Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.12.2017., 19:46   #8161
Quote:
tutek kaže: Pogledaj post
Jesu li ti kod roditelja zvučnuci gurnuti uz zid, na polici? Smještaj zvučnika može puno utjecati na količinu basa. Da li je uključen gumb loudness? I još nešto, pokušaj razlikovati tonove u bas području, traži osjećaj dubine a ne napuhanosti basa, moguće da pioneeri rezoniraju i mute bas i umjetno ga pojačavaju što može zvučati atraktivno početniku neko vrijeme, no na duže staze takav bas počinje smetati i shvatiš da je to velika mana zvučnika a ne prednost... Znači treba direktna usporedba i pažljivo slušanje. Bez obzira što i tvoji i zvučnici od roditelja imaju po specifikacijama isti frekventni opseg na bas području, tj. 45Hz, bitan je i nagib krivulje oko i ispod tog područja jer ako recimo na 45Hz uz 1W proizvedu 84dB spuštanjem do 20Hz moguće da jedni još uvijek daju 75dB a drugi su već ispod 60dB. Razlika 15dB znači da fundamentalni najdublji bas kod jednih postaje čujan recimo pri 1W a kod drugih tek kod 30W. Ovo sam išao u krajnost ali čisto za usporedbu.
Biranje otpora 4, 6 ili 8Ω vjerojatno ne mijenja zvuk nego vjerojatno samo određuješ granicu do koje pojačalo smije ići prije nego se uključi neka zaštita i slično. Na 4Ω se pri manjem naponu postigne puna snaga, osim kod vrhunskih pojačala koja jednako stabilno rade i na 8 i na 4Ω pri čemu daju duplo veću snagu uz isti napon, a ponekad čak i 4x veću na 2Ω.
Kad navineš da te bole uši onda očito dolazi do distorzija i degradacije zvuka, odnosno pretjerao si sa glasnoćom i ušao u područje koje ne mogu dugo trpiti ni pojačalo ni zvučnici a očito ni tvoje uši. Zvuk se pojačava samo dok je potpuno čist bez izobličenja, čim čuješ i manje promjene već si pretjerao. Kad impulsi dostignu nazivnu snagu ti odvrtanjem potenciometra dalje možeš postići još sigurno bar duplo veću glasnoću, odnosno umjesto nazivnih 90W pojačalo pokušava slati impulse koji su 10x jači (jer duplo glasnije traži deseterostruku snagu), znači 900W, budući da pojačalo za to nije sposobno dolazi do rezanja vrhova signala koji se čuju kao izobličenja i oštar zvuk od kojeg bole uši što je posebno opasno za visokotonske zvučnike. Kod mene potenciometar ide od položaja 7 sati pa do 17 a punu snagu dobijem već na nekih 11.
Moram priznati da izraz "kada sistem radi na leru" ne pamtim da sam ikad čuo. To na leru bi u stvari trebalo biti upaljeno pojačalo i zvučnici dok rade bez ikakvog signala, znači samo šum elektronike pojačala.
hehe, to kad kazem na leru onda mislim da kad radim nesto u kuci ili kad zena kuha, a otvoreni na tiho pjevusi u pozadini, pa kad naidje dobra pjesma das malo gasa, a kad ponovno pocnu pricati ili kad su vjesti smanjis opet na ler... eto, vjerovatno nije neki hifi rijecnik, samo sam malo htjeo docarati...

ovi pioneer zvucnici kod staraca su na podu, inace to kod njih samo skuplja prasinu, danas kad sam ih isao isprobati skuzio sam da je jedan odspojen pozada jedna zica iscupana, i oni to naravno nisu ni skuzili oni samo slusaju ponekad radio preko njega, samo za to sluzi, ali ipak poprilicno ugodno radi...

loudness, nisam siguran ima li ga taj technics, mislim cak da nema, morat cu ga prekopat malo da vidim, ovaj onkyio nema... valjda nema...

kuzim to sa krivuljama i svime time, ali nemogu ti pioneer zvucnici ni po kojem kriteriju radit bolje od ovih jamo koji ipak kostaju skoro 3000 kn a ovi pioneer 1000kn, odnosno ni ne rade bolje, ali ostavljaju dojam da zvuk ima vise volumena, makar on mozda bio i mutan, sto vjerovatno i je... zasto bi onda prosjecan kupac platio 3000 za zvucnike ako ce mu ovi od 1000 zvucat bolje...
SPOLJC is offline  
Old 10.12.2017., 19:57   #8162
Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
Ruzni?

A ridikul.

No s njima ne trebas sub (mozes zivjeti bez)

Daj si u google ubaci model i pogledaj slike.
Ovog velikog nisam uzivo vidio, ali mali su predivni uzivo.
pogledao sam, ok, nisu bas tako ruzni... a kvaliteta im se vidi na oko, trebaju vjerovatno dvojica da ga nose....

ali ipak kod ljepote jamo s 628.... ako je estetika ispred zvuka, odnosno ovi bi trebali biti kompromis izmedju jednog i drugog...
SPOLJC is offline  
Old 10.12.2017., 20:35   #8163
Vjeruj mi S 628 ne bi im bi!i dovoljno dobri na za satelite (zadnje)
A ti prednji su zapravo najbitniji.
Najvise utjecu na zvuk sistema.
A ja sam i gori od tebe sto se tice ljepote i kvalitete zvuka.

Od srca preporucam sta sam ti preporucio.
__________________
Imam dva peseka...jednoga doma, a drugoga koji me ispravlja...
Angelbyu is offline  
Old 10.12.2017., 21:57   #8164
Quote:
SPOLJC kaže: Pogledaj post
pogledao sam, ok, nisu bas tako ruzni... a kvaliteta im se vidi na oko, trebaju vjerovatno dvojica da ga nose....

ali ipak kod ljepote jamo s 628.... ako je estetika ispred zvuka, odnosno ovi bi trebali biti kompromis izmedju jednog i drugog...
Jedna bitna stvar (iako mislim da su šanse male isplati se provjeriti) ako su zvučnici greškom spojeni u protufazu lijevi od desnog onda dolazi do poništavanja basova. Samo zamjeni na jednom zvučniku plus i minus na kabelu i čut ćeš. Ako zvuk postanje tanji i nedefiniranog položaja odakle dolazi znači da su bili ispravno spojeni pa vrati kako je bilo. Razlika je velika pa nije problem čuti promjenu.
Ako zvuk postane puniji sa više basa i s mogućnošću lociranja izvora zvuka znači da su bili krivo spojeni pa si riješio problem. Kažem ne vjerujem da su bili krivo spojeni ali nije veliki posao pa se isplati provjeriti..
tekac is offline  
Old 10.12.2017., 22:12   #8165
Da, kolega @Spoljc je potrošio skoro 5.000 kn ( novo) za stereo receiver i zvučnike.

Kada bi sada ja ( ili netko od kolega) s njuškala predložio komponente u Budgetu, koje bi (vjerojarno) bitno uvjerljivije kod raznih glasnoća upotpunile sobu zvukom......
....bilo bi to možda nepravedno....
Ali, ne bi to bilo ništa čudno niti novo....

Jer, sumnjam da se kolega kod izbora amplifikacije baš nešto posavjetovao s nekim iskusnim.
Jer za 55 kvadrata sobe bi ( ako je budget ograničen) dobio savjet da to bude rabljeno i da bude stereo pojačalo ( receiveri tu ne drže vodu previše).

Jer, stvarnost je tu neumoljiva.
Za ispuniti takvu sobu kvalitetnim zvukom, treba potentno i kvalitetno pojačalo i trosistemski samostojeći zvučnici (solidnog odziva u basu).
I naravno, pojačalo je tu, ono; koje drži zvučnike za jajca, a ne obrnuto....
olif is offline  
Old 11.12.2017., 07:49   #8166
No tih 56m2 pretpostavljam nije sve i samo dnevni boravak.
Hocu reci da se ne slusa muzika u svih 56m2 na fotelji u sweet spotu.

A ako je recimo to podrucje 30tak m2 onda to bitno mijenja pricu.
Kako za hifi, tako i za AV.
__________________
Imam dva peseka...jednoga doma, a drugoga koji me ispravlja...
Angelbyu is offline  
Old 11.12.2017., 09:55   #8167
Mijenja priču jedino ako posred sobe ima nek ozbiljnija pregrada i s.l, koja je više od pola širine sobe.
Ako nema, onda je volumen, volumen i velika dužina sobe npr. dozvoljava dužinama zvučnih valova nižih frekvi da budu u punom rasponu prije nego dotaknu suprotni zid.
A i sama zapremnina velike sobe "pojede" dosta zvuka, napose ako je on "mršaviji".

Blizina slušnog mjesta samo definira glasnoću i može smanjiti osjećaj pozornice, ali ne mijenja uvelike osnovne parametre zvuka i doživljaja.
olif is offline  
Old 11.12.2017., 10:20   #8168
nema pregrada, u sklopu boravka je kuhinja, kao na slici....

iz svega napisano, vidim da nebi za taj prostor pogrijesio sa malo jacim zvucnicima 3 sistemskim, i da bi vjerovatno zvuk bio puniji, to sam mogao i pretpostavit, ali kad mi dimenzijama ne odgovaraju, pregabaritni su mi, dok mi se ovi taman uklapaju... l da je malo mrsavo, je..

SPOLJC is offline  
Old 11.12.2017., 10:28   #8169
Ao je točno kao je na slici, meni se čini da taj kutni sofa element, kako je postavljen, možda guši desni zvučnik
MytByte is offline  
Old 11.12.2017., 11:17   #8170
Da, malo je ipak ograničen raspored, ali jednostruko.

Širenje zvuka od sustava prema slušnom mjestu je ograničeno dužinom tog dijela sobe, a taj dio je manjih dimenzija od lijeve strane boravka.
Dakle, put valova prema slušaću je malo "sputan" manjom dužinom tog dijela sobe. To treba uvjetno uzeti u obzir.

Dočim, baš cijeli dio iijeve strane sobe je otvoren u još veći prostor i to je onaj dio priče gdje se "gubi" zvuk poradi tog dodatnog volumena.
Ukratko, taj lijevi, veći dio sobe ne treba nikako zanemariti.

I ja imam slično, ali obrnuto (meni je taj lijevi dio manji od slušnog dijela).
To u praksi znači da kod slušanja može zvučna slika može malo "vuči" npr. na lijevu stranu.
To se dade izbalansirati (malo) valjkastim trapovima s lijeve strane (makneš ih kad ne slušaš) i sl. Ja sam zadržao samo jedan od tri-četiri.

Ali, to je već druga vrsta sobne akustike, koja se rješava kada su zadovoljeni osnovni uvjeti; da pojačalo i zvučnici referentno sobu pune kvalitetnim zvukom.

Samo (i samo) za primjer, na brzaka:

https://www.njuskalo.hr/hi-fi-kompon...oglas-14709481
https://www.whathifi.com/nad/c356bee/review
Nisam ljubitelj Nada, ali ovo bi već uvjerljivije potjeralo i trenutne Jamače...

https://www.njuskalo.hr/hi-fi-pojaca...oglas-24185727
http://audio-database.com/PIONEER-EX...p/a-717-e.html
Ovo još i više, ali kada b bio napravljen refreš (ako treba)....

https://www.njuskalo.hr/hi-fi-pojaca...oglas-24152674
https://www.whathifi.com/yamaha/s1000/review
Ovo sam nekad imao na probi. Solidno drži zvučnike, ali ništa spektakularno..

https://www.njuskalo.hr/hi-fi-pojaca...oglas-23985982
https://www.stereophile.com/integrat...ure/index.html
I ovo bi valjda mogo biti ok, mada bolje jači model 3010S....
olif is offline  
Old 11.12.2017., 11:51   #8171
Quote:
olif kaže: Pogledaj post
Linija je linija....manje više ni blizu stereo pojačala, pa ni receivera !!!

Imaš i Stereo receivere s Bluetooth-om (sigurno kvalitetniji od onog u liniji), koliko već Bluetooth može biti kvalitetan za zvuk (žica je još uvijek zakon !).

https://www.ronis.hr/stereo-receiver...D8220/product/
http://www.bojezvuka.hr/hr/proizvod/r-s202d-286

ima i skuplji:

https://www.ronis.hr/receiver-yamaha...ilver/product/
http://www.bojezvuka.hr/hr/proizvod/r-n303d-436

K tome izabereš (i tražiš popust...za sve birano !) neki od onih gore zvučnika
(Dali Zensor 3, Boston Acoustic samostojeći i sl) i imaš pravi sustav...
...isplati se malo protegnuti (na rate)....

....kakvi Bakrači....ma koja linija....
Njablizi sam nakon gledanja kupovini ovog :
https://www.ronis.hr/stereo-receiver...sor_3/product/
zanima me kako spajam svoju plazmu St60 sa ovim receiverom ? Kojim kabelom ?
taumant is offline  
Old 11.12.2017., 11:52   #8172
D ali...
Nije podrucje za slusanje zvucnika 50m2 vec maximalono 20m2
Slican da ne kazem istu situaciju imam i ja, ali ne racunas kompletan volumen... vec dio gdje se slusa muzika. Ovaj drugi dio mozes ovako ostaviti ili odraditi kao zonu 2 s neka 2 mala zvucnika.
__________________
Imam dva peseka...jednoga doma, a drugoga koji me ispravlja...
Angelbyu is offline  
Old 11.12.2017., 12:24   #8173
A na koji način ćeš spriječišiti zvuk da se širi dalje od tih 20m2, odbija od zidova, reflektira itd? Hoćeš reći da se zvuk van tih 20m ne čuje? Jer ako se čuje onda se i širi tim prostorom...
tekac is offline  
Old 11.12.2017., 12:27   #8174
kod mene je zona za slusanje po cijelom boravku, znaci i u onom otvorenom prostoru gdje je kuhinja, nije nacrtana na planu, zena kad kuha isto slusa....

sto se tice sofe, ona je u stvarnosti malo drugacija, do zvucnika je otvorena, nema rukonaslona, i samo zvucnici u zvucniku su vislje u odnosu na sofu, tako da nemaju prepreku, otvoren im je put....

potrazit cu imam li nacrtan plan boravka kod staraca pa cu stavit polozaj zvucnika, isto su usmjereni u jednoj polovici boravka prema sjedecoj garnituri, ali zvuka ima i u dijelu gdje je kuhinja istol... isto je pravokutnog oblika bez prepreka...

uz pojacalo jos treba i tuner, pa dva daljinska, plus daljinski od tva, vise opreme, i to sve za 90% slusat radio...
SPOLJC is offline  
Old 11.12.2017., 12:32   #8175
i jos nesto,

konkretno na tom jamu su u biti dva bas zvucnika od 12 cm (ako se to moze nazvati bas zvucnicima) au onim pioneer je jedan od neznam, 15-20 cm, nebi li trebalo to sto su u jamu dva na neki nacin trebalo nadomiriti manji fi??? ili jedostavno ne mogu producirati tako duboke tonove?? ili ipak mogu?? ili veci bas zvucnik stvara neke vibracije koje ovi manji ne mogu?? pioneer ima veceg, ali dva su dva???
SPOLJC is offline  
Old 11.12.2017., 12:45   #8176
Pa necu valjda ocekivati kod zene da je sweetspot u kuhinji
(ijako ja kuham doma)
Mislim sve 5, ali koja je sad logika da u kuhinji gledsam kvalitetu zvuka?
Prostor gdje je fotelja je namjenjen slusanju zvuka i gledanju TVa ostatak prostora ce imati zvuk koji ima.
Ne kuzim logiku?!

A ako bas zelis imati u drugom dijelu dobar zvuk (visoki) onda lijepo napravis ZONU2 i postavis kakve JBL mini monitore prema huhinji.
__________________
Imam dva peseka...jednoga doma, a drugoga koji me ispravlja...
Angelbyu is offline  
Old 11.12.2017., 13:05   #8177
Koja je logika? Ta da se zvuk širi sve dok ne dođe do prepreke a onda se pod nekim kutem dio zvuka reflektira do slijedeće prepreke i tako stalno. Na kraju ukupnu glasnoću određuju upravo refleksije a direktni zvuk samo određuje smjer. Valne duljine dubokih tonova se mjere metrima i s lakoćom obilaze prepreke i šire se čitavim raspoloživim volumenom tako da koliko god ti htio zadržati zvuk u nekom području to ne možeš. A logični zaključak je da onda sav raspoloživi volumen prostorije sudjeluje u kreiranju finalnog zvuka. Koliko god tebi bilo nebitno kakav je zvuk u kuhinji, taj prostor pojede dobar dio basova i srednjih pa i nešto visokih a dio reflektira natrag u prostoriju pa opet dođe i do mjesta slušanja i napravi ti kašu zvukova kakvu ne bi imao da nakon tih 20m2 imaš zid..
tekac is offline  
Old 11.12.2017., 13:20   #8178
Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
Da, ali...
Nije podrucje za slusanje zvucnika 50m2 vec maximalono 20m2
Slican da ne kazem istu situaciju imam i ja, ali ne racunas kompletan volumen... vec dio gdje se slusa muzika. Ovaj drugi dio mozes ovako ostaviti ili odraditi kao zonu 2 s neka 2 mala zvucnika.
Ne.
U krivu si.
Ko što reče @tutek, ne možeš spriječiti zvuk da se širi tamo, tim više što je otvor u cijeloj dužini sobe i k tome zvuk ulazi u još veći prostor.

Ne pričam napamet. Bio kod mene kolega koji se puno kuži u akustiku (tonski snimatelj) i rekao da i ja svoj drugi dio prostora moram ubaciti u proračun akustike (a još je uži taj otvor nego tu).
Svakako !

Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
Mislim sve 5, ali koja je sad logika da u kuhinji gledsam kvalitetu zvuka?
Prostor gdje je fotelja je namjenjen slusanju zvuka i gledanju TVa ostatak prostora ce imati zvuk koji ima.
Ne kuzim logiku?!

A ako bas zelis imati u drugom dijelu dobar zvuk (visoki) onda lijepo napravis ZONU2 i postavis kakve JBL mini monitore prema huhinji.
Ne gledaš, već slušaš i u kuhinji isti taj zvuk, s jednog te istog izvora.
Otvor je po cijeloj dužini i vjeruj mi, sasvim se lijepo čuje i u susjednom dijelu prostorije, napose ako je sustav kvalitetan.
Kod mene je cijela soba puna zvukom...ma...kakva Zona 2......

Quote:
SPOLJC kaže: Pogledaj post
uz pojacalo jos treba i tuner, pa dva daljinska, plus daljinski od tva, vise opreme, i to sve za 90% slusat radio...

i jos nesto,
konkretno na tom jamu su u biti dva bas zvucnika od 12 cm (ako se to moze nazvati bas zvucnicima) au onim pioneer je jedan od neznam, 15-20 cm, nebi li trebalo to sto su u jamu dva na neki nacin trebalo nadomiriti manji fi??? ili jedostavno ne mogu producirati tako duboke tonove?? ili ipak mogu?? ili veci bas zvucnik stvara neke vibracije koje ovi manji ne mogu?? pioneer ima veceg, ali dva su dva???
Tuner se lako dokupi (pače, za smiješnu lovu tri put bolji nek do sada).

Radi se o tome da ti za takvu sobu trebaš ozbiljniju amplifikaciju, a to daju mahom samo stereo pojačala (receiveri možda samo oni negdašnji...Monster, ala Sansui 9000 kaj je bil kod mene...

Ne mora zvučnik imati samo jednu veliku membranu.
Mogu to zamijeniti dvije/tri manje membrane, ali ne da su ispod 160mm (bolje min. 200) i da su većeg hoda.

Današnji zvučnici velikom večinom imaju više manjih bass membrana, prvenstveno zbog izgleda i prostora koji zauzimaju.
olif is offline  
Old 11.12.2017., 13:45   #8179
Quote:
taumant kaže: Pogledaj post
Njablizi sam nakon gledanja kupovini ovog :
https://www.ronis.hr/stereo-receiver...sor_3/product/
zanima me kako spajam svoju plazmu St60 sa ovim receiverom ? Kojim kabelom ?
Da, to je cca 900kn jeftinije nego da kupuješ zasebno.
Dali se , kao, slaže s Yamahom.
To je slična akcija kao u Nove boje zvuka ,gdje za manju lovu dobiš manji zvučnik. A imaju i sa AV receiverom (tko slaže HT ):

http://bojezvuka.hr/hr/akcija/r-s202d-zensor-1-57

Naravno, bilo bi dobro da to prije isprobaš/čuješ (pa i u oba dućana) i uzmeš ono što ti uvjerljivije zvuči.....
Bilo koja od te tri opcije je bitno bolja od one linije...bitno...
olif is offline  
Old 11.12.2017., 13:58   #8180
Quote:
olif kaže: Pogledaj post
Da, to je cca 900kn jeftinije nego da kupuješ zasebno.
Dali se , kao, slaže s Yamahom.
To je slična akcija kao u Nove boje zvuka ,gdje za manju lovu dobiš manji zvučnik. A imaju i sa AV receiverom (tko slaže HT ):

http://bojezvuka.hr/hr/akcija/r-s202d-zensor-1-57

Naravno, bilo bi dobro da to prije isprobaš/čuješ (pa i u oba dućana) i uzmeš ono što ti uvjerljivije zvuči.....
Bilo koja od te tri opcije je bitno bolja od one linije...bitno...
A kako spajam to na tv ?
taumant is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:54.