Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2012., 19:06   #41
Thumbs up

Quote:
user-st kaže: Pogledaj post
@ zuba - nema veze, oni njega ne terete po tom 2. stavku, nego 1. odnosno terete ga kao vlasnika vozila koi nije odjavia svoje auto nakon šta je istekla registracija, i zato triba samo napisati žalbu gdje navodi da u trenutku počinjenja prekršaja kao i u trenutku utvrđivanja prekršaja nije bia vlasnik vozila nego je vlasnik bia taj i taj (kojem je on proda auto) i kao prilog stavi kopiju kupo-prodajnog ugovora i to je to, slučaj zaključen, oslobođen od plaćanja kazne.
ovo je iz vlastitog iskustva, evo i cili primjer žalbe
Post je poprilično star ali ja sam danas dobio istu tu kaznu iako sam smatrao da potpisom na kupoprodajni ugovor nemam više nikakvih obaveza prema prodanom automobilu. Napisao sam prigovor prema špranci user-st i vidjet ćemo što će biti u PP. Držite
P.S. j.... ovakvu državu i njene zakone.
nenadmedex is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 14:42   #42
Oslobođen sam prema stavku 1 ali su mi poslali obavezni prekršajni nalog prema stavku 2. Sutra ću im predati prigovor.

Quote:
Predmet: Prigovor okrivljenika (u 2 primjerka) protiv rješenja o prekršaju broj:
511-19-37/6-OP-269/2012. od 17. veljače 2012. godine.


Protiv rješenja o prekršaju Policijske uprave zagrebačke, Ministarstva unutarnjih poslova RH broj: xxxxxxxxxxxxxx od xxxxxxx. godine, okrivljenik xxxxxx, podnosi prigovor u smislu odredaba čl. 237. Prekršajnog zakona, pobijajući rješenje u cijelosti, kako u pogledu osnova, tako i u pogledu izrečene kazne.
Pobijanim rješenjem okrivljeni je proglašen krivim što je dana xxxxxxxx godine u 00:00 sati, uvidom u kupoprodajni ugovor sklopljen posredovanjem tvrtke xxxxxxxxxxxx dana xxxxxxx.g. s kupcem xxxxxxxxxx kao vlasnik osobnog vozila registarske oznake xxxxxxxxxx nije u roku od 15 dana od prodaje vozila (xxxxxxxxxx.g.) odjavio vozilo, donio prometnu dozvolu radi poništenja i vratio registarske pločice u policijsku postaju koja vozilo vodi u evidenciji.
Time je počinio prekršaj iz čl. 250. st. 2., Zakona o sigurnosti prometa na cestama (u daljnjem tekstu ZSPC), kažnjiv po čl. 250. st. 12. istog zakona, pa mu se na temelju istog propisa izriče novčana kazna u iznosu od 700 (sedamsto) kuna.

Činjenična i pravna utvrđenja pobijanog rješenja nisu pravilna i zakonita, a posljedice su i bitne povrede odredaba postupka.
Iz obrazloženja pobijanog rješenja proizlazi da je iz izvješća nadležnog tijela utvrđeno da je okrivljenik počinio prekršaj koji mu se stavlja na teret. Okrivljenik smatra da nije kriv jer ga se iz navedenog čl. 250. st. 2. tereti kao vlasnika vozila što on nije bio u trenutku utvrđivanja prekršaja te nije kriv za ono što mu se stavlja na teret ovim prekršajnim postupkom.
Prema članku 116. Važećeg Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima od 1. siječnja 1997. godine u kojem piše: „Vlasništvo pokretne stvari stječe se predajom te stvari stjecatelju u samostalan posjed na temelju valjano očitovane volje dotadašnjega vlasnika usmjerene na to da njegovo vlasništvo prijeđe na stjecatelja, ako zakonom nije određeno drukčije„ ,moje je vlasništvo nad osobnim vozilom registarske oznake xxxxxxx prestalo s danom potpisivanja kupoprodajnog ugovora sklopljenog posredovanjem tvrtke xxxxxxxxxx dana xxxxxxxx.g. te predajom vozila registarske oznake xxxxxxx novom vlasniku xxxxxxxxxxxx.
Radi svega navedenog, mišljenje je okrivljenog da bi u cilju donošenja pravilnog i zakonitog rješenja trebalo usvojiti prigovor okrivljenika i obustaviti prekršajni postupak protiv okrivljenika.
Vidjet ćemo što će odgovoriti...

Zadnje uređivanje drot13 : 04.03.2012. at 15:15. Reason: brisanje citata
nenadmedex is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 13:56   #43
Ajmo ovak, pricam o PRAKSI , sto se dogodi u situaciji da A proda B auto, istekne rega, B ga ne odjavi ni ne registrira ,A dobije kaznu, A kuka policiji da je on prodao auto, kazna dolazi B-u na 700kn, B placa tu kaznu ali ne odjavljuje auto ? Niti ga misli odjaviti kroz mjesec dva ni registrirati?

Pricam o praksi , nemojte mi citate iz zakona da ce B biti ritualno spaljen na trgu jer je pronevjerio drzavne tablice.
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 19:34   #44
Policija ide kod B oduzeti mu pločice i prometnu dozvolu radi odjave vozila. Ako ih on ne da (ili ih je izgubio ili...), one se poništavaju, raspisuje se objava za njima (pločicama i prometnom, ako bi se slučajno vozio i bio kontroliran) i vozilo se svejedno odjavljuje.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 14:15   #45
sličan slučaj

Quote:
nenadmedex kaže: Pogledaj post
Oslobođen sam prema stavku 1 ali su mi poslali obavezni prekršajni nalog prema stavku 2. Sutra ću im predati prigovor.



Vidjet ćemo što će odgovoriti...
I ja se nalazim u identičnom problemu, naime auto sam prodao u 6. mjesecu 2011. godine, nakon čega ga vlasnik naravno nije prenio na sebe, a ja kao i većina ovog napaćenog naroda nisam znao da je prodavatelj po novom zakonu dužan najprije odjaviti vozilo, pa sam trenutno u iščekivanju kazne. Prvo one za neodjavljivanje vozila nakon isteka registracije, za što nisam kriv i koju vjerojatno neću morati platiti, nakon čega mi slijedi kazna zbog neodjavljivanja vozila u roku od 15 dana, a koju mislim da ću morati platiti. Jedino ako upali žalba koju je nenadmedex napisao, možda izbjegnem kaznu.

Međutim, još me jedna stvar zbunjuje, kako je moguće, znam iz vlastitog iskustva da je moguće, onda prenijeti kupljeno vozilo na sebe, ukoliko ga novi vlasnik najprije nije odjavio??? Naime, po toj logici ja ne mogu postati vlasnik vozila sve dok ga prodavatelj ne odjevi jer tako piše u zakonu, a to se u praksi tako ne čini.... ovo mi zvuči kao još jedan element za žalbu.

nenadmedex nadam se da ćeš nas izvijestiti kako je riješena tvoja žalba.

pozdrav
galito is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 15:29   #46
Nisi dužan odjaviti vozilo prije prodaje. Ako imaš uredno ovjeren kupoprodajni ugovor, od dana kada je sklopljen za njega odgovara novi vlasnik. Kakva god da ti kazna dođe nakon tog dana, samo napišeš prigovor da vlasnik nisi ti nego taj-i-taj i priložiš presliku kupoprodajnog ugovora. Nemaš brige.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 16:19   #47
Unhappy

Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Nisi dužan odjaviti vozilo prije prodaje. Ako imaš uredno ovjeren kupoprodajni ugovor, od dana kada je sklopljen za njega odgovara novi vlasnik. Kakva god da ti kazna dođe nakon tog dana, samo napišeš prigovor da vlasnik nisi ti nego taj-i-taj i priložiš presliku kupoprodajnog ugovora. Nemaš brige.
Nisam dužan odjaviti prije prodaje, ali nakon prodaje jesam i to u roku 15 dana, jedini je problem što se toga kod nas nitko ne pridržava. Za kazne mi je jasno, već sam s kupoprodajnim ugovorom rješavao kupčeve kazne za parking i ostalo, ali ovo sam ja osobno kriv jer vlasnik vozila, odnosno prodavatelj, mora nakon prodaje vozilo odjaviti (donesti knjižicu vozila, prometnu dozvolu koja se poništava i tablice ukoliko ne ostaju na vozilu) U zakonu ovako piše:

Članak 250.

(1) Vlasnik vozila, koji ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole dužan je odjaviti vozilo, donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji koja vozilo vodi u evidenciji.
(2) Vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana od prodaje vozila odjaviti vozilo, donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji koja vozilo vodi u evidenciji.
(3) Iznimno od odredbe stavka 2. ovoga članka, vlasnik vozila nije dužan vratiti registarske pločice ukoliko ih na propisan način ustupi kupcu vozila.
(4) Vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli ili knjižici vozila.

Osim toga, danas sam razgovarao s ženskom koja radi na šalteru u Heinzelovoj i ona mi je isto rekla, s time da ona nema ideju na koji način se vozilo uopće može prepisati na novog vlasnika dok se on sam ne pojavi u MUP-u.
galito is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 16:37   #48
Kao što je već napisano, ne čita se i ne tumači stavak po stavak, nego članak kao cjelina (naravno, zajedno s ostalim člancima koji se odnosi na isto). Ovo se odnosi isključivo na situaciju u kojoj je prodano vozilo kojem je istekao rok važenja prometne dozvole za više od 15 dana. Stavak je sam po sebi manje bitan, jer je vlasnik ionako automatski u prekršaju ako nije to učinio (odjavio i vratio) po isteku tih 15 dana, prodao vozilo ili ne.

I da, vozilo se ne može upisati na novog vlasnika dok on sam ne dođe, ali ga stari može odjaviti sukladno ovim člancima.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 11:25   #49
Quote:
galito kaže: Pogledaj post
Nisam dužan odjaviti prije prodaje, ali nakon prodaje jesam i to u roku 15 dana, jedini je problem što se toga kod nas nitko ne pridržava. Za kazne mi je jasno, već sam s kupoprodajnim ugovorom rješavao kupčeve kazne za parking i ostalo, ali ovo sam ja osobno kriv jer vlasnik vozila, odnosno prodavatelj, mora nakon prodaje vozilo odjaviti (donesti knjižicu vozila, prometnu dozvolu koja se poništava i tablice ukoliko ne ostaju na vozilu) U zakonu ovako piše:

Članak 250.

(1) Vlasnik vozila, koji ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole dužan je odjaviti vozilo, donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji koja vozilo vodi u evidenciji.
(2) Vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana od prodaje vozila odjaviti vozilo, donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji koja vozilo vodi u evidenciji.
(3) Iznimno od odredbe stavka 2. ovoga članka, vlasnik vozila nije dužan vratiti registarske pločice ukoliko ih na propisan način ustupi kupcu vozila.
(4) Vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli ili knjižici vozila.

Osim toga, danas sam razgovarao s ženskom koja radi na šalteru u Heinzelovoj i ona mi je isto rekla, s time da ona nema ideju na koji način se vozilo uopće može prepisati na novog vlasnika dok se on sam ne pojavi u MUP-u.
Sve divno i krasno, ali kako da ja odjavim vozilo uz predočenje prometne dozvole, ako sam istu s autom predao kupcu. On meni dao novac, potpisali i ovjerili kupoprodajni ugovor kod javnog bilježnika, ja njemu dao prometnu i vozilo i otišli svatko na svoju stranu. Vozili sam prodao prije dvije godine i do sada nisam dobio nikakvu kaznu (prepustio sam mu i tablice). Pretpostavljam da je čovjek napravio prepis vozila na sebe i da je sve ok. Ali što da on to nije napravio? Kako da ja odjavim vozilo sa svog imena ako više nemam prometnu i da li to uopće mogu napraviti samo temeljem ovjerenog kupoprodajnog ugovora?
Redneck1984 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 11:48   #50
Možeš. Odeš u Odjel za upravne poslove, predočiš ugovor i ako je isteklo važenje prometne dozvole, oni će odjaviti vozilo. Novog vlasnika će se kontaktirati da donese reg. ploč., prometnu dozvolu i knjižicu vozila, a ako to ne učini, sve te isprave će biti poništene i za njima će biti raspisana objava, tako da će mu ih oduzeti onaj tko ga prvi zaustavi.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 12:22   #51
Misliš na Odjel za upravne poslove u prometnoj policiji? To je tam u Heinzelovoj? Šta neću onda usput dobiti i kaznu zato što nisam u roku od 15 dana odjavio vozilo nakon prodaje?

Zadnje uređivanje drot13 : 26.03.2012. at 12:26. Reason: brisanje citata
galito is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2012., 12:27   #52
Da, na njih. I nećeš dobiti kaznu ako si sam dođeš to riješiti.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 21:59   #53
Quote:
galito kaže: Pogledaj post
Nisam dužan odjaviti prije prodaje, ali nakon prodaje jesam...
U članku 250 to je dužan obaviti VLASNIK vozila što si ti prestao biti danom potpisa i ovjere ugovora o prodaji vozila te fizičkom predajom vozila kupcu. U članku nigdje ne piše da je to dužan učiniti PRODAVATELJ nego VLASNIK vozila. Ja još nisam dobio odgovor na prigovor koji sam predao prije 3 tjedna, ili ću dobiti poziv od suca za prekršaje ili ću biti oslobođen na osnovu prigovora.
nenadmedex is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 12:18   #54
Ima logike, zaista da piše prodavatelj, to bi značilo drugačije, no ovako kad piše vlasnik čini mi se da nemaju osnovu za kaznu. Mislim da ću otići na policiju i sam prijaviti slučaj kako mi predlaže drot13 pa vas izvijestim kako sam se proveo.
galito is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2012., 23:07   #55
Quote:
nenadmedex kaže: Pogledaj post
(2) Vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana od prodaje vozila odjaviti vozilo, donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji koja vozilo vodi u evidenciji.
No niti ovo ne drži vodu jer se vozilo može odjaviti u bilo kojoj policijskoj upravi odnosno policijskoj postaji u RH i ne mora ga odjaviti prodavatelj vozila nego ga može odjaviti i vlasnik vozila (kupac).
2002. se još vozilo moralo odjaviti u policijskoj postaji koja vozilo vodi u evidenciji ali sada se može u bilo kojoj pp (tako mi je barem pri sklapanju ugovora o kupoprodaji rekla službenica firme za posredovanje pri kupoprodaji).
nenadmedex is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 19:10   #56
Molim pomoc

Molim na oprostu ako je naslov na krivom mjestu, pa molim moderatora da premjesti ako je krivo.
Unaprid fala svima koji imaju što za napisat. Naime auto sam prodao prije 3g jednom svom "prijatelju" koji je bez svoje osobne napravio kupoprodajni ugovor s menom, uz moj pristanak jer mi je rekao da ce to napravit tokom kojeg dana. No međutim, nije. On je taj auto prodao u karlovac (iz splita sam) i sad nakon 3g mi je došla kazna sa nekog parkinga od 1600kn. Ja se nemogu ogradit jer nemam pravovaljani kupoprodajni jer nema njegovih podataka. Jel netko ima kakvu ideju ili nešto, neku nadu? Još jednom, hvala svima.
moby-split is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 12:24   #57
Imaš li ikakve njegove podatke?
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 23:23   #58
Imam od tipa kojemu je auto prodan, al on tu vise nije. A on je proda auto u karlovac

Sent from my HTC EVO 3D X515m using Tapatalk
android-Split is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 12:34   #59
Angry Prodaja vozila i problemi nakon istog

poštovani forumaši, molim za pomoć:

naime, prodao sam vozilo i sa kupcem (ali ne krajnjim) sklopio posrednički ugovor o prodaji. Naravno, prijenos vozila nije odmah napravljen te je taj kupac sklopio još jedan posrednički ugovor sa 'sljedećim' kupcem, da bi taj prodao auto jednoj ženi (i ta je, konačno, krajnji kupac). U međuvremenu sam dobio kaznu zbog toga jer nisam odjavio vozilo, naivno smatrajući da će kupac to sam odraditi. Uostalom, do sada sam prodao nekoliko vozila na taj način i nikad nisam imao problema. Kod žalbe je sudac proglasio taj posrednički ugovor (u kojem stoji da kupac plaća porez i radi prijenos) ništetnim. Pošto nesreća nikad ne dolazi sama, neki dan sam dobio obavijest od policije da im pošaljem podatke o vozaču tog vozila, pošto je dotična uhvaćena kamerom u prebrzoj vožnji. Naravno, nije ni registrirala auto

e sad ne znam kaj napraviti, kako da odjavim auto bez papira i skinem svu odgovornost sa sebe? čak sam mislio i prijavit nestanak knjižice vozila i prometne
molim vas za pomoć, hvala
krunek_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 14:48   #60
Auto možeš odjaviti bez isprava, samo ćeš dati izjavu o činjeničnom stanju. Odeš u Odjel za upravne poslove (Heinzelova, ako si iz Zagreba) i riješiš si to. Što se tiče ovog upita, pošalješ podatke svog kupca (i presliku ugovora), a s njim će oni dalje rješavati.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:21.