Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.09.2008., 20:11   #1
Arrow Budućnost SD i HD digitalne televizije u Hrvatskoj i šire...

Bok svima,

Ja sam pazljivo procitao vladine dokumente (bili su postanni linkovi za PDF ovdje) i kako stvari stoje mi cemo:

a)
Cekati 2011 za 100% prijelaz na OiV DVB-T MPEG2

b)
Nazalost i navjerojatnije ostati pri katastrofalno losoj kompresiji sto rezultira losom slikom (tj. "kockice" kod brzih scena pogotovo sporta te kod svih ostrih promjena scena) jer se inzistira na multipleksima

c)
Tek kada svi predju na DVB-T MPEG2 (dakle 2011) mozda se moze konacno dogoditi da nase TV postaje predju na 16:9 format sa sadasnjeg 4:3 (ne mogu prije proci jer vlasnici analognih TV uredjaja ne bi mogli pratiti program a rok za prijelaz na DVB-T je 2011)

d)
Tek poslije 2011 ce se poceti sa razmisljanjem o HD DVB-T MPEG4


Stoga, bojim se, mi cemo jako jako sporo napredovati prema novim tehnologijama (najvise mi je zao sto niti prijelaz u 16:9 nece i ne moze biti brzi)...

Zadnje uređivanje DeeJay Dee : 19.04.2013. at 12:34.
HasoMujo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2008., 20:55   #2
Quote:
HasoMujo kaže: Pogledaj post
Bok svima,

Ja sam pazljivo procitao vladine dokumente (bili su postanni linkovi za PDF ovdje) i kako stvari stoje mi cemo:

a)
Cekati 2011 za 100% prijelaz na OiV DVB-T MPEG2

b)
Nazalost i navjerojatnije ostati pri katastrofalno losoj kompresiji sto rezultira losom slikom (tj. "kockice" kod brzih scena pogotovo sporta te kod svih ostrih promjena scena) jer se inzistira na multipleksima

c)
Tek kada svi predju na DVB-T MPEG2 (dakle 2011) mozda se moze konacno dogoditi da nase TV postaje predju na 16:9 format sa sadasnjeg 4:3 (ne mogu prije proci jer vlasnici analognih TV uredjaja ne bi mogli pratiti program a rok za prijelaz na DVB-T je 2011)

d)
Tek poslije 2011 ce se poceti sa razmisljanjem o HD DVB-T MPEG4


Stoga, bojim se, mi cemo jako jako sporo napredovati prema novim tehnologijama (najvise mi je zao sto niti prijelaz u 16:9 nece i ne moze biti brzi)...
Dijelom si u pravu. I to u onom dijelu koji govori o 2011. kao konačnom roku za prelaz na Digitalnu distribuciju signala.
Mislim da će se prije dogoditi uvođenje novih tehnologija nego što si naveo. Obzirom na broj multipleksa koji je dodjeljen Hrvatskoj, sumnjam da će OiV propustiti šansu i zaraditi novac na distribuciji signala za nove programe i tv postaje koje bi se mogle pojavitiu eteru.
ivica 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2008., 21:25   #3
hasomujo, 2011. se dogadja u HR "analog switchoff", dakle SVI analogni odašiljači se gase i oslobađaju frkevencije za nove DVB-T multiplexe...no i dosta prije toga (kako je i navedeno u dokumentima, tj. u prijelaznom periodu ići će analogni signal usporedo s 2 multipleksa DVB-T signala, dakle s 1.1.2009. prestaje eksperimentalna faza i počinje prijelazno razdoblje po regijama u kojem bi DVB-T signal trebao već pokrivati cijelu Hrvatsku i ići sa finalnom snagom, samo što se neće još gasiti analogni odašiljači...

mene je jedino zabrinuo podatak o 4-5 kanala po multipleksu što znači da bi se kvaliteta kompresije mogla dalje srozavati...moguće je da i prije 2011. počne 16:9 emitiranje jer bi se i tako moglo pokušati natjerat ljudi da predju na digitalni prijem, tj "nemilosrdno" će se počet ignorirati posjednici starih televizora...ionako većina ljudi koji su kupovali televizore nakon 2000. imaju 16:9 mogućnost...
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2008., 21:28   #4
Bok svima,

Quote:
ivica 8 kaže: Pogledaj post
Dijelom si u pravu. I to u onom dijelu koji govori o 2011. kao konačnom roku za prelaz na Digitalnu distribuciju signala.
Mislim da će se prije dogoditi uvođenje novih tehnologija nego što si naveo. Obzirom na broj multipleksa koji je dodjeljen Hrvatskoj, sumnjam da će OiV propustiti šansu i zaraditi novac na distribuciji signala za nove programe i tv postaje koje bi se mogle pojavitiu eteru.
Tek ce vrijeme pokazati no bojim se da sam u pravu i da svi veliki sustavi (a to su i drzava i nase nacionalne televizije i OiV) rade na principu "najmanjeg otpora" i da se stvari mijenjaju tek kada se moraju...

Dakle cisto sumnjam da ce nase 4 nacionalne televizije (a to su HTV1, HTV2, RTL i NOVA) preci na iti jednu jedinu novu tehnologiju prije nego svi potencijalni gledatelji imaju mogucnost da ih vide (trenutno stanje prema anketi Vlade RH je da samo 10% stanovnistva ima tehnolosku mogucnost prijema DVB-T)...

Posto ce cijela Hrvatska preci na DVB-T tek 2011 logicno je zakljuciti da ce tek onda svi imati DVB-T jer ce to morati imati ako zele gledati televiziju. Stoga je tek onda i logicno da te iste 4 nacionalne televizije predju na 16:9 jer je takav signal jedino moguce (kod nas) emitirati preko DVB-T tehnologije!

Stvar je vrlo jednostavna - protivno je komercijalnom razumu da se gube potencijalni gledatelji sa prijelazom na tehnologiju koju vecina za sada nema (a 2011 ce biti prisiljeni da je imaju jer je takav zakon)...
HasoMujo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2008., 21:35   #5
Bok svima,

Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post
hasomujo, 2011. se dogadja u HR "analog switchoff", dakle SVI analogni odašiljači se gase i oslobađaju frkevencije za nove DVB-T multiplexe...no i dosta prije toga (kako je i navedeno u dokumentima, tj. u prijelaznom periodu ići će analogni signal usporedo s 2 multipleksa DVB-T signala, dakle s 1.1.2009. prestaje eksperimentalna faza i počinje prijelazno razdoblje po regijama u kojem bi DVB-T signal trebao već pokrivati cijelu Hrvatsku i ići sa finalnom snagom, samo što se neće još gasiti analogni odašiljači...

mene je jedino zabrinuo podatak o 4-5 kanala po multipleksu što znači da bi se kvaliteta kompresije mogla dalje srozavati...
Problem je da niti jedna jedina TV kuca (HTV1, HTV2, RTL, NOVA) nece raditi dupli posao!

Dakle dok svi ne prijedju na DVB-T (dakle 2011) sigurno je da ce se zadrzati sadasnje stanje i da ce proizvoditi samo 4:3 TV program (vlada RH kaze da samo 10% stanovnistva sada ima DVB-T mogucnost)...

Apsolutno je protivno bilo kakvom komercijanom razumu da se radi dupli posao i emitira paralelni 4:3 i 16:9 program tako da se zadovolje oni koji su vec presli na digitaliju i oni koji jos nisu (a morat ce do 2011). Nitko to nece raditi i 100% sam siguran da do 2011 nece biti nikakvih tehnoloskih pomaka jer se to jenostavno nece isplatiti (jer zasto bi se gubili potencijalni gledatelji koji do 2011 nece imati DVB-T)!
HasoMujo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2008., 21:37   #6
Quote:
HasoMujo kaže: Pogledaj post
Stoga je tek onda i logicno da te iste 4 nacionalne televizije predju na 16:9 jer je takav signal jedino moguce (kod nas) emitirati preko DVB-T tehnologije!
Netočno, 16:9 se može emitirati i analogno!

osim toga što mogu napraviti ti "zakinuti" gledatelji? Prestati gledati televiziu a nastavit plaćat pretplatu? Hehehe...to bih volio vidjeti...zna li itko nekog tko zna nekoga tko je uspio otkazati pretplatu...slabo, zar ne :-)
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2008., 21:45   #7
Bok svima,

Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post
Netočno, 16:9 se može emitirati i analogno!

osim toga što mogu napraviti ti "zakinuti" gledatelji? Prestati gledati televiziu a nastavit plaćat pretplatu? Hehehe...to bih volio vidjeti...zna li itko nekog tko zna nekoga tko je uspio otkazati pretplatu...slabo, zar ne :-)
Istina da 16:9 moze i analogno no zato treba "PAL Plus" sto jako jako jako rijetka stvar jer cisto sumnjam koliko ima TV aparata koji to podrzavaju kod nas...

U svakom slucaju to je veliko razocarenje jer 16:9 kamere imaju svi (HTV1, HTV2, RTL, NOVA) i sigurno mogu takav program montirati no ne mogu ga emitirati ako ima korisnika koji to ne mogu gledati (nitko od njih nije lud pa da izgube gledatelje)...
HasoMujo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2008., 21:53   #8
Ne, ne treba PAL Plus...to je stari sustav...velika većina 4:3 televizora danas ima 16:9 mod koji se aktivira 16:9 switch signalom unutar dolazećeg PAL signala...
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2008., 22:45   #9
Bok svima,

Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post
Ne, ne treba PAL Plus...to je stari sustav...velika veaina 4:3 televizora danas ima 16:9 mod koji se aktivira 16:9 switch signalom unutar dolazeaeg PAL signala...
4:3 analogni signal mogu gledati svi - sve ostale tehnologije taj zahtjev ne zadovoljavaju...

I nemojmo zaboraviti da su sve nase nacionalne televizije (HTV1, HTV2, RTL i NOVA) iskljucivo orjenirane na gledanost i shodno tome novac koji mogu zaraditi preko marketinga (tj. reklama)!

Stoga bilo kakva tehnoloska promjena (recimo 16:9) koja ogranicava gledanost (tako da se potencijalni gledatelji odbiju tehnologijom koju ne posjeduju) je cisto komercijalno samoubojstvo...
HasoMujo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 02:13   #10
sa 16:9 se ne gube gledatelji sa "starim" 4:3 telkačima, nego im se sadašnja postojeća usluga daje i dalje, ali u smanjenom, krnjem opsegu (imaju crne linije gore i dole), a ne vidim zašto se tu negdje kaže da se digitalno (DVB) može emitirati SAMO 16:9 kad i danas trenutno imamo najobičniji 4:3 SD DVB-T.....? ili sam miss d point?
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 09:59   #11
Bok svima,

Quote:
DeeJay77ZG kaže: Pogledaj post
sa 16:9 se ne gube gledatelji sa "starim" 4:3 telkačima, nego im se sadašnja postojeća usluga daje i dalje, ali u smanjenom, krnjem opsegu (imaju crne linije gore i dole), a ne vidim zašto se tu negdje kaže da se digitalno (DVB) može emitirati SAMO 16:9 kad i danas trenutno imamo najobičniji 4:3 SD DVB-T.....? ili sam miss d point?
Svi koji imaju DVB-T mogu gledati SD program u 4:3 (tj. to sto sdada imamo kod nas) i 16:9.

No vlada RH je anketno ustanovila da samo 10% stanivnistva ima DVB-T sada - tek ce 2011 (po sili zakona) svi morati imati DVB-T jer ce im to biti (prakticno) jedini nacin da gledaju nase TV programe...
HasoMujo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 11:07   #12
Quote:
DeeJay77ZG kaže: Pogledaj post
sa 16:9 se ne gube gledatelji sa "starim" 4:3 telkačima, nego im se sadašnja postojeća usluga daje i dalje, ali u smanjenom, krnjem opsegu (imaju crne linije gore i dole), a ne vidim zašto se tu negdje kaže da se digitalno (DVB) može emitirati SAMO 16:9 kad i danas trenutno imamo najobičniji 4:3 SD DVB-T.....? ili sam miss d point?
Na 4:3 televizorima bez 16:9 opcije, slika će ispunjavati cijeli ekran (dakle neće biti crnih crta) i bit će neprirodno izdužena po visini...iznenadio bi se da 90% ljudi to ne kuži kada se desi (neke reklame - recimo ona s malim kosookim na WC-u: "smrdi blah, blah"...išli su i neki filmovi...ali velik je broj onih koji imaju 16:9 opciju tj ne vidim da bi udio ljudi s Ei Niš ili Rizovima starima 20 godina bio jaako velik (10-15% možda)...
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 12:43   #13
agree...
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 14:10   #14
Koji ce standard onda biti mpeg-2 ili mpeg-4 ?više mi nista nije jasno.
el.mahuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 14:28   #15
Bok svima,

Quote:
el.mahuna kaže: Pogledaj post
Koji ce standard onda biti mpeg-2 ili mpeg-4 ?više mi nista nije jasno.
Prema dokumentima vlade RH kod nas je i biti ce DVB-T MPEG2 za SD. Poslije ce se razmatrati DVB-T MPEG4 za HD (no po svemu sudeci ne prije 2011 ).

Do 2011 ce svi morati preci na OiV DVB-T MPEG2 jer ce se analogno emitiranje televizijskog signala u potpunosti ugasiti...
HasoMujo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 20:41   #16
programi s nacionalnom koncesijom i lokalni u multipleksima 1 i 2 će svi ići u mpeg-2, HD sigurno ko smrt će ići u mpeg-4 zbog uštede bandwidtha, drugi kanali vjerojatno onako kako odluči vlasnik kanala, najvjerojatnije u mpeg-4 opet zbog jeftinijeg zakupa jer će se cijena multipleksa moći podijeliti na više koncesionara...
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2008., 23:43   #17
Bok svima,

Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post
programi s nacionalnom koncesijom i lokalni u multipleksima 1 i 2 će svi ići u mpeg-2, HD sigurno ko smrt će ići u mpeg-4 zbog uštede bandwidtha, drugi kanali vjerojatno onako kako odluči vlasnik kanala, najvjerojatnije u mpeg-4 opet zbog jeftinijeg zakupa jer će se cijena multipleksa moći podijeliti na više koncesionara...
Mi sada imamo 4 pograma u nasem jednom i jedinom multipleksu.

Bilo bi zanimljivo znati da li je bandwith i tehnologija koju koristi OiV za DVB-T MPEG2 doista i maksimum koji se tu moze iskoristiti ili su pak oni to sve "ofrlej" napravili tek reda radi pa radi kako radi (citaj grozno sa svim silnim artefaktima i "kockicama" )...
HasoMujo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 00:01   #18
bandwidth je maximum, 8 Mhz, predviđeno čak i 5 kanala...nadam se da je kockanje rezultat lošeg izvora skojim se enkoder muči a ne manjka bandwidtha...
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 00:10   #19
Bok svima,

Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post
bandwidth je maximum, 8 Mhz, predviđeno čak i 5 kanala...nadam se da je kockanje rezultat lošeg izvora skojim se enkoder muči a ne manjka bandwidtha...
Znaci bandwidth je na MAX... a koliki je prakticni bitrate kod OiV DVB-T MPEG2?
HasoMujo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2008., 01:59   #20
nažalost, samo 20 Mbit/s, znači za 5 kanala to je 4 Mbit/s po kanalu - zaista bijedno...

tu lijepo piše: https://www.forum.hr/showthread.php?t=373710
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:47.