijeti 24/192 kvalitetu zvuka?
istina bog, svi adapteri moraju biti spojeni na struju (koje sam vidio),al valjda ne gutaju tolko struje
zelenooq is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 00:05   #2
Adapterom 2RCA/Optical digitalni signal sa izlaza pojačala na zvučnke...!?
Za to još nisam čul....
.....ne bu išlo.....
Kakva kvaliteta 24/192 kod optike....?
......naravno da ide.....
...ali optičkim se kabelom prenosi samo digitalni signal.
Pretvaranje analognog signala u digitalni i obrnuto se vrši samo između aktivnih komponenti.
Kod pasivnih zvučnika to ne ide....
olif is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 00:17   #3
@zelenoog: koji zvučnici imaju SPDIF ulaze? Daj malo preciznije, koje komponente točno imaš...da ide 24/192 preko SPDIF-a...inače kabeli nemaju ništa s tim, stvar je u specifikaciji SPDIF-a
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 09:58   #4
mislio sam da izlaz iz pojacala bude rca al se odmah spoji na adapter koji pretvori u digitalni signal i dalje optikom do zvucnika gdje je opet adapter koji vrati u analogno i odmah u zvucnik
mislim da je gubitak manji nego bilo kojom zicom jer imaju otpor a optika nema
pitanje je sam adaptera koliko 70kn adapter uzme kvalitete al brijem da skoro nish
a i optika je kud i kamo jeftinija, 10m za 70ak kn

Zadnje uređivanje zelenooq : 26.11.2017. at 10:10.
zelenooq is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 10:18   #5
Takvi RCA na Optical i inaće nisu baš neka sreća i koriste se kod pretvorbe neamplificiranog signala zapisa (cca max 200 mV) između aktivnih elektroničkih komponenti.

Sa izlaza kanala pojačala iz AV receivera izlazi amplificirani (pojačani) analogni sinusoidalni signal cca prosjećne jačine 1-2 W (sa pikovima i preko 20-30 W).
To se primjerenim (sustavu) zvučničkim kabelom dalje prenaša na terminale pasivnog zvučnika.

Dakle, tu ne govorimo o onim signalima koji se prenose RCA činčevima.

Dva puta konvertirati već amplificirani signal
(anlog/digital i pri kraju digital/analog) i to sve prenositi optičkim kabelom....nema smisla i ne znam da li bi to uopće nekak šljakalo...

Misliti da će to biti bolje od kvalitetnog, klasičnog zvučničkog kabela...neeee...

Teoretski bi u igri bila prvo dva para nekih analognih kabela (zapravo zvučničkih u obliku RCA !?), onda Adapter, pa onda dva para Optičkih kabela, pa onda opet Adapter, pa na kraju kratki par RCA (zvučnički) kabel....mislim....

Svaki kabel ima svoj otpor (uz to i Induktivitet i Kapacitet).
Večim promjerom se anulira otpor, a geometrijom upleta i kavlitetom i ostali parametri...

Dakle, bolji zvučnički kabel i točka....(ako treba)....
olif is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 12:30   #6
Upravo tako, u paru, cca 350ak kn na 10m
Cinjenica je da opticki kabel nema gubitaka i da na njega ne utjece nishta (drugi elektronicki uredjaji)
Teoretski mi se cini bolje od bilo kojeg kabela te cijene po metru
Naravno, ovisi samo o dvostrukoj pretvorbi, a/d i nazad d/a
Teoretski, imash za stereo 4 dac-a srednje kvalitete, dva na izlazu iz receivera i 2 kod samih zvucnika i par optickih kablova po zvucniku
Koliko bi tu bio gubitak
https://m.ebay.co.uk/itm/DAC-Digital...-/122617910894
Ovako ne bi na daljinu i na ime zice imao ikakav gubitak a i najskuplje zice imaju gubitak, zar ne?
zelenooq is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 13:01   #7
To, o čemu ti sada pričaš, ja prvi puta čujem, a nisam od jučer u Hifi !!?

Pretvarati amplificirani, analogni signal iz izlaznog pojačala dva puta (A/D i D/A), do zvučnika, nema nikakvog smisla...
Uštekavati između 2 adaptetra, koristiti u tri navrta 3 vrste parova kabela....

...ma koji gubici....mani se toga...
olif is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 13:30   #8
Nije li cilj imati shto kvalitetniji hi fi?
Nije li u optickim kablovima gubitak nula dok u zici gubitak raste kako raste otpor, odnosno udaljenost zvucnika?
Ako imash ova 4x 24/192 dac-a po cijeni od 27€ po komadu plus 4x 8€ 10m optickog kabela ti zapravo imash manje gubitka nego bilo koja zica na tu udaljenost
A cijena je 70€ po zvucniku na 10m loseless zvuka, zar ne?
Znam da nije uobicajeno al...trea razmishljat out of the box
Pa nisu li sad zvucnici koji primaju bezicnu streamanu glazbu?
Imaju dac ak se ne varam
zelenooq is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 14:14   #9
Treba zati neke osnove....

Amplficirani analogni signal nisu nule i jedinice.....
To je sinusni signal koji ima snagu i umnožak je struje i napona...isti može skuriti zvučnike (i povratno; pojačalo)...i to bi ti da staviš prek adaptera na optiku....

Dva puta D/A konvertirani signal ( ne znam kak bi to izvel iz ampa) je tek degradirane kvalitete.
Pogotovu na takvim jeftinim adapterima...

Bežični zvučnici su nešto drugo (još ako imaju DAC-u sebi) i do njih dolazi neamplificirani digitalni signal s izvora (transporta) zvuka...
olif is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 16:01   #10
pa adapteri i postoje da pretvaraju
znam da je analogni signal
pitanje je je li a/d i poslije d/a gubitak veci od gubitka u zicama na 7m udaljenosti
idemo uzeti neki kvalitetan dac od 100€
za jedan zvucnik ti trebaju 400€ dac-ovi i 16€ optika
dakle za 1m ispadne 59€/m
pitanje je jel to kvalitetnije od zice po toj cijeni il nije
ovdje je jedini potencijalni gubitak na a/d i d/a dac-ovima
al uz tu kvalitetu dac-ova i 24/192 zvuk pitanje je koji je bolji
izgubi li uopce dac ishta od kvalitete zvuka?
ili ne
moguce je zapravo 1 dac na izlazu da ima dva rca ulaza na jednom kraju i 2 opticka izlaza na drugom a to imaju
tada mosh il 1/3 jeftinije skoro imat spoj ili uzeti 300€ dac-ove

Zadnje uređivanje zelenooq : 26.11.2017. at 16:36.
zelenooq is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 17:17   #11
Zvučnički kabel za 59 tj. cca 60 €/m je već jako dobar kabel !
To znači da 5 metara (2x2,5 m za front zvučnike npr.) đođe 300 € ili 2300 kn, a za to kupiš takve rabljene zvučničke kaj budu cvrkutali ! ( AudioQuest Forest stariju seriju npr.).

Kakvi pusti optički kabeli (+ 2 x analogni ispred/iza) i još sa 2 DA konvertera za spoj ; pojačalo/zvučnici !!!!!



I kod analognih i kod digitalnih pojačala je signal nakon završne amplifikacije izričito u analognom obliku i samo kao takav, spreman za ( pasivne) zvučnike.

Nema izuzetaka !!

A ti probaj spojiti po svome, pa nas obavijesti.......

Zadnje uređivanje olif : 26.11.2017. at 17:55.
olif is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 11:13   #12
Quote:
zelenooq kaže: Pogledaj post
pa adapteri i postoje da pretvaraju
znam da je analogni signal
pitanje je je li a/d i poslije d/a gubitak veci od gubitka u zicama na 7m udaljenosti
idemo uzeti neki kvalitetan dac od 100€
za jedan zvucnik ti trebaju 400€ dac-ovi i 16€ optika
dakle za 1m ispadne 59€/m
pitanje je jel to kvalitetnije od zice po toj cijeni il nije
ovdje je jedini potencijalni gubitak na a/d i d/a dac-ovima
al uz tu kvalitetu dac-ova i 24/192 zvuk pitanje je koji je bolji
izgubi li uopce dac ishta od kvalitete zvuka?
ili ne
moguce je zapravo 1 dac na izlazu da ima dva rca ulaza na jednom kraju i 2 opticka izlaza na drugom a to imaju
tada mosh il 1/3 jeftinije skoro imat spoj ili uzeti 300€ dac-ove
Ako zelis KVALITETAN zvuk, kupi skupe kablove i DAC, a analogne kablove (rca i zvucnicke) smanji na najmanju mogucu mjeru, od najkvalitetnijih dostupnih materijala i proci ces puno jeftinije od tih pokusnih gluposti.
Svakom konvezijom signala iz digitalnoga u analogno (i obrnuto) dolazi do nekih degradacija zvuka (sto su DAC ADC kvalitetniji to su degradacije manje)

A ovo sta radis i predlazes su zapravo najjeftinije komponente...a ocekujes da rade bolje od necega sta je vec uhodano i provjereno.

Ne razumijem logiku.
Angelbyu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:26.