Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2002., 14:27   #1
Re: Kriv si jer si me natjerao da te ubijem...

A Stefa, sto kazes onda na one koji siluju zenu pa kazu "sama je kriva kad je nosila tako kratku minicu"?
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 14:58   #2
nasilje je nasilje , bilo verbalno ili fizicko
jedina je u stvari razlika u tome sto je fizicko sa vidljivim i dokazljivim posljedicama

medutim , svi smo mi ponekad u stanju reagirati
razlika je samo u kolicini vremena koje nasilnik (verbalni) mora utrositi dok mu ne bude odgovoreno

precesto smo svjedoci takovog nasilja , ali vijest je jedino kad druga strana izgubi kontrolu i uzvrati fizicki
nemojmo zaboraviti da nije uvijek moguce prekinuti ili maknuti se
kad se radi npr. o bracnom drugu ili sefu

i da , agresija kad se uzvraca , uzvraca se tako da nakon toga druga strana bude imobilizirana i u nemogucnosti za nastavak
(na temu kako se uzvraca vecom mjerom)

ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 15:38   #3
ma Štefi, ja se zajebavam. Inače mi je psovanje recimo negativna osobina, al jebi ga , stvar navike.
Al onaj post je bil šala, da ne bi bilo nesporazuma kak mala GothicA laprda bedastoće.
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 15:41   #4
Sash, ne pravda svrha svako sredstvo, zato je ubojstvo u svakom slucaju ubojstvo. Okolice se uzimaju u obzir samo pri odredjivanju kazne, ali nasilje je kao sredstvo komuniciranja zabranjeno u svakom slucaju.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 16:11   #5
hahahha
secundo , mora da djelujem kao pravi divljak

eh , kaj ces , nije lako biti advocato diaboli

znam ja jako dobro da cilj ne opravdava sredstva
ali isto tako znam i za primjere kad netko nekoga dovede na rub ludila necim sto nije vidljivo ili dokazljivo na sudu
i ako si primijetio , rekao sam da je nasilje nasilje
tu se slazemo
samo je jedno kaznjivo a drugo nije - jer ga nije moguce dokazati , ili u svakom slucaju , izuzetno tesko
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 17:06   #6
Quote:
advocato diaboli
diaboli- G ..točno
ali "advocato"...krivi padež, advocatUS - to je N
inače..sam napred....ima još takvih izraza tipa stigmata diaboli, apage satanas et cetera
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 17:10   #7
hvala gothica
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2002., 15:19   #8
Molio bi lijepo nek mo neko objasni sto treba napraviti kad te netko provocira, gnjavi, psihicki ili fizicki ugnjetava? Ja ne znam za vas, al ja si po glavi ne dam srat, pogotovo ne od nekog tko je gluplji od mene (pametniji bi me ionako ispreskakao). Mozda je lijepo i krscanski na to okrenuti i drugi obraz, "jadnik glupi ne zna sta cini" i slicno, ali iz iskustva znam da ako budali jednom nesto dozvolis, on smatra da mu je to bogom dano. Priznajem, agresivac sam prema svakom tko me napadne. Ako je uvreda u pitanju vrijedjam, ako je fizicki napadam. I ne bjezim od posljedica svojih postupaka. Za sad ne vidim alternative takvom ponasanju. Molio bi prosvjetljenje od postovanih clanova koji su uspjeli nesto rijesiti na drugi nacin.
zaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2002., 15:30   #9
Tema je fizicko nasilje kao poslijedica verbalne provokacije.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2002., 15:31   #10
ZAZ,
ne nudim prosvjetljenje, nego si baš razmišljam da bi se trebao malo približiti tvom ponašanju.

Osobno nisam vidio primjer kako se budale poprave nakon što im netko pametniji i bolji od njih lijepo pokaže pravi način. Sve se svodi na izbjegavanje dok ovaj divljak nastavlja po svojemu.

Ljudi misle pa neću se spuštati na njegov nivo. Super! nemoj se spuštat, ali budala na kraju uspije u svojim namjerama, a ti popušiš i zadržiš "dostojanstvo?"

pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2002., 15:45   #11
Secundo, nije tema fizicko nasilje koa odgovor na provokacije, vec pitanje dali odgovarati na provokacije (verbalno ili fizicki) ili se povlaciti i sutiti. Ako se odgovara istom ili jos jacom mjerom, sukob sve vise eskalira do svoga rjesenja: netko pobjedi, a netko ispusi. A ako se povlacis iz sukoba odgadjas rjesenje za neki drugi put kad ces nuzno krenuti iz losije pozicije (jer si se prvi put povukao psiholoska je prednost na protivnickoj strani).
Sto odabrati?

Tako sam barem ja shvatio temu.
zaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2002., 00:28   #12
Thumbs up

Quote:
Originally posted by zaz
Ako se odgovara istom ili jos jacom mjerom, sukob sve vise eskalira do svoga rjesenja: netko pobjedi, a netko ispusi. A ako se povlacis iz sukoba odgadjas rjesenje za neki drugi put kad ces nuzno krenuti iz losije pozicije (jer si se prvi put povukao psiholoska je prednost na protivnickoj strani).
Sto odabrati?

Tako sam barem ja shvatio temu.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2002., 00:30   #13
Jesu li jedine mogucnosti ratovati ili pobjeci?

Postoji li mogucnost suprotstaviti se, izreci svoj stav bez da se uvrijedi protivnika, bez da ga se optuzi za "krivo" misljenje?

Mozemo li reci sto mislimo i ostati prijatelji? Suprotstaviti se, odbiti molbu, ne uciniti uslugu, mozemo li odbiti njegov omiljen komad kolaca tako da ga ne optuzimo da je glup sto jede bezvezne kolace? Ili moramo taj kolac progutati, makar nam poslije bilo mucno?

Imamo li izbor za prvo, drugo, nesto trece?
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2002., 17:37   #14
Question da li je časnije u duši trpjeti metke i strelice silovite sudbine, ili...

...pograbiti oružje protiv mora jada, oduprijeti im se i pobijedit- Umrijet, usnut- Ništa više."

Nakon čitanja Romea i Julije, Shakespearova umjetnost me nije očarala. No, u njegovom Hamletu, junaku istoimenog djela, pronašla sam sebe.
Slični problemi, slične borbe, slična pitanja. Što kada te svijet razočara? Što kada ti je dosta trpljenja udaraca silnih strelica sudbine koje stalno udaraju u tvoj štit? Što kada boreći se za svoje ideale shvatiš da ne postižeš ono što želiš? Što kada želiš ispravit nepravdu, a znaš da ispravljajući je činiš novu? Što kada se poput Don Quijotea boriš s vjetrenjačama- s dobrom namjerom, ali te na kraju svi ismiju. I napokon: što ako više ne vidiš smisao u uzaludnim borbama- da li se predati ili se boriti do smrti?
Dragi forumaši, zanima me vaše mišljenje o citiranom dijelu iz Hamleta i vaši odgovori na navedena pitanja. Da li se ikada vidite u liku Hamleta ili Don Quijotea ? Da li se vidite možda u nekom drugom neshvaćenom i odbačenom liku, kao npr. galebu Jonathanu Livingstonu? Kako reagirate u pojedinim zamršenim situacijama, da li se predajete ili nastavljate borbu?
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2002., 18:35   #15
Thumbs up Re: "Da li je časnije u duši trpjeti metke i strelice silovite sudbine ili...

Quote:
Originally posted by GothicA
...
Slični problemi, slične borbe, slična pitanja.1. Što kada te svijet razočara?2. Što kada ti je dosta trpljenja udaraca silnih strelica sudbine koje stalno udaraju u tvoj štit?3. Što kada boreći se za svoje ideale shvatiš da ne postižeš ono što želiš?4. Što kada želiš ispravit nepravdu, a znaš da ispravljajući je činiš novu?5. Što kada se poput Don Quijotea boriš s vjetrenjačama- s dobrom namjerom, ali te na kraju svi ismiju.6. I napokon: što ako više ne vidiš smisao u uzaludnim borbama- da li se predati ili se boriti do smrti?
1. Svijet će te razočarati kad tad (ali to je samo test), jednostavno prihvatiš neke činjenice, smile and move on

2.Dok god imaš štit i dobro oružje, strelice ti ne mogu ništa ozbiljno. Ali možeš ih naučiti izbjegavati



3. Prvo dobro razmisliš o borbi, svojoj vojsci i neprijatelju. Definiraš problem, blokadu.
I promjeniš strategiju.


4. Ispraviš prvu nepravdu, a onda i onu drugu.
Razmisliš. Srcem i mozgom. Ovisno o situaciji.
Iskreno i ispravno ispravljanje nepravde nikada ne stvara novu.


5. boriš se i dalje, a oni nek se smiju kad ne razumiju da su zapravo oni ti kojima bi se moglo smijati (tko se zadnji smije.....)
Smijali su se i Pasteuru kad je rekao da liječnici trebaju prati ruke.
Smij se ti njima!

6. Ako imaš Smisao i svoj cilj, trebaš se boriti do smrti.
Nijedna borba nije uzaludna.
Nikad ne znaš kada možeš dobiti saveznike.
A i pobjeda je čudna stvar. Ponekad pobjeđuješ i kada misliš da gubiš.
 
Odgovori s citatom
Old 15.12.2002., 18:37   #16
Moja filozofija je: ako neprestalno kopaš po smeću i ti neizbježno moraš početi smrdjeti

Trebamo se početi baviti dobrom pa će zlo nestati. Svi u ovoj zemlji samo kritiziraju kako nešto ne valja ...pa ponudi brate onda ono što valja.....jer i na tebe će se uskoro početi hvatati taj isti smrad koji neprestalno kritiziraš, a da možda i ne primjetiš.

A u borbi protiv vjetrenjača moraš pronaći pravo oružje. Na vjetrenjače ne i deš mačem...
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2002., 18:41   #17
Ja sam neprilagodjeeeeen (a).

To ti ima veze sa odrastanjem. dok odrastas ucis se prilagodjavati i djelovati efikasno.

Ucis kad treba ic u probijanje barijere, a kad presutit i pominovati se visim silama.

Ono sto naucis ima veze sa tvojim uspjesima iz proslosti. Ako si 20 puta udarila glavom u zid, onda jednom odlucis da odjebes zid. Ako si par puta probila zid glavom, onda usvajas cinjenicu da se i to moze.

Ali kroz iskustvo.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2002., 19:10   #18
Re: Re: "Da li je časnije u duši trpjeti metke i strelice silovite sudbine ili...

Quote:
Originally posted by Solaris



Nijedna borba nije uzaludna.
Nikad ne znaš kada možeš dobiti saveznike.
A i pobjeda je čudna stvar. Ponekad pobjeđuješ i kada misliš da gubiš.

Je, tak se veli. To je ono: svaka muka se isplati. Samo često ti dojadi ta borba. Stalno se probijat kroz loše terene, s oružjem koje ti se više ne da upotrebljavati.
Al moj moto je: I will never surrender
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2002., 20:25   #19
Arrow svaki život se isplati

Quote:
Originally posted by GothicA
Je, tak se veli. To je ono: svaka muka se isplati. Samo često ti dojadi ta borba. Stalno se probijat kroz loše terene, s oružjem koje ti se više ne da upotrebljavati.
Al moj moto je: I will never surrender

Dharma "ratnika" je boriti se. A vrlo često i protiv sebe .

Smisao borbe nije u pobjedi, nego u samoj borbi, i onome što postajemo nakon nje. Life is a journey, not a destination.

A kad ti dojadi borba, stani i odmori se, koliko god treba.
Ako jedno oružje postane neupotrebljivo, promjeni ga.

 
Odgovori s citatom
Old 15.12.2002., 20:28   #20
Često je civiliziranom stvorenju teško prihvatiti činjenicu da sve ljudske jedinke nisu u jednakoj mjeri civilizirane, i ophodeći se spram neciviliziranih civilizirano, zapravo se služimo jezikom koji oni ne razumiju, koji im je jednostavno stran, služimo se oblikom komunikacije za koji oni nisu receptivni. Ako se, stoga, civilizirano stvorenje nađe u bilo kakvom sukobu s neciviliziranim, može ili prihvatiti njegov jezik, pa prijeći sa sile argumenata na argument sile, izlažući se tako na određen način vlastitoj degradaciji na civilizacijskoj ljestvici, ili dotično civilizirano stvorenje može dati petama vjetra, odustajući od svakog sučeljavanja. Iz toga jasno proizlazi da će civilizirana stvorenja vrlo teško dogurati visoko na društvenoj ljestvici uspjeha.
__________________
Tri su uvjeta da čovjek bude sretan: treba biti glup, sebičan i dobra zdravlja; ali ako prvi uvjet nije ispunjen, sve je propalo. Flaubert
healer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:22.