Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2017., 09:21   #621
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Alternativa u tom primjeru je smrt djeteta. Osim toga, nitko nije rekao da se nužno radi o malom djetetu, dijete svojih roditelja je i dijete od dvadeset, trideset... godina. No, kako god, mislim da bi se to moglo objasniti jer je čin u svojoj suštini plemenit, iako se slažem da postoji opasnost da bude pogrešno interpretiran, no tu može pomoći zdrava okolina koja će to objasniti...
Moj stav temelji se na metafizičkim principima. Umrijeti od starosti, bolesti ili nesretnim slučajem je jedno. Samoubojstvom, nešto posve drugo.
Ne bih htjela da moje dijete dobije organ samoubojice, čak ni ako je moj, dakle, čin žrtve za njega.
Takva žrtva je protuprirodna kao što je i sam čin samoubojstva protuprirodan, nosi duboko usađenu stigmu. To je loša, pogrešna žrtva.
Kad bi čovječanstvo takvu žrtvu držalo poželjnom i plemenitom, odavno bismo već imali jednu takvu tehnički provedivu mogućnost.
Loše je, nije etično, ne može se mijenjati život za život, ne funkcionira to tako.
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 09:36   #622
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
the best often die by their own hand
just to get away,
and those left behind
can never quite understand
why anybody
would ever want to
get away
from
them

Charles Bukowski
Patolosko samozavaravanje.

Pobjeci od nekoga drugog mozes i tek obicnim hodanjem, a pobjeci od sebe ne mozes drugacije nego samoubojstvom


Word use in the poetry of suicidal and nonsuicidal poets.

Quote:
The purpose of this study was to determine whether distinctive features of language could be discerned in the poems of poets who committed suicide and to test two suicide models by use of a text-analysis program.

METHOD:
Approximately 300 poems from the early, middle, and late periods of nine suicidal poets and nine nonsuicidal poets were compared by use of the computer text analysis program, Linguistic Inquiry and Word Count (LIWC). Language use within the poems was analyzed within the context of two suicide models.

RESULTS:
In line with a model of social integration, writings of suicidal poets contained more words pertaining to the individual self and fewer words pertaining to the collective than did those of nonsuicidal poets. In addition, the direction of effects for words pertaining to communication was consistent with the social integration model of suicide.

CONCLUSIONS:
The study found support for a model that suggests that suicidal individuals are detached from others and are preoccupied with self. Furthermore, the findings suggest that linguistic predictors of suicide can be discerned through text analysis.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 09:44   #623
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Pobjeci od nekoga drugog mozes i tek obicnim hodanjem, a pobjeci od sebe ne mozes drugacije nego samoubojstvom

Word use in the poetry of suicidal and nonsuicidal poets.
Misliš, od svih tih sranja koje čovjeka toliko guše da ne vidi drugi način da one prestanu nego da se ubije.

I to ako već govorimo o samoubojstvu iz tih razloga.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 09:54   #624
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Patolosko samozavaravanje.

Pobjeci od nekoga drugog mozes i tek obicnim hodanjem, a pobjeci od sebe ne mozes drugacije nego samoubojstvom


Word use in the poetry of suicidal and nonsuicidal poets.
Nisi shvatio dublji smisao izrečenoga, zar ne?
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 10:08   #625
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Sta je egocentricno u tome?
Pa to što si stavio je svojevrstan temelj za onu budalaštinu generaliziranja koju si naveo ranije, kako su osobe koje počine suicid "kukavice" čime si auzomatizmom pljunuo i na tog ovdje spominjanog Novaka i na Praljka i na brojne druge. Neke ljude koji su počinili suicid sam poznavao i osobno i znam da nisu bili nikakve "kukavice". Takva generlizirnja su naprosto glupost.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 10:10   #626
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Sizife, namjeravao sam ti odgovoriti, ali vidim da je addx već rekao sve što je bitno.
Samo što se ti s addxom o konkretnim pitanjima zapravo ne slažeš, uopće, a to što je napisao nije ništa novo i dobro je poznato...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 10:19   #627
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Pa to što si stavio je svojevrstan temelj za onu budalaštinu generaliziranja koju si naveo ranije, kako su osobe koje počine suicid "kukavice" čime si auzomatizmom pljunuo i na tog ovdje spominjanog Novaka i na Praljka i na brojne druge. Neke ljude koji su počinili suicid sam poznavao i osobno i znam da nisu bili nikakve "kukavice". Takva generlizirnja su naprosto glupost.
U svakom slučaju je hrabrije ostati i boriti se sa svim sranjima koje život nudi na pladnju.

Ostati i boriti protiv vlastitih demonima i okoline koja ili ne razumije ili ne zna jer joj ne želiš reći što se dešava u tvojoj nutrini.

Hodati ulicama, smiješiti se poznanicima, pomagati kome možeš, čavrljati sa prijateljima ...... dok ti se vlastita nutrina raspada i želiš samo jedno - da sve jednom zauvijek prestane.

Neusporedivo je hrabrije živjeti nego umrijeti, ali razumijem ljude koji su tu bitku izgubili. Jer to je najteža bitka koju čovjek može voditi. Vodi je protiv sebe samog, najčešće nasuprot smrti stoji sam, bez saveznika i suboraca.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 10:26   #628
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Neusporedivo je hrabrije živjeti nego umrijeti, ali razumijem ljude koji su tu bitku izgubili. Jer to je najteža bitka koju čovjek može voditi. Vodi je protiv sebe samog, najčešće nasuprot smrti stoji sam, bez saveznika i suboraca.
Kako znaš? koja matematika stoji iza ovakve tvrdnje, i mene zanima. Ja to recimo tako uopće ne vidim. Zar može biti da je ovo stvar subjektivne procjene?
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 10:31   #629
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
U svakom slučaju je hrabrije ostati i boriti se sa svim sranjima koje život nudi na pladnju.
Na može se generalizirati, to je besmisleno. Čovjek koji se odluči za suicid treba nadvladati strah od smrti, a to je jedan od najvećih strahova za većinu ljudi. Samo što ljudi ne znaju što je u drugim nutrinama pa posežu za generalizirajućim osudama i plitkostima.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 10:34   #630
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Samo što se ti s addxom o konkretnim pitanjima zapravo ne slažeš, uopće, a to što je napisao nije ništa novo i dobro je poznato...
Mislio sam na njegov post 616 s kojim se u potpunosti slažem, a slažem se i s većinom drugih stvari koje je napisao na ovoj temi. I ne samo to. Skoro svi forumaši na ovoj temi napisali su pametne postove, osobito Coeli i mravac8.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 10:37   #631
Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
Moj stav temelji se na metafizičkim principima.
Oprosti Coeli, ali prejadan je "metafizički princip" koji je svirep i kojem je ovo normalno. Postoji li išta što bi tebe kao biće moglo p(r)otresti i barem za milimetar pokrenuti iz tog kalupa unutar kojeg su sabijene tvoje misli?

Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
Umrijeti od starosti, bolesti ili nesretnim slučajem je jedno. Samoubojstvom, nešto posve drugo.
Ali nitko ni nije rekao da je to 'isto', zar ne?

Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
Ne bih htjela da moje dijete dobije organ samoubojice, čak ni ako je moj, dakle, čin žrtve za njega.
Znam, ti bi radije pustila da tvoje dijete umre. Meni je tvoj čin obijestan, tim više što donor u tim slučajevima svjesno daruje na dobrobit drugog bića. Nas, koji smatramo da je takva žrtva za dijete moralna (a to znači Jednostavka, mravac8 i mene, kao i mnoge druge koji bi se s nama složili) si neizravno nazvala psihijatrijslim slučajevima. A u sebi, koja podržavaš svireposti poput onih iz linka gore, ne vidiš baš nikakav problem.

Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
Takva žrtva je protuprirodna kao što je i sam čin samoubojstva protuprirodan, nosi duboko usađenu stigmu. To je loša, pogrešna žrtva.
Ali si kontradiktorna i muljaš jer za Praljka nisi tako govorila. Posvađana si i sama sa sobom, moram li ti citirati?. A kako uopće možeš govoriti o (ne)prirodnosti suicida, čina u kojem čovjek odlučuje o svojem životu kad prirodnim smatraš svireposti poput onih iz linka gdje se odlučuje o tuđem životu?

Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
Kad bi čovječanstvo takvu žrtvu držalo poželjnom i plemenitom, odavno bismo već imali jednu takvu tehnički provedivu mogućnost.
Jest, čovječanstvo koje se svako malo kolje u ratovima, pa i danas, čovječanstvo kojem je normalno ono u onom linku je a priori uzor etičnosti. Baš.

Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
Loše je, nije etično, ne može se mijenjati život za život, ne funkcionira to tako.
Može se ubijati kao u onom linku, ali se ne može svojom voljom svoj život žrtvovati za druge? O logiko, laku noć. O ljudskosti, laku noć.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 10:46   #632
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Mislio sam na njegov post 616 s kojim se u potpunosti slažem, a slažem se i s većinom drugih stvari koje je napisao na ovoj temi. I ne samo to. Skoro svi forumaši na ovoj temi napisali su pametne postove, osobito Coeli i mravac8.
Nebitno je jer je Coeli neizravno ljude s mišljenjem o konkretnom pitanju (tebe, mravac8 i mene) nazvala psihijatrijslim slučajevima.

Na konkretnim pitanjima se vidi stvarna etika neke osobe. Naprimjer, da je Ratko Mladić citirao Kanta (a onaj psihijatar Radovan Karađić mislim da negdje baš i je) to ni na koji način ne bi mijenjalo njihovu etičnost koja je u podrumu, na devetoj razini podzemlja... na dnu dna. To je samo drastičan primjer, podrazumijeva se, zato da bi se napokon shvatilo izrečeno, a ne zato da bi netko mislio kako ja nekoga na temi poistovjećujem s navedenima.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 10:48   #633
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Kako znaš? koja matematika stoji iza ovakve tvrdnje, i mene zanima. Ja to recimo tako uopće ne vidim. Zar može biti da je ovo stvar subjektivne procjene?
Iz vlastitog iskustva. Bilo bi mi puno lakše zaspati i ne probuditi se više. Meni bi bilo olakšanje leći u krevet i tonuti u san sa saznanjem da se više nikad neću probuditi. Ali bila bi to predaja, bio bi to izgubljena bitka.Ne kažem da sam ne znam kako važna, ali postoje ljudi koji me trebaju. Nekima od njih to bi bio vrlo, vrlo težak udarac. Smatram da im ne smijem takvo nešto priuštiti.

Kada sam ja u pitanju, smatram da je život Put. Put na kojem se razvijamo i mijenjamo. Put koji smo dužni proći od početka do kraja, koliko god nam teško bilo. Zato idem dalje. Dok ne pokleknem. Ili me smrt ne pretekne.

To je moje mišljenje i ne smatram da drugi trebaju misliti kao ja. Dapače i ja sam sa drugačijim životnim iskustvima mislila potpuno drugačije. Nisam razumjela kako itko može odbaciti ono najvrednije što imamo - život.

Iako je to moje mišljenje ne smatram niti da jedino ja mislim tako. Nisam toliko posebna.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 10:53   #634
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Oprosti Coeli, ali prejadan je "metafizički princip" koji je svirep i kojem je ovo normalno. Postoji li išta što bi tebe kao biće moglo p(r)otresti i barem za milimetar pokrenuti iz tog kalupa unutar kojeg su sabijene tvoje misli?
Ponavljaš se. Što znači da je netko od nas dvoje glup. Ili onaj koji stalno ponavlja jedno te isto ili onaj koji si dopušta da mu netko na taj način ispire mozak.

Već sam shvatila da si po tom pitanju iz tabora Markić & co. - to su oni čiji su pogledi uski i ograničeni.

Ne moraš me stalno podsjećati da jesi, doista nije nužno.
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 10:54   #635
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post

Čovjek koji se odluči za suicid treba nadvladati strah od smrti, a to je jedan od najvećih strahova za većinu ljudi.
Nije. Ja se daleko više bojim da se mojoj djeci nešto ne dogodi. Umrijeti se mora, nitko to ne može izbjeći, svaki čovjek se mora suočiti sa vlastitom smrtnošću. Ljudi se boje nepoznatoga, kada smrt staviš na stol ispred sebe, razgledaš je dobro sa svih strana, pogledaš što ti uzima a što nudi ..... e pa, prestaneš je se bojati.

Kod samoubojstva trebaš samo savladati strah od tog jednog jedinog trenutka, postupka, eventualne boli ...., ali samoubojici to znači nestanak svih ostalih boli i svih ostalih strahova koje bi doživio da ostane na životu.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 11:02   #636
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Nije. Ja se daleko više bojim da se mojoj djeci nešto ne dogodi.
Je, za većinu ljudi je to jedan od najvećih strahova, pitaj psihologe, ako meni ne vjeruješ. Jesi li ti uopće bila u rovu i jesu li pored tebe padale granate pa da možeš kompetentno reći da si neki super izuzetak? Vjerojatno nisi pa ne možeš sa sigurnošću reći čak ni za sebe samu, a kamoli za druge...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 11:05   #637
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Pa to što si stavio je svojevrstan temelj za onu budalaštinu generaliziranja koju si naveo ranije, kako su osobe koje počine suicid "kukavice" čime si auzomatizmom pljunuo i na tog ovdje spominjanog Novaka
Cin je kukavicluk pa i taj Novakov, da li su inace kukavice ne znam, ali i kukavicluk je ljudski, sta sad. Stvari treba samo nazvat svojim imenom, mani se romantike, pjesmica i kicenja doniranjem organa.

Praljak je iznimka (ako je njegova istina prava istina, ja to zbilja ne znam). Iznimke sam definirao i razlozio vise puta.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 11:07   #638
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Je, za većinu ljudi je to jedan od najvećih strahova, pitaj psihologe, ako meni ne vjeruješ. Jesi li ti uopće bila u rovu i jesu li pored tebe padale granate pa da možeš kompetentno reći da si neki super izuzetak? Vjerojatno nisi pa ne možeš sa sigurnošću reći čak ni za sebe samu, a kamoli za druge...
Kad te u noći probudi rafal djetetu koje spava dalje od tebe vrisneš *lezi*, i istovremeno se baciš na ono koje spava kraj tebe da ga zaštitiš svojim tijelom.

Sve to dogodi ti se prije nego što se probudiš kako treba i shvatiš što se uopće događa.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 11:09   #639
Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
Ponavljaš se. Što znači da je netko od nas dvoje glup. Ili onaj koji stalno ponavlja jedno te isto ili onaj koji si dopušta da mu netko na taj način ispire mozak.
Ali upravo ti nisi navela ni jednu novu misao. Sve je to iz dobro znanog kalupa, a sve što je iz tog kalupa bilo je predvidivo i prije nego je na ovoj temi napisano i jedno slovo i znano mi je i od ranije. Kao bumerang ti se vraća ovo pitanje o glupome, kojim, vrlo je očito, meni želiš sa svojih visina prilijepiti tu osobinu. Ali na taj način stvarno sebe ne predstavljaš pametnom, zar ne?

Ne treba ti to, Coeli, niti je korektno, niti je argument...

Ova tema je pokazala da ti imaš puno unutarnjih kontradikcija, da si posvađana čak i sama sa sobom. Upisi su tu, zar ne? I to se jasno vidi. Zar ne misliš da bi ti bavljenje tim bilo korisnije od tih prebijednih insinuacija kako sam ja glup?

Hvala ti na zamotanom "komplimentu". Ali to o tebi govori. Ne o meni.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 11:14   #640
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Kad te u noći probudi rafal djetetu koje spava dalje od tebe vrisneš *lezi*, i istovremeno se baciš na ono koje spava kraj tebe da ga zaštitiš svojim tijelom.

Sve to dogodi ti se prije nego što se probudiš kako treba i shvatiš što se uopće događa.
To je instinkt, a ne promišljena reakcija... no kako god, to je za drugu temu. Ono što sam napisao, onako kako sam napisao (nisam rekao doslovno svi) dakle stoji, sve i da si ti neki čudnovati izuzetak, što ne vjerujem da jesi. No, na forumu je lako biti "najhrabriji na svijetu". Server trpi sve.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:26.