Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Podržavate li uvođenje el.glasanja?
Da 41 74.55%
Ne 12 21.82%
Ne znam 2 3.64%
Glasovatelji: 55. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2017., 16:27   #21
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Apsolutno ne.

Evo jedan dobar video koji objasnjava zasto.

Nema teoretske sanse da se sustav elektronickog glasanja zastiti od prevare.
Pogledao sam video zapis..Hvalevrijedan zbir informacija.
Naravno mladi gospodin je u pravu..Ipak, za u vrijeme tehnološke revolucije mi zadržavamo staru praksu...?

Ne mogu vjerovati da nam je to dovoljno..

Uvijek će biti paranoje..No, kako to Estonija čini ? Koja su njihova iskustva ?
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 16:30   #22
Quote:
fortinbras kaže: Pogledaj post

Kaže se glasanje. Ja glasam na izborima. I idem na glasanje.
Ipak, g.Fortinbras mislim da je gđa.Nasmijano Nebo u pravu..

Ja se želim ispričati zbog gramatičke pogreške.
Molim Vas budite ljubazni ispravite moj lapsus..Hvala unaprijed.
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 16:49   #23
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Elektroničko glasanje? Nemojteme činit smijat!

Pa pogledjate ove papke što su kod nas na vlasti. Kad je obično papirnato glasanje, sve sa listićima koji imaju serijski broj, i imate kontrolora iz drugih stranaka i nezavisnih, opet imate masu glasača iz BiH koji glasaju na dva mjesta, mrtvih glasača, nepokretnih baba i djedova i prastričeva i čukunujaka...za koje rođo dođe sa naramkom osobnih i sam im upiše listiće pred komisijom. Pa imate onda masu rođa i kumova koji fotografiraju svoj listić kao dokaz vjernosti HDZu, čak je to i predsjednica Kolinda javno radila.

A za sve to se morate potruditi:
- morate falsificirati glasačke listiće
- morate prikupiti oosbne
- morate osobno doći sa naramkom iskaznica
- morate platit nešto šefu komisije do krene pogled na drugu stranu
- morate platit onome drugome kad prebrojava
itd.

A elektroničko glasanje vam se svodi na digitalni certifkat. Onaj tko je u posjedu digitalnog certifikata može raditi što hoće. Postoji i tzv root certifikat s kojim doslovce, s jednim jedinim certifikatom možete raditi šta god hoćete sa ostalih 4 milijuna i promijeniti svaki glas kako hoćete. A onda neka neki Pero Perić iz Donje Bistre dokaže kako je glasao.

Plus, elektroničkim glasanjem se za svakoga egzaktno zna kako je glasao. Neće više biti čak niti potrebno slikavati listić. Samo šef HDZ nazove rođu i pita ga "kako je glasao oni moj?"

Da, sve se to može spriječiti odvajanjem digitalnih certifikata i službe koja bi se bavila glasanjem od politike. Da ne bi. Dajte, ako se bavite tom mišlju, ne trošite mi vrijeme, jer dobro znamo kako to sve ide kod nas. Primjer:

Glavni za dig.certifikate vam je državna firma FINA, u kojoj se kadrovi uhljebljuju po političkoj liniji. Doista mislite da ne bi lažirali certifikate? Odbiti će naredbu sa državnog vrha?

Plus, kontrolni organ za FINIne dig.certifikate (odnosno generalno za providere dig.certifkata sa državnom licencom) je - Ministarstvo Gospodarstva, Odjel za unprijeđenje elektroničkog poslovanja.

Mislite da oni doista rade inspekciju u Fini i kontroliraju da nema tu varakanja? I TKO SU TI INSPEKTORI???

Ova država i ova vlast je dizajnirana na varanju i obmanjivanju svojih građana, a sve pod krinkom demokracije i pravne države. Zašto mislite da bi drukčije bilo sa tom nekom potencijalnom Agencijom za elektroničko glasovanje? (ako već ne postojeća Izborna komisija)

I, tko to sve more platit?

Ludi Linić je uveo fiskalne kase, pa smo vidjeli da uopće nije problem u kasama nego je problem u Poreznoj Upravi jer politika svojima omogućava masovnu krađu, a drugima se gleda crno ispod nokta. E, ali je u međuvremenu potrošeno hrpa stotina milijuna kuna na sustav u (državno uhljebljenom) APISu, na (državno uhljebljenoj) FINA digitalne certifikate, na režijske troškove svega toga, na nove adsl linije za svaku kasu (cca 150.000 novih adsl linija!!!!) za koje morate plaćati mjesečni najam HTu, na nove programe za kase ili čak nove uređaje....

I sada bi vi onima koji vas lažu i kradu 27 godina dozvolili da uzmu, s vašim punim povjerenjem, u ruke sustav elektroničkog glasovanja u kojem jednim potezom sa tastature mogu obrnuti izborni rezultat bez tragova?

Jeste li vi normalni?
Odličan post Ruka-Slave !

Ukratko, ako sam dobro shvatio, tehnološki je moguće i operativno izvedivo, ali nemaš povjerenja u domaća goveda jer se vlast bazira na nepovjerenju i prijevari ?
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 18:07   #24
Quote:
Sforza Aspang kaže: Pogledaj post
Pogledao sam video zapis..Hvalevrijedan zbir informacija.
Naravno mladi gospodin je u pravu..Ipak, za u vrijeme tehnološke revolucije mi zadržavamo staru praksu...?

Ne mogu vjerovati da nam je to dovoljno..

Uvijek će biti paranoje..No, kako to Estonija čini ? Koja su njihova iskustva ?
Jebiga, ja sam obicno prvi koji ce zagovarati implementaciju nove tehnologije, ali ovo je jedan od onih slucajeva kada jednostavno trebas maksimalnu jednostavnost.

Ne znam detalje za Estoniju. Znam da su mnogi strucnjaci izrazili zabrinutost za sigurnost sustava, ali ne mozes pozitivno dokazati prevaru cak i ako se dogada. U svakom slucaju, kao sto sam spomenuo prije, mislim da je velika slabost tog sustava sto je lako izazvati cak i neutemeljeno nepovjerenje u njega. Trenutno se cini da je Estonija politicki stabilna pa to nije doslo do izrazaja, ali to se moze brzo promijeniti.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 18:18   #25
Quote:
Sforza Aspang kaže: Pogledaj post
Odličan post Ruka-Slave !

Ukratko, ako sam dobro shvatio, tehnološki je moguće i operativno izvedivo, ali nemaš povjerenja u domaća goveda jer se vlast bazira na nepovjerenju i prijevari ?
Da i ne. Ja ne zovem domaće ljude govedima (osim nekih). "Stoka" je način kako nas vladajući tretiraju.

Cijeli je današnji izborni sustav u HR (a i drugdje) baziran na prijevari.

Sa tehničke strane, sadašnji JEDNOSTAVNI sustav sa papirićima je kompletno u banani. To se jako dobro vidjelo kada je Željka Markić kao prva pokrenula pitanje referenduma. Zato i jesam bio za to (plus definicija braka) , zato da se iščisti taj vrlo sivi sustav. Vidjeli smo što se desilo.

Hrvatski Sabor, ovakav kakav je, nije u stanju donijeti zakone koji će osmisliti i napraviti elementarnu stavr koja je tehnološki stara valjda 800 godian otkada su Kinezi počeli štampati papirnati novac sa serijskim brojevima.

Kako takva institucija može biti u stanju donijeti zakone koji su daleko tehnološki složeniji, i onda uspostaviti tijela i sustav kontrole istih?

Sve šta oni rade je samo glasanje za vlastite privilegije. Mi ostali, i cijela Hrvatska, samo smo roba na prodaju za njihove privilegije.

Mi Hrvati smo za naše vlastodršce samo stoka za tegljenje, mužnju, klanje i guljenje.
I rasplod, koji je dozvoljen samo odabranima. Ostalo su telići za klanje.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 19:07   #26
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ne, nego ovdje pišu ljudi koji bi prije guzicu odgrizli nego priznali da su se sjebali.
Priznajem grešku. Pojam "elektroničko glasovanje" je puno precizniji, jer znači samo jednu stvar, ne dovodi ni u kakvu zabludu, dok "elektronsko glasanje" znači više toga, te tako na prvi pogled može zbuniti čitača naslova teme. Trebal sam napisati "ispravnije je/preciznije je glasovanje".


Ne znam kako se ne dovodi sumnja u elektronički upis rezultata izbora ( izborna komisija svakog izbornog mjesta unosi u bazu rezultate/broj glasova), a odlučno se protivi glasovanju putem interneta?.
Kako se osiguravaju silne novčane transakcije putem interneta svaki dan?
I dalje sam za "papirnato" glasovanje, ali sam i za ovu mogućnost, neka postoji više načina glasovanja, jer bi možda još više ljudi glasovalo.
Naravno, ovo je Hrvatska, u kojoj se jako mulja sa svačime, ali jednog dana, zašto ne?
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 19:12   #27
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Ne znam detalje za Estoniju. Znam da su mnogi strucnjaci izrazili zabrinutost za sigurnost sustava, ali ne mozes pozitivno dokazati prevaru cak i ako se dogada. U svakom slucaju, kao sto sam spomenuo prije, mislim da je velika slabost tog sustava sto je lako izazvati cak i neutemeljeno nepovjerenje u njega. Trenutno se cini da je Estonija politicki stabilna pa to nije doslo do izrazaja, ali to se moze brzo promijeniti.
Moram priznati da ni ja nisam pratio...ali evo vidim da je izlaznost kod Estonskih izbora u pravilu oko 64%...sto je solidan rezultat...svakako bolji od nasih 52%

Ovo boldano....pa buduci da zadnjih 27 godina slusamo trkeljanja o namjestanju izbora u Hrvata od onih koji bi izgubili izbore....ja mislim da nema tog izbornog sustava koji ce izazvati povjerenje onih koji izgube.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 20:45   #28
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Ne znam kako se ne dovodi sumnja u elektronički upis rezultata izbora ( izborna komisija svakog izbornog mjesta unosi u bazu rezultate/broj glasova), a odlučno se protivi glasovanju putem interneta?.
Kako se osiguravaju silne novčane transakcije putem interneta svaki dan?
Problem je osigurati anonimnost i točnost. U novčanim transakcijama znaš točno tko, kada i koliko. Kod glasanja nema tko
__________________
To je više od ljubavi, tu se radi o vjeri!
tastatura zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 22:55   #29
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Moram priznati da ni ja nisam pratio...ali evo vidim da je izlaznost kod Estonskih izbora u pravilu oko 64%...sto je solidan rezultat...svakako bolji od nasih 52%

Ovo boldano....pa buduci da zadnjih 27 godina slusamo trkeljanja o namjestanju izbora u Hrvata od onih koji bi izgubili izbore....ja mislim da nema tog izbornog sustava koji ce izazvati povjerenje onih koji izgube.
Pa koliko sam ja primjetio, uz odredeno gundanje o autobusima i mrtvim glasacima, svi uglavnom priznaju rezultate. Jednostavno je tesko tvrditi da je u ovom sustavu uvedena neka masovna prevara. Da, moze se navuci par posto i ne sumnjam da se to dogada, ali nema takve ranjivosti da mozes jednim uspjesnim napadom poduplati nekome broj glasova bez da itko ikad to moze dokazati.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 23:06   #30
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Ne znam kako se ne dovodi sumnja u elektronički upis rezultata izbora ( izborna komisija svakog izbornog mjesta unosi u bazu rezultate/broj glasova), a odlučno se protivi glasovanju putem interneta?
Izborno povjerenstvo je višestranačko, i to bitno smanjuje mogućnost muljanja. Nadalje, svaka će ozbiljnija stranka uspostaviti svoj paralelni sustav kojim može provjeriti nije li možda njihovih 1000 glasova odjednom postalo 10 nakon upisa u jedinstvenu bazu.

Postoji tu i jedan specifičan aspekt, koji se najbolje mogao vidjeti na primjeru izbora za splitskog gradonačelnika: jedan od kandidata je, na temelju visokog postotka nevažećih listića, gromoglasno tvrdio da je pokraden. Onda su nevažeći listići prebrojani i na njima je pobijedio Spužva Bob. Onda je kandidat utihnuo.

U atmosferi koja je vrlo prijamčiva za teorije zavjere i u društvu još uvijek poprilično skeptičnom prema informatizaciji, nema te sile ni autoriteta koji bi demantirao bilo čije gromoglasne tvrdnje o krađi. Konačno, nije li i nakon jednih nedavnih izbora bilo kuke i motike na Apis?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 00:36   #31
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
A elektroničko glasanje vam se svodi na digitalni certifkat. Onaj tko je u posjedu digitalnog certifikata može raditi što hoće. Postoji i tzv root certifikat s kojim doslovce, s jednim jedinim certifikatom možete raditi šta god hoćete sa ostalih 4 milijuna i promijeniti svaki glas kako hoćete. A onda neka neki Pero Perić iz Donje Bistre dokaže kako je glasao.

Plus, elektroničkim glasanjem se za svakoga egzaktno zna kako je glasao. Neće više biti čak niti potrebno slikavati listić. Samo šef HDZ nazove rođu i pita ga "kako je glasao oni moj?"

Da, sve se to može spriječiti odvajanjem digitalnih certifikata i službe koja bi se bavila glasanjem od politike. Da ne bi. Dajte, ako se bavite tom mišlju, ne trošite mi vrijeme, jer dobro znamo kako to sve ide kod nas. Primjer:

Glavni za dig.certifikate vam je državna firma FINA, u kojoj se kadrovi uhljebljuju po političkoj liniji. Doista mislite da ne bi lažirali certifikate? Odbiti će naredbu sa državnog vrha?

Plus, kontrolni organ za FINIne dig.certifikate (odnosno generalno za providere dig.certifkata sa državnom licencom) je - Ministarstvo Gospodarstva, Odjel za unprijeđenje elektroničkog poslovanja.

Mislite da oni doista rade inspekciju u Fini i kontroliraju da nema tu varakanja? I TKO SU TI INSPEKTORI???
Sve u redu kolega slave, ali mislim da bi se išlo u smjeru glasanja preko certifikata na osobnoj. U tom slučaju je AKD .

Čim sam pročitala naslov htjela sam linkat isti video k'o Ego.
__________________
Prvo reci ne, onda pregovaraj
Ange ou Demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 01:38   #32
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Priznajem grešku. Pojam "elektroničko glasovanje" je puno precizniji, jer znači samo jednu stvar, ne dovodi ni u kakvu zabludu, dok "elektronsko glasanje" znači više toga, te tako na prvi pogled može zbuniti čitača naslova teme. Trebal sam napisati "ispravnije je/preciznije je glasovanje".
Koja su to druga značenja "elektronskog glasanja" u kontekstu pdfa Politika?
Po čemu je "glasovanje" ispravnije i preciznije? Možda "novokomponovanije", ali ne i ispravnije i preciznije. Posao jezikoslovaca nije propisivanje, nego opisivanje jezika. Ti lomi jezik "glasovanjem", a ostalima prepusti prirodnije "glasanje".
__________________
If he drove the car any harder he would have been shot out of the stratosphere. Fucking incredible.
fortinbras is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 11:28   #33
Lijepa i praktična ideja - ali je treba izbjegavati kao kugu - elektroničko glasovanje je iznimno opasno i po meni se ne bi smjelo nikada dopustiti (lijepo se to vidjelo na zadnjim američkim izborima) - lijepo papir, zaokruži, pa nek se onaj koji namješta izbore dobro pomuči, a i nikad tu neće biti dovoljno prostora za krađu preko 5% - a kod elektroničnog glasanja, samo je nebo granica
hilderik is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 11:41   #34
Kako god, manipulacije su moguće. I u elektronskom obliku i u standardnom obliku. Sve ima svoje prednosti i mane, potencijalne opasnosti.

Ali ono što mi se sviđa kod elektronskog glasovanja jest smanjenje troškova izbora, te puno jednostavniji način glasovanja, vjerujem da bi se i dobar dio "spavača" odlučio glasati elektronskim putem, posebice mladi. Koliko god da ti je nedostupno biračko mjesto na dan izbora, neovisno u kojem kutu planete ili zabiti se nalaziš, moći ćeš ostvariti svoje demokratsko pravo.
Phlegma is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 12:02   #35
Quote:
Ange ou Demon kaže: Pogledaj post
Sve u redu kolega slave, ali mislim da bi se išlo u smjeru glasanja preko certifikata na osobnoj. U tom slučaju je AKD .

Čim sam pročitala naslov htjela sam linkat isti video k'o Ego.
Auh da, AKD. Oni su posebna priča. Već sam jednom na forumu objasnio vezu između AKD i FINA (Entrust PKI). Slučajno sam jutros izvadio HTovu smartcard za telefonske automate, pogađate, proizvodnja AKD. AKD "proizvodi" i smartice za HZZO (Cezih). (kartice su zapravo njemački Gemalto)

Ukratko, imate dvije državne firme, FINA i AKD koje su "pretplaćene" na sav posao sa elektroničkom identifikacijom koja se tiče države, a koje koriste istu platformu, osim što je AKD razvio svoj "middleware", a FINA koristi kupovni (ActiveCard Gold)

E sad, ako znamo kako se dobijaju poslovi u ovoj državi, znamo da će i posao s elektroničkim glasanjem dobiti ili FINA ili AKD, dok će serveri biti smješteni u (državnom) APISu, a komunikaciju sa biračkim mjestima će omogućiti (državni) CARNET koji je samo "middleman" za HT ili VIP koji će fizički povući optičke kablove do biračkih mjesta (a zapravo kablove povlači treća firma i za jedne i za druge, da ih sada ne spominjem). Jer je u ovoj informatički superiornoj državi savršeno normalno da tržišni posao obavljaju državne firme sa monopolima na zapošljavanje rođa, jel tako.

Ako znamo kako se imenuju upravni i nadzorni odbori u državnim firmama (rođo pajdinoga kuma, kriterij selekcije manji serijski broj na članskoj iskaznici) te kako se zapošljava (po stranačkom ključu, samo dakle najbolji kadar do 6-tog koljena srodnosti), onda znate i tko radi u tim firmama.

A sve to kontroliraju inspektori ministarstva u kojem ti nadređeni mogu narediti doslovce bilo što, pa ti ne poslušaj.

Ako to znamo, onda znamo i što će se desiti sa elektroničkim glasanjem:
Quote:
-"Alo Bing, pa šta ti radiš, boga ti poljubim lijenoga!!! Na izbornom mjestu Donja Bistra nam fali 10 glasova da pobijedimo a biračko mjesto zatvoreno!!" Nemoj da te moram zvati još jedared!"

- "Ne fali šefe"!

- "Pazi stvarno, više ne fali! A jesi brz! Radi vuna, a? Ajde, neka ti je ovaj puta i nemoj da ja tebe moram više zvati poslom, nego ti mene na janjetinu kako i prilikuje!"

- "More šefe..."
I ajde ti nekome objasni neke stvari koje ja ljudima tupim godinama, primjerice da je cijeli sustav enkripcije i sigurnosti prometa (na što se svodi pitanje digitalnog certifikata) kompromitiran od početka tamo negdje 1970-tih, u samome algoritmu tj načinu njegove implementacije (način "slučajnog" generiranja prim brojeva), a na što su matematičari koji su ga osmislili (Dijkstra itd) tada uredno upozorili jer je to bio nužan trade-off da bi se mogao izvršavati u realnom vremenu. I onda je to "uredno" radilo nekih 40 godina dok se netko nije sjetio da malo pogleda kako to zapravo radi. Hej, samo 95% svih sigurnosnih IT instalacija na svijetu kompromitirano!

Koga u ovoj državi briga za to?

A vi biste elektornotičko glasanje, elekotronikitičku državu..kako se ono ispravno reče..ono s onim karticma, j*ble sebe vazda pobrkam MasterCard sa osobnom kad dolazim kod zubara da mi stavi zlatnu navlaku..
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 12:12   #36
Quote:
Phlegma kaže: Pogledaj post
Kako god, manipulacije su moguće. I u elektronskom obliku i u standardnom obliku. Sve ima svoje prednosti i mane, potencijalne opasnosti.

Ali ono što mi se sviđa kod elektronskog glasovanja jest smanjenje troškova izbora, te puno jednostavniji način glasovanja, vjerujem da bi se i dobar dio "spavača" odlučio glasati elektronskim putem, posebice mladi. Koliko god da ti je nedostupno biračko mjesto na dan izbora, neovisno u kojem kutu planete ili zabiti se nalaziš, moći ćeš ostvariti svoje demokratsko pravo.
Haha, smanjenje troškova! Oklen si ti, ljudino? Čuj, momak bi smanjiva troškove!

Pa ako smanje troškove kako će zaposliti još par tiusća ljudi u državnim tvrtkama koje će raditi na organizaciji i izvedbi elektorničkog glasanja?


A šta se tiče ovog drugog dijela - da možeš glasati bez obzira gdje si fizički na planeti - pa šta mislite zašto je Šeks zato da se uvede DOPISNO GLASANJE?

Da se ne mučite, zato što onda može glasati bilo tko, koliko god hoće puta.

Isto vam ide i sa elektorničkim gaslnjem ako ne uvedete vrlo rigidnu 2 ili 3 faktorsku autentikaciju, od koje će bar jedan metod biti biološki, primjerice skaniranjem očne šarenice, tako da ga ne možete nikome "pozajmiti". (iako se i to da zaobići ako kontroliraš servere)

https://www.securenvoy.com/two-facto...at-is-2fa.shtm

A tu troškovi rastu, rastu...:trlja rukice:
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 12:16   #37
Svi koji su protiv elektroničkog glasovanja i misle da je moguće napraviti prijevaru neka se sjete da koriste telebanking!

Prijava na sistem se može napraviti i uz otisak prsta, jer država ima naše otiske u bazi, tako da umjesto vas ne može glasati nitko drugi. Zatim postoji i mogućnost javnog i privatnog ključa, također svaki glasač bi mogao dobiti službenu obavijest da je glasao i sl. Sistem se može napraviti daleko pouzdanijim od samih papirnatih glasačkih listića.

A zbog elektroničkog glasanja moguće je napraviti izborne jedinice da budu skoro pa jednake veličine što se tiče broja glasača što je sada nemoguće.

Rezultati su poznati odmah nakon završetka glasanja što je velika prednost. Svaki elektronski glasački listić se može također pohraniti u arhivu i mora biti jednak onome koji je poslan svakom glasaču koji ga ima kod sebe na uređaju na koji mu je poslan.

Statističkim uzorkovanjem se može provjeriti vrlo pouzdano dali je bilo ili nije bilo manipulacija.

Svi koji su za klasični način glasovanja razmišljaju na zastarjeli i neekonomičan način.

Na isti način se može provesti i svaki referendum.

Početna infrastruktura je malo skuplja, ali će se vratiti vrlo brzo radi malih troškova izbora i referenduma, a prednosti su velike i to je korak prema pravoj demokraciji gdje će cijelo izborno tijelo se moći vrlo lako uključiti u odlučivanje.

Također postoji mogućnost da se koristi poseban uređaj kojeg dobiva svaki punoljetni građanin koji je poslovno sposoban i ima pravo glasa. Cijena uređaja ne bi bila velika jer se radi o velikoj seriji.

Tako da ovi koji su za klasiku ne razmišljaju na način da elektronsko glasovanje znači korak naprijed u razvoju demokracije i odlučivanju cjelokupne glasačke populacije a ne samo izabranih predstavnika u Saboru.

Ovo bi se moglo primjenjivati i kod donošenja važnih zakona koji odlučuju o sudbini svih nas.

Sada imamo priliku odlučivati jednom u 4 godine, a ovako kod donošenja svih važnih odluka, pa tako i državnog proračuna jednom godišnje, što bi praktično umanjilo samovolju stranke koja je trenutno na vlasti bila ona lijeva ili desna, a također bi i zastupnici sa 200 izbornih glasova izgubili na svojoj važnosti i značenju i isključivalo bi trgovinu koja se sada događa.

Očito neki nisu shvatili da je 2017 godina i da tehničke mogućnosti pružaju puno toga na razvoju demokratskih procesa u društvu, pa tako i mogućnost da svatko sam odlučuje o svojoj sudbini.

A glasački popisi bi bili uvijek ažurni i znao bi se u svakom trenutku ukupan broj glasača s pravom glasa.
krekre is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 12:36   #38
Quote:
krekre kaže: Pogledaj post
Svi koji su protiv elektroničkog glasovanja i misle da je moguće napraviti prijevaru neka se sjete da koriste telebanking!

Prijava na sistem se može napraviti i uz otisak prsta, jer država ima naše otiske u bazi, tako da umjesto vas ne može glasati nitko drugi. Zatim postoji i mogućnost javnog i privatnog ključa, također svaki glasač bi mogao dobiti službenu obavijest da je glasao i sl. Sistem se može napraviti daleko pouzdanijim od samih papirnatih glasačkih listića.

A zbog elektroničkog glasanja moguće je napraviti izborne jedinice da budu skoro pa jednake veličine što se tiče broja glasača što je sada nemoguće.

Rezultati su poznati odmah nakon završetka glasanja što je velika prednost. Svaki elektronski glasački listić se može također pohraniti u arhivu i mora biti jednak onome koji je poslan svakom glasaču koji ga ima kod sebe na uređaju na koji mu je poslan.

Statističkim uzorkovanjem se može provjeriti vrlo pouzdano dali je bilo ili nije bilo manipulacija.

Svi koji su za klasični način glasovanja razmišljaju na zastarjeli i neekonomičan način.

Na isti način se može provesti i svaki referendum.

Početna infrastruktura je malo skuplja, ali će se vratiti vrlo brzo radi malih troškova izbora i referenduma, a prednosti su velike i to je korak prema pravoj demokraciji gdje će cijelo izborno tijelo se moći vrlo lako uključiti u odlučivanje.

Također postoji mogućnost da se koristi poseban uređaj kojeg dobiva svaki punoljetni građanin koji je poslovno sposoban i ima pravo glasa. Cijena uređaja ne bi bila velika jer se radi o velikoj seriji.

Tako da ovi koji su za klasiku ne razmišljaju na način da elektronsko glasovanje znači korak naprijed u razvoju demokracije i odlučivanju cjelokupne glasačke populacije a ne samo izabranih predstavnika u Saboru.

Ovo bi se moglo primjenjivati i kod donošenja važnih zakona koji odlučuju o sudbini svih nas.

Sada imamo priliku odlučivati jednom u 4 godine, a ovako kod donošenja svih važnih odluka, pa tako i državnog proračuna jednom godišnje, što bi praktično umanjilo samovolju stranke koja je trenutno na vlasti bila ona lijeva ili desna, a također bi i zastupnici sa 200 izbornih glasova izgubili na svojoj važnosti i značenju i isključivalo bi trgovinu koja se sada događa.

Očito neki nisu shvatili da je 2017 godina i da tehničke mogućnosti pružaju puno toga na razvoju demokratskih procesa u društvu, pa tako i mogućnost da svatko sam odlučuje o svojoj sudbini.

A glasački popisi bi bili uvijek ažurni i znao bi se u svakom trenutku ukupan broj glasača s pravom glasa.
Oprosti, jesi li možda pratio zadnje američke izbore??? Jesi li vidio nereda iza??? Govorimo o par milijuna upitnih elektroničkih glasova!!! Što oni imaju loš softver, ili???

Sve prednosti koje si naveo su 0 bodova naspram olakšanoj "kontroli" izbornih procesa i to je jako opasno!!!!!
hilderik is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 14:42   #39
Quote:
krekre kaže: Pogledaj post
Svi koji su protiv elektroničkog glasovanja i misle da je moguće napraviti prijevaru neka se sjete da koriste telebanking!
kod telebankinga se zna u lipu i sekundu tko, gdje, šta, koliko.......

znalo bi se i kod glasanja a to je no no
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 18:30   #40
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
kod telebankinga se zna u lipu i sekundu tko, gdje, šta, koliko.......

znalo bi se i kod glasanja a to je no no
Ja sa tim nemam problema mogu glasovati i javno ako treba. Ako nešto ne valja mogu to svakome reći u lice, jer što nije dobro nije dobro i točka.

A kada se već zna u sekundu, kako to onda nikako da uđu u trag ovima koji šire viruse i nakon toga traže novce za otključavanje kompjutora?
krekre is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:10.