Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.03.2013., 11:35   #101
Imam jedno pitanje.
Dali osoba, neka se zove Ivo Ivić, ima temelja za podizanje kaznene prijave nakon što netko napiše ispod članka (koji govori o njegovim malverzacijama i prevarama) ovo:

"Ivo Ivić i moral ".
Drug3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2013., 19:56   #102
Ako misliš na prijavu policiji ili državnom odvjetništvu, nema. A ako misliš na privatnu tužbu, može ako ima novaca za odvjetnike i troškove jer će sud vrlo vjerojatno izgubiti.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 00:47   #103
Zanima me može li se prijaviti policiji ako netko javno (na facebook profilu) poziva na nasilje ili ubojstvo?
I ako da, gdje točno prijaviti? Hoće li se nešto poduzeti protiv toga?
Telomere is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 01:03   #104
Da, može - policiji ili državnom odvjetniku. Bilo kako - dovoljno je i poslati e-mail na [email protected]. Mislim da će se poduzeti to da će policija pokrenuti postupak ako vidi da se stvarno radi o kazneom djelu koje se progoni po "službenoj dužnosti", a ne privatnom tužbom. U svakom će slučaju doći odgovor.

- http://www.policija.hr/53.aspx

Čini se da je kazneno djelo koje navodiš nešto iz čl. 37. ili čl. 139. ili čl. 325. Kaznenog zakona ili sl. tome - meni je teško reći, ali to je razlog više da procjenu prepustiš policiji i onda vidiš dalje na osnovi odgovora koji dobiješ.

Zadnje uređivanje tome : 15.05.2013. at 01:08.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 01:56   #105
Hvala na odgovoru i na e-mail adresi.
Obratit ću im se iako sumnjam da će išta poduzeti, ali barem ću obaviti svoju gradansku dužnost.
Telomere is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 13:42   #106
Quote:
Drug3 kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje.
Dali osoba, neka se zove Ivo Ivić, ima temelja za podizanje kaznene prijave nakon što netko napiše ispod članka (koji govori o njegovim malverzacijama i prevarama) ovo:

"Ivo Ivić i moral ".
Ja tu ne vidim temelja za uvredu. Napisano je ekvivalentno "Ivo Ivic i moral, haha". To nije isto kao: "Ivo Ivic nema morala". Jer tuzeni se moze braniti da je on htio izreci svoju podrsku Ivi Ivicu i njegovom moralu, kao "Ivo Ivic stoji za moral, haha, pa jasno".

Jos uvijek se pitam zasto imamo tako drakonski zakon o uvredama, jer danas se uvrede sipaju na sve strane bez ikakvog progona i kazne. Sto je onda cilj zakona? Zagusiti sudove parnicama o tome da li je Miro rekao Peri da je debela svinja?
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 07:57   #107
Quote:
Bourne- kaže: Pogledaj post
Je li ovo neka šala ili stvarnost?
http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/o...internetu.html

To za hakiranje i nekakva pretjerana uhođenja još i razumijem, ali za vrijeđanje na internetu da se kazne plaćaju

Kako će se to provoditi, kakvi kriteriji?!
Došao je vrag po svoje: http://www.index.hr/vijesti/clanak/z...a-/788796.aspx

Ali je ovdje stvar malo nevjerojatna. Suspendirane osobe nisu ništa napisale uvrijedljivo, nego su samo KOMENTIRALE uvrjedljiv članak.
Njihov je prekršaj u tome što nisu uvredu osudile, nego se iz njihovog komentara vidi da se slažu sa uvredom !?

Što kaže zakon o tome !?

Jer bi izgleda i ja mogao odgovarati radi slične stvari !

Naime , vidio ja da je netko na javnom mjestu stavio natpis: "Drugarica Mirka Mirković iz uparave firme Crijep i cigla je udbašica, lopov , prevaran i lezbača. Ona firmu vodi u propast i svi će radnici završiti na ulici"


I ja uzeo kemijsku i doli nadopisao:

"To neka bude briga vlasnika firme Crijep i cigla, a ne da se zaposlenici time bave"


Ja sam to nadopisao da me svi vide. Mogao me je netko snimiti i imati dokazni materijal te me tužiti da dajem podršku netkome tko ljude vrijeđa !!??

Nisam siguran da bi to prošlo na poštenom sudu. To bi prošlo na nekom korumpiranom sudu !
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2016., 14:56   #108
Molim da netko strucan prokomentira:

da li je ovakav upis na portalu dnevnih novina na bilo koji nacin utuziv ili kaznjiv po bilo kojoj osnovi:

"Zdravko Mamić - Glavonja bio na "krunidbi" bosanske princeze i hrvatske polu-predsjednice Kokošinde, zatim je Maminjo za debelu ustašicu organizirao rođendanski party u svojoj vili, a sada se otkrilo kako Kokošinda i Bosanac vode i intimne telefonske razgovore!"


identitet komentatora je poznat, a komentira pod nickom.
obi wan kenobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 15:43   #109
Quote:
obi wan kenobi kaže: Pogledaj post
Molim da netko strucan prokomentira:

da li je ovakav upis na portalu dnevnih novina na bilo koji nacin utuziv ili kaznjiv po bilo kojoj osnovi:

"Zdravko Mamić - Glavonja bio na "krunidbi" bosanske princeze i hrvatske polu-predsjednice Kokošinde, zatim je Maminjo za debelu ustašicu organizirao rođendanski party u svojoj vili, a sada se otkrilo kako Kokošinda i Bosanac vode i intimne telefonske razgovore!"


identitet komentatora je poznat, a komentira pod nickom.
zanimlljivo da niko ne zna odgovor na ovo.
ili zna ali nece nista reci jer smatra da je ovakvo vrijedjanje u redu.
obi wan kenobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 17:18   #110
Quote:
obi wan kenobi kaže: Pogledaj post
zanimlljivo da niko ne zna odgovor na ovo.
ili zna ali nece nista reci jer smatra da je ovakvo vrijedjanje u redu.
sve da je ovo i istina, moglo bi se podvuć pod kazneno djelo sramoćenja !!!!!
gooofffy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 07:15   #111
tks gufi.
obi wan kenobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 10:58   #112
Quote:
obi wan kenobi kaže: Pogledaj post
Molim da netko strucan prokomentira:

da li je ovakav upis na portalu dnevnih novina na bilo koji nacin utuziv ili kaznjiv po bilo kojoj osnovi:

"Zdravko Mamić - Glavonja bio na "krunidbi" bosanske princeze i hrvatske polu-predsjednice Kokošinde, zatim je Maminjo za debelu ustašicu organizirao rođendanski party u svojoj vili, a sada se otkrilo kako Kokošinda i Bosanac vode i intimne telefonske razgovore!"


identitet komentatora je poznat, a komentira pod nickom.
Poznat ili nepoznat zakonski je kažnjivo, ali svakodnevno se može vidjeti na stotine sličnih komentara koji se odnosi na razne ljude ili skupine u ovoj državi. Da i dođe do ovakvih progona postavlja se pitanje dali je u redu progoniti jednog počinitelja a ostalih stotinu ne, jer zakon se ne smije provoditi selektivno.

Isto tako svjedoci smo da visoki dužnosnici ove države opravdavaju i pozivaju na kršenje zakona da ne navodim sad neke primjere.

Sve u svemu uopće nemam dojam da živim u članici Europske Unije. Zakon u dobrom dijelu slučajeva mrtvo slovo na papiru.
deckozgslavonac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 11:02   #113
Quote:
deckozgslavonac kaže: Pogledaj post
Poznat ili nepoznat zakonski je kažnjivo, ali svakodnevno se može vidjeti na stotine sličnih komentara koji se odnosi na razne ljude ili skupine u ovoj državi. Da i dođe do ovakvih progona postavlja se pitanje dali je u redu progoniti jednog počinitelja a ostalih stotinu ne, jer zakon se ne smije provoditi selektivno.

Isto tako svjedoci smo da visoki dužnosnici ove države opravdavaju i pozivaju na kršenje zakona da ne navodim sad neke primjere.

Sve u svemu uopće nemam dojam da živim u članici Europske Unije. Zakon u dobrom dijelu slučajeva mrtvo slovo na papiru.
Baš naprotiv....
država ima patološku potrebu progonit obične ljude...
radi poboljšanja statistike ili zbog čistog mazohizma...

a i ono što je dozvoljeno bogovima/volovima nije stoki sitnog zuba....
gooofffy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 11:06   #114
I da......povijest Hrvatske 25-godišnje samostalnosti je povijest selektivnog primjenjivanja svih mogućih Zakona i Pravilnika...

stoka sitnog zuba zbog viška/manjka par kuna dobije ovrhu, pečačenje i rigorozne kazne,

dok stoka krupnog zuba dobije zakonom omogućene oproste (predstečajne nagodbe) ili otpis grijeha zbog nemogućnosti naplate.....
gooofffy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2016., 11:17   #115
Quote:
gooofffy kaže: Pogledaj post
Baš naprotiv....
država ima patološku potrebu progonit obične ljude...
radi poboljšanja statistike ili zbog čistog mazohizma...

a i ono što je dozvoljeno bogovima/volovima nije stoki sitnog zuba....
Da slažem se sa time također, mali čovjek uvijek nastrada. Ali ljudi trebaju i malo više čitati zakone. I oštro se držati istih.

Treba se oštro usprotiviti svaki put kada bilo koja službena osoba krši zakon - banalni primjer - ulazak kontrolora HRTa bez naravno ikakvog naloga u stan / kuću, a sličnih primjera ima dosta...
deckozgslavonac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2016., 13:42   #116
amaterske fotografije i video seksa

Jeli objavljivanje tuđih snimki i fotografija seksa na portalima kažnjivo?
Neki tip na jednom websiteu objavio slike i snimke cura s kojima je spavao, ne vjerujem da su se one baš složile s tim.
dalmacija77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2016., 12:16   #117
Quote:
dalmacija77 kaže: Pogledaj post
Jeli objavljivanje tuđih snimki i fotografija seksa na portalima kažnjivo?
Neki tip na jednom websiteu objavio slike i snimke cura s kojima je spavao, ne vjerujem da su se one baš složile s tim.
Pa naravno da je kažnjivo.
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2019., 13:26   #118
Zanima me da li se za uvredu i klevetu goni jedino privatnom tužbom ili može i po službenoj dužnosti kao sajber-buling? Ne znam kome da se obratim, a htjela bih prijaviti.
birdonawire is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2019., 17:09   #119
Ili je uvreda i kleveta ili je zlostavljanje.
Zlostavljanje se može prijavit policiji a oni će vidjet koje djelo prolazi.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2019., 17:18   #120
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Ili je uvreda i kleveta ili je zlostavljanje.
Zlostavljanje se može prijavit policiji a oni će vidjet koje djelo prolazi.
Znači li to da se možeš "posavjetovati" na Policiji, tipa: "ja opišem djelo, pa mi pomognu u klasifikaciji...", nakon toga pišem prijavu, ili ja bubam prijavu onako "u glavu", pa što prođe?
Nisam pravnik, vjerujem da i velika većina drugih baš ne zna detalje u zakonima... ili jednostavno te upute da angažiraš odvjetnika?

Mislim, treba poznavati granicu gonjenja po službenoj dužnosti od "čiste" privatne tužbe... kako to ide u ovoj situaciji?
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:16.