Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.08.2007., 16:09   #61
Quote:
testdrive kaže: Pogledaj post
a sto bi bilo, kada samo sreca (na koju ovaj koji je sjekao kocnice ne moze ne samo utjecati vec ni na nju racunati) nije zasluzna sto je kocnica upotrijebljena pri maloj brzini i situaciji u kojoj nije bilo posljedica?

sto da je recimo prva potreba za kocenjem tog vozila bila na raskrizju, zbog crvenog svjetla na semaforu i u trenutku dok tramvaj kojem je zeleno sijece put kretanja toj djevojci?

i sto da onda, a sto je izgledno, a sto i tvoj prijatelj dok zna sijeci kociona crijeva, sto znaci da se razumije u voznju i vozila, mora znati, djevojka ne prezivi nalet tramvaja na njen automobil?

o mogucem ishodu necu nagadjati, ali cu ti preporuciti da ako tvoj prijatelj cuva neki novac za "crne dane", da je upravo sada vrijeme da ga izvadi i angazira si dobrog odvjetnika, njegovi su "crni dani" dosli.
Mada često smatram da si silno krut,ovaj put se moram s tobom složiti.
Osoba oko 26 ili više godina zna koje su posljedice takve sabotaže vozila.
Zna i onaj od 18.
To je bez daljnjega pokušaj ubojstva (nje i nerođenog djeteta)i treba ga primjereno kazniti.
Samo sretna okolnost je djevojku spasila.
A to ne umanjuje namjeru.I svako sadašnje žaljenje ništa ne znači.
Što bi taj tek učinio da se udala za njega?
Držao je u lancima?Prije no što bi joj na kraju prerezao vrat?
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2007., 16:17   #62
Quote:
raky kaže: Pogledaj post
pozdarv svima... imamo jedan problemcic,pa bih volio cuti savijet ljudi koji znaju vise o takvim stvarima.

Naime,prije koji dan,moj jako dobar prijatelj je napravio VELIKU glupost...
bivsoj curi je pokidao crijevo od kocnica na automobilu.

zanima me kako bi mogao proci?

meni se cini da je to "kazneno djelo dovođenja u opasnost života i imovine"!?
po tome kazna bi bila od 6 mj do 5 godina.
ali mene zanima da li postoji i mogucnos uvjetne?


sad,naravno postoje i otezavajuce i olaksavajuce okolnosti,a za to moram ispricati citavu pricu: naime,njih 2 su bili nekih godinu dana zajedno,ona ga je ostavila(tj rekla mu je da ju malo pusti na miru,pa da se cuju za mjesec dana),a on je to jako tesko prihvatio. prva ljubav...
inace,ona ga je iskoristavala,vukla za nos a ja vijerujem i varala,jer ju znam od prije i znam da je takva,tj da je sve prijasnje decke varala.
pokusavao ju je vratiti,ali meni se cini da je jako pretjerao,naime u pocetku je to bilo slanje sms poruka (u stilu : volim te,nedostajes mi...bla,bla,bla) i poklona. nedugo nakon toga poceo ju je zvati svaki dan...dosadjivati.
zbog toga je ona promjenila broj...
tu je napravio 1. glupost,otisao u vip i zatrazio njen stari broj,rekao da je to bio njegov i da je izgubio karticu. ja ne kontam zasto,tj sta ce mu ali eto,bilo je kasno da vrati...
svaki dan se vozao ispred njene kuce,da ju samo vidi,ili da vidi jel ima nekoga...u stvari,tuda je isao i na posao.
nekoliko puta je zvao na kucni pa pricao sa njenim roditeljima,koji su mu takodje rekli da je dosadan,da ju ostavi na miru...i da je trudna sa drugim.
samo mjesec dana nakon sto je njega "ostavila".
ocito je mala,laka...fufica,ali ne sudi se njoj.
e sad,on se ne moze pomiriti sa tim da njoj nije ni malo stalo,da ga je toliko povredila i napravi jos vecu glupost...dok je bio na poslu u nocnoj smijeni,izasao je van otisao se provozati i zastao pred njenom kucom. kako je meni rekao,nije nista planirao,samo mu je na pamet palo da joj se zeli osvetiti za bol i nanjeti nekakvu stetu.

sagnio se ispred njenog auta i pokidao nakakvu cijev od kocnica.

ona je odmah sutradan to shvatila,i na svu srecu nije bilo posljedica...tek sto je krenila,vidila je da nema kocnica i ne znam kako ali je uspijela stati.
odmah je prijavila policiji,koja ga je isti dan privela i ispitivala.
on je sve priznao.

sada se kaje zbog toga,zao mu je,ali povratka nema.
sto je ucinjeno,ucinjeno je...
mislim da bi mu olaksavajuca okolnost bila sto do sada nije bio kaznjavan,niti je imao kakvu prijavu...u stvari inace je primjeran decko,ali eto,pukao je.
ja mu ne mogu pomoci,to znam,ali kao prijatelj pokusavam ga uvjeriti da nece nagrebusiti bas jako...
eto mene sada zanima,da li sam u pravu kada mu kazem da ima sanse da se izvuce sa novcanom kaznom i nekom uvjetnom kaznom.


hvala svima na pomoci,i sto ste uopste i citali sve ovo

Evo do kraja pročitala i znaš kaj,

nije baš to sve tako jednostavno kako si ti napisao. Naime, ako je to tako (kako si ti napisao i ako je tako ušlo u policijski zapisnik), sve ovisi o tužiteljstvu (ODO) kako će složiti inkriminaciju.

Vjerojatno će ići na ubojstvo u pokušaju ali velika je stavka (kaj li će biti od vještačenja njezinog autobobila tj da pojednostavnim da li je do kraja prerezao kočnice ili samo napola). O tome ovisi tijek dalnje rasprave. Taj auto je išao ili će ići na vještačenje te će na raspravi vještak objasniti svoj stav nalaza i mišljenja.

Ako je napola prerezao kočnice i uz dobrog odvjetnika, te uz njihovu dobro složenu obranu (koju nažalost ne smijem ovdje javno iznositi jer bi bilo navođenje na laž) mogla bi se na raspravi desiti prekvalifikacija kaznenog djela u ono kaj si ti nas tu pitao Dovođenje u opasnost.....

A ako je do kraja prerezao kočnice i ako bude imao lošu obranu biti će ziher pokušaj ubojstva ali da te utješim, pokušaj je uvjak kažnjiv ali zakon predviđa fakultativno ublažavanje kazne.

To kaj ti navodiš da je ona njega iskorištavala, te vukla za nos i varala nije nikakva olakotna okolnost jer NITKO nema pravo uzeti pravdu u svoje ruke i nekome rezati kočnice... APSOLUTNO NITKO!

Jedina olakotna okolnost je njegova ranija neosuđivanost i mogla bi biti još jedna ako na raspravi izrazi jako kajanje

Jedino kaj je tu dokazano je njegova namjera, I ta namjera će ga oglasiti krivim, ali vidjeti ćemo za koje djelo. Javi nam.

Možda tu postoje neke druge okolnosti koje nam nisi rekao (jer nisi znao) ili neki novi momenti.

Jedino kaj mene iskreno muči...zakaj nije u pritvoru. jer za takav opis kaznenog djela često ide pritvor zbog najčešće dvije točke i to:

- ponavljanja kaznenog djela
- utjecaja na svjedoke

Malo mi to nejasno
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2007., 16:35   #63
stvarno ne znam...on je bio na ispitivanju,ne znam mozda pola sata,a mozda i sat,2...pojma nemam ali isti dan ga je policija pustila,ne kontam se u to kako i zasto.
ja mislim(naravno pojma nemam) da bi mu moglo pomoci i misljenje psihijatra,jer ja koji sam laik ali ga znam,znam da je "pukao". samo o njoj razmislja i prica....
naravno nije da ga pravdam ili branim,svakako zasluzuje kaznu za ono sto je ucinio,ali zao mi ga je...jer znam da nije takav inace.
VeronikaN,tko zna kako bi bilo da su ostali,ali sumljam da bi ju drzao u lancima..prije ona njega. jer on joj je davao bas sve,a ona ga zajebavala,sprdala...i mene je cudilo kako on to sve trpi,ali sta ces,ljubav je slijepa
raky is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2007., 16:42   #64
nije baš tako lako uvjeriti psihijatra da si tako baš 'pukao'. Psihijatrijeke tegobe te izvlačenje na to imaju svoju kronologiju.

Bio normalan pa pukao. Ne ide to baš tako.

Ako se je mislio izvlačiti na psihijatriju trebao je prije tog trenutka odlaziti kod psihijatra, reći mu svoje stanje.. reći mu svoje osjećaje.. onda bi psihijatar konstatirao neku boleštinu pa bi ga liječio..pa bi o tome negdje postojao 'TRAG'.

Ovako, .... ne, čista namjera
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2007., 17:53   #65
Lara i testdrive, ako može mali osvrt.
Recimo, nekome prerežete kočnicu skroz, znači uopće ne može kočit. A auto mu se nalazi na takvoj poziciji da do glavne ceste mora uptrijebit kočnicu, recimo na parkingu, garaži i sl. Taj će odmah skužit da mu kočnica ne radi.
A kad je nekome prerežete napola, pa on recimo izađe na autocestu bez da išta primjeti i tad mu prestane radit, taj je u puno većoj opasnosti od prvoga.
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2007., 18:06   #66
Quote:
qwer kaže: Pogledaj post
Lara i testdrive, ako može mali osvrt.
Recimo, nekome prerežete kočnicu skroz, znači uopće ne može kočit. A auto mu se nalazi na takvoj poziciji da do glavne ceste mora uptrijebit kočnicu, recimo na parkingu, garaži i sl. Taj će odmah skužit da mu kočnica ne radi.
A kad je nekome prerežete napola, pa on recimo izađe na autocestu bez da išta primjeti i tad mu prestane radit, taj je u puno većoj opasnosti od prvoga.
Ja mu ne bi sudila za ovakvo hipotetski postavljenu stvar. Ja bi mu sudila za NAMJERU!!!
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2007., 18:46   #67
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
Ja mu ne bi sudila za ovakvo hipotetski postavljenu stvar. Ja bi mu sudila za NAMJERU!!!
Zapravo, nikome se ne može sudit za namjeru, osim nekih iznimnih djela tipa pripremanje terorističkih akcija i sl.
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2007., 19:38   #68
Quote:
qwer kaže: Pogledaj post
Zapravo, nikome se ne može sudit za namjeru, osim nekih iznimnih djela tipa pripremanje terorističkih akcija i sl.
A imati namjeru ubiti jednu ženu....to nije niš, to je premalo?
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2007., 19:46   #69
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
A imati namjeru ubiti jednu ženu....to nije niš, to je premalo?
Idemo ovako,kako ces ti dokazati postojanje te namjere ako se ona nije na neki nacin manifestirala u stvarnosti ? Takva namjera ostaje kognitivni proces u mozgu osobe a i koliko znam, nase drustvo ne posjeduje telepate ili strojeve koji mogu citati tude mislli.
__________________
Mogu ja otvorit um pa da lex obuhvati i KD, al uz malu ali znacajnu pomoc halucinogenih gljiva™ by Ro
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2007., 20:56   #70
Pazi, suđenje za namjeru bi za posljedicu imalo suđenje za misao o ubojstvu. A kod terorističkih akata osim misli imaš i mnoge opsežne pripreme koje razne službe prate dok ne procijene da je vrijeme za akciju.
Daleko od toga da je ubojstvo beznačajno, al praćenje misli je neizvedivo, čak i da imaš stroj za takvo što zamisli kontrolu milijuna, milijardi mozgova.

Malo smo Off Topic!
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 00:21   #71
frend ti je glup. i nek ide psihijatru.
zamisli da je cura poginula, il ubila nekog treceg????
sankcije, definitivno
__________________
Potpis!
HappyBirthday is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 04:29   #72
da i ja dam svoj komentar na ovu pricu.

Evo nedavno smo bili automehanicaru koji nam je dignuo auto na 2 metra visine, stavljali smo novi auspuh i nisam vidio ama bas nikakvu sajlu koju bi eventualno mogao presjeci kad bih se zavukao ispod njega. Znaci tvoj frend ti je malo lagao, nije moguce da se on malo zavukao pod auto i to odrezao, treba skinuti neke dijelove da bi se doslo do sajle za kocnice. On treba jednog odlicnog odvjetnika, nek digne kredit i sretno mu bilo.
Tiesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 06:39   #73
Quote:
qwer kaže: Pogledaj post
Lara i testdrive, ako može mali osvrt.
Recimo, nekome prerežete kočnicu skroz, znači uopće ne može kočit. A auto mu se nalazi na takvoj poziciji da do glavne ceste mora uptrijebit kočnicu, recimo na parkingu, garaži i sl. Taj će odmah skužit da mu kočnica ne radi.
A kad je nekome prerežete napola, pa on recimo izađe na autocestu bez da išta primjeti i tad mu prestane radit, taj je u puno većoj opasnosti od prvoga.

e to, baš to. Opasnost, ali neizvjesna da li će se i kada će se dogoditi. Ali nije ubojstvo u pokušaju.
Može ona tako sa poluprerezanim kočnicama voziti i ne pretpostavimo jako kočiti (pretpostavimo da cura sporo vozi, da ne divlja na cesti) i za dva dana uzme joj prednost auto na križanju ili na izlazu sa parkirališta i zabije se u nju.
Znači uvjet (da kočnice propadnu ko kraja) se nije ni ostvario.. zato je to dovođenje u opasnost

kočnice totalno prerezane su izvjesnost i to kada prvi put sjedne u auto. I to jest ubojstvo u pokušaju.

Treba pričekati vještačenje auta ono će ovom predmetu odrediti smjer.

Ovako je sve to pusto teoretiziranje.

Sjećam se slučaja iz Rijeke od prije par godina. U mc Donaldsu tip u wc- u postavio bombu. Optužnica je išla na ubojstvo i to kvalificirani oblik... a na raspravi se na kraju sve promijenilo i prekvalificirano je kazneno djelo u Dovođenje u opasnost.

ODO je nevoljko prekvalificirao kazneno djelo ali je morao jer mu je sudac rekao da će biti oslobađajuća na takav način jer nije kvalificirano ubojstvo.

Tako da, sad kako je nešto ne znači da će tako i ostati.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 09:30   #74
ne,nije lagao a da je glupo postupio i da treba kod psihijatra to sam mu i ja rekao....to je cijev od hidraulicne kocnice koja pumpa ulje u kocnicu i tako ju aktivira. on se samo sagnio kod auta i rukom ju otrgnio.
mislim tko zna kakva ce optuznica biti,ali jedno sam siguran,nije to napravio da ju pokusa ubiti...nego samo da joj napakosti. ali pred sudom to nema veze,na kraju mogao je jednostavno probusiti gumu,izgrebati auto,razbiti sajbu....bile bi puno manje posljedice. ali nazalost...
ne znam,da cujem za nekog lika kojega ne znam,da je to ucinio i ja bih ga drvljem i kamenjem,ali ovoga znam u dusu i siguran sam da nije htjeo da joj se nesto desi,jer to je onaj mirni povuceni tip,koji ce ti uvijek pomoci,potpuno neagresivan cak i kada njega napadaju...znaci siguran sam da nije bilo pokusaja ubistva jer je stvarno lud za njom i voli ju...a sada to drugacije izgleda. cjelo vrijeme od kako ga je ostavila prica kako bi se ubio i kako ne moze bez nje. ocito mu je potreban psihijatar...nije da ga branim za ucinjeno,ali ljudi znaju pukniti. na svu srecu nije bilo posljedica.
a i sam zna kakvu je glupost napravio i da zasluzuje kaznu.
ok,vecina vas se slozilo da se radi o pokusaju ubistva,sta sada? kakvu kaznu moze ocekivati... 3-5 godina?
ko tu optuznicu pokrece ona ili drzavno odvjetnistvo?
raky is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 15:46   #75
mislim vec je priznao tako da mi tu nemamo sta raspravljati... samo ovisi kakvu ce optuznicu tuziteljstvo podici... Uzimajuci u obzir njegovu proslost, i to da je nekaznjavan(jos ako ima posao ili fakultet) moze ostati na dovodenju u opasnost zivota i imovine... ali i 50% ostaju sanse za ubojstvo u pokusaju...
istice se nekoliko smjerova obrane ali ne smijem ih ovdje iznositi(jer podrazumijevaju laganje i izvlacenje )
__________________
Ja volim leptire... i sunčeve zrake
daso is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 16:32   #76
evo bas sam malo prije bio sa njim na kavi,pa mi je prepricavao "dozivljaje" iz policije... rekao je da su mu spominjali bas to,dovodenje u opasnost zivota i imovine. sad naravno opet sve ovisi kako ce tuzilastvo to podnijeti...
ali nitko mi jos ne govori kakve su kazne za tako nesto...onako otprilike?
raky is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 16:46   #77
Quote:
raky kaže: Pogledaj post
evo bas sam malo prije bio sa njim na kavi,pa mi je prepricavao "dozivljaje" iz policije... rekao je da su mu spominjali bas to,dovodenje u opasnost zivota i imovine. sad naravno opet sve ovisi kako ce tuzilastvo to podnijeti...
ali nitko mi jos ne govori kakve su kazne za tako nesto...onako otprilike?
Dovoðenje u opasnost života i imovine opæeopasnom radnjom ili sredstvom

Èlanak 263.

(1) Tko požarom, poplavom, eksplozivom, otrovom ili otrovnim plinom, ionizirajuæim zraèenjem, motornom silom, elektriènom ili drugom energijom ili kakvom opæeopasnom radnjom ili opæeopasnim sredstvom izazove opasnost za život ili tijelo ljudi ili za imovinu veæeg opsega,

kaznit æe se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.
__________________
Mogu ja otvorit um pa da lex obuhvati i KD, al uz malu ali znacajnu pomoc halucinogenih gljiva™ by Ro
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 23:14   #78
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post

ODO je nevoljko prekvalificirao kazneno djelo ali je morao jer mu je sudac rekao da će biti oslobađajuća na takav način jer nije kvalificirano ubojstvo.
sto bi znacilo da suci sapcu tuziteljima kako ce presuditi sto sigurno nije istina jer onda u najmanju ruku ne bi bilo oslobadjajucih presuda, samo odbijajuce, i sto bi znacilo da bi optuzba bila prekoracena kada bi isti cinjenicni opis umjesto pod ubojstvo bio podveden pod dovodjenje s cim se ja ne slazem... dijelim pak tvoje cudjenje sto je isti pusten na slobodu

i nije li sa tom bombom u mc donaldsu bilo jos necega u igri? nije li se ujedno i iznudjivalo i kako je to proslo sa tom bombom, jesu li unaprijed obavijesteni da je postavljena bomba ili da ce eksplodirati ako ne plate ili...?
testdrive is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 23:21   #79
Quote:
qwer kaže: Pogledaj post
A kad je nekome prerežete napola, pa on recimo izađe na autocestu bez da išta primjeti i tad mu prestane radit, taj je u puno većoj opasnosti od prvoga.
doista...moze se i tako razmisljati, to bi bilo puno sofisticiranije...tempirati otkazivanje kocnice na neku pogibeljnu situaciju i pri tome sprijeciti da ost. bude alarmiran jos tamo ranije, gdje bi eventualno prezivio...
testdrive is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 23:41   #80
Quote:
raky kaže: Pogledaj post
ok,vecina vas se slozilo da se radi o pokusaju ubistva,sta sada? kakvu kaznu moze ocekivati... 3-5 godina?
ko tu optuznicu pokrece ona ili drzavno odvjetnistvo?
citam ti prvi post pazljivije... razgovarao sa njenim roditeljima, ovi mu rekli da je trudna... znao je da je trudna... isto ce svjedociti roditelj pred sudom... to je tesko ubojstvo...

za sve sto je nabrojano ovdje kao opcija, do ide sa optuzbom po sl duzosti i bez ikakvog obzira na zelju te djevojke za progonom...

i ako hoces pomoci, nek si taj hitno ode psihijatru bez obzira sto je inace "miran" i sto tu djevojku "voli", onima koje volis ne rezes kociona crijeva i to nema veze sa ljubavlju... bas ovih nekoliko dana mozes u novinama pratiti slucaj jednog koji je isto bio miran i vrijedan i radisan i od sukoba sa zakonom imao samo jrm s tom djevojkom i sad se svi cude, itd...i isto je bio opsjednut sa jednom, a ova ga isto ostavila i nasla si drugog... on je mrtav nakon sto si je sam presudio, ona se bori za zivot nakon sto joj je kroz prozor ispalio 4 metka u tijelo dok je spavala... dvadesetak godina starosti oboje...
testdrive is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:16.