Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2017., 10:28   #21
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Pa nisu komunisti podijelili povlaštene i prijevremene mirovine i uništili gospodarstvo. To nam je sve poslijeratno naslijeđe" zna se" od koga.
Gledaš vrlo jednostrano.

Ispada da je "1989. država bila stabilna i održiva, a onda je sve otišlo krivo".

Nitko ne negira najgoru privatizaciju u istočnoj Europi, možda je par zemalja imalo goru od nas.

Ali sam sustav je već 1980-tih postao posve neodrživ čim je smanjena strana pomoć i presušili su jeftini krediti.

I dan danas mi imamo jako mali dio ljudi koji živi u "realnom sektoru". Nije problem kapitalizam, nego nedostatak istog.
Smanjiti poreze i namete, otpuštati u državim službama, ukinuti 80% lokalnih jedinica itd. bi bilo samo početak.

Nažalost ni "ljevici" ni "desnici" to ne pada napamet...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 11:17   #22
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Gledaš vrlo jednostrano.

Ispada da je "1989. država bila stabilna i održiva, a onda je sve otišlo krivo".

Nitko ne negira najgoru privatizaciju u istočnoj Europi, možda je par zemalja imalo goru od nas.

Ali sam sustav je već 1980-tih postao posve neodrživ čim je smanjena strana pomoć i presušili su jeftini krediti.

I dan danas mi imamo jako mali dio ljudi koji živi u "realnom sektoru". Nije problem kapitalizam, nego nedostatak istog.
Smanjiti poreze i namete, otpuštati u državim službama, ukinuti 80% lokalnih jedinica itd. bi bilo samo početak.

Nažalost ni "ljevici" ni "desnici" to ne pada napamet...
Zaboravio si napisati da su raspadom SSSR-a i istočnog bloka velike firme izgubile tržišta i da su nerijetko same stajale financijski loše. Problem Hrvatske danas nije nije "neoliberalizam" nego kronizam i rodbinsko-stranački način upravljanja koji mora propasti prije ili kasnije.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 11:29   #23
Quote:
LeRoi kaže: Pogledaj post
Grubišić je u pravu. Problem socijalističkog naslijeđa je taj što veliki broj ljudi iz ex-komunističkih zemalja u dubini duše ne shvaćaju da plaća ne pada s neba, već da je ona rezultat novostvorene vrijednosti i na tržištu, i da se poslovi ne stvaraju isticanjem parola o tome kako "svatko ima pravo na rad".

Tu je dvostruki problem. Jedan je tusta država koja guši poduzetništvom svojom suludom regulativom i cijeđenjem porezima i nametima. A drugi je mentalitet koji sam spomenuo, mentalitet "ja imam pravo na...", i koji radnike čini frustriranima, nezadovoljnima i na koncu neproduktivnima.

Osim toga, tu je problem starog stanovništva, previše umirovljenika (od kojih je samo 16% odradilo puni radni staž), premalo mladih koji rade, i previše neuposlive radne snage na birou koju je pregazilo vrijeme (informatički nepismeni, nefleksibilni, ljudi koji ne znaju engleski, itd.)

Izlaz koji ja vidim je smanjivanje države u svakom pogledu. Manje regulativa, manje poreza, manje socijalnih davanja, potpora i subvencija. Jednom kada država prestane biti "majka" svima, ljudi će shvatiti da je najbolje osiguranje u vlastitoj obitelji i spontano će se početi rađati više djece. A to znači više mladih, više radne snage, svježi mentalitet...
Evo upravo to podebljano, ja to već odavno pokušavam objasniti socijalistima ali badava.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 12:07   #24
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Pa nisu komunisti podijelili povlaštene i prijevremene mirovine i uništili gospodarstvo. To nam je sve poslijeratno naslijeđe" zna se" od koga.
Komunisti su nam ostavili trulo gospodarstvo i truli mentalitet.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 12:13   #25
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Komunisti su nam ostavili trulo gospodarstvo i truli mentalitet.
lako za gospodarstvo...sa normalnim pristupom svako gospodarstvo mozes uspostaviti na zdrave noge...pogotovo zemlju malu poput RH i sa prilicno dobrim potencijalom samo zbog polozaja same zemlje...u startu si u prednosti u odnosu na mnoge, a nisi nista ni napravi.

Ovo boldano je daleko , daleko veci problem...i uvijek to isticem u raspravama sa apologetima "nekada je bilo bolje, bla, bla,...sve smo proizvodili i sl. pizdarije" .

Mentalitet RH je u totalnom k...u i to zaista jest ostavstina tih vremena. Rat ili ne rat -nekakav oblik lustracije se morao ocito napraviti...bilo bi i neduznih koji su zakvaceni, ali jebi ga...
Taj jedan kronizam, nepotizam, nerazumjevanje sto je rad i produktivnost, cekanje na "mamu drzavu" i sve sto ide s time -za sada su nam nepremostivi. uopce nevezano za to tko je na vlasti...
denijama is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 12:32   #26
Quote:
denijama kaže: Pogledaj post
lako za gospodarstvo...sa normalnim pristupom svako gospodarstvo mozes uspostaviti na zdrave noge...pogotovo zemlju malu poput RH i sa prilicno dobrim potencijalom samo zbog polozaja same zemlje...u startu si u prednosti u odnosu na mnoge, a nisi nista ni napravi.

Ovo boldano je daleko , daleko veci problem...i uvijek to isticem u raspravama sa apologetima "nekada je bilo bolje, bla, bla,...sve smo proizvodili i sl. pizdarije" .

Mentalitet RH je u totalnom k...u i to zaista jest ostavstina tih vremena. Rat ili ne rat -nekakav oblik lustracije se morao ocito napraviti...bilo bi i neduznih koji su zakvaceni, ali jebi ga...
Taj jedan kronizam, nepotizam, nerazumjevanje sto je rad i produktivnost, cekanje na "mamu drzavu" i sve sto ide s time -za sada su nam nepremostivi. uopce nevezano za to tko je na vlasti...
To treba izbiti iz glava da bi se krenulo naprijed.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 12:50   #27
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Komunisti su nam ostavili trulo gospodarstvo i truli mentalitet.
u 25+godina to se moralo i moglo promijeniti. veći jeproblem što su ostavili iste te komuniste koji svo ovo vrijeme vladaju
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 12:52   #28
Quote:
Kladi kaže: Pogledaj post
u 25+godina to se moralo i moglo promijeniti. veći jeproblem što su ostavili iste te komuniste koji svo ovo vrijeme vladaju
Teoretski se moglo promijeniti, ali kako vidimo nije.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 12:58   #29
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Teoretski se moglo promijeniti, ali kako vidimo nije.
moglo se i praktički.

ne moramo kriviti rat za to, pogledaj slike Njemačke 1945. i 25g. after
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 13:01   #30
Quote:
Kladi kaže: Pogledaj post
moglo se i praktički.

ne moramo kriviti rat za to, pogledaj slike Njemačke 45. i 25g. after
Moglo se u teoriji, da se ostvarilo tad bi bilo ostvareno i u praksi.
Kao što vidiš, nije se ostvarilo u praksi bez obzira što je 25 godina u teoriji sasvim dovoljno. Nama nije bilo dovoljno.

Njemačka je postala predziđe kapitalizma u Hladnom ratu, pa su u nju upumpani golemi novci, a njihova radna etika nije bila iskvarena komunističkim mentalitetom.

Pogledaj zapadnu Njemačku i istočnu. Je li 25 godina i hrpa novaca bilo dovoljno da se poravnaju?
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 13:22   #31
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Pa nisu komunisti podijelili povlaštene i prijevremene mirovine i uništili gospodarstvo. To nam je sve poslijeratno naslijeđe" zna se" od koga.
Kažem, naslijeđeni mentalitet je samo jedan od problema. Ima i drugih, naravno.
__________________
Freedom is the freedom to say that two plus two makes four. If that is granted, all else follows.
LeRoi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 14:27   #32
Quote:
Kladi kaže: Pogledaj post
moglo se i praktički.

ne moramo kriviti rat za to, pogledaj slike Njemačke 1945. i 25g. after
Marshallov plan i pomoć SAD-a, politička vezanost za Zapad, povijesno jača ekonomija?
Pogledaj EX istočnu Njemačku čak i danas koliko su manje razvijeni od ostatka zemlje, a ulupane su milijarde u njih nakon 1990.

Da su 1945. Sovjeti ušli u Dansku a Amerikanci u Čehoslovačku, njihov BDP bi 1989. bio obrnuti.

Da se odmah ogradi, i dalje ne opravdava katastrofalnu ekonomsku politiku današnje Hrvatske.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 14:39   #33
Quote:
BrokenEmpire kaže: Pogledaj post
A te gazde tlači država. Koju između ostalih biraju i gazde, ali i radnici. Jedni u nadi da će dobit namještene natječaje, a drugi u nadi da će se oni ili članovi obitelji uhljebit negdje.
Inteligencija hrvatskog naroda je svakako bitan otegotan faktor, narod koji bira HDZ zaslužuje da propadne
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 14:41   #34
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Teoretski se moglo promijeniti, ali kako vidimo nije.
Čime si pobio sam svoju tezu o komunistima kao uzroku sveg lošeg
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 14:45   #35
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Čime si pobio sam svoju tezu o komunistima kao uzroku sveg lošeg
Baš suprotno, komunisti su očevi ovog mentaliteta kojeg se ne možemo riješiti ni 25 godina poslije.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 14:48   #36
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Baš suprotno, komunisti su očevi ovog mentaliteta kojeg se ne možemo riješiti ni 25 godina poslije.
Da je tako onda ni srednja europa ne bi napredovala
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 14:49   #37
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Čime si pobio sam svoju tezu o komunistima kao uzroku sveg lošeg
Dakle smeta te priveženost stranci i mentalna ovisnost o državi, ali te istodobno smeta kada netko napada komunizam?

Pa upravo je taj mentalitet opstao i u Slavoniji i u Rijeci, samo sa sada drugim strankama.

Nekakva kapitalistička i građanska RH bi od 1945. do 1990. promjenila desetke vlada i svakih 10 godina bi cijeli set stranaka nestao i stvorio se novi, kao što se događalo u recimo Italiji.

Ekonomija bi u najgorem slučaju bila bolja od one jednog Portugala, a gle čuda, Portugal je i 1989. bio bogatiji od SR Slovenije a kamoli SR Hrvatske.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 14:49   #38
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Da je tako onda ni srednja europa ne bi napredovala
Neki su se time znali nositi, mi nismo.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 14:54   #39
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Dakle smeta te priveženost stranci i mentalna ovisnost o državi, ali te istodobno smeta kada netko napada komunizam?

Pa upravo je taj mentalitet opstao i u Slavoniji i u Rijeci, samo sa sada drugim strankama.

Nekakva kapitalistička i građanska RH bi od 1945. do 1990. promjenila desetke vlada i svakih 10 godina bi cijeli set stranaka nestao i stvorio se novi, kao što se događalo u recimo Italiji.

Ekonomija bi u najgorem slučaju bila bolja od one jednog Portugala, a gle čuda, Portugal je i 1989. bio bogatiji od SR Slovenije a kamoli SR Hrvatske.
Jel imaš neko pitanje za mene ili nešto na što bih ja ovdje trebao odgovoriti?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 15:06   #40
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Komunisti su nam ostavili trulo gospodarstvo i truli mentalitet.
nisu nam komunisti nista ostavili....
sve smo oteli....

i napravili pljacku vlastitog naroda....
da smo svim zaposlenima podijelili udio u vlasnistvu kroz dionice,doveli
prave i stimulirane strucnjake da vode iste te firme(po mogucnosti strance),
danas bi nas usporedjivali sa kinom....

imali bi i dalje najjaceg linijskog brodara,jaka brodogradilista,jake banke,
inu koja bi dominirala trzistem,proizvodnju hrane koja bi hranila turizam....
i da ne nabrajam vise....

imali bi najmanje 300.000 stanovnika vise....

ne znam do kada treba pusiti pricu o naslijedjenim dugovanjima...
i komunizmu,koji je bio folklorni element u nasem drustvu....
__________________
divim se zalasku svoje pameti
zalazak pameti is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:46.