Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.11.2010., 20:43   #1
Sankcije za vožnju bez vozačke dozvole

Jucer me je zaustavila policija kad sam isa sa gaze bija je sa menon klavijaturist al ja san vozija a ja vozacku nemam jer sam maloljetnik imam 17 i 7 mjeseci. Sad me zanima ,pošto ja nemam nikakvih drugih prekrsajnih prijava, kakve sankcije protiv mene mogu biti podnesene? Meni je policajac koji me zaustavija reka da cu dobit neki kao ukor tj. opomenu da nece bit novcanih i slicnih kazna. zanima me da li je to istina i da li je moguce da cu dobit zabranu polaganja vozackog ispita? Ovih dana bas idem sredit ljecnicki za upisat autoškolu pa da nedajem jos i tu pare bzvz.
ozbiljan naum is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 08:40   #2
Quote:
ozbiljan naum kaže: Pogledaj post
Jucer me je zaustavila policija kad sam isa sa gaze bija je sa menon klavijaturist al ja san vozija a ja vozacku nemam jer sam maloljetnik imam 17 i 7 mjeseci. Sad me zanima ,pošto ja nemam nikakvih drugih prekrsajnih prijava, kakve sankcije protiv mene mogu biti podnesene? Meni je policajac koji me zaustavija reka da cu dobit neki kao ukor tj. opomenu da nece bit novcanih i slicnih kazna. zanima me da li je to istina i da li je moguce da cu dobit zabranu polaganja vozackog ispita? Ovih dana bas idem sredit ljecnicki za upisat autoškolu pa da nedajem jos i tu pare bzvz.
za tvoj prekršaj ide prijava na sud a kazna ti je od 5 000 - 15 000 kuna
nema zabrane polaganja niti ičeg drugog!!!

sad je samo stvar policajca da li će poslati prijavu na sud ili neće(znaći da te je samo malo uplašio )
Angang is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 08:58   #3
A i stvarno postoji mogućnost da ti sud da samo opomenu.

Jesu li te pustili dalje ili su te privodili?
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 12:49   #4
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
A i stvarno postoji mogućnost da ti sud da samo opomenu.

Jesu li te pustili dalje ili su te privodili?
pustili su nas dalje s tim da je klavijaturist nastavija vozit reka mi je da cu dobit samo opomenu ako mi je prvi prekrsaj a stvarno je.
ozbiljan naum is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 13:10   #5
Za to ti policajac ne može dati upozorenje, ali te uhvatio, neformalno upozorio i pustio bez kazne. Nije ti napisao prijavu. Imaš sreće, samo se drugi put nemoj zezati i voziti bez vozačke.

P.S.: Da ti je mislio pisati prijavu, morao bi te zadržati do dolaska roditelja (jer si maloljetan) ili bi morao nazvati tvoje roditelje (ili otići do njih) i obavijestiti ih.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 19:28   #6
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Za to ti policajac ne može dati upozorenje, ali te uhvatio, neformalno upozorio i pustio bez kazne. Nije ti napisao prijavu. Imaš sreće, samo se drugi put nemoj zezati i voziti bez vozačke.

P.S.: Da ti je mislio pisati prijavu, morao bi te zadržati do dolaska roditelja (jer si maloljetan) ili bi morao nazvati tvoje roditelje (ili otići do njih) i obavijestiti ih.
al reka mi je da ce mi doc poziv za sud itd? nerazumin da l' me to samo priplasija ili? osim toga voznju je nastavija moj klavijaturist sta znaci da mi moze doc to sa suda il se varan?
ozbiljan naum is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2010., 09:52   #7
Quote:
ozbiljan naum kaže: Pogledaj post
al reka mi je da ce mi doc poziv za sud itd? nerazumin da l' me to samo priplasija ili? osim toga voznju je nastavija moj klavijaturist sta znaci da mi moze doc to sa suda il se varan?
Opet, svašta je moguće. U svakom slučaju ti je trebao obavijestiti roditelje, pa mi nije jasno zašto nije (ako je mislio pisati). To se može provjeriti u policijskoj postaji, ali ne bez roditelja.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2010., 10:20   #8
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Opet, svašta je moguće. U svakom slučaju ti je trebao obavijestiti roditelje, pa mi nije jasno zašto nije (ako je mislio pisati). To se može provjeriti u policijskoj postaji, ali ne bez roditelja.
Koliko triba da to stigne na kuću? reka san ja starcima al ono glupo mi je to ic provjeravat kuzis?
ozbiljan naum is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2010., 10:25   #9
Quote:
ozbiljan naum kaže: Pogledaj post
Koliko triba da to stigne na kuću? reka san ja starcima al ono glupo mi je to ic provjeravat kuzis?
Može trajati i nekoliko mjeseci. Puno je to za čekati. A stvarno može doći i ne doći. Bilo bi najbolje kad bi sreo tog policajca pa ga pristojno pitao.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 20:11   #10
moj muž skoro svakodnevno daje maloljetnom sinu auto, ima 17 god i molim svaki put Boga da ga zaustavi policija i da ga dobro kazni i da mu se zabrani polaganje vozačkog, jer mi je već pun kufer obadvojice, mislim da ću ih na kraju i sama prijavit, evo i sad nema auta, a meni muljaju gluposti kao netko je došo od frendova, pa on vozi, moš mislit, kakva svrha netko dođe sa svojim autom i odu s našim
sparina123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 20:49   #11
Quote:
sparina123 kaže: Pogledaj post
moj muž skoro svakodnevno daje maloljetnom sinu auto, ima 17 god i molim svaki put Boga da ga zaustavi policija i da ga dobro kazni i da mu se zabrani polaganje vozačkog, jer mi je već pun kufer obadvojice, mislim da ću ih na kraju i sama prijavit, ..
igrate se svi skupa..

njih dvojica:
Članak 229.

(1) Kad upravlja vozilom, vozač mora kod sebe imati vozačku dozvolu i dužan ju je pokazati na zahtjev policijskog službenika.
(2) Vlasnik, odnosno osoba kojoj je vozilo povjereno ne smije dati vozilo na upravljanje osobi koja nema pravo upravljati vozilom, odnosno osobi koja nema pravo upravljati kategorijom vozila u koju spada to vozilo ili osobi koja u organizmu ima alkohola ili opojnih droga.
(3) Vlasnik, odnosno osoba kojoj je vozilo povjereno dužna je, na zahtjev policijskog službenika, dati vjerodostojan podatak o identitetu osobe kojoj je dao vozilo na upravljanje.
(4) Kad je vlasnik vozila, kojim je počinjen prekršaj propisan ovim Zakonom, pravna osoba, podatke iz stavka 3. ovoga članka dužna je dati odgovorna osoba u pravnoj osobi.
(5) Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji nema kod sebe vozačku dozvolu ili je ne pokaže na zahtjev policijskog službenika.
(6) Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 do 3.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vlasnik vozila i osoba kojoj je vozilo povjereno ako vozilo da na upravljanje osobi iz stavka 2. ovoga članka.
(7) Novčanom kaznom u iznosu od 2.000,00 do 5.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vlasnik vozila, osoba kojoj je vozilo povjereno ili odgovorna osoba u pravnoj osobi ako ne da vjerodostojan dokaz o osobi koja je upravljala vozilom u vrijeme počinjenja prekršaja.

Članak 293.

(1) Za prekršaje iz ovoga Zakona kojima je izazvana prometna nesreća samo s materijalnom štetom, kaznit će se počinitelj prekršaja novčanom kaznom propisanom za taj prekršaj uvećanom za iznos do 1.000,00 kuna.
(2) Ukoliko je prekršajem izazvana prometna nesreća u kojoj ima ozlijeđenih osoba, kaznit će se počinitelj prekršaja novčanom kaznom propisanom za taj prekršaj uvećanom za iznos do 2.000,00 kuna.

sinu može i ovo:
Članak 288.

Pravomoćno izrečena mjera zabrane upravljanja motornim vozilom počinitelju prekršaja koji nije prije toga stekao pravo na upravljanje motornim vozilom, izvršit će se nakon stjecanja prava na upravljanje motornim vozilom odnosno izdavanja vozačke dozvole.


a nedaj bože kakve prometne sa teškim ozljedama nekog od prijatelja ili drugoga, o smrtnoj posljedici bolje i ne misliti...
kazneno će odgovarati obojica.. vaš suprug po težoj kvalifikaciji izazivanja prometne nesreće počinjenog s umišljajem za koje može dobiti i zatvorsku kaznu..

pa vi nastavite prelaziti preko ovoga..

ne znam što se postiže davanjem vozila..oprostite, ali stvarno mi nisu jasni motivi roditelja..
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 02:12   #12
nije niti meni jasno muževo ponašanje, ,malo mi treba da popi**im, onda ću i jednog i drugog prijavit, to sigurno već duže traje, a kak skrivaju od mene saznala sam nedavno, a oni obadvojica poriču, a ja ga osobno nisam vidla nemogu čekat na cesti kad će doć da se uvjerim
sparina123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 09:15   #13
Quote:
sparina123 kaže: Pogledaj post
moj muž skoro svakodnevno daje maloljetnom sinu auto, ima 17 god i molim svaki put Boga da ga zaustavi policija i da ga dobro kazni i da mu se zabrani polaganje vozačkog, jer mi je već pun kufer obadvojice, mislim da ću ih na kraju i sama prijavit, evo i sad nema auta, a meni muljaju gluposti kao netko je došo od frendova, pa on vozi, moš mislit, kakva svrha netko dođe sa svojim autom i odu s našim
ovo gore po čl.229 samo je jedna od kazni, koja ide vlasniku vozila!
"malom" je kazna od 5-15 000 kuna. ali nema zabrane polaganja!
Ne daj bože da napravi prometnu nesreću ( bilo kakvu) svu štetu snosite sami jer osiguranje neće pokriti ništa!
Angang is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 23:21   #14
Quote:
Angang kaže: Pogledaj post
ovo gore po čl.229 samo je jedna od kazni, koja ide vlasniku vozila!
"malom" je kazna od 5-15 000 kuna. ali nema zabrane polaganja!
Ne daj bože da napravi prometnu nesreću ( bilo kakvu) svu štetu snosite sami jer osiguranje neće pokriti ništa!
Inače u takvim slučajevima za maloljetnike policija šalje i izvješće Centru za socijalnu skrb pa kao roditelji idete na razgovor u centar - prvi put upozorenje, drugi put malo ozbiljnije, a treći vam ne bi bio u koži

Inače policija može predložiti sudu i zabranu upravljanja vozilima određene kategorije u određenom trajanju po polaganju vozačkog ispita.
GREŠNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 00:00   #15
Evo cisto da javim da mi je danas dosa poziv na sud da moran 15.2. bit tamo. pa eto cisto da znate da malo sve skupa kasni. Javim ishod sudenja
ozbiljan naum is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2011., 01:42   #16
Da ne otvaram novu temu pitat cu ovdje.Npr ako sam položio danas,a nisam stigo podici vozacku taj dan..smijem li voziti npr tu vecer pošto tek sutra mogu ic po vozacku? Hvala.
4084900 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2011., 08:46   #17
Ne.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2011., 10:11   #18
Mene zanima kakva je kazna ako vozač sa važećim dokumentima kod sebe nema vozačku i prometnu ?
Vidim sada ovu temu pa sam se sjetio tog pitanja jer jednom mi se dogodilo da sam usred Osijeka shvatio da su mi vozačka i prometna ostale doma (u Zagrebu). Srećom nije me nitko zaustavio, ali zanima me što bi se dogodilo da je. Inače, vozačka i prometna su uredno važeće, samo ih nisam imao kod sebe jer su mi ostale u džepu drugih hlaca doma. Nekako kontam da neka kazna sigurno postoji, ali opet ne bi smjela biti valjda predrastična jer oni provjerom registracije mogu vidjeti da je vozilo registrirano, vjerojatno i preko osobne mogu provjeriti vozačku ?
Gilach is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2011., 10:25   #19
Provjerit mogu a i hoće i moraju.Kazne su po 300 kn.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2011., 10:27   #20
300 kn je kazna.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:58.